· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 215
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 215     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

31.07.2011 9:52     citat 

----------
Manucrissa a scris:
cele 2 saptm in care am alaptat au fost un cosmar pentru mine...nu a fost nimic placut..
----------

Si asta e irelevant, deoarece nu stiu pentru cate mame a fost alaptarea o mare placere de la bun inceput. E si normal, deoarece si sanii trebuie sa se obisnuiasca intai!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 5 luni
Karina-Ioana: 8 ani, 2 luni

31.07.2011 10:24     citat 

Manu...trebuie neaparat sa te pui pe picioare! incearca in primul rand sa nu te mai stresezi, sa te odihnesti...poate si niste vitamine...sau macar remedii naturale pentru cresterea poftei de mancare!

cat despre alaptat...pentru mine(ca si pentru multe femei, cum spunea si Christa) alaptarea la inceput a fost un chin...alaptam plangand...si fiecare masa a Mirunei incepea cu lacrimi si dureri ingrozitoare...rani si canale infundate...febra si stari foarte proaste....care credeam ca nu vor trece niciodata! laptele era putin...trebuia completare(uneori bea LP si 400 de ml pe zi completare)...eu eram stresata si suparata pentru ca imi doream nespus sa alaptez... si....treptat...cam dupa 6 saptamani...durerea a inceput sa scada, mameloanele se vindecau, productia de lapte a crescut astfel incat pana la 5 luni am scazut si completarea cu LP, treptat-treptat nu a mai fost nevoie de ea...acum(Miruna are 9 luni)...sanul e baza....si alaptarea e cea mai mare binecuvantare pentru noi! sunt momente in care imi vine din nou sa plang! dar de data asta de bucurie pentru ca Dumnezeu mi-a dat putere sa nu renunt si sa pot trai clipele astea speciale!
asta nu inseamna ca eu cred ca mamicile care nu au alaptat, nu au parte de momente speciale cu puii lor!
fiecare legatura dintre mamici si puii lor e speciala!
DAR sunt si eu de parere ca pana nu traiesti un lucru nu poti sa-ti dai cu parerea...decat ipotetic...
ca si cum as zice ca nasterea naturala nu e buna(pentru ca eu am facut cezariana si mi-a fost bine asa!)
daca o sa mai ai un bebe(cum ai zis tu) si o sa-l alaptezi...abia atunci o sa poti spune intradevar ca e asa cum spui!

asa...si acum:

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

31.07.2011 10:28     citat 

neata!

22ra nu e chiar bolnavioara...ii curg intens mucii, stam noaptea cu ceapa si ne descurcam cu respiratul! Multumesc de griji! voi sunteti mai bine, nu? sarut

cry foarte bine spus! multumim si de urarea de duminica! sarut

manu multumim! sarut
cat despre alaptare...nici eu n-as mai reveni la decizie daca nu i-am dat deja de trei saptamani insa fiecare se cunoaste mai bine si stie cat de bine e pt ea! aici ne dam cu parerea cam ce-am face noi!
eu am avut zile grele cu alaptatul inca de la inceput...am trecut si printr-o mastita destul de urata...nu doresc la nimeni durerile alea! am alaptat 1 an si 2 luni...zic eu ca-s multumita pt intervalul asta...as fi vrut mai mult dar cateodata cadeam in cealalta extrema si mi-as fi dorit sa fie pe bibe! eiii...omul este diferit, durerile le simte diferit, parerile si le face diferit...totul este subiectiv si relativ! important este ca fiecare sa fie multumit cu ce decizii ia! sarut da, da, parerea mea! zambet

pe-aici!

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 4 luni
Mara Sofia: 11 ani, 8 luni

31.07.2011 12:54     citat 

Sal´tareee,

in legatura cu alaptatul... eu in sarcina am citit despre orice mai putin despre alaptare. adica, ziceam ca o sa alaptez (desi prin jurl meu vazusem numai biberoane) si atat. am nascut, mi-au adus copila, am pus.o la san si fara sa am pe nimeni langa mine decat sot, am lasat firescul sa isi vada treaba si am stat cu ea mii de minute in sir la san. Si desi uneori erau dubii daca e bine, de ajuns, o vedeam pe ea bine, linistita... si orice problemuta o rezolvam cu sanul. Pe urma, avand in vedere ca am alaptat mult, au aparut si pentru mine momente de disconfort... dar tot binele ei m-au facut sa o duc asa pana cand ea a zis ca gata.
si acum, oi fi dilie, a trecut mai mult de o luna de cand nu alaptez si tot am noaptea instinctul de a scoate sanul cand se foieste asta mica rad

AMR pana joi cu internet.
m-am uitat la niste oferte de net portabil... nu ma convinge nimic, prea scumpe, daca intru in fiecare zi, ajung sa platesc tot cat platesc acum. Unde locuiesc am multe locuri unde e wifi gratis, dar laptopul meu e marisor, greut, nu ma vad carandu-l... daca aveam un laptop "de notite", era alta treaba. Iar internet pe telefon nu ma atrage. Pana atunci imi salvez informatii... asa poate cand nu o sa mai am internet, poate ma apuc de invatat pentru permisul de conducere.

Ancutza, mersi ca mi-ai stat alaturi azi noapte. sa stii ca m-am inveselit zambet

Luara, te-ai mai linistit?
sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

31.07.2011 3:12     citat 

ziua buna!

cris sarut

liniste, liniste...ca intr-o dupa-amiaza de duminica...vara...caldura...concediu...

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 11 luni
D: 11 ani, 2 luni

31.07.2011 6:29     citat 

Incepem o noua luna si un nou capitol sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: