· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XVII
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 14, 15, 16  »
subiect nou  raspunde
autor Operatie pe cord la copil - unde? XVII     
magdaz_ina

23.07.2011 6:04     citat 

Rares nu mananca niciodata pe scaun la bucatarie. Manaca uneori in picioare, pe coltarul de la bucatarie. Apoi se da jos si ma plimb cu el prin casa, el se joaca, eu ii dau lingurita dupa lingurita. Cate ceva mai mananca in carucior la plimbare sau in parc in timp ce se joaca. Sau de buna voie, mai rontaie cate ceva in timp ce se joaca prin casa.
Cum ar putea sa stea pe scaun la masa, cand el nu sta decat atunci cand doarme ?!... sau cand e plimbat cu caruciorul si e prea obosit sa se dea jos la plimbare.
Am mentionat noua pozitie de luat masa ?... intins pe covor, ne rostogolim, ne alintam si intre timp mai luam cateva inghitituri ...
Indiferent cat de putin ar manca nu intru in jocul rugamintilor sau amenintarilor cu el (pentru cele din urma e chiar prea mic...).
La inceputul anului am tratat 6 saptamani o anemie. Am fost multumita ca a raspuns la tratament.
Acum m-am obisnuit cu felul lui de a manca, incerc sa am incredere in el ca este ok atunci cand mananca putin, ca atat ii trebuie in acele momente si sunt foarte fericita in perioadele cand mananca ceva mai mult fata de ciuguleala obisnuita. Sunt fericita pentru orice nou aliment acceptat, pentru orice zi in care a mancat cu placere mai mult decat de obicei.
Il cantaresc in fiecare luna si ma bucur ca, in ciuda stilului original de a manca, ia in greutate conform varstei.
La un an a avut 7400 gr iar acum, la 20 de luni are 10130 gr. La varsta aceasta, aproape 3 kg in 8 luni este ok.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

24.07.2011 8:03     citat 

Stefan are 3 ani si 4 luni si cam 18 kg.inaltime nu stiu cred ca se invarte la 1 m jenat
el s a nascut cu 1900 gr si 48 de cm la 32 d saptamani dar a recuperat f repede in greutate.
acum, mie toata lumea imi zice sa las copilul in [pace dar eu vad p el ca a slabit mai ales in ultima sapt si , chiar daca cred ca ua perioadele lor ceva nu e in regula de refuza alimentatia.....dar incerc sa mai "cumpar" ceva rabdare si o scoatem noi la capat................
eu nu ma vad alergand dupa el prin casa cu mancarea sau mai rau, in cada scot limba dar daca se cere o facem si p asta, vb ta ,acar sa vad ca mananca ceva ochi peste cap
va pupam si sanatate micutrilor sarut sarut
duminica placuta. eu am de facut un sighisoara bucuresti dus intors plang sau sunt foarte trist cu trenu ............. prostit

sus

Denunta
magdaz_ina

24.07.2011 9:41     citat 

Mie mi se pare ca Stefan este foarte bine pentru varsta lui.
Iarina are 5 ani si jumatate, 124 cm si 23 kg. Ca aspect, dupa parerea mea, este exact cum trebuie, nici grasa nici slaba. Iarina s-a nascut la 40 de saptamani, 2900 gr. si 49 cm.
Rares s-a nascut la 35 de saptamani, 2300 gr. si 45 cm. Din cauza operatiilor, la aproape 3 luni avea 3400 gr. Dupa aceasta perioada a luat mereu in greutate conform varstei desi nu a recuperat pana acum "startul pierdut" in primele 3 luni.
Nu mi s-a parut niciodata ciudat sa alerg dupa el cu mancarea pentru ca a fost de la bun inceput dificil de hranit datorita perioadei lungi de gavaj iar pentru mine a fost mereu impotant sa manance catusi de putin, indiferent prin ce metode se realizeaza aceasta performanta.
Mamaia este insa uimita de acest stil de a manca pentru ca este invatata cu Iarina care statea frumos la masa sau in brate si manca ce ii ofereai fara probleme... pana pe la 4 ani...
Rares are momente cand iti arata insistent ca ii este foame dar in acelasi timp tot insistent refuza fel dupa fel de mancare pana ce reusesti sa ii oferi un fel de mancare pe care este dispus sa il accepte in acel moment.
Sunt multe situatii cand dupa cateva lingurite nu mai vrea sa manace. Atunci eu ii spun ca voi duce mancarea in frigider iar el se razgandeste si mai vrea o lingurita. Dupa acea lingurita iar nu mai vrea. Eu iarasi ii spun ca este in regula daca nu mai vrea si voi duce mancarea in frigider. El iar cere inca o lingurita si povestea se repeta la fiecare lingurita. In final prin aceasta metoda mai mananca o cantitate de mancare de doua ori mai mare fata de cantitatea la care initial a aratat ca nu mai vrea sa manance.
Eu sper ca dupa 3 ani nu va mai fi cazul sa alerg dupa el cu mancarea.
Iarina a inceput sa fie mai dificila cu mancatul dupa 3-4 ani. Ii era mai comod sa bea lapte decat sa manance. Dupa 3 ani si jumatate i-am aruncat biberonul (cu tetina din plastic dur) iar din cana nu a mai fost asa comod sa bea lapte. Dupa 4 ani i-a fost mai comod sa manace doar seara tarziu (noaptea), inainte de culcare. Dupa 4 ani si jumatate a descoperit ca este mai comod sa manance doar dulciuri.
Vazand ca nu revine singura la "sentimente" mai bune, i-am redus dulciurile, ii conditionez iesitul la plimbare de servitul micului dejun (fie si doar o banana) si ii ofer dulciuri doar daca si dupa ce mananca ceva "mancare". Nu imi place ca trebuie sa fac aceste lucruri dar mi se pare periculos modul de alimentatie spre care tinde.
Faptul ca Iarina a devenit in cele din urma, dintr-un copil care accepta mancarea "ca la carte", un copil care trebuie indemnat sa manace corespunzator ma face sa fiu mai relaxata in privinta lui Rares avand in vedere faptul ca si daca acum ar fi mancat ok mai tarziu existau destule sanse sa isi schimbe comportamentul alimentar asa cum a facut si Iarina.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

25.07.2011 4:03     citat 

am revenit si noi la sentimente mai bune, azi am mancat cunva cunva o felie d painita cu unt si gem iar la amiaza o portie de tocanita, si intre mese o banana. asta ar fii prima zi cand mananca cat de cat normal d o saptamana si.,....sa speram ca a fost doar o pasa .......si doamne ajuta.

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 13 ani, 2 luni
Alexandru: 9 ani, 4 luni

25.07.2011 9:48     citat 

Ehei...., sunteti departe. Matei s-a nascut la 37 saptamani cu 2.750 si 48 cm. La 6 luni avea 8,2 kg.
La 5 ani are 14 kg. Vrea sa manance, dar se vede clar ca nu poate. Sunt zile in care 2 lingurite de iaurt reprezinta victoria suprema. Dar ma rog, , el are si problemele de rigoare, asa ca..., zau, daca ar manca in cada, m-as muta acolo.
Sunt multe lucruri pe care, inainte ca el sa se nasca, mi-am promis ca nu o sa le fac. Am facut muuult mai multe.
In alta ordine de idei, saptamana viitoare luam certificatul de handicap. Ce facem cu el, inca nu mi-e clar.
Matei nu e prea grozav zilele astea, si ne-am hotarat sa megem in strainatate, iarasi, sa facem o evaluare completa, daca e posibil, pentru ca in fapt asa ceva nu am facut pana acum.
O sa plecam in jur de 10 august in Italia cel mai probabil.

sus

Denunta
magdaz_ina

25.07.2011 10:00     citat 

Asa era si Rares in primul an... nu putea manca prea mult. Atunci cand s-a simtit mai bine a mancat cu atata naturalete incat mi-am dat seama ca ma stresasem degeaba cateva luni cu o diversificare care pentru el era prematura.

Dupa ce Matei se va simti mai bine sunt convinsa ca va recupera rapid in greutate.

Pe baza certificatului de handicap poti solicita bugetul complementar, alocatia dubla, concediu platit pentru cresterea copilului pana la 7 ani, indemnizatia de insotitor (sau asistent personal), bilete de transport. Trebuie depuse acte pentru aceste drepturi in diverse locuri, in functie de organizarea pe plan local.

Noi vom fi plecati saptamana viitoare, speram sa revenim relaxati si de-stresati.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

31.08.2011 4:01     citat 

revin la subiect si nu cu vesti foarte bune din pacate trist
paranoica cum sunt de fire am cerut o a doua parere legat de CPA ul lui Stef, care teoretic " s a inchis spontan " conform dr de la Tg Mures, nu e deloc asa......persista , nimic de speriat pt moment dar ramane un copil cardiac.........este cunva sub 10 % dar eram totusi asa de bucuroasa ca s a inchis incat acum am cazut din al noua lea cer undeva p jos.. trist
azi am cautat si am sunat la Cluj, nu mai vreau pur si simplu sa astept ........mergem la dr. Vladutiu pt o a doua parere legat de strabismul lui si, daca este necesar il si operam..........mi se rupe sufletul cand il aud ca vrea "cu 2 ochi ca cu mine ' ( adik nu mai vrea ocluzor si ochelari ) , se chinuie de un an si eu sincer nu vad progresul deloc.........
va doresc sanatate la puiutii vostri si curaj ,putere si incredere in D zeu pt voi sarut

sus

Denunta
magdaz_ina

31.08.2011 10:23     citat 

Noi ne-am intors cu vesti bune de la control, urmatorul va fi peste 3 luni.

Speram sa va auzim si pe voi cu vesti bune in curand, poate cei de la Cluj gasesc o solutie mai buna. :x

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

10.09.2011 5:28     citat 

revin cu vesti scurte si la obiect, operatie strabism ambii ochi 20 oct NUMAI cu avizul cardiologului. acum sunt in ceata pt ca se stie ce sistem d programare este la tg mures la acrdio, cu o luna inainte.......o sa incerc la privat trist
sanatate maxima.....

sus

Denunta
magdaz_ina

10.09.2011 6:33     citat 

Blondeana, va tinem pumnii stransi si va asteptam cu vesti bune !

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

11.09.2011 8:27     citat 

sarut mana magda sarut acum sunt in faza de digerarea inf. si creieresc cum scot banuti in timp asa scurt................... ochi peste cap ca deh suntem in ro si sanatatea copiilor nostri costa plang sau sunt foarte trist din pacate pt parinti....
va pwp si duminica placuta sarut

sus

Denunta
magdaz_ina

12.09.2011 6:52     citat 

Dupa 4 luni de la cererea initiala si dupa 2 luni de suspendare a platilor, avem concluzia finala privind indemnizatia de insotitor.

Luna trecuta am primit acordul Protectiei Copilului de pe plan local privind acordarea indemnizatiei de insotitor, impreuna cu raspunsurile pe care Protectia Copilului de pe plan local le-a primit de la Directia Legislatia Muncii si de la Directia Generala Protectia Persoanelor cu Handicap.
Ambele raspunsuri se refera la acelasi lucru si anume:"prin Legea nr. 275/2007 privind aprobarea OUG nr. 14/2007 au fost amendate si modificate prevederile OUG mentionate in sensul in care unul dintre parinti poate beneficia de indemnizatii si ajutoare pentru cresterea copilului cu handicap, iar celalalt parinte poate avea calitatea de asistent personal al copilului sau sa beneficieze de indemnizatia acordata pentru inlocuirea asistentului personal", respectiv, "in situatia in care unul din parinti beneficiaza de prevederile art. 12 alin (1) lit. a) sau lit. b), celalalt parinte poate fi numit asistent personal al copilului cu handicap grav sau poate beneficia de indemnizatia acordata pentru inlocuirea asistentului personal".

Dupa primirea acestor puncte de vedere, Protectia Copilului si-a mentinut acordul expimat initial in luna mai, conform caruia putem beneficia de indemnizatia de insotitor.

Astazi am primit in cont banii aferenti indemnizatiei de insotitor, atat suma care trebuia platita luna aceasta cat si sumele aferente lunilor trecute in care plata indemnizatiei a fost suspendata.

Sper ca aceste informatii ca fie de folos si altor parinti aflati in situatii similare.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 6 luni

13.09.2011 7:44     citat 

bravo magda. ma bucur ca dupa "lupte seculare " cu sistemul ati reusit sarut
sa fie intr un ceas bun decizia, sa va fie de folos banutii si fie ca D zeu sa vegheze asupra micutului. sarut
multa sanatate......

sus

Denunta
magdaz_ina

13.09.2011 9:35     citat 

Multumim pentru urari !
Banii sunt deja incorporati in controalele cardiologice din Germania. :)

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 6 luni

13.09.2011 9:44     citat 

magda...ma bucur mult ca s-a rezolvat intr-un final....
imi pare insa rau ca a trebuit sa treceti prin atatea.....desi nu-s bani foarte multi, un copil bolnav are nevoie de fiecare banut si faptul ca v-au pus pe atatea drumuri doar pentru ca unuia de acolo i-a fost lene sa citeasca cum trebuie o lege, este strigator la cer....si ma face inca o data sa-mi fie rusine ca lucrez in sistem.....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 14, 15, 16  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: