· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > vitamina D3
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor vitamina D3     
ingerash87

21.07.2011 1:25   vitamina D3  citat 

Salut dragi mamici.....spuenti-mi va rog e numaidecit sa dam la bebelus de 10 luni vitamina D3 acuma vara.... ca un medic imi spune ca da, altul nu.... si nu stiu ce sa fac...voi cum ati procedat cu copilasii vostri?

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 8 luni

21.07.2011 1:44     citat 

noua ni s-a spus sa nu-i dam vara, ci doar in lunile cu r. deci din septembrie pana in aprilie

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 10 luni
Gabi: 10 ani, 5 luni

21.07.2011 1:51     citat 

Da , din septembrie pana in aprilie pt copiii peste 2 , altii zic 3 ani .. pana atunci noua ni s-a zis sa-i dam zilnic ... bine , ca nu se intampla chiar asa , asta-i partea a 2-a foarte fericit trag cu ochiul) .

sus

Denunta
anamaria01

21.07.2011 3:18     citat 

Vitamina D se gaseste in laptele de mama. Daca alaptezi, copilul isi completeaza nevoia pe langa cantitatea produsa de organism cu ajutorul soarelui. Daca e destul sau nu, nu-ti poate spune nimeni cu siguranta. Tocmai de aceea parerile sunt impartite. E foarte probabil ca un copil care are ca aliment principal laptele de mama, vara, nu are nevoie de suplimentul respectiv...

sus

Denunta
Luv31

Copii
BebeDulce: 9 ani, 11 luni
BebeMinunat: 7 ani, 9 luni

24.11.2011 3:35     citat 

Mi s-a mai intamplat sa uit sa-i dau in unele zile D3. Cred ca nu-i foarte grav, nu???

sus

Denunta
GeorgianaP

25.11.2011 7:13     citat 

Luv si eu am uitat chiar si o saptamana. Nu e grav dar ar fi bine sa nu uitam.
in cazuri mai deosebite se poate ajunge la rahitism.

sus

Denunta
BMel

26.11.2011 12:00     citat 

Noi am luat Vit D (Vigantol) zilnic, la fiecare control se constata ca fontanela nu se inchide ca lumea, primeam mai tot timpul tratament cu vit D chiar si 7 picaturi timp de 2 saptamani, 7 picaturi la 8-13 luni este triplu doza recomandata, nu spun ca nu aveam restrictii dar ma conformam, fiind la primul copil, am fost la trei medici si fiecare a dat acelasi "tratament" fara alte analize, rezultatul final: hiperostoza craniana trist
Eu am ajuns la concluzia ca trebuie sa-ti asculti si instinctul matern, indiferent ce spune medicul, daca tu simti ca e prea mult si nu e ok, nu dai, pana am ajuns noi sa gasim un medic caruia chiar ii pasa si nu dadea tratament dupa ochi s-a si intamplat ceva urat. De atunci am renuntat complet la Vigantol si luam doar ulei de peste (LYSI), pana la implinirea de un an, acest ortoped ne-a recomandat patru zile ulei de peste trei Vit D (2 picaturi nu mai mult) - am alaptat pana la 13 luni), vara doar uleiul de peste si tinut copilasul in primele ore ale diminetii sau seara dupa 7 cu caputul, piciorusele si manutele descoperite a cate 10-15 minute. Acum avem doi anisori si tot luam uleiul de peste, mai sunt zile cand uitam sa-l luam, dar in general zilnic.
Daca as avea acum bebelus sigur nu m-as lua dupa recomandari de doza mai mare de 3 picaturi si sigur nu m-as panica daca as uita o zi doua sa administrez Vit D.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: