· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.213
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.213     
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 5 luni
Mara Sofia: 11 ani, 9 luni

19.07.2011 10:35     citat 

----------
ana_348 a scris:
ione mi-era ca te-am suparat zambet
cris azi mi-am luat o pizza cu maia rad Ce bine e sa fii slaba si sa poti manca numai prostii...n-o sa ma tina o vesnicie dar profit din plin de perioada asta scot limba ...dupa pizza am bagat si o inghetata...amandoua...

si da am baut o bere ca pepsi nu e bun rad
----------

cata rautate!!!

dar eu zic: Ce bine e sa fii cum oi fi si sa nu iti pese! Eu am lichior de anason, mi-ai facut pofta de bere dar singura asa in casa nu pot bea... cred ca o sa beau un pahar de lapte clad cu fetele.
Am mancat un sandevici bun bun facut cu Ceza, a avut si maioneza si avea gust de ia mai da-mi, dar m-am rezumat la unul.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 9 luni

19.07.2011 10:41     citat 

----------
Cristine a scris:

nu cred in educatie
nu cred in nu se face aia, nu se face aialalta
eu cred doar in puterea exemplului
cred doar ca daca eu sunt educata (ca sa folosesc acelasi termen), si ai mei copii vor fi

Educatie, Cristine, inseamna si puterea exemplului. Nu poti spune ca nu crezi in educatie. Atunci, tu ce rol mai ai? Nu tu esti cel care trebuie sa-ti ghidezi copilul in viata? Neintruziv (pe cat posibil), bland, natural, dar o faci. Nu-mi spune ca nu, ca nu te cred. Ei, asta tot educatie se numeste. faptul ca Cezara te-a obligat sa te intorci atunci cu sticla de apa la magazin, atunci si nu maine, e datorita educatiei pe care TU i-ai dat-o. Nu s-a nascut asa, ci asa a inteles de la tine (din actiunile/vorbele tale) ca e corect. Deci, o educi. rad

ba eu vreau sa muste sa tipe, sa traga de par daca asta simte
sa nu stea neclintit ca eu nu o las

Nimeni nu-si doreste asa ceva. noi vorbeam, insa, de copii care fac asta in mod repetat, again and again, fara nici o reactie normala din partea parintilor. E ok sa te simti furios, dar hai sa invatam sa ne stapanim furia. Se poate invata de la varste f mici. Greu, dar se poate. Eu una nu am auzit asta la nici un parinte pe afara sau in parc. Si asta-i nasol.

sa faca ce simte, eu sunt alaturi, ii vorbesc de ce nu e corect ce a facut... nu de ce nu e corect ci ca ceea ce a facut a durut, a lovit, a lasat rani etc
sa nu loveasca pt ca stie ca pe celalalt il doare
mie Cezara imid a niste lectii uau. Noi am ajuns sa ii spunem sa impinga, sa loveasca atunci cand la gradi o loveau pe ea si ne-a spus ca nu vrea sa loveasca pt ca pe celalalt copil il va durea
ori asta a simtit-o, nu i-am spus-o noi - [color=blue]te contrazic aici. i-ai spus-o poate fara sa-ti dai seama. I-ai spus-o cu alte cuvinte sau altfel. A simtit-o pt ca i-ai dat voie sa simta - poate ai pus-o vreodata sa se puna in locul cuiva care a fost lovit/nedreptatit, etc. [/color]

sunt muuulte de spus
dar eu nu mai cred in educatie, si ca noi suntem cei ce trebuie sa educam
eu ma educ acum, cresc, invat acum
copiii or sa invete singuri ceea ce bad la mine, deci eu de fapt pe mine trebuie sa ma educ, sa fiu o persoana mai buna, mai corecta pentru ca pe mine ma vor imita copiii

fug
tre sa le dau la iepusoare de papa
----------

Te-am ametit cu atatea culori? zambet

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 9 luni

19.07.2011 10:45     citat 

Ziceam ieri ca al meu e incapatanat. Ziceam ca nu a vrut sa plece cu trenul. Ghiciti unde-i acum? Pe autostrada, tractat, ca nu-s ce s-a stricat la pompa de apa la MASINA CARE NU-I A NOASTRA!!!!!!!!!!! Sa nu-l strang de gat?

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 10:53     citat 

nu, am inteles.
ghidat inseamna sa il duci undeva pe copil, acolo unde vrei tu
ori eu nu mai vreau sa ghidez
desigur ca mai si fac asta
dar nu pot fi perfecta in ceea ce mi-am propus. incerc, incerc din rasputeri
eu vreau sa fiu eu intr-un anume fel, ma ghidez pe mine
si copiii au un exemplu
la un moment dat vor face alegeri
imi dorescs a stie sa faca alegeri
nu sa astepte instinctual sa faca parintii alegeri pt ele
si sa aiba curajul de a gresi
si apoi sa invete din greseala facuta

si eu ziceam odata ca imi ghidez copiii, ca bla bla educatie
zic ca nu vreau sa educ in sensul acceptat azi
adica: in casa copilele mele pot sa injure daca asa le vine, pot sa ma faca proasta daca asa le vine, pot sa fie ele asa cum sunt si sa defuleze. eu am o singura regula pe care o aplic si la fetele mele si la sotul meu: daca nu poti sa defulezi in casa ta, atunci unde? traim intr-o societate unde suntem cosntransi sa facem aia si ailalta. macar acasa, la sanul mamei sa imi bag si eu picioarele. pe urma revin pe pamant, imi cer scuze, ne bucuram de partile bune ale vietii... etc

da, asa e in legatura cu parintii care nu au nicio reactie. care isi vad copiii ca fac nefacute si nu spun nimic. atunci, daca tot au copiii astia asa parinti, macar eu sa ii arat cum trebuie reactionat. si sa imi deschis mintea, inima tocmai catre acel copil cu astfel de parinti

eu m-am ingrozit mai demult cand am fost analizata si m-am analizat. ma consideram buna si tot aruncam cu judecati in stanga si dreapta mea... nu am reusit sa ma schib de tot, insa a fost un moment in care am zis... asa nu e bine, trebuie sa vad si din cealalta perspectiva.

auuuu, m-am taiat la deget
am taiat un pepene (stiu, stiu ce ora e)
vai ce rau e
clocit parca
maine ma duc sa iau altul... e primul pepene si atat de nasol, nu pot sa cred

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 10:55     citat 

----------
bilutza a scris:
Ziceam ieri ca al meu e incapatanat. Ziceam ca nu a vrut sa plece cu trenul. Ghiciti unde-i acum? Pe autostrada, tractat, ca nu-s ce s-a stricat la pompa de apa la MASINA CARE NU-I A NOASTRA!!!!!!!!!!! Sa nu-l strang de gat?
----------

aoleuuu, ce nasol. ce rau imi pare! doar nu trebuie sa reparati voi jucaria acum?!
nu-l strange de gat, strange-l la piept ca nu i-o fi usor acolosa pe autostrada si cu o voce care ii spune: bilutza a avut dreptate! bilutza a avut dreptate!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

19.07.2011 10:55     citat 

bilutza,naspa ochi peste cap

ana,de ce sa ma supi?

cristine,sper sa nu te-ai taiat rau trist pupam sa treaca sarut

noapte buna fetelor! sarut

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 11:05     citat 

mersi
m-a durut
dar vad ca nu mai curge sange
a curs putin oricum. dar a usturat tare. acum daca bag mana in apa sigur doare iar

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 18 ani, 3 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
10 ani, 8 luni

19.07.2011 11:23     citat 

bunaaaaaaaaaaaaaa fetele! am absentat aproape o luna din motive intemeiate,net defect,apoi calculator defect apoi nu mai puteam intra in cont de pe forum abia azi am reusit sa mi resetez parola asa ca iata ma aici langa voi...........mi ati lipsit enorm sarut
am pierdut atatea aniversari frumoase
La multi ani tuturor bebelasilor si mamicilor pe care i am sarit sarut jenat
nu am reusit sa citesc mult din urma si nu stiu daca ma voi putea pune la punt vreodata,deja abia am timp sa respir cu bebe toata ziua,plus cei 2 nazdravani mari zambet bebe e f marait ii iesi dintocii de sus mititelul,i au iesit si bubite de atat caldura ...noi aici ne coacem la propriu prostit
multe nu pot sa va zic acum
am vrut sa intru sa impart cu voi o mare bucurie,dupa 2 luni de votat si chin am reusit sa castigam pe utile scutece puffies pe 1 an de zile prostit prostit prostit prostit prostit prostit si acum sunt ametita nu mai pot dar ma bucur la nebunie si la fel si bebe ,va pun repede o pozica doua cu el sa vedeti cat e de fericit si maine promit solemn sa recuperez: cat de cat)

va pup nb zambet

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 11:32     citat 

felicitari si aici
asa ce drag imi e asta micu´ sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 2 luni

19.07.2011 11:41     citat 

mey cristine...eu inteleg ce vrei tu si ce zici acolo dar ...ai plecat vreodata din parc sau de oriunde altundeva cu copilul tau de un an si un plin de sange?!?!? surprins in fine...depinde mult si de felul si aluatul din care-i plamadit fiecare!
eu am avut parte de o copilarie (si inca o mai am cand ajung la ai mei acasa) extraordinara! cu toate peripetiile de ti le imaginezi! poate am mai zis-o: am niste parinti fenomenali! nu stiu daca voi reusi dar sper sa-i echivalez macar in aceasta "meserie" atat de grea, de a fi parinte! eu am avut intotdeauna libertate, nu am dat in cap la nimeni, nu am facut rau decat fara sa-mi dau sea,a si mi-am cerut scuze cand am realizat c-am gresit! am avut mereu tot ce-am vrut, am avut parte de lectii de viata de la ai mei, de expemplu, de povesti cu talc, de explicatii la toate intrebarile pe care le aveam! ai mei niciodata nu m-au ignorat (eu n-am simtit asta niciodata), m-au sfatuit si ghidat spre bine dar mi-au aratat (prin exemple la altii) ce e rau! asa vreau sa fiu si eu cu ai mei copii! insa in aceasta jungla (poate chiar mai rau, in jungla stii ca tigru e tigru, leul e leu samd, in lumea noastra stii ca un copil de numai un an iti p;oate face copilul de-aceeasi varsta numai sange surprins intr-o fgractiune de secunda) si repet in aceasta jungla trebuie sa-mi schimb probabil tactica! trist

bilutza.... trist ai avut gura pocita! uofff trist foarte nasoala faza! sper sa fie vb de f putini bani la mijloc....

noapte buna fetele!

maine avem ceva sarbatorite? confuz

danutza felicitari fataa!!!!! pupam micutul ...dj?! sau nu vad eu bine? sarut

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.07.2011 11:48     citat 

----------
ancutza_anca a scris:

danutza felicitari fataa!!!!! pupam micutul ...dj?! sau nu vad eu bine? sarut
----------

hahahah, da clic pe imagine
sa vezi atunci ce bine vezi

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 10 luni
Jacob: 10 ani, 10 luni

20.07.2011 12:13     citat 

Hello fetele !!!

Am racit plang sau sunt foarte trist vai ce rau ma simt plang sau sunt foarte trist imi curge nasul ca robinetul si ma doare gatul si parca ma simt cu febra trist . Mda, mai mult ca sigur se imbolnavesc si astia mici ca deja sunt cu muci. Pe 27 ar trebui sa facem vaccinul de 1 an. Daca or sa fie bolnavi se mai face? sau se amana?

roxanne micuta ta e absolut superba.....Doamne ar trebui sa fie model de revista...o papusica nu altceva sarut

ione ce imi place avatarul tau sarut

simo...sarut ai aparut....chiar ma intrebam ce mai faci foarte fericit

Fetele ce sa va zic....te inteleg ancuta ca esti suparata si frustrata, si da, sunt intr-adevar parinti carora nu le pasa prea mult si nici nu se sinchisesc sa explice sau sa isi educe copiii. Insa sunt copii care pur si simplu sunt mult prea nazdravani si nu vor sa asculte orice le-ai zice, orice le-ai face, au personalitate cum zice tatal meu foarte fericit . La mine chiar sunt curioasa cum o sa fie mai tarziu, momentan sa iti zic sincer Jacob il trage pe Nathan de par, ii ia toate jucariile, ii face vrute si nevrute, iar Nathan nu face nimic, doar se uita la mine si plange. Ii zic lui Jacob ca nu e nevoie, ca nu e frumos, etc dar in secunda doi face exact la fel. Acum ce sa iti zic.....depinde de personalitatea copiilor...dar eu sustin in continuare si sunt sigura ca la copii asa mici nu poate fi vorba de lipsa de educatie. Ci pur si simplu de felul lor, de cum simt ca tre sa se manifeste. Si normal ca sunt de acord sa le zici, sa le explici, dar mai mult de atat nu ai ce face la varsta asta asa frageda. Eu una nu cred ca m-as supara asa tare pe un copil daca ar fi agresiv cu unul dintre baietii mei. M-as supara pe parinti daca as vedea ca nu reactioneaza in nici un fel, dar pe copil chiar nu m-as supara. Parerea mea foarte fericit

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 11 ani, 2 luni
Natalia Maria: 8 ani, 6 luni

20.07.2011 7:41     citat 

La Multi Ani Lavinia, sa ti se indeplineasca toate dorintele!!! sarut sarut sarut

La Mai Multe lunite George Alexandru! sarut sarut sarut

Sanatate multa fetele! sarut

sus

Denunta
antoniav

Copii
VICTOR ANDREI: 13 ani, 9 luni
DRAGOS IOAN: 10 ani, 10 luni

20.07.2011 7:47     citat 

LA MULTI ANI, MADALINACRET !

LA MULTE LUNITE, GEORGE!

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 18 ani, 3 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
10 ani, 8 luni

20.07.2011 8:10     citat 

La Multi Ani Lavinia,sa fii sanatoasa si fericita:)!
La cat mai multe lunite George,pui mic sarut !

ms fetele ma repet nici acum nu mi vine sa cred sunt in sevraj rad rad
cris sarut ce ti face taietura? foarte fericit
Ancutza da vezi bine e micul DJ Scutecel rad imi place la nebunie cum ii sta ,pacat ca de la o vreme cam rar il prin zambind sau razand asa,il chinuie dintisorii cam mult:)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: