· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XVII
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  »
subiect nou  raspunde
autor Operatie pe cord la copil - unde? XVII     
puimihai

13.07.2011 11:15   Operatie pe cord la copil - unde? XVII  citat 

Sanatate si putere va doresc!

capitolul XVI

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 13 ani, 2 luni
Alexandru: 9 ani, 4 luni

13.07.2011 12:14     citat 

Uite ca azi, 13 iulie, vin cu vesti bune.
Am luat adeverinta pentru copil de la gradinita, a durat 5 minute, si putea sa o faca de la bun inceput fara sa fie nevoie sa ma dau in spectacol acolo. A fost de o maxima amabilitate azi.
Si desigur, caracterizarea ar trebui sa existe in dosarul fiecarui copil, numai ca nu cred ca a facut-o nimeni.
Ieri ma gandisem si eu la argumentul acesta, si la multe altele, ma montasem bine de tot, dar n-a mai fost nevoie, ca eu cred ca i-a fost frica sa nu ma mai apuce si azi istericalele, asa ca mi-a dat ce vroiam, mai ales ca la tipul acesta de afectune, caracterizarea lor este o pura formalitate.
Astazi sper sa luam si formularul A5 cu stabilirea NYHA si avem dosarul complet.

Tusea i-a mai trecut lui Matei intre timp, si asta ma bucura cel mai mult. S-a remontat si fizic putin, nu mai sta chiar tot timpul intins, iar pulsul i-a scazut de la 143 la 117-136, ceea ce oricum e muuult, dar e mai bine putin.
I-am cumparat un pulsoximetru de deget si e foarte incantat sa il poarte din cand in cand. Saturatia din fericire este buna 97-98.

Pentru mine incepe sezonul vestilor bune, si incercam sa privim cu optimism. Atitudinea conteaza, asa ca am schimbat-o.

Multumesc de incurajari.

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 24 ani, 4 luni
Denis-Ian: 14 ani, 7 luni

13.07.2011 12:35     citat 

Buna fetelor... ma intristeaza mult, mult de tot vestile Laurei, credeam ca voi ati scapat Laura, credeam ca n-o sa te mai intalnesc la acest subiect decat in vizita! Ti-a fost dat sa duci atat de multa tristete... imi pare rau dar nu uita ca noi suntem puternice si nu uita ca acesti copii speciali sunt mai puternici decat noi.. si cu putin ajutor de SUS totul va fi bine! Meritam sa ii vedem crescand, sa-i vedem razand cu pofta si alergand in voia "inimii" fara sa oboseasca! Cat despre "hartogaria" necesara pt incadrarea in grad de handicap... ce sa va spun,? O alergatura aproape inutila pt ca banii sunt extrem de putini, dar (intotdeauna exista un DAR si al nostru e cu litere mari) e DREPTUL nostru si al copiilor nostri!
Ma bucur aleaxasicoe ca ai pus poze si ca ai postat! sarut Paul e un scump iar Liana e superba, parca n-a fost operata niciodata, atat de bine arata! sarut
Si-acum sa va spun cum a decurs si controlul nostru! Nu am puterea sa va spun cata alergatura si cat stres a fost pe mine, pt ca nici mcar nu m-am simtit in stare sa mai postez... cert este faptul ca Ian a fost diagnosticat cu astm bronsic! Avem Singulaire pana in august si dupa data de 5 mergem la control! Deci fetelor am fost daramata... tusea el dimineata o tuse seaca dar nu mi-am imaginat ca ar putea avea astm... vom vedea totusi mai clar la controlul din august! Ecodoplerul nu l-am putu face dar EkG-ul arata bine, asa a spus dr. cel putin... nici nu mai stiu ce sa cred... sincer! Cand m-am dus sa sa-mi scrie medicamentul mi-a trantit-o dr de fam. "nu mai sunt fonduri pana luna viitoare", asta a pus capac! Mi-e rusine sa recunosc dar am facut o scumpete de criza de nervi! I-am zis ca daca "AZI" nu-mi rezolva medicamentele ma mut de la ea, si pe directorul de la CAS Salaj l-am sunat de nervi si i-am spus ca n-am cum sa astept si sa-i spun copilului sa faca bine sa-i treaca boala pana luna viitoare ca n-au ei fonduri...in fine, pana la urma am primit medicamentele si de-o saptamana ia Singulaire! Vreau sa va spun ca tuseste mai rau de cand i-l dau adica are o tuse mai deasa si mai productiva! Cam astea sunt noutatile mele! Va pup si sper sa intru curand sa va mai tin la curent! Multa sanatate si veniti macar voi cu vesti bune! sarut

sus

Denunta
magdaz_ina

13.07.2011 12:48     citat 

Laura, ne bucuram sa va auzim cu vesti bune !

Icar, multa sanatate puisorului bolnavior !

sus

Denunta
Icar

Copii

13.07.2011 1:14     citat 

Laura cred ca ma postat in acelasi timp! Ma bucur ca vestile de azi sunt bune! E un lucru extraordinar si sper ca sa fie tot mai bien pe zi ce trece! Va pup cu mare, mare drag! sarut

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 13 ani, 2 luni
Alexandru: 9 ani, 4 luni

13.07.2011 11:17     citat 

Icar, imi pare rau de Ian, ca pe langa problemele pe care le are, mai adauga si un astm. Sper sa-l ajute medicamentele si poate exista si remedii naturiste, eu m-am staurat cate chimicale bagam in copiii astia.

sus

Denunta
Icar

Copii

18.07.2011 9:05     citat 

Multumesc draga mea! Trebuie sa mergem inainte, trebuie sa luptam si sa ne spunem in fiecare zi ca va fi bine! Uneori puterile te lasa, uneori iti vine sa iei pe toata lumea la palme, alteori te simti atat de rau ca nu-ti vine sa te ridici din pat... vrei sa fii lasata in pace, sa dormi pana uiti de tot si de toate! Si totusi... viata merge inainte si noi mergem o data cu ea... sa speram ca nu peste mutl timp vom spune "AM REUSIT"! sarut

sus

Denunta
magdaz_ina

19.07.2011 2:32     citat 

Am primit doua raspunsuri privind indemnizatia de insotitor.
Pe plan local, Protectia Copilului ne-a spus ca ne vor da un raspuns dupa ce primesc informatii lamuritoare de la Ministerul Muncii si de la Protectia Persoanelor cu Handicap.
De la Protectia Persoanelor cu Handicap am primit raspuns favorabil, conform caruia este vorba de doua drepturi distincte (dreptul parintelui de a beneficia de concediu si dreptul copilului de a beneficia de indemnizatie lunara) si, in consecinta, parintele care nu se afla in concediu pentru crestere copil poate opta pentru indemnizatie.
Maine vom depune a patra cerere la Protectia Copilului, anexand raspunsul favorabil primit de la Protectia Persoanelor cu Handicap.

sus

Denunta
magdaz_ina

21.07.2011 10:28     citat 

Astazi am fost la Protectia Copilului cu cea de-a patra cerere.
Mi s-a spus ca nu mai este nevoie de ea pentru ca au primit si ei raspunsuri de la Directia Juridica a Ministerului Muncii si de la ANPH din care reiese ca avem dreptul la indemnizatia de insotitor. In consecinta, au informat Primaria ca ramane valabil acordul lor exprimat in data de 10 mai.
Am fost la Primarie de unde am aflat ca studiaza si ei acum problema pentru a se decide de cand sa ne dea aceasta indemnizatie. In mod firesc ar trebui platita incepand cu data de 27 mai, cand a fost suspendata indemnizatia anterioara. Insa ei nu au inregistrat cererea noastra depusa in data de 10 mai, deci se cheama ca nu am depus cerere pentru indemnizatie (?!).
La insistentele mele, avem inregistrata o noua cerere pentru indemnizatie in data de 21 iunie.
Saptamana viitoare vom afla ce decide Primaria privind plata indemnizatie...

sus

Denunta
magdaz_ina

21.07.2011 4:00     citat 

http://l-rares.blogspot.com/
problemele de viata si moarte ale functionarilor publici

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

22.07.2011 10:42     citat 

mamicutelor dragi .putere , rabdare dar mai ales sanatate pt puiutii vostri.
noi acum intampinam o alt fel de pb, nu mancam , refuzam categoric orice.................a trecut deja o sapt asa si ma doare sufletul, am ajuns sa ma bucur de o gurita d banana pe care o ia si un stiks p zi trist
dar nu renunt, o fii ceva trecator, psihologic ......ca fzic e ok. nu are nicio pb de sanatate ( ce ar putea da acest refuz categoric de a se alimenta)
va imbratisam si va tinem pumnii fiecareia . sarut
sa auzim de bine sarut

sus

Denunta
magdaz_ina

23.07.2011 7:38     citat 

Rares a fost mereu dificil la mancare iar acum pare ca mancatul lui se rezuma doar la a gusta... sper sa treaca repede faza asta. Ma uit uneori cu frica la el si ma intreb cum de ii este suficient atat de putin... incerc sa am incredere in el si sa sper ca totusi este suficient.

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 4 luni
Ema: 11 ani, 4 luni

23.07.2011 9:36     citat 

Din experienta mea cu Ema de pe vremea cand nu manca nici ea : schimbati atmosfera, locul unde luati masa. Adica iesiti in parc, la padure, pe balcon etc (noi am experimentat si cada de baie ca loc de luat masa cool ) Deasemenea, atunci cand e cu mai multi copii mananca mai bine si nici nu mai face mofturi ca nu-i place. Si RABDARE, MULTA RABDARE!

sus

Denunta
magdaz_ina

23.07.2011 5:34     citat 

Simpatica ideea cu cada de baie. :) In cazul nostru nu exista loc de luat masa, sunt multumita daca manaca, oriunde sau oricand realizeaza aceasta performanta. :D

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

23.07.2011 5:43     citat 

pfuuuuuuuuuuu.............noi in cada ne spalam dupa ce mancam, daca mancam......
rabdarea mea se cam gata, ns de unde sa mai iau ca e inchis p week end ochi peste cap sa va zic ce a ciugulit azi? ......2 soldatei cu almette si ......o limonada ca e f cald afara. si cam asta e pana la ora asta.
acum doarme
noi avem o regula, manacm in scaun in bucatarie. o mai incalcam la tv cand mai privim desene dsney ( cu povesti....)dar d regula unde mancam noi in bucatarie. si el adoarme cu mancarea in gura.
la el cred ca mai degraba e ceva psihologic, ca poti sa l ameninti, sa i promiti marea cu sarea......face ce nu va imaginati numai sa nu manance.
barbatu meu ii zice ca face injectii la medic daca nu mesteca mancarea,o tine ca hamsterii in gura pana ne plictisim noi si l dam jos din scaun. prostit
si el mititelul zice ca merge la doctol sa faca injectii si tot nu vrea sa manance plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: