· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.213
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.213     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

19.07.2011 1:43     citat 

Bilu subscriu 100%. Acum nu intelege, dar daca-i repet o sa inteleaga. Noi cand eram mici, daca eram vinovati o primeam, desi multi din vecinii nostri faceau invers. Daca ne bateau copiii lor, la ai lor nu le faceau nimic, nici macar nu-i certau, ca na, e copil, nu intelege. Asa ca parintii ne-au ales cercul de prieteni. Pe vremuri ma suparam pe asta, apoi i-am multumit mamei. Caci am crescut intr-un mediu de copii de aceeasi educatie si asta conteaza. Eu cred ca esti o mama nu buna, ci foarte buna.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

19.07.2011 1:51     citat 

aa am uitat sa zic.. Roxi..nici V nu are nici o taina cu mersul. La "de-a busilea" e premiant.
Si la mersul elefantului.
Si mai nou, Matei il ia de subtiori si il ridica si alearga prin casa cu el, saracul Victor mai mult tarat.
Mi se face rau cand ii vad.
PLus ca il mai urca si in pat sa ii arate ca a mancat sfecla rosie si are muschi rad
Ziceam eu ca acum sunt linistita ca stau amandoi pe jos si se joaca...nope..e periculos cu urcatul in pat
Dar..victorie.ca V de 2 zile stie sa coboare din pat corect. Se intoarce cu spatele si se impinge pana cand atinge cu picioarele podeaua.
Dar cate exercitii nu am facut... surprins
Aaa.. si ieri Matei tocmai a terminat treaba la olita si pana sa ajung eu s-a ocupat Victor de ea foarte fericit
Deci baiatul asta o sa cam aiba noroc in viata rad)

sus

Denunta
luara

Copii

19.07.2011 2:05     citat 

Simo sa dea Domnul sa aiba noroc. Ce-am ras la faza cu kkt rad rad rad

Am uitat sa va spun, azi dimineata Ana ne-a facut un kaka mare pe la 8, dar mirosea asa, nu tare. Da barbatu-mio sa verifice, si direct cu degetul in kkt. Am zis ca o sa-i mearga toata ziua. Am ras cu pofta de dimineata.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 4 luni
Mara Sofia: 11 ani, 8 luni

19.07.2011 2:11     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Cristine rad rad , nici nu era necesara paranteza. Deci am stat in iasi pana acum o saptamana si acolo o aveam pe Bianca. Acum m-am mutat ptr un an in Vaslui, unde m-am si nascut si unde ii am pe parintii mei, si aici o am pe Ionela, care imi este si vecina de bloc trag cu ochiul . Capisci? scot limba
----------

capisco, capisco
dar nu ai facut mare tam tam pe aici... sau nu am fost eu atenta.
misto de tine ca tu pe unde te duci, ai prietene de forum zambet

Pupam deliciunea in persoana!!!! sarut

revin

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

19.07.2011 2:34     citat 

bilutza ai zis-o tare bine! cam asta am vrut si eu sa spun dar nu mi-am gasit vorbele! sunt de acord cu tine si cu luara! sarut

am facut ceva miscare.... oricum e atat de cald...ca am transpirat ca la sauna! oare luna viitoare va fi tot asa arsita? confuz
merg sa fac ceva de mancare...niste pastai inabusite...cu mujdei de usturoi...

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 2:44     citat 

eu nu cred ca sunt copii rai
credeam asta, acum nu mai cred `t ca am citit si altfel pareri si am inceput sa vad lumea si din perspectiva altora
nu cred in educatie
nu cred in nu se face aia, nu se face aialalta
eu cred doar in puterea exemplului
cred doar ca daca eu sunt educata (ca sa folosesc acelasi termen), si ai mei copii vor fi
ba eu vreau sa muste sa tipe, sa traga de par daca asta simte
sa nu stea neclintit ca eu nu o las
sa faca ce simte, eu sunt alaturi, ii vorbesc de ce nu e corect ce a facut... nu de ce nu e corect ci ca ceea ce a facut a durut, a lovit, a lasat rani etc
sa nu loveasca pt ca stie ca pe celalalt il doare
mie Cezara imid a niste lectii uau. Noi am ajuns sa ii spunem sa impinga, sa loveasca atunci cand la gradi o loveau pe ea si ne-a spus ca nu vrea sa loveasca pt ca pe celalalt copil il va durea
ori asta a simtit-o, nu i-am spus-o noi

sunt muuulte de spus
dar eu nu mai cred in educatie, si ca noi suntem cei ce trebuie sa educam
eu ma educ acum, cresc, invat acum
copiii or sa invete singuri ceea ce bad la mine, deci eu de fapt pe mine trebuie sa ma educ, sa fiu o persoana mai buna, mai corecta pentru ca pe mine ma vor imita copiii

fug
tre sa le dau la iepusoare de papa

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

19.07.2011 3:43     citat 

cristine sunt de acord cu tine...dar de ce simte un copil sa impinga si sa raneasca alt copil? e normal???? eu cred in existenta binelui si raului! de ce sa nu-i explici si copilului tau sa poata face diferenta?!?sa faca ce simte normal! intrebarea mea e de ce fac asa de urat cei mai multi dintre copii???!!!

sus

Denunta
luara

Copii

19.07.2011 3:50     citat 

Cristine puterea exemplului cum spui tu, pentru mine e tot un fel de educatie. In plus, copiii chiar pot fi rai. o sa-i spuna orice psiholog. Copiii in general cand sint foarte mici sint foarte naturali. Daca le vine sa faca ceva fac, pot fi rai, sau foarte buni, veseli, apoi tristi, la ei toate emotiile sint la maxim. Dar daca nu-i explici, ca pe ala pe care l-a lovit el il doare, pai trebuie sa astepti pana-l loveste altcineva pe el, ca sa inteleaga ca doare. E clar ca nici eu nu tin copilul, nu fa asta, nu fa ceea. E clar ca-l las sa se manifeste, sa tipe, sa sara, sa bage mainile in balti, etc. Dar in asa fel incat sa nu faca rau altora. Si chiar daca cumva din nestiinta a provocat cuiva durere, ii explic ce si cum. Daca nu intelege o data, de doua ori, o sa tot repet pana vad ca intelege sau pedepsesc ( a nu se intelege prin bataie). Gasesc eu metode bune.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

19.07.2011 4:04     citat 

eu cristine gandesc ca tine...stii asta. zambet
iar la intebarea ancutei...snt n raspunsuri.

S legat de exemplu....din pacate nu neaparat parintele e un exemplu pentr copil, exemple in jur sunt multe, sunt oameni cu o mare putere de influenta....asa ca pana la urma si copilul trebuie sa aiba puterea de a discerne si de a face alegeri ok legat de viata lui.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

19.07.2011 4:13     citat 

Apropo-s de cat de naturali si sinceri sunt copii
La tara, cateaua a fatat 6 pui si implicit a trebuit sa am grija si de ei.
La un moment dat, acum o saptamana a murit un pui. Matei mi l-a aratat, ca nu se misca.
Am zis ca e un moment bun sa ii explic ce e cu DD si cu moartea.
I-am explicat ca a murit, ca sufletelul lui se duce la DD, ca tb sa il ingropam..etc
AM facut chiar groapa impreuna. El ma intreaba..dar DD sta in pamant? De ce il ingropam? Asa cum vine sa il ia? Cum il mai vede mama lui?..plus diverse intrebari
Am prins un moment cand nu era de fata si am luat catelul si cand a vazut ca nu mai e, mi-a zis singur ca a plecat la DD.
Dar seara a inceput sa imi spuna ca de ce s-a dus la DD? (se joaca cu altio catei, mananca oase..am cautat eu sa caut motive pe intelesul lui)
Si mi-a spus ca si noi avem oase.. (mancam carnea si ramane osul zambet ), avem casa, avem mancare, sunt fratii lui, mama lui...etc
Si a inceput sa planga. Dar un plans din suflet..plangea cu totul. L-am simtit asa de trist..de afectat..
Si l-am lasat sa planga..si eu mai aveam putin sa plang langa el..
Apoi m-a luat in brate si mi-a zis ca el nu vrea ca eu sa mor, nici tati, nici buni...
Nici oamenii rai
Copilul meu este un copil bun! Sufletist, afectuos..
Dar are momente cand ma loveste cand e obosit, nervos..
Are momente cand il bruscheaza pe frati-su..(aici sunt mai multe la mijloc..)
E vb tot de "sinceritate", de exprimarea sentimentelor.
AM mai spus, am citat pe cineva de aici.."si rasul e o manifestare a sentimentelor"
Sunt de acord sa las copilul sa planga, sa rada, sa loveasca..dar cu explicatie pentru fiecare actiune de -a lui.
Si el pana acum a luat deciziile bune si cand m-a pupat, si cand a lovit alt copil..
Nu stiu cum altfel sa ma exprim..

Aa ca tot vroiam sa zic..
Hermine..mai poti draga de tine? sarut
Ce ai rezolvat cu dosarul lui Dominic pt 3 ani? Ca parca ai zis la un mom dat dar nu mai stiu exact

[..]
aaa si inca ceva
Noi de cate ori am facut rau??? Voit sau nevoit. Dar mai important...de cate ori ne-am dat seama de acest lucru si am acceptat ca am gresit?
Ca poate nu au fost parintii langa noi sa ne atraga atentia
Si eu sunt de acord cu Cristine ca noi, ca parinti in primul rand (ca inainte sa avem copii eu cel putin nu stiam despre multe lucruri si efectele lor) trebuie sa crestem si sa ne autoeducam pt un exemplu

Aaa sau Matei mai face ceva ..
Varsa un pahar de apa in casa, fara sa vrea. Si se uita la mine si zice: nu-i nimic mami, am gresit, e vina mea.
Si nu l-am certat niciodata pt asta. Dar de cate ori mi se intampla mie, ziceam..asta e, uite Matei ce am facut..din vina mea.. Trebuie sa fiu mai atenta rad
Asta apropo-s de exemplu

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

19.07.2011 4:32     citat 

buun...si dupa toate astea (mi-era dor de explicatiile tale cu talc simo sarut ), cum ziceam dupa ce-am ascultat atatea....cum ramane cu violenta pe care-o gasiti cu toatele in parcuri?!??? de data asta s-a intamplat (o sa am grija sa nu se mai intample nervos ) Amaliei mele, data viitoare poate voua! nu va doare sufletul de copilul vostru (mai ales cand il stiti atat de bland ca nu rupe nici macar o floare sarut ) si va vine sa-i "mancati"pe parintii alora de sar la gatul copilului vostru, impreuna cu a lor odrasla? ca am observat...vorbim din baricade diferite ochi peste cap

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 4:33     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
cristine sunt de acord cu tine...dar de ce simte un copil sa impinga si sa raneasca alt copil? e normal???? eu cred in existenta binelui si raului! de ce sa nu-i explici si copilului tau sa poata face diferenta?!?sa faca ce simte normal! intrebarea mea e de ce fac asa de urat cei mai multi dintre copii???!!!
----------

ce a facut mama copilului care a impins-o pe Amalia?

asta cu explicatul... ce sa explici? o iau acum pe Sofia si ii spun: nu e bine sa faci asta, nu lovi etc etc ???
noi suntem intr-un fel si copila mea, logic, nu ar trebui sa loveasca
logic, in teorie... asta pt ca noi nu lovim
dar, daca odata o sa creada ceva in mintea ei de copilut (cum spune Sweety, uneori iti dau niste raspunsuri si niste explicatii la care noi nu ne.am gandi), o sa loveasca, arunce etc si o sa faca rau cuiva, o sa fim alaturi de acel copil, o sa ii vedem durerea, mie imi va parerea rau tare si ea va vedea ca a facut ceva ce a provocat durerea cuiva
si atat. nu o voi pedepsi.

Ana, da, tocmai, ca asta trebuie sa faca un copil, sa faca alegeri. Mai bune, mai proaste, dar EL trebuie sa faca alegeri, nu noi pentru el. Eu ce pot sa fac? In primul rand sa fiu eu un om ca lumea, in casa mea copiii sa aiba alternative sanatoase de a creste (dtpdv de vedere... mancare, carti, muzica, haine, limbaj)... odata pusa baza, copilul alege. Si nu intotdeauna va alege corect, va mai gresi, dar eu am incredere in el, orice ar alege.
Eu nu am fumat, nu am baut, nu m.-am drogat, nu m-am culact in stanga si dreapta... am avut exemplke, colegi, anturaj... pur si simplu nu am vazut de ce as face asta daca e rau pt mine... nu aveam de ce si impotriva cui sa ma revolutionez... puteam sa fac si mai multe cu viata mea, asta e clar, dar na, macar nu am luat.o pe calea gresita si asta nu pentru ca maica-mea m-ar fi obligat, m-ar fi educat nu stiu cum. Ci pentru ca am vazut in casa un fel de a fi, de a trai si de acolo mi-am luat motovele, raspunsurile etc

eu sper din tot sufeltul sa pot sa fiu langa fetele mele asa cum vreau
eu nu mi le consider ale mele
stiu ca si pe mama o socam cu ideile mele
dar eu asa le vad. ii scrisesm si Cezarei o poezie de s-a intristat si sotul
dar pentru sanatatea noastra, a copilelor si a mea, eu consider ca eu sunt o bucata de om norocos care are in viata lui doua copile pe care incerc din rasputeri sa le merit... si care isi vor continua calea lor si eu pe a mea, la un moment dat (de asta si crizele mele de existenta, cine sunt, cine voi fi dupa)...
eu nu le mai invat nimic
hai ca pe Ceza o ajut la lectii ca am intrat in sistemul asta, incepe scoala etc
dar pe Sofia... nimic, nimic, nimic. nu vreau sa ii spun care e rosu, cum se numara rad si stie deja o gramazenie ca ii multumesc Domnului pentru minunile astea, nu cred ca le merit si nu cred ca voi ajunge sa le merit vreodata
nu vreau sa consemnez cand a mers, nici cand a vorbit nici alte de astea
si nu ma preocup de educatia lor
in fiecare zi atat ce ma minuneaza cum sunt! ca imi vine sa imi dau pumni ca eu sunt rea si dura cateodata...

ma lungesc si ma bufneste si plansul
eu, de fapt, voiam sa spun ca acum nu mai cred ca sunt rai ei copiii sau needucati.
doamne, unii au parinti iresponsabili, si atunci se comporta mititeii aiurea... cum pot sa ii lovesc si eu cu prvirea ema
altii nu stiu ca vor provoca durere si atunci lovesc... si nu au parinti iresponsabili (cum e Sweety, nu?), ci au o perioada... sunt studiata perioadele astea, sunt normale, trebuie sa trecem peste ele.. nu sa ii catalogam, sa ii certam, pedepsim

gata cafeaua... m-a luat si durerea de cap. sunt eu detasata de fete, de ideea de copil al meu dar tot bocesc cand ma gandesc la ele. uf!

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 4:37     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
buun...si dupa toate astea (mi-era dor de explicatiile tale cu talc simo sarut ), cum ziceam dupa ce-am ascultat atatea....cum ramane cu violenta pe care-o gasiti cu toatele in parcuri?!??? de data asta s-a intamplat (o sa am grija sa nu se mai intample nervos ) Amaliei mele, data viitoare poate voua! nu va doare sufletul de copilul vostru (mai ales cand il stiti atat de bland ca nu rupe nici macar o floare sarut ) si va vine sa-i "mancati"pe parintii alora de sar la gatul copilului vostru, impreuna cu a lor odrasla? ca am observat...vorbim din baricade diferite ochi peste cap
----------

eu sunt fix pe aceeasi parte a baricadei cu tine
eu ma unesc cu inamicul, sa zic asa
cand nu imi place cum se poarta cu ale mele, mai intai stau pe loc si le las sa se descurce muscandu-mi buzele... si cand ma cheama ele (sau vad eu pericol de sange)... ma duc si imi bag picioarele in nisip alaturi de ele foarte fericit , ma dau in leagan, ma joc si cu inamicul, mi-l atrag de partea mea... si cine e cea mai tare din parcare? eu. si copiilor mei nu le mai face nimeni nimic.

daca cineva loveste copilul meu , eu ii spun calm (daca mai apuc, ca de obicei parintii isi iau copiii pe sus, nu inteleg de ce nu ii lasa putin sa vada ce s-a intamplat) ca doare si atat. ca suntem prieteni

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

19.07.2011 4:39     citat 

mi-ati amintit cata bataie, muscaturi, ciupitri a luat maia de la verisoara ei in perioada 1-3 ani cred...de aici in niciun caz concuzia ca una e mai educata decat alta....

si am citit si ce scriai cry, mare dreptate ai...si ionelita vad ca a vazut pe pielea ei zambet

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 4:41     citat 

----------
Cristine a scris:
si nu au parinti iresponsabili (cum e Sweety, nu?),
----------

adica Sweety e parinte responsabil
se intelesese,. nu?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: