· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >7-13 ani > Ce ghiozdan sa aleg pt copil?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Ce ghiozdan sa aleg pt copil?     
madalinam79

Copii
Gabriela: 16 ani, 2 luni
Teodor: 11 ani, 3 luni

26.07.2011 7:46     citat 

LacraViorica mersi fain de preturi. Intr-adevar e o diferenta considerabila de pret. Am trimis si eu un mai catre Herlitz, insa mi-au raspuns sa merg la magazinul de pe Grivitei.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

26.07.2011 9:38     citat 

Alina, nu mi-au cerut stilou inca, dar ma gandeam sa incerc eu sa o familiarizez cu el. Ea deja scrie acasa literele de mana pe caiet tip 2, si nu vrea sa mai scrie cu creion (n-am inteles bine de ce ) confuz , iar cu pix nu o las eu. Asa ca ma gandeam sa-i iau un stilou. Cele care se gasesc in cartier nu mi se par ok: curg, au penite care zgarie, etc.. Trebuie sa ajung in centru sa vad daca gasesc ceva mai fain.
Eu am avut un stilou care m-a tinut cel putin 4 ani la scoala. Acum...nu mai sunt asa faine.

sus

Denunta
LacraViorica

Copii
Alexandru: 16 ani, 6 luni

27.07.2011 7:19     citat 

madalinam79

-------------------------------------------------------------------------------
Poti incerca sa suni la ei...si sa intrebi unde mai au librarii. Pe mine m-au trimis spre Cluj, unde au reprezentanta, si e cel mai aproape de orasul nostru.
Nici mie nu mi-au raspuns clar la primul mail, insa in ziua urm am primit lista de preturi.

Zi frumoasa si spor la cumparaturi de ghiozdane; rechizitele le lasam dupa ce incep scoala..

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

27.07.2011 5:45     citat 

Am inteles Bilutza.
Ei pana acum au scris pe foi simple- fara nici un fel de linii la scoala, acasa mai are caiete de activitati liniate, punctate etc.
Si mie mi-a fost ca nu va mai vrea creionul si din cauza asta nici cu carioci nu prea a avut tangente.
Ehe! stilourile din vremurile noastre erau de seama desi erau chinezesti scot limba

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

27.07.2011 7:14     citat 

bilutza, la noi exista stilouri speciale pentru incepatorii in ale scrisului, au penita mai groasa, ca sa fie mai rezistente, pentru ca la inceput copiii tind sa apese prea tare, acum stiu si eu de ce am dezmembrat atatea stilouri chinezesti. rad
Eu i-am cumparat Monei unul Schneider BaseKid pentru stangaci, cam asta e modelul, dar au multe culori:
http://www.amazon.de/dp/B000MQ95QM/?smi...B000MQ95QM
si au desigur si pentru dreptaci. Ar mai fi si Lamy, alea sunt din lemn si la noi foarte raspandite:
http://www.mytoys.de/LAMY-LAMY-abc-Schr...02/1487992

Dar la noi incep sa scrie cu stiloul abia in clasa a II-a, doar ca facusem candva o comanda la un magazin online de stangaci, si pentru ca tot am platit transportul, am comandat si stiloul ala sa fie, ca nu se strica daca nu e folosit. rad

sus

Denunta
bilutza

Copii

27.07.2011 9:50     citat 

Christa, mi se par foarte faine cele de lemn: au la baza, unde se tin degetele, despartiturile alea, ca de triunghi, pt dirijarea corecta a degetelor. Si pare sa fie si cauciucata partea aia, ca sa nu alunece stiloul. Faine!

Eu le vazusem pe astea. Mi se pare penita buna si au si ele partea de jos cauciucata, dar nu e si triunghiulara. Si au si de stangaci. zambet Oricum, mai cautam. O sa incerc sa caut unul care sa nu aiba rezerve care sa fie f. scumpe. Adica, ori sa aiba pompita pt calimara, ori sa mearga rezerve normale, ca nu vreau sa ma trezesc ca n-am bani de cerneala. rad Ca vad ca in ultimul timp ma trezesc ca nu mai am bani de nimic. trist

Off topic: imi povestea o prietena din Irlanda ca acolo, un prof debutant are 40 k euro pe an. Adica eu, care nu-s debutanta, nu am nici 10% din salariul asta. Da cu ce-am gresit euuuuu? plang sau sunt foarte trist Oricum, la finalul acestui minunat concediu de crestere copil, schimb IAR domeniul. Ca tre' sa-i cumpar copilului cerneala. rad Si ghiozdan. Si stilou. rad

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 3 luni

28.07.2011 7:47     citat 

neata! lamuriti-ma si pe mine va rog..care este diferenta dintre stilou pt dreptaci si stilou pt stangaci?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

28.07.2011 8:39     citat 

dreptacii tind sa "traga" cu varful instrumentului de scris atunci cand scriu... stangacii insa "imping"

Daca se foloseste o penita mai subtire, la stangaci se indoaie instantaneu, respectiv se despica.

Unele stilouri de stangaci au chiar penita speciala pentru stangaci, cu altfel de taietura, insa la altele e acelasi fel de penita, insa mai gros parca..

Plus la locul degetelor e diferit, oglindit...

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

28.07.2011 8:43     citat 

Bilutza foarte faine, dar daca sunt asa scumpe rezervele...
Eu ce i-am luat pana acum sunt de la Stabilo, nu au insa clasicile stilouri cu penita ci cu rollerball ( jenat ) asa ca va trebui sa vedem ce li se va cere la scoala daca sunt ok sau nu.
Pelikano junior au cu penita de ex. nu m-am uitat insa de pret.

sus

Denunta
adelia

Copii

28.07.2011 9:09     citat 

Am si eu Schneider BaseKid de incepatori pentru Diana. Ca rezerve folosesc patroanele de tip TP/6

Uite un exemplu de pret 1.72 RON la 6 patroane: http://www.dpap.ro/produse/152-instrume...likan.html (chiar rezervele acestea le am momentan)
Inca n-a reusit sa termine un patron, dar nici n-a scris foarte mult.

PS: 1.72 RON vad ca e pretul pentru culoarea neagra (nu am fost atenta la culoare), iar 2.36 RON e pentru albastru

sus

Denunta
adelia

Copii

28.07.2011 9:33     citat 

Asa arata stiloul in mana ei:
http://2.bp.blogspot.com/_LqVD5mwQLN8/T...88559a.jpg

Respectiv mostra de scris, de pe la inceputul anului acesta, inca tremurat si cu niscai stresuri, ca nu scrie decat doar daca e pozitionat corect:
https://lh6.googleusercontent.com/-wz0B...8_0001.jpg

Insa ei i-am dat stiloul numai dupa ce a implinit 6 ani.

De la Herlitz mai stiu de stiloul Tornado, tot asa, pentru incepatori, insa nu stiu ce rezerve foloseste.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

28.07.2011 9:37     citat 

Vazand acum pozele Adeliei imi amintesc de liniute, bastonase - aici nu fac asa ceva- incep direct cu numere, litere pe foi simple sau in caietele de activitati merg dupa puncte.

Asa si ca tot mi-am amintit- Adelia pe langa cele spuse de tine in leg cu ghiozdanul eu mai stiam de importanta compartimentelor si repartizarea rechizitelor in compartimente ca sa nu schimbe centrul de greutate.

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 3 luni

28.07.2011 11:27     citat 

----------
adelia a scris:
dreptacii tind sa "traga" cu varful instrumentului de scris atunci cand scriu... stangacii insa "imping"

Daca se foloseste o penita mai subtire, la stangaci se indoaie instantaneu, respectiv se despica.

Unele stilouri de stangaci au chiar penita speciala pentru stangaci, cu altfel de taietura, insa la altele e acelasi fel de penita, insa mai gros parca..

Plus la locul degetelor e diferit, oglindit...
----------

ms de lamuriri.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 11 luni
Mara Sofia: 11 ani, 4 luni

28.07.2011 1:11     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Vazand acum pozele Adeliei imi amintesc de liniute, bastonase - aici nu fac asa ceva- incep direct cu numere, litere pe foi simple sau in caietele de activitati merg dupa puncte..
----------

idem

sus

Denunta
bilutza

Copii

22.08.2011 4:00     citat 

http://www.groupon.ro/deals/national/se...234&a=1923

sus

Denunta