· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 24
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 24     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

22.08.2011 6:23     citat 

----------
mihaela_ct a scris:
daca deja se ridica singura, probabil ca o sa mearga repede.
----------

Poate da, poate nu. rad Prima poza cu ea in picioare o am de la 7 luni si 5 zile, a doua de la 8 luni fara 2 zile (nu mai stiu daca intre timp se mai ridicase, dar au fost alte lucruri interesante de fotografiat in perioada aia foarte fericit), dar de mers singura a mers abia dupa 1 an si 2 luni. Nu zic ca-i la toti asa, am vrut doar sa spun ca ridicatul in picioare nu e un criteriu pentru cat de repede va merge. trag cu ochiul

P.S. Mai tare ca fiica-mea nu stiu daca vorbeste careva, ca atunci cand sunt mai multi copii la un loc, doar pe ea o aud. jenat

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

22.08.2011 7:01     citat 

----------
Christa a scris:
P.S. Mai tare ca fiica-mea nu stiu daca vorbeste careva, ca atunci cand sunt mai multi copii la un loc, doar pe ea o aud. jenat
----------

rad Si eu il aud de la etajul 4 pe Paul cand vine acasa de la plimbare. Dar nu prea imi vine sa-l temperez, ca parca o aud pe mama cum ma mustra pe mine in copilarie. Am sentimentul asta de deja-vu in multe chestii pe care le face fi-miu: vorbeste tare si mult, nu are rabdare, nu mananca, e foarte curios si scormonitor... prostit

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

22.08.2011 8:18     citat 

salutare la toata lumea zambet
am venit si noi de la tara, ca de joi pana duminica tot am sarbatorit ziua sotului, asa e traditia, in fiecare an , ne strangem toata gasca la tara intr-un weekend prelungit.......de kg jos nici vorba....eu am renuntat sa imi fac poze nu imi mai palce cum ies trist am de dat 10 kg jos si nici cum nu vor sa se desparte de mine foarte fericit
crispy gata concediu? ce ti-a placut cel mai mult? poze nu pui?
mihaela rad si fiica-mea a mancat ieri un pic de crema de fundulet...se pare ca se poarta cool
cayiawaw , ce culoare, esti de admirat pt curaj cool
kuray sanatate multa sarut
furni tare bine arata scaunul pufarinei cool
ocrisu pe cine mostenesc copii tai la ochi? ca amandoi pusti au niste ochi si gene...mama, de te baga in boala sarut si ce repede s-a ridicat antonia in picioare zambet

in alta ordine de idei, fiica-mea refuza sa bea apa din canita cu cioc, nu vrea nici cum, sa speram ca se va obisnui, iar de lasat pe jos mie imi e frica, ca asa se arunca pe spate si cand merge in patru labe la fel asa se arunca cu capul inainte ochi peste cap

cand ati fost plecate in concediu ce ati luat pt pusti ca medicamente, eu am zis ca imi iau preventiv ceva supozitoare de paracetamol , niste fiole de ser fiziologic si ceva sirop de tuse, eu zic ca cam atata, ca daca doamne fereste de ceva mergem la spital acolo cu ea nu?

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

22.08.2011 8:21     citat 

hejjjjjaaaaaaaaaaa

Are Alex primul dintisor !!!!

Deci nu ii ajungea gripa sau raceala ce e ..ia mai dat si un dintisor, el e bine venit dar nasul infundat nu l lasa sa pape, febra il face scartzait, gingia sigur il doare, va dati seama ce urlator am in casa.
Faza e ca ieri l am lasat sa imi roada mana plus ca m am uitat in gurita lui si nici nu banuiam ca ii vre un dintisor azi insa cand imi rodea mama am simtit ca ma zgaraie ,cred a iesit din gingie dintisoru chiar azi in timp ce ma rodea, asta ca nici o jucarie nu i place sa roada cum ii place mana mea , sufletelu meu mic , imi vine sa plang o data cu el cand vad ce plange si nu l pot impaca ,el de fel fiind un ingeras cuminte.

Acum imi imaginez ce ma asteapta si la urmatorii dintisori.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

22.08.2011 8:42     citat 

waw elsy primul dinte asa devreme zambet felicitari zambet

uitat sa spun ca mara are 6 dinti, de cand ia iesit primul la 7.5 luni , de atunci parca pe banda rulanta ii ies toti si maraiala e la maxim foarte fericit

sus

Denunta
elsycutza

Copii

23.08.2011 9:06     citat 

neata !

Da rizzi,devreme ...am fost putin suprinsa ca m am tot uitat in gurita lui si puteam sa bag mana in foc ca nu ii ies curand rad
lui fimea mare insa i-au dat 2 o data in ziua care a facut 3 luni iar lui Josie tot asa devreme i au dat parca tot pe la 4 luni deci faptul ca stam in suedia nu mi a influentat f mult graviditatea si felul corpului de a se dezvolta la copii ...adik ma asteptam ca cel mic sa semene cu suedezii tinand cont ca ei sunt influentati de vreme dar constat ca e totusi genetic .

rizzi i ai dat cumva pana acum ceva pt ameliorarea dureri?
aici stiu ca se da doar paracetamol ,cred am sa raman doar la asta, oricum aici nu gasesc geluri pt gingie.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 1 luna
cea mica: 8 ani, 5 luni

23.08.2011 12:23     citat 

neata tuturor
la pranz
elsy felicitari pt primul dintisor! cred ca mai bine ii dai sa rontaie jucarele speciale pt bebei sau ceva decat medicamente, eu vad ;a fiica-mea ne chinuim de atata timp cu gingia aia..offff....si acuma dupa ce termina de papat incepe sa muste (barbatu-meu rade de mine zice ei na de parca ce tare poate ea sa muste fara dinti socat )
ocrisu pupici pt micuta exploratoare ce dulce e sarut
----------
citat:
Dar nu prea imi vine sa-l temperez, ca parca o aud pe mama cum ma mustra pe mine in copilarie. Am sentimentul asta de deja-vu in multe chestii pe care le face fi-miu: vorbeste tare si mult, nu are rabdare, nu mananca, e foarte curios si scormonitor
----------
...
IDEM!!! si fiica-mea vorbeste tare si mai ales MUUUULT prostit incontinuu ii merge gura, da incontinuu....si cand se joaca singura vorbeste, cu ea insasi, cu jucariile, nu conbteaza, ea vorbeste rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

24.08.2011 8:43     citat 

----------
elsycutza a scris:
deci faptul ca stam in suedia nu mi a influentat f mult graviditatea si felul corpului de a se dezvolta la copii ...adik ma asteptam ca cel mic sa semene cu suedezii tinand cont ca ei sunt influentati de vreme dar constat ca e totusi genetic .

.
----------

ia detaliaza doamna, ca io nu am mai auzit de chestia asta.... adica e posibil ca nu sunt copiii mei tolomaci si merg ultimii, si le ies dintii ultimii ci e din cauza la vreme ?
rad

fimea nu are nici o intentie de dinti si face 9 luni.. asta nu e grav, mai nasol e ca nu are nici o intentie sa mearga de-a busilea ori sa stea in fund....

altufel.. neatza foarte fericit

ocrisu, frumoasa fata ai, are niste ochi mama mama!

io-s cam necajita cu fata asta a mea care ia prea multe kg... are deja 11,5m a kluat 1 kg in ultima luna.. de cand s-a nascut ia tot 1 kg ep luna. am intrebat pe nutritionista la care merg eu de chestia asta si mi-a zis ca cu siguranta nu e in regula si ca e f posibil sa aibe diabet ori vreo alta boala metabolica... medicul 'de la stat' a zis ca nu are nimica si ca sa nu ii mai dau lapte noaptea, sa o las sa planga...
asa, si nutritionista asta a zis ca ea nu se baga sa ii faca analize ori ceva ca e prea mica, dar o sa il intrebe pe seful clinicii care a mai avut pacienti bebelusi si ca vorbim dupa aia (seful clinicii fiind deocamdata in concediu....)....
pana una alta sunt cam amarata pe chestia asta....
nu am destule probleme cu fi-miu.... prostit .. acu incep si cu ea..

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

24.08.2011 9:24     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
medicul 'de la stat' a zis ca nu are nimica si ca sa nu ii mai dau lapte noaptea, sa o las sa planga...
----------

Da, sigur, ce usor e de zis... ochi peste cap
Te cred, doamna, ca esti amarata da' nu te mai gandi si tu la rele inainte, ca poate n-o fi asa. Asteapta sa vezi la analize daca are intr-adevar vreo problema...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

24.08.2011 9:31     citat 

pai astept, ce sa fac.. sa vedem ce zice medicul asta, eventual o sa imi fac o programare la el... ca tipul se ocupa in mod special de probleme din astea cu greutatea, diabet, chestii metabolice.... am inteles ca s-.a specializat in asa ceva fiindca a avut in familie probleme de genul asta, si acuma e cam cel mai tare din norvegia pe asa ceva (el e grec de origine)... are si o groaza de carti, si am comandat una despre alimentatia copiilor pe care mi-a recomandat-o nutritionista mea... chiar sunt curioasa ce recomanda pt copii mici, ca pt astia mai mari cam stiu... sa nu le dai inghetata, ciocolata , sucuri.... cel mai usor din lume la varsta gradinitei rad

sus

Denunta
elsycutza

Copii

24.08.2011 11:27     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
elsycutza a scris:
deci faptul ca stam in suedia nu mi a influentat f mult graviditatea si felul corpului de a se dezvolta la copii ...adik ma asteptam ca cel mic sa semene cu suedezii tinand cont ca ei sunt influentati de vreme dar constat ca e totusi genetic .

.
----------

ia detaliaza doamna, ca io nu am mai auzit de chestia asta.... adica e posibil ca nu sunt copiii mei tolomaci si merg ultimii, si le ies dintii ultimii ci e din cauza la vreme ?
rad

----------

predominant aici copiilor le apar dintii dupa 8 luni si asta pentru ca la contactul cu soarele organismul produce o cantitate mare de vitamina D care are un rol extrem de important in fixarea calciului , soarele fiind des absent in nord , de aici si pielea lor alba , plus ca ( nu stiu in ro ) vit D se da pana la 5 ani aici fara oprire in timpul verii.
Pana si fetitele sunt influentate de vremea de aici, lor CM le vine inca de la varsta de 8-10 ani, ( ex:fetele lui sormea crescute aici) lui fimea cea mare insa la 14 ani ia venit ,avea 12 ani cand am venit aici ,sa vedem la pitica cum o fi.

am fugit sa mi iau pitica de la scoala
dupa facem un tortulet impreuna, face Alexutu 4 luni si sarbatorim si primu dintisor sarut

sus

Denunta
elsycutza

Copii

24.08.2011 11:29     citat 

furni nu stiu ce sa zic de greutatea micutei...cred mi as face si eu griji insa e posibil sa si stopeze brusc cresterea asta a ei, am mai zis eu..fimea la 6 luni avea 10 kg iar la 1 an 10.500 ....

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 1 luna
cea mica: 8 ani, 5 luni

24.08.2011 12:20     citat 

furni acuma sar si eu sa te incurajez...am o prietena al carei fiu (care acu e adult) pana la varsta de 1 an nu doar ca s-a ingrasat f mult dar nici nu facea mai nimic decat sa doarma...si sa creasca.ii recomandase dr la un moment dat sa il ciupeasca pe bebe sa planga ca altfel nu i se dezvolta corzile vocale..dupa 1 insa incet incet si fara interventii speciale a luat-o intr-o directie "normala" si a decurs totul ok..sanatos bine mersi.sau hai sa mai zic ca si unul din nepotii mei avea la 4 luni vreo 7,5 kg (el fiind prematur nascut cu putin peste 2 kg prostit )...dar apoi s-a normalizat treaba...ce sa zic, poate totusi nu va fi cazul sa aiba probleme...
sau hai sa ma dau exemplu pe mine poate ai vazut pe fb am o poza cu surorile mele ele cat usa respectiv cat dulapul, eu ca o aschie....dar dintre noi eu am fost cea mai grasana bebelus fiind, si crede-ma eram rotunda bine prostit ca o bila rad

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

24.08.2011 1:55     citat 

Furnico, clar e bine sa investighezi chestiunea, insa... pana una-alta... ia d-aci, sper sa te incurajez putin:

Da, da, da... e plodul din dotare, in tineretile lui rad

Acum n-are decat vreo 12-13 kile, e doar foarte putin plinut dar se ingrasa cu aer. Acelasi plod pentru care am cumparat la 1 luna biberoane mari, ca alea de 150 ml nu-i mai ajungeau.
ochi peste cap

Scuzati mazgalitura de pe ultima poza... n-am avut timp sa astup frumos bijuteriile. scot limba

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

24.08.2011 2:14     citat 

Furnico, mi-am adus aminte ca intrebai de alimentatie:
Vazand ca Ayan ia proportii, dupa ce am inceput diversificarea (ca inainte n-aveam ce sa-i fac), m-am hotarat eu asa ca singurii carbohidrati pe care-i pupa omuletul sa fie aia din lapte. Zahar oricum nu primea. Asadar nu i-am dat pana cand a inceput sa-si regleze greutatea: cartofi (poate doar 2-3 bucatele in supa de legume), gris, orez, paine... cereale... din astea.
Alimentatia lui a fost bazata pe multe fructe si legume. Mai manca, bineinteles, carne fiarta doar de pui (vita nu-i place), peste slab, ou, branza de vaci, rar mamaliga.

Cu mancatul noaptea... ce sa zic? Ayan a renuntat la masa de noapte la fix 4 luni si tot a luat cate aproape 2 kilograme pe luna.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: