· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >7-13 ani > Ce ghiozdan sa aleg pt copil?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Ce ghiozdan sa aleg pt copil?     
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 5 luni
D: 13 ani, 4 luni

15.07.2011 8:36     citat 

Partea buna la scoala noastra (si probabil si la celelalte) e ca nu isi cara de acasa echipamentul de sport in fiecare zi cand au sport ci e lasat la scoala si adus acasa la sf. saptamanii pt a fi spalat. Acuarelele, blocul de desen, pensule, plastelina etc. sunt toate lasate la scoala. In plus manuale nu au, in afara de abecedar (Fibel) care tot la scoala ramane. Il aduce rar acasa, numai cand au ceva de scris din el.Caiete au putin si subtiri. Lucreaza foarte mult pe foi A4 xeroxate si puse intr-o mapa. Noi am ales Scout Easy II . Ea merge singura la scoala si vine singura, dar merge cu trotineta.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani
luca: 14 ani, 8 luni

18.07.2011 9:14     citat 

Radu acum are cam 125-128 cm si cred ca a depasit pragul psihologic de 25 kg.....ca na, l-a apucat mancatul fix in an de criza......
e drept ca si mie mi s-a parut tare mare ghiozdanul cand a incep[ut el clasa I, dar inafara de doua carti si doua caiete plus pernar si sticla cu apa nu a carat.....cred ca o zi pe saptamana mai avea o carte in ghiozdan...
alea de desen si lucru manual le lasa la scoala in dulap si pana anul trecut directorul a fost de acord ca piticii din clasele I si II sa mearga echipati in zilele cu sport (nu neaparat de greutate, cat de faptul ca au uniforma si va imaginati in ce conditii si-ar fi botit pantalonii, sacoul si camasa alba - de anul asta cica is mai mari si mai ordonati, asa ca isi va agata si sacul cu trening si adidasi -
la noi nu-i cazul de carat ghiozdanul foarte mult, pentru ca il ducem cu masina si il luam cu masina (nu locuim in oras), dar sta la scoala pana la 4 si se plimba printre clase, plus ca ocazional vine si singur de la scoala....nu cred ca depaseste cu mult cele 15 minute, dar ma gandesc cu groaza ca din clasa V va trebui sa schimbam ghiozdanul, care va fi
mult mai plin, el va merge singur la scoala si ma indoiesc ca o sa-l conving sa poarte ceva asemanator.....eventual sa sap de pe acum dupa unul mai adolescentin, dar cu aceleasi calitati....

http://www.scout-schulranzen.de/info/sc...0-01/45900

asta parca arata mai potrivit pentru copii mai mari.....si faptul ca ma apuc de acum sa-l vanez pare o idee buna daca ma uit la pret.....am timp sa-i adun alocatia......

sus

Denunta
madalinam79

Copii
Gabriela: 16 ani, 1 luna
Teodor: 11 ani, 3 luni

22.07.2011 10:33     citat 

Buna fetelor! De mult nu am mai intrat pe forum, insa impinsa de nelinistile de mamica, a carei fetita intra in clasa intai peste o luna si putin, am sapat pe net si am dat peste aceasta discutie pe care am citit-o cu mare interes.
Nici noi nu ne-am cumparat ghiozdanul si dupa ce am dat o raita prin Brasov, am constat cu mirare ca nu prea sunt multe modele - asteptam ofertele din august, ma gandesc ca or sa apara mai multe modele . Si eu m-am gandit la un ghiozdan cartonat, macar sa aiba o intaritura in spate si pe fund, sa stea cartile drepte, insa nici nu dispun de prea multe fonduri - ma gandeam la un ghiozdan in jur de 100 de lei (oare gasesc asa ceva?)
Gabitza mea crescut destul de mult in ultimul am si acum, desi inca nu a implinit 7 anisori, are 130 cm si 30 kg zambet Nu cred ca o va darama ghiozdanul, conform calculelor poate cara in jur de 3 kg.trag cu ochiul
Pana la urma, dupa indelungi dezbateri ne-am hotarat pentru scoala 19 din Brasov cu program de 8 ore, este aproape de statie, vom merge cu autobuzul de Sanpetru, iar pana la scoala oricum ii voi duce eu ghiozdanul, sichiar daca si l-ar duce ea nu face mai mult de 10 minute pana la scoala, asa ca nu o sa aiba probleme cu spatele.
Onitzu, zi-mi te rog si mie niste magazine de unde as putea cumpara, eu m-a dus prin librarii şi la Herlitz de pe Grivitei insa nu am gasit prea multe. De exemplu modelul de ghiozdan Compact de pe site-ul Herlitz, nu era in librarie, se gaseste in magazinele noastre sau doar la comanda? Se mai gasesc si alte ghiozdane cartonate, de genul asta si de la alte firme nu doar Herlitz (si aici ma refer la cele care se gasesc in magazinele noastre, nu site-urile nemtesti), ma gandesc ca aici se plateste foarte mult si numele firmei.

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 3 luni

23.07.2011 7:25     citat 

buna...noi ma avem mult si bine pana ajungem sa ne cumparam ghizdan de scoala...momentan deabia incepem gradinita (tocmai am terminat cresa scot limba )

madalina, onitzu (sora mea) cred ca va cumpara de undeva de afara ghiozdanul, caci pe la noi nu am vazut. eventual ar putea fii o oferta mai mare prin bucuresti. sau cauta pe site-uri romanesti cu produse herlitz si gasesti pe acolo. iti va raspunde ea probabil de unde il va achizitiona.

sus

Denunta
madalinam79

Copii

23.07.2011 1:47     citat 

Ma gandeam eu ca nu prea am ce sa cumpar de aici, de fapt m-am convins cand am fost prin oras. Ma gandeam daca la magazinele astea mai mari Metro, Selgros etc vor aduce mai multe modele in august. Pe net m-am uitat, nu sunt prea multe. Si eu m-am gandit la Bucuresti, cred ca o sa rog o verisoara de acolo sa imi cumpere unul.

sus

Denunta
madalinam79

Copii

23.07.2011 2:04     citat 

[quote="chichineata"]buna...noi ma avem mult si bine pana ajungem sa ne cumparam ghizdan de scoala...momentan deabia incepem gradinita (tocmai am terminat cresa scot limba )

chichineata, bucura-te cat poti de anii astia ca atat de repede trec...
Ma uit la maimutica mea si cand o vad atat e mare, nici nu stiu cand a trecut timpul...
... imi aduc aminte momente de cand era mica, cand ma uit la cel mic, cand face cate ceva ce facea si ea...

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 18 ani, 5 luni
Patricia: 13 ani

23.07.2011 4:21     citat 

----------
madalinam79 a scris:
Ma gandeam eu ca nu prea am ce sa cumpar de aici, de fapt m-am convins cand am fost prin oras. Ma gandeam daca la magazinele astea mai mari Metro, Selgros etc vor aduce mai multe modele in august. Pe net m-am uitat, nu sunt prea multe. Si eu m-am gandit la Bucuresti, cred ca o sa rog o verisoara de acolo sa imi cumpere unul.
----------

Desi initial am zis ca nu-i schimb ghiozdanul anul acesta, joi am luat altul - la rugamintea lui.

Am optat pentru modelul acesta:

http://www.herlitz.de/ro/produse/scoala...mpact.html

Eu dadusem o raita si prin Bucuresti, insa am gasit si aici - si chiar i-a placut mai mult.
Problema mea a fost ca erau putine modele de baieti, la fete erau f multe.

Eu am luat de la Imprim - Appolonia, insa la cel de pe Grivitei chiar sunt mai multe modele.
Mai sunt si in bv firme ce aduc aceste modele compacte de ghiozdane, si revin la fete ai de unde alege - lasa ca-mi iau revansa peste cativa ani! foarte fericit

sus

Denunta
madalinam79

Copii

23.07.2011 10:12     citat 

Karina, tot la modelul asta ma gandeam si eu, e ceva mai usor decat cel midi. Cand am fost eu pe Grivitei la Herlitz nu am vazut, cei drept asta a fost imediat dupa ce am terminat gradi, poate ca au mai adus acum. Cat a costat, a depasit 200 de lei?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

24.07.2011 12:42     citat 

----------
madalinam79 a scris:
Pana la urma, dupa indelungi dezbateri ne-am hotarat pentru scoala 19 din Brasov
----------

Stiu ca-s offtopic, da' ... scot limba
Nu stiu cum e intre timp, dar pe vremea mea era scoala buna, acolo am fost si eu. rad
Hai ca am picat in butoiul cu melancolie. prostit
http://www.scoala19bv.ro/
Am citit acum la istoric ca profa mea de romana a fost prima directoare. Dar dintre invatatori si profi nu mai stiu pe nimeni. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
madalinam79

Copii

24.07.2011 10:18     citat 

[quote="Christa"]----------
madalinam79 a scris:
Pana la urma, dupa indelungi dezbateri ne-am hotarat pentru scoala 19 din Brasov
----------

Continui si eu offtopic trag cu ochiul
Si acum e cunoscuta ca fiind scoala buna, insa vom vedea "pe pielea noastra" cat de buna mai e. directorul mi-a facut o impresie buna cand am vosit cu el la inscriere si din cate am inteles a fost inspector scolar (deci are ceva influenta) Scoala arata foarte bine si s-a investit mult in ea, aici a invatat si fata primarului din Brasov deci..................
invatatoarea la care am inscris-o e de asemenea laudata, insă vom vedea cum va fi, conteaza mult si de copil, cum reactioneaza si cat de atenta e ... si de mine sa o pun cu burta pe carte... scot limba Am emotiii...... vom vedea cum va fii
Pana una, alta, ne trebuie ghiozdan, asta ca sa revin. Astept in continuare sugestii... Ce au mai cumparat alte mamici?Toata lumea a cumparat ghizdane de calitate, nu a avut nimeni o explerienta neplacuta cu vreun ghiozdan facut in PRC?

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 18 ani, 5 luni
Patricia: 13 ani

24.07.2011 1:20     citat 

----------
madalinam79 a scris:
Karina, tot la modelul asta ma gandeam si eu, e ceva mai usor decat cel midi. Cand am fost eu pe Grivitei la Herlitz nu am vazut, cei drept asta a fost imediat dupa ce am terminat gradi, poate ca au mai adus acum. Cat a costat, a depasit 200 de lei?
----------

A depasit (301 lei), insa facand comparatie cu cel din clasa I, de care am fost f multumiti, si noi si copilul, care inca arata impecabil - eu zic ca merita si facand comparatie cu ce am mai gasit in alte parti, nu zic ca a fost f scump.

sus

Denunta
LacraViorica

Copii
Alexandru: 16 ani, 6 luni

26.07.2011 1:28   Intr-o librarie m gasit modelul compact la 189 lei  citat 

Uite adresa de la reprezentanta Herlitz din Ro. banuiesc ca ai putea comanda de la ei, unde modelul compact este 149 lei.

Sediu Central : Str. Depozitelor, nr.22, Targu Mures, Mures, Romania
Telefon: +40-(0)265-253722, 253583, Mobil: +40-(0)723-527108, 527109
Fax: 0265-523582, E-mail: [email protected]

Codul
1116121/3 GHIOZDAN COMPACT 4 ELEMENTE 149.00 lei
1116124/7 GHIOZDAN COMPACT BOYS COLLECTION 149.00lei
1115554/6 GHIOZDAN FLEXI CAI NEECH. 259.00 lei
1115555/3 GHIOZDAN FLEXI CHIC NEECH. 259.00 lei
1116172/6 GHIOZDAN MIDI DELUXE MOV 229.00 lei
1116174/2 GHIOZDAN MIDI DELUXE MOV NEECHIP. 179.00 lei
1116125/4 GHIOZDAN MINI GIRLS & BOYS MOT.AS 129.00
1116127/0 GHIOZDAN MINI SOFTBAG CAVALER SI DRAGON 59.00
1116181/7 GHIOZDAN MINI SOFTBAG HOT WHEELS 59.00

Zi faina, iar daca cineva doreste lista de produse de la ei, sa-mi dea un mesaj.

sus

Denunta
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

26.07.2011 3:34     citat 

buna zambet

am gasit si noi un ghiozdanel care ni se pare bunicel .......este tot Herlitz
acesta :http://www.herlitz.de/ro/produse/scoala/ghiozdane-scolare/flexi.html.........acum trebuie sa vedem cum il comandam zambet

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

26.07.2011 4:32     citat 

Viorica, multumim de preturi! Pe mine m-ar interesa si preturile la stilouri si rezerve si penite. Cele My pen.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

26.07.2011 5:23     citat 

Bilutza deja aveti nevoie de stilou?
Aici scriu doar cu creionul la inceput- in kindergarden numai cu creionul si anul ce urmeaza la fel numai cu creionul vor scrie si caiete doar cu linii, nu folosesc inca cu patratele.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: