· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XVII
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  »
subiect nou  raspunde
autor Operatie pe cord la copil - unde? XVII     
magdaz_ina

13.09.2011 9:47     citat 

http://l-rares.blogspot.com/

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 13 ani, 2 luni
Alexandru: 9 ani, 4 luni

19.09.2011 8:09     citat 

Am revenit... pe forum, ca altfel inca sunt departe de casa. Sa va spun ce'am facut in ultimele 40 si ceva de zile, pe scurt, ca altfel nu mai terminam niciodata.

Deci, pe 10 august am plecat in Italia, cu un copil care nu mai mergea decat in brate, nu manca aproape nimic, se tavalea pe jos de durere de burta, cu puls de 140 de batai pe minut. Un copil care astepta sa facem dosarul pentru transplant de inima.
Timp de 5 zile a facut EKG de 3 ori pe zi, analize de sange din 2 in 2 zile, eco la inima, abdomen si plamani in fiecare zi. S'a constatat ca avea lichid la plamani, la ficat, in burta si i s'a marit doza de furosemid de 8 ori, i s'a adiminstrat si tratament pentru tiroida, desi in tara mi s'a spus ca nu e nevoie, are un hipotiroidism latent, nu asta cauzeaza boala de inima. Dupa 5 zile a inceput sa nu se mai planga tot timpul de dureri de burta. Si tot dupa 5 zile, cand tratamentul cu betablocante nu dadea nici un rezultat, pulsul fiind tot mare, medicul s'a gandit ca e ceva anormal in EKG'ul lui si ca s'ar putea sa fie un banal flutter. Imediat i s'a administrat o doza soc de antiaritmic care a scazut pulsul si s'a vazut pe EKG, la un puls mai mic, ca da, copilul meu are un flutter, un circuit electrc in inima care da impulsuri aiurea, o aritmie in fapt, o chestiune care se poate trata cu medicamente si cu ceva care seamana a cateterism.
DECI MATEI NU VA FACE TRANSPLANT.
Va scutesc de restul povestii, de umblatul dintr'un spital in altul, de emotiile, sperantele si teama care au insotit toate procedurile care au urmat.
Important este ca am reusit. Inca nu s'a sfarsit, mai sunt si altele de facut, dar NU MAI FACEM TRANSPLANT.
Sunt inca in Italia, in casa unor romani pe care i'am intalnit in spital si care mi'au lasat cheile de la apartamentul lor cu atata generozitate pe care eu nu am mai intalnit'o la niste persoane necunoscute in fapt.
Matei mananca, nu se mai plange de burtica, canta, merge, re'invata sa alerge, se joaca, incepe sa semene cu ceea ce era candva.
De ce a trebuit insa in ultimul an sa trecem prin atatea e o intrebare la care nu am raspuns. Daca am fi descoperit toate astea de la inceput poate inimioara lui si'ar fi revenit mai repede. Asta este o batalie pe care inca o ducem...
Orice ar fi, nu abandonati lupta. Eu era cat pe ce sa o fac

sus

Denunta
magdaz_ina

19.09.2011 8:16     citat 

Laura, felicitari pentru vestile bune !!!
Ma bucura enorm ceea ce ne-ai spus, va dorim multa sanatate de acum incolo si fara alte emotii de acest gen !
Este incredibil prin ce a trebuit sa treceti si ma bucur foarte mult ca s-a gasit cauza problemelor voastre si metoda potrivita pentru rezolvarea acestora.
Va imbratisam cu drag !

sus

Denunta
maminarci

Copii
Mihnea Stefan: 10 ani, 4 luni

27.09.2011 6:25     citat 

Laura, cat ma bucur pentru voi !!!!! Felicitari din tot sufletul ! Sa va intoarceti sanatosi si un "La multi ani" foarte intarziat lui Matei, am intrat din intamplare chiar de ziua lui pe forum, dar nu mi-am amintit parola la cont ca sa pot posta foarte fericit

Icar draga noastra, ce mai faceti ? Ce ati mai reusit sa faceti pentru astm ? Fetita prietenilor cum mai este, vreo minune ?

Magda, te citesc cu mult interes pe blog, ultima postare a mers la suflet, dar m-a facut sa si zambesc, deci mai am sanse.

Blondeana bafta la operatie !

Noi ne pregatim de controlul bianual, am mari emotii sa vedem ce ne mai spune dl doctor, daca e imperios necesar vizita la Cluj pentru a programa operatia.

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 4 luni
Ema: 11 ani, 5 luni

28.09.2011 7:58     citat 

Laura, ma bucur pentru vestile bune! Sa va dea Doamne-Doamne numai sanatate!
Ema a inceput gradinita si este OK. Totusi exista un "cui": in vara asta am ajuns la urgente dupa ce a piscat-o un paianjen si i s-a umflat foarte tare mana. Medicul de acolo a fost primul medic care la un control de rutina (deci nu de specialitate) i-a auzit suflul de la inima. Acum sunt doua ipoteze: ori am dat peste un medic foarte bun ori ceva se intampla "acolo". Candva, alt medic mi-a spus ca pe masura ce "gaurelele" se micsoreaza suflul se aude mai tare. Oare asa o fi?! Of, nici nu stiu ce sa mai cred! Tare as mai vrea o opinie!

sus

Denunta
magdaz_ina

28.09.2011 7:18     citat 

Maminarci, va tinem pumnii stransi sa veniti cu vesti bune de la control !

sus

Denunta
didimarim

Copii
ady
diana maria

02.10.2011 11:32   buna  citat 

buna fetelor .felicitari laura ma bucur f mult pt matei , oana sa stii ca intradevar suflul se aude mai tare pe masura ce gaurelele se inchid .si la fetita mea se aude f tare dak asculti cu urechea .voi mai luati tratament?

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 7 luni
Carina-Patricia: 11 ani, 8 luni

02.10.2011 2:33     citat 

Pentru cei interesati, am primit pe mail...

----------
citat:
In acest moment exista in ISRAEL o clinica medicala ce are o fundatie
independenta ce strange fonduri internationale pentru a PLATI OPERATII DE
CORD PENTRU COPII , IN ACEST MOMENT SUNT STRANSE FONDURI ENORME PENTRU
CAZURILE DIN ROMANIA ...DACA STITI PARINTI DISPERATI
AI CAROR COPII NECESITA INTERVENTII CHIRURGICALE PE CORD, TRIMITETI LE
ACEST EMAIL . EL POATE SALVA VIATA UNUI COPIL !!!!!!!!!
Site-ul fundatiei este :

http://www.saveachi ldsheart. org/

Controlati-l singuri.
Sau se poate suna la redactia Radio Romania Cultural unde se pot cere
detalii . Se asigura costurile pentru operatia in sine, tratament complet
pre si post operator, cazare pentru un parinte.
Parintele si copilul platesc doar biletul de avion dus-intors !!!
----------

Nu stiu daca e adevarat sau nu... nu am verificat informatiile dar cei interesati o pot face. M-as bucura sa ajute pe cineva. Daca nu e adevarata, scuzati-ma, nu a fost cu intentie rea.
O zi buna la toata lumea!

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 4 luni
Ema: 11 ani, 5 luni

03.10.2011 7:42     citat 

Buna dimineata,

Ema ia acum doar Furosemid de doua ori pe saptamana.

Pupici si sanatate la toti copii! sarut

sus

Denunta
irasanziana

Copii
SANZIANA: 9 ani

04.10.2011 1:10     citat 

buna!
stiti careva de operatii dsv la copii mici? la noi la tg mures? cum decurge, ce implica? am o fetita de u an si are dsv de 5 mm si t opeata ne-audat data de 24 oct pnternare. va rog mult oferti-mi si mie mai multe informatii! va multumesc

sus

Denunta
didimarim

Copii
ady
diana maria

04.10.2011 3:12   buna  citat 

irasanziana si fetita mea are dsv dar nu a necesutat operatie si era mai mare la unele controale scria 7mm la altele 9 si chiar 10 dar nu a necesitat corectie la tine vad 5 mm as zice ca e mult mai mic poate mai are si altceva de va programat pt operatie ,

sus

Denunta
irasanziana

Copii

04.10.2011 9:26   buna didimarim  citat 

unde ai fost la control cu ea? noi am fost la dr dumbrava bucuresti, la dr anca tot bucuresti si la tg mures la gozar.

sus

Denunta
maminarci

Copii
Mihnea Stefan: 10 ani, 4 luni

04.10.2011 9:44     citat 

DSV 5 mm e singurul diagnostic ?
La Bucuresti mai poti incerca la dr Alin Niculescu din spitalul Fundeni. E mult mai tanar decat Dumbrava si are viziuni mai actualizate zic eu. Se fac operatii pe cord la copii si la Cluj, in Institutul Inimii.
Sanatate multa.

sus

Denunta
didimarim

Copii
ady
diana maria

05.10.2011 9:13   buna  citat 

noi suntem cu controale la tg mures la dna profesor toganel si de doua ori in italia unde mi sa zis acelasi lucru ca la tg mures .o singura data cand avea fetita 1 an si 4 luni am facut un control la dna gozar care ma speriat zicandu,mi cand am de gand sai fac corectia fetitei ?dupa care am mers speriata la dna profesor si m.am rugat de dansa sa,mi opereze fata .atunci mia explicat ca nu necesita corectie trebuie doar urmarita pt ca e posibil sa se inchida dsv in timp si hemodinamic suporta f bine dsv,ul iar atunci la 1an si 4 luni a trecut si printr,o operatie la picior cu anestezie generala tot la tg mures iar anestezista a zis dupa operatie ca daca nu ar fi stiut ca are o problema la inima nu ar fi banuit nimic atat de stabila a fost sub anestezie.iar acum nu mai luam nici un tratament este si a fost mereu f energica luna viitoare face 5 ani are 18 kg si 110 cm nascuta de 1700g .ma uit la ea sii multumesc lui dumnezeu pt cum este.si doresc la toata lumea copii sanatosi.pa o zi buna.

sus

Denunta
irasanziana

Copii

05.10.2011 9:39   buna dimineata  citat 

da, dsv 5mm perimembranos e sg diagnostic. si a mea fetita
e bine, e vioaie, a luat bine in greutate, acum la 1 an are 9 kg, e asimptomatica, in sensul ca nu e cianotica, nu oboseste, tensiunea pulmonara e buna, adica e normala. multumesc pt sfat! o sa merg si la Niculescu. azi se duce sotul sa faca programare. mi-e f teama de operatia asta si daca e posibil sa o evitam ...didimarim, fetita ta cat a avut dsv-ul? cat mai e acum? ce tip de dsv are? sanziana mea are dsv perimembranos. va multumesc din suflet ca vb cu mine! cred ca mai am un pic si o iau razna. sanatate multa puiutilor! va pup si mai astept mesaje de la voi!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: