· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.213
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.213     
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
11 ani

20.07.2011 1:15     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
mda...si gena e de vina ...
----------

Exact..si asta nu e vina nimanui! nu alegi ce sa mosteneasca sau nu!
Jur , cateodata mi-as dori o ora de ragaz, sa stea unde o pun....dar nu am asta soarta!!

Cristine, faza cu colacul s-a intamplat in cateva secunde si nu am avut timpul necesar sa intervin. sincer, nici nu ma asteptam la reactia ei I-am spus ca nu e voie, ca nu se face asa ceva, frumos, cu calm, dar ferm. Cand am vazut ca ii vrea iar colacul, am zis NU, am scos=o din apa si am mers la nisip. Nu a ripostat.
Iris da orice, mancare, jucarii, de toate! Si oricui! Pana si la catei. Intr-o zi unul din ei a mancat fasole verde. rad
Probabil se asteapta la acelsi lucru si de la ceilalti.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 2 luni

20.07.2011 1:17     citat 

de aia exista educatie...scara general valabila de valori samd...

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 8 luni
D: 11 ani, 2 luni

20.07.2011 1:18     citat 

uite...vedeti ca stiti si voi zambet
bursucita stiu ai utl eamici ca tine, cu primul copil cuminte, criticau celelalte mamici, apoi...si-au schimbat perspectiva foarte fericit

maia a fost f f f cuminte, dia e cam...50% din iris cred rad...dar eu niciodata nu am judecat de genul
----------
citat:
ce face mama'sa toata ziua acasa de are asa un copil rau si neastamparat?
----------
... si in general nu gandesc la modul asta pentru ca stiu ca oricand mi se paote intampal si mie si vorba aia cu never say never....e reala.

nu-i critic nici pe cei care ghideaza copiii, ii educa, le fac reguli, pedepse...totul e controlat cumva...la a 3a greseala ii baga in casa etc etc. E stilul lor, nu stiu eu adevarul absolut pe lumea asta...candesc ca cristine si asa procedez, aprximativ, dar poate este 10 ani o sa consider ca era mai bne un sistem gen super nanny, eu stiu...nu stiu nimic.

ce mai critic in gand sau cu voce tare si sfaturi e violenta fata de copil...a parintelui...cand il vad pe cel mic ranit si ca sufera aiurea nu pot sa ma abtin.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 5 luni
Mara Sofia: 11 ani, 9 luni

20.07.2011 1:19     citat 

----------
Codrina a scris:

Iris da orice, mancare, jucarii, de toate! Si oricui! Pana si la catei. Intr-o zi unul din ei a mancat fasole verde. rad
Probabil se asteapta la acelsi lucru si de la ceilalti.
----------

asta gandeam si eu
lucrurile se impart
normal, acum nu era sa ii iei colacul copilului
dar eu daca vad ca vrea ceva si nu e chip sa renunte, merg la copil si zic: nu vrei sa iti dau colacul (de ex) meu si sa i-l dai putin pe al tau? (desigur si daca e posibila situatia)

aici in parc e urmatoarea deviza: totul se imparte. lumea isi lasa jucariile peste tot, se imparte totul si la final, cand se pleaca acasa, fiecare culege cu ce a venit.

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.07.2011 1:23     citat 

aici e ciudat la mine, maia cumintica ...la ea nu au functionat nicodata schimburile, daca vrea ea ceva, aia tre sa aiba, chir ca sunt 2 acadele identice...nebuna mica....mai o linistesc cu un schimb

----------
citat:
ca un copil trebuie sa fie lasat sa fiinteze
----------
cum cristine sa fiinteze, exista asa un verb?? jenat

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 5 luni
Mara Sofia: 11 ani, 9 luni

20.07.2011 1:25     citat 

FIINȚÁ, ființez, vb. I. Intranz. A exista, a fi în ființă; a-și desfășura activitatea. [Pr.: fi-in-] – Din ființă.
Sursa: DEX '98 |

scot limba

(Christa e in vacanta, asa ca m-am dus singura la DEX)

sus

Denunta
Codrina

Copii
11 ani

20.07.2011 1:28     citat 

Pai cam asa Cristine. Nu am incercat sa ii cer copilului colacul, era nervos si incruntat, cand iris l-a vrut pe al lui.Era genul d copil care nu imparte, deci am evitat o tranzactie cu el, ca nu ar fi cedat.

Ancutza, nu vorbi in necunostita de cauza. Te rog.

sus

Denunta
Codrina

Copii
11 ani

20.07.2011 1:30     citat 

si ca sa va ganditi cum e iris : eu am 43,7 kg!!!! la 1,68 m

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 11 luni

20.07.2011 1:30     citat 

Codrina chiar ma intrebam cand o sa intervii scot limba

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.07.2011 1:31     citat 

si la noi in parc se impart. Dar unii isi bruscheaza si cearta copilul daca nu vrea sa dea jucaria. Nu mi se pare normal.

eu cumva am vazut diferenta...maa libera sa dea sau nu, sa se duca unde vrea, sa faca ce vrea, sa se exprime...verisoara (care mica era nebunatca rau, cam cum zice codrina de iris, dar mai si musca, cupea imediat) tinuta in frau, educata, nu e voie aia, aia, cu gura pe ea de o ie de ori, nu e frumos sa musti nu e frumos sa musti nu e frumos sa musti nu e frumos sa musti nu e frumos sa musti nu e frumos sa musti. Ea percepe chestiile astea ca niste interdictii ale parintilor sau societatii, si cum prinde ocazia sa le faca cand e nesupravegheata, le face, cred ca e placerea aia de a nu respecta regulile. E cuminte aparent acum. dar se ascunde si face prostii. se ascunde de mama ei. Nu i spune totul ca sa nu o certe. E nu vreau asa cu maia.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 2 luni

20.07.2011 1:36     citat 

----------
Codrina a scris:

Ancutza, nu vorbi in necunostita de cauza. Te rog.
----------

asta pt ce-a fost?

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 8 luni
Ana Leia: 10 ani, 11 luni

20.07.2011 1:37     citat 

Mai fetelor, citesc si inca o data imi dau seama, ca fiecare parinte e diferit si copiii sint si mai diferiti.
Codrina sper la tine sa functioneze ce scriam eu mai demult, adica "o sa-i explic, 100, 200, 1000 de ori, odata si odata tot va intelege". Tu faci parte din parintii care incearca sa explica, sa previna. Din pacate sint altii care stau cu mainile in san si zic "n-am ce sa-i fac, asa e el si nu ma asculta". Pe mine personal aia ma scot din pepeni. Eu nu exclud, ca in cateva saptamani sau luni copilasul meu cuminte sa-mi arunce si mie asa faze cum Iris. Dar eu n-o sa spun niciodata ca asa e ea si n-am ce sa-i fac, ci o sa incerc sa previn lucrurile, sa explic, sa o cert. Asa cum faci tu. Cum e Iris a ta era fratele meu. Vai de capul mamei. Cum intra in grupa la gradinita tabarau pe ea toti parintii si copiii, ca frate meu a facut una si alta. Si chiar se ocupau ai mei de educatia noastra, dar am fost doi copii total opusi. Important este ca in timp eforturile parintilor au dat roade. Si fratele meu este un baiat pe care si l-ar dori acum multe fete. Apropo, imi pare bine ca ai revenit cu posturile, ca n-ai mai scris demuuuuuuult.

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.07.2011 1:53     citat 

hm...cati ani are fratele tau? scot limba

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 8 luni
Ana Leia: 10 ani, 11 luni

20.07.2011 2:00     citat 

Ana are 29 si e gata de insurat..... sarut

sus

Denunta
Codrina

Copii
11 ani

20.07.2011 2:00     citat 

Raliu sarut

Nici eu nu vreau ca Iris sa ajunga sa se ascunda de mine, ca sa faca ceva ce nu ii e permis.

Am zis, o imprumut cu saptamana. Nu ma plang, departe de mine acest gand, doar ca trebuie inteles ca unii copiii sunt mai energici si neastamparati. Acum voi stit evolutia lui Iris ....
Dar va spun ca poate fi si dragastoasa, pupa, strange in brate, mangaie.....Cu laudele de rigoare.
Asta e..incet incet o sa invatam ce e bine si ce nu, ce e voie si ce nu! Pana atunci, stau la fundul ei, evitand conflicte!

Luara, exact... Doar ca uneori am impresia ca pe Iris o doare-n dos de explicatiile mele rad rad Chestia e, si f importanta, sa nu ma las batuta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: