· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XVII
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  »
subiect nou  raspunde
autor Operatie pe cord la copil - unde? XVII     
magdaz_ina

01.06.2013 8:54     citat 

Buna !
Icar, noi avem vesti foarte bune de la ultimul control si vreau sa ma bucur impreuna cu tine: Rares nu mai are nevoie de medicatie, este pentru prima oara cand inima functioneaza destul de bine incat sa nu mai fie nevoie de ajutor.
Peste un an va face un cateterism pentru dilatarea stentului, ocazie cu care se va face si evaluarea din interior a inimii.
Va dorim multa sanatate si La Multi Ani de ziua copilului !

sus

Denunta
magdaz_ina

01.06.2013 5:40     citat 

Ne-au ramas 3 flacoane nedesfacute de Lanoxin (digoxina 0.05 mg/ml, sirop pediatric, 2 cu termen de martie 2014, unul de aprilie 2014). Pentru ca nu se gaseste in Romania, daca stiti pe cineva care are nevoie, i le trimit, in mod gratuit.

sus

Denunta
maminarci

Copii
Mihnea Stefan: 10 ani, 4 luni

03.06.2013 6:50     citat 

Magda, ce veste buna ne aduci !!! Rares este un adevarat luptator ! Sanatate multa va doresc.

Icar, eu zic sa interpretam linistea de pe topic cu sanatatea copiilor nostri !

Diana, cum sunt copiii ?

Salutari tuturor mamicilor si piticilor inimosi, nu va suparati ca nu va numesc !

Sa va zic despre Mihnea ...este deja 1 an si aproape 3 luni de la operatie, inimioara e bine, vom merge abia peste 1 an la contol (pana acum am fost la 6 luni) ; a inceput sa raceasca des din nou si febra mare, cu toate ca nu merge la gradi ...trebuie sa facem o campanie de imunizare neaparat !
Ne luptam in schimb cu intarzierea lui de dezvoltare care pare sa aiba si un substrat autist trist medicatie, terapie in fiecare zi si distanta intre noi, pentru financiar ne putem descurca decat in formula el la socrii si noi in Buc cu munca.
Progresele sunt evidente si ma straduiesc sa raman optimista !

Sanatate maxima tuturor.
Narcisa

sus

Denunta
magdaz_ina

03.06.2013 4:07     citat 

Narcisa, multa sanatate si multe progrese pentru Mihnea !

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 24 ani, 4 luni
Denis-Ian: 14 ani, 7 luni

23.09.2013 2:55     citat 

Buna fetelor.... din pacate iar trebuie s ama plang ca n-am fost anuntata ca se posteaza la acest subiect... dar oricum aiz am intrat sa dau un copy-paste la un articol dintr-un ziar... este o veste excelenta pentru noi toate...

De astăzi, se fac operaţii pe cord la Spitalul «Marie Curie» din Capitală

Primele operaţii pe cord de la Spitalul de copii "Marie Curie" din Capitală vor fi realizate, începând de astăzi, de o echipă de specialişti italieni de la clinica San Donato din Milano, potrivit Mediafax.

În vederea desfăşurării în condiţii optime a misiunii, duminică, o echipă de specialişti a verificat toată aparatura şi echipamentele medicale din sala de operaţie şi terapie intensivă din cadrul spitalului, toate fiind în stare de funcţionare, pregătite pentru începerea intervenţiilor.

Misiunea va dura până joi, timp în care se vor efectua mai multe operaţii pentru corectarea unor malformaţii congenitale cardiace.

Departamentul de Cardiochirurgie pediatrică al Spitalului de copii "Marie Curie" a fost amenajat şi dotat în urma unei investiţii totale de aproximativ 4.200.000 de euro, din care: aproximativ 1.500.000 de euro din donaţii publice strânse de Asociaţia Inima Copiilor, aproximativ 2.300.000 euro oferiţi de Ministerul Sănătăţii pentru aparatura medicală, restul sumei provenind din alte donaţii şi sponsorizări către unitatea sanitară.

magdaz_ina nu pot sa-ti spun cat d emutl ma bucur pentru voi!!! E o veste minunata faptul ca nu mai aveti medicatie! Va pup si va imbratisez!!!

sus

Denunta
magdaz_ina

29.09.2013 8:00     citat 

Icar, si noi va pupam si sa ne auzim numai cu vesti bune!

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 24 ani, 4 luni
Denis-Ian: 14 ani, 7 luni

06.02.2014 12:11     citat 

Buna fetelor... in primul rand vreau sa va urez un AN de un milion mai bun si mai sanatos decat cel care a trecut... vad ca se poseteaza destul de rar la acest subiect... dar eu voi continua sa scriu si sa astept vesti de la fiecare dintre voi! Sper ca sunteti bine si voi si copilasii vostri! Va pup!!!

sus

Denunta
magdaz_ina

08.02.2014 2:08     citat 

Icar, multumim pentru gandurile bune, un AN de milioane sa fie!
Noi suntem bine, Rares merge la gradinita in fiecare zi cateva ore si s-a descurcat foarte bine la capitolul raceli. Am inceput terapia logopedica si avem rezultate bune. Am fost la control in noiembrie iar luna asta mergem din nou pentru a urmari starea stentului.
Sa ne auzim cu vesti bune!

sus

Denunta
elenaavram

04.06.2014 2:19     citat 

Ma bucur Magda sa aud vesti bune. Fetita mea a facut si ea o interventie de inchidere a unui defect septal si se simte foarte bine. Multumesc in fiecare zi domnul dr. Deleanu impreuna cu prof. Thanopoulos care mi-au salvat copilul.

sus

Denunta
Codra

23.07.2014 1:47     citat 

Buna, si eu am un puiut in varsta de 5 anisori si a fost descoperit cu DSA la nastere. Am tot asteptat sa se inchida singur insa asta nu s-a intamplat asa ca am apelat la interventie minim invaziva. Puiul meu a fost operat de catre dl.dr. Dan Deleanu si dl.dr. Thanopoulos. Se simte foarte bine dupa interventie si se joaca cu copiii afara. Eu sunt cea mai fericita vazandu-l sanatos si stiind ca i-am oferit cea mai simpla si cea mai buna solutie.

sus

Denunta
lr14c

26.07.2014 10:12     citat 

Buna ziua,

Sunt nou pe aici, nu pot sa zic ca ma bucur sa ma alatur voua, pentru ca din pacate sunt impins din spate de catre o problema. As dori sa indraznesc sa obtin de la voi cateva raspunsuri la intrebarile care ne macina pe noi parintii. Au fost multe mamici cu probleme si overall mesajele sunt pozitive si exista "speranta".

Am un baietel de 6 luni diagnosticat initial cu tetralogie fallot "rozata" si acum la o a 2-a opinie ar fi mai degraba un DSV de 9mm. La nastere orificiul avea 4mm dar acum gaura a grescut la 9mm. Credeam si speram sa se inchida dar la noi se face mai mare.

Problemele acestea au fost depistate in sarcina, dar pana cand nu s-a nascut, nu am putut investiga mai amanuntit. Baietelul nostru nu este cianotic, are concentratie de oxigen mereu 98-99% chiar si cand este racit. Singura grija acuta care o avem este ca nu ia in greutate. Are doar ~5kg. Nu stim daca mai sunt si alta simptome care ne scapa. Am citit si recitit articole pe net, dar este foarte multa incertitudine si parca nu picam pe nici un scenariu.

Intrebari:
1. Exista cazuri de DSV care s-au inchis de la sine sau care sa nu necesite operatie?
2. La copii care au avut aceasta problema au fost la fel probleme cu luatul in greutate ?
3. Daca au luat in greutate dupa proceduri/operatie ?
4. Unde se poate opera astfel incat sa avem certitudinea ca e operat corect. ?

Am citit ca s-ar face operatii in Bucuresti la:
- Marie Curie (la stat), unde opereaza niste italieni.
- La spitalul Monza, spital privat, (18.000 - 20.000 ron) unde opereaza dr. Cotul cu echipa din Cluj.
- La Ares, spital privat, unde opereaza atat dr. Dan Deleanu si dl.dr. Thanopoulos

si la Tg. Mures, la stat.

sau in Germania la Dr. Sandica
sau in Franta la Spitalul Necker. Asta este printr-un parteneriat cu Fundatia Regina-Maria.

Mai multe detalii aici:
http://fundatiareginamaria.ro/operatii-...vasculare/
http://www.intermedicas.com/noutati/chi...in-romania

sau in Italia

Referitor la formularul 112 o sa ma documentez din materialelel si link-urile gata postate aici. As vrea insa sa va intreb daca imi puteti spune (chiar si pe privat) daca stiti cam cat este "darul" la spitalul de stat.

De asemenea as vrea sa o intreb si pe Codra cat a costat interventia facuta la Ares. Pe pagina lor nu gasesc nimic dar esti singura care zice ca a facut asa ceva cu procedura non-invaziva.

Va multumesc anticipat.

sus

Denunta
lr14c

05.08.2014 10:46     citat 

revin tot eu cu un mic update la subiect.

Costul unei interventii non-invazive la ARES este de 10.000 euro, dar nu se face oricui, in sensul ca trebuie luat in calcul diametrul gaurii DSV si unde este pozitionat defectul. Am vorbit cu dl. dr. Thanopoulos care ne-a spus dupa un consult ecografic, ca la noi nu se poate face aceasta interventie si am fost trimisi la chirurg.

Am intrebat doctorul ce are inima de-a face cu greutatea si ni s-a explicat ca sunt mai multe tipuri de boala de tip fallot sau dsv. Pe scurt:
a) Daca exista stenoza pulmonara copilul se va albastrii (cianotic) dar va lua normal in greutate pentru ca sangele nu se va duce in plamani si va circula "fortat" normal in corp transportand nutrientii.
b) Daca nu exista stenoza, sangele se duce cu presiune in plamani dar nu va lua in greutate pentru ca circulatia sanguina nu functioneaza cum trebuie. Nu va fi cianotic dar nu va lua in greutate normal.

Promit sa mai adaug niste informatii imediat ce le obtin.

sus

Denunta
Codra

29.08.2014 2:46     citat 

Asa este cum a scris domnul despre Ares, insa tot ce pot sa spun e ca sanatatea copilului meu nu are pret si ca s- a facut bine datorita acestor oameni ceea ce conteaza cel mai mult pe lumea asta.
In cazul in care aveti probleme financiare dansii va pot ajuta in acest sens, din cate stiu eu sunt mai multe variante si daca e cazul ei au mai facut si cazuri sociale. Ideea lor este sa plecati sanatosi de acolo, eu iti spun din experienta mea ca am gasit la ei multa intelegere si rabdare.
Va doresc sanatate si daca mai aveti intrebari va rog sa mi le adresati, va voi raspunde in limita cunostintelor pe care le am.
O zi buna!

sus

Denunta
SilviS

24.09.2014 3:56     citat 

Buna. Sa va spun povestea mea...eu sunt stabilita cu sotul in Grecia de cativa ani. Am nascut aici un copil insa bebelul avea o malformatie la inima si anume un Foramen Ovale Patent. Am mers cu bebelul mereu la doctorul cardiolog, acesta vrind sa vada daca se miceste defectul. La un moment dat pe la varsta de 3 ani si un pic dansul ne a anuntat cel mai rau lucru posibil: defectul copilului nu se va inchide niciodata numai printr o interventie.Ne am speriat ca orice parinti insa aici doctorii sunt ft prietenosi si mi au spus din start ca avem 2 variante: fie sa il operam pe cord deschis, fie printr o interventie medicala minim invaziva. Nu stiam ce inseamna asta insa ne a explicat dansul si am luat decizia: se va interveni prin cateterism. Dansul nu facea astfel de interventii dar ne a sugerat un nume sonor in Spitalele de cardiologie din Grecia: Vasilos Thanopoulos. Am ajuns si la dansul..un doctor batran dar foarte calm, cald si cu o foarte multa experienta. Cand a auzit ca suntem romani s-a bucurat foarte tare si ne-a propus sa facem interventia in Ro fiind mai ieftin.Am ramas foarte placut surprinsa sa vad ca acest doctor de asa o talie realizeaza interventii si in Ro. Intr adevar costul in Ro e mult mai mic ca in afara asa ca dansul ne a facut o programare.Am ajuns la clinica din tara unde am intalnit o echipa minunata de oameni si mi am lasat copilul pe mana lor cu toata increderea. Totul a decurs normal,printesa mea facandu se bine la cateva zile de la interventie (fiecare organism reactioneaza diferit, noi am fost norocosi). Acum minunea mea se bucura de fiecare zi zambind si noi odata cu ea!
Vreau sa le multumesc doctoritei Silvia Iancovici, Dr. Dan Deleanu si nu in ultimul rand Dr. Thanopoulos care dupa interventie ne a asteptat la ecografiile aferente cu tot atata rabdare! Multumim ca ati redat viata copilului meu, va sunt datoare o viata!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

09.11.2014 10:11     citat 

buna seara fetelor!
mai citeste cineva pe aici?
as avea si eu nevoie de niste raspunsuri trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: