· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > sunt disprata...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor sunt disprata...     
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 11 luni
Gabi: 10 ani, 6 luni

22.08.2011 12:38     citat 

----------
mami_darya_raluk a scris:
ar putea fii intr-adevar, un posibil raspuns, mai ales ca ,,dorul ,, nu stiu daca l-ar putea ea descrie.....insa pana acum nu a avut nimic.... tati a plecat ptr 2 luni...mai are 3 saptamani...pana sa ajunga acasa..... trist si cred ca este o posibila cauza , deoarece pana acum vorbea cu el la telefon.....de o saptamana insa...sta si il asculta fara sa ii zica nimic.....daca vreau sa vorbesc si eu cu el nu se poate ptr ca plange....doar sta si il asculta......
zilele trecute se juca cu telefon de jucarie si ii spunea lu tati sa ii aduca bun...si jucarii.....am intrebat-o daca mmi-l da si mie pe tati...a trantit receptorul si a zis ca nu ptr ca tati a inchis,si acum doarme..... bineinteles ca am luat totul ca pe o joaca.....daca asta e cauza ....nu ma gandeam sa o afecteze asa tare...
cu toate astea tot nu imi pot explica de ce doar noaptea face asa ceva........
----------

Sigur ca poate nu stie ea spune in cuvinte ca-i e dor de el , ca ii lipseste , dar cu siguranta ii lipseste . Mai ales ca fetitele de cele mai multe ori sunt si foarte atasate de tatici . Si , oricum ar fi , atata timp fara el o afecteaza sigur ,
Uite , sotul meu e mecanic CFR , lipseste uneori cate 2 zile de acasa . Chiar ieri am ramas muta la o faza . Ema , fetita mai mare , a auzit ceva in scara blocului si a zis doar atat : " Cred ca vine tati " . In secunda aia , Gabi , la 8 luni jumate ale ei , aproape a " sarit " din pat , s-a intins s-o ridic pe picioruse , s-a intors spre usa si s-a tot agitat bucuroasa , asa cum face cand vine taticul ei . Sa nu mai spun ca , dupa ce vine , macar o juma de ora nu am ce ma apropia de ea , ca nu vede nimic si pe nimeni in afara de el .
Deci eu aproape sigur as atribui " vina " dorului de taticul ei pt manifestarile astea . Si o afecteaza mai tare noaptea pt ca se stie ca ei in vis " se descarca " de cele de peste zi . Poate ziua e mai ocupata , mai uita , dar isi aminteste de el . Noaptea , mai ales daca il si viseaza ...

sus

Denunta
mami_darya_raluk

Copii
RALUCA: 15 ani, 6 luni
DARYA_MARA

22.08.2011 12:52     citat 

offf...nu stiu ce sa zic ...m-ai facut sa plang happy_mami......ei doi au o relatie mai stransa........astept acum sa vina seara si inainte de culcare sa il sunam pe tati sa vedem cum se manifesta..... nu a vorbit cu el zilele astea....
va mai scriu dupa ce adoarme...

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 13 ani, 8 luni
Mushicu: 8 ani, 6 luni

22.08.2011 1:19     citat 

eu am patit asa cu copila mea, acum vreun an cred. Aproape 2 saptamani se trezea din somn in fiecare noapte fara exceptie urland din toti rarunchii. cu cat vorbeam mai mult cu ea cu atat urla mai tare. pentru ca nu stiam ce altceva sa mai fac, am lasat-o la ea in patut si am inceput sa vorbesc cu ea dar fara sa o ating. daca dadeam s-o iau in brate sau sa o mangai era jale. stateam langa patul ei si vorbeam cu ea mai in soapta niste chestii linistitoare de genul: of ce suparata esti, pot sa fac ceva sa te linistesti (daca o intrebam de ce plange sarea ca arsa deci a trebuit sa reformulez), uite tati doarme, si eu dorm, e noapte, hai sa dormim si maine in povestesti cand te mai calmezi, ma rog chestii de genul. nici nu stiu cat conteaza ce ii spui, conteaza sa vorbesti cu ea pe un ton f linistit, sa te simta calma. dupa vreo 2 zile dupa ce am aplicat metoda asta s-a calmat. asta si inca ceva: inainte de somn nu faceam nimic care s-o agite. ne jucam in liniste, fara topaieli, fara rasete sau plansete. ne jucam cu plastilina, coloram, chestii relaxante.
nu e ceva unicat. stiam de la o prietena de-a mea care o patise si ea copilul la fel si tot cam la varsta aia deci stiam ca e "normal" in sensul in care nu e singura care face asa si deci nu e ceva de speriat trebuie sa te controlezi, sa te vada stapana pe situatie, sa te simta pe tine calma ca atunci se calmeaza si ea. si nu incerca sa o iei in brate daca vezi ca plange mai tare pentru ca am impresia ca in momentele alea chiar nu vrea. adu-i aminte de vreun maimutoi, povesteste-i de ceva ce ati facut in ziua respectiva (eu ii ziceam: hai ca maine mergem in parc, si ne dam iar in leagane, si ce-o sa mai radem etc etc) nimic legat de criza ei si nu-i spune sa nu mai planga. cel putin pe a mea o infuria la culme treaba asta
multa bafta si rabdare!

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

22.08.2011 1:38     citat 

----------
mami_darya_raluk a scris:
offf...nu stiu ce sa zic ...m-ai facut sa plang happy_mami......ei doi au o relatie mai stransa........astept acum sa vina seara si inainte de culcare sa il sunam pe tati sa vedem cum se manifesta..... nu a vorbit cu el zilele astea....
va mai scriu dupa ce adoarme...
----------

Imi pare rau draga mea , nu am vrut sa te supar .. cred ca ar folosi sa si vorbesti cu ea mult despre tati .. ii spui ca mai este un piiiic si tati vine , si ii aduce ce vrea ea , si ea sa fie cuminte ca asa tati vine mai repede , orice doar sa-i alimenteze ei linistea ca tati n-a lasat-o singura si ca vine inapoi .
Eu mai patesc de astea si cu fata mai mare . Intr-o seara a gasit un tricou de-al lui Ionut pe un scaun , Doamne cu ce jale s-a pus pe plans .. abia am linistit-o ca tati pleaca pt ca sa-i poata cumpara ei tot ce-si doreste , si vine repede repede .
E trist ca trebuie sa ne descurcam asa , e foarte greu in viata , si ei saracutii nu inteleg multe , ei doar sufera consecintele ... si eu am crescut practic fara tata , nici la nunta mea n-a reusit sa vina si nici azi nu-s impacata , desi au trecut 6 ani de atunci ..
Dar micuta ta intelege cu siguranta , sunteti doar voi , fetele , cand e linistita si calma vorbeste-i mult , repeta-i de o mie de ori daca e cazul , si eu chiar sper ca se va mai linisti scumpa de ea sarut .

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

22.08.2011 1:47     citat 

----------
Happy_mami2007 a scris:

ii spui ca mai este un piiiic si tati vine , si ii aduce ce vrea ea , si ea sa fie cuminte ca asa tati vine mai repede
----------

nuuu in nici un caz! scuze happy_mami dar in nici un caz sa nu-i spui asa ceva copilului. cand ei i se va parea ca a trecut f mult timp si tati tot n-a venit o sa creada ca n-a fost destul de cuminte.
in al doilea rand asta inseamna sa te folosesti de un punct sensibil al copilului ca sa obtii ce vrei tu si anume sa fie copilul cuminte.

e o presiune prea mare asupra ei.

asta o mai aud din gura babelor prin fata blocului. as vrea sa n-o mai aud din gura mamelor din aceeasi generatie cu mine. "daca esti cuminte iti aduce tati ceva frumos" sau "daca nu esti cuminte nu mai vine mami". va rog din suflet ganditi-va inainte de a spune asta copiilor.

in timpul acelor crize de nervi, care daca sunt asa mari ca la a mea atunci mi-e mila de tine foarte fericit , sa nu ii spui niciodata "hai nu mai plange ca daca nu mai plangi vine tati mai repede". ea nu plange fara motiv. ceva are, nu mai incerca sa aflii ce ca n-ai sa reusesti. scopul tau e sa o linistesti in primul rand si nu neaparat sa aflii de ce face asa. daca ea nu vrea sa spuna, atunci nu-ti va spune.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

22.08.2011 1:51     citat 

Scufitaroz , ma refeream sa insiste ca taticul ei vine repede ca sa fie fata linistita ca nu a plecat de la ea , asa cum se tem copiii , fara sa mai vina . Nici eu nu ma folosesc de chestii de genul : " Nu mai plange ca-ti cumpar aia , sau aialalta , sau ca asa vine tati , sau ca altfel plec eu " .
Ziceam doar s-o asigure ca nu mai e mult pana vine tati , sa fie cuminte ca trece timpul repede , nu , Doamne fereste , sa ii dea de inteles ca daca nu e cuminte nu mai vine tati .

Copiii sunt foarte isteti , inteleg ei multe , dar nu cred ca pot intelege chiar la 2 ani ca tati trebuie sa plece in alta parte la munca de ex , ca aici nu se poate . Ei observa doar ca tati nu e , ca seara cand se culca nu e pe locul lui , si dimineata nu e in pat . Ema are 4 ani si abia acum incepe sa inteleaga ca , pt a avea banii care ii asigura ei ce are nevoie , tati trebuie sa lucreze , deci , implicit sa plece de langa ea . La 2 ani eu cred ca nu e asa interesata fetita DE CE nu e acolo taticul ei , cat e de faptul CA nu e acolo . De aia ii spuneam sa-i spuna orice doar sa-i alimenteze ei linistea ca tati n-a lasat-o singura si ca vine inapoi . .

Nici o clipa nu ma gandeam la amenintari de genul " daca nu esti cuminte nu mai vine tati " . Nu , " daca esti cuminte , ne jucam frumos , timpul trece mai repede si tati ( logic ) ajunge mai repede . La mine asta a mers .

Ultima modificare efectuata de catre Happy_mami2007 la 22.08.2011 2:11, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

22.08.2011 2:11     citat 

Cu singura problema ca nu se stie exact ce intelege si cum interpreteaza copilul.
Deci mai sigur e sa nu.

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

22.08.2011 2:16     citat 

eu sper ca mami_darya_raluk a prins ideea si sper sa o ajute.

treaba asta cu cumintele e cu dus si intors. nu trebuie sa-i spui in fata ca daca nu-i cuminte nu mai vine tati. intelege si derivatii cum ar fi ce-ai zis tu: "ea sa fie cuminte ca asa tati vine mai repede". de aici nu intelege ca daca nu-i cuminte nu vine tati intelege daca nu-i cuminte atunci vine mai greu. trebuie sa fiti constiente ca copilul crede tot ce ii spuneti voi!! copilul nu stie de subtilitati. ea va crede pe cuvant. aveti grija ce cuvinte le aruncati pentru ca pentru ei au fix semnificatia pe care le-o dati voi.

ai zis "sa fie cuminte ca trece timpul repede" ce legatura are? daca nu-i cuminte trece mai incet? copilul nu trebuie mintit. in momentul in care il minti cu niste chestii marunte, ajungi sa-l minti tot timpul ca sa-ti faca tie pe plac. (si aici nu ma refer la tine in mod special, ma refer la modul general iar discutia n-o lua personal, eu imi spun parerea). ajungi sa minti fara sa-ti dai seama.

dar asta e cu totul alt subiect

nu trebuie musai sa fie cuminte. eu nu imi doresc un copil cuminte. l-am avut cuminte (a se citi dresat) cand mi l-a adus soacra-mea dupa o luna de stat la ea. si nu il mai vreau asa. era robotel! asa ca aveti grija ce va doriti. copilul nu trebuie sa fie cuminte, copilul trebuie sa planga daca asta simte el atunci, tu trebuie sa-l linistesti nu sa tipi la el sa fie cuminte. copilul nu tre sa stea drepti cand ii spui tu sa stea, tre sa stea un pic oblic ca doar nu e marioneta.

sunt chestii pe care nu le poti negocia, la modul sa nu o ia la fuga in plina strada, in general chestii care tin de siguranta lui iar restul momentelor sunt momente cand copilul nu este cuminte rad

si pentru asta mi se ridica parul pe sira spinarii cand aud: cuminte/obraznic. urasc cuvintele astea

sper sa fi prins ideea mea

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

22.08.2011 2:24     citat 

Normal ca am prins ideea ta , eu nu am fost inteleasa .. sau nu m-am facut inteleasa .
Adica nu cuminte gen : " faci tot ce spun eu , cand spun eu si cum spun eu , sau cum vreau eu , mananci cand si ce iti dau , te joci unde si cum spun , nu alergi , nu plangi , de astea " .
Cuminte gen " sa fii linistita si sa stii ca tati vine repede , te iubeste mult , ii e dor de tine , ( de ce nu ? ) o sa iti aduca ceva " etc .
Noi eram cuminti cand am fost mici . Mami era mai severa de fel . De cate ori pleca tata undeva de acasa , ne temeam ca nu o sa il mai vedem niciodata . Si nu pt ca ne ameninta cineva cu asta , si nici nu ne spunea " plec pt ca n-ati fost cuminti " . Asa ne temeam noi . Si mi-as fi dorit sa imi explice mama ca nu a plecat de tot de la noi tati , ci ca are o treaba si vine repede .Poate daca stiam asta , ca o sa vina inapoi , trecea si pt noi mai repede timpul , pt ca aveam liniste si nu ne tot stresam si plangeam ca noi nu il mai vedem pe tati .
Sper ca macar acum am fost mai clara un pic .

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

22.08.2011 2:26     citat 

cand fata mea avea 2 ani, mergea la cresa iar omul meu pleca la Chisinau. stia tot cartierul ca tati e la chisinau, spune tuturor oamenilor d epe strada ca taxsu e la chisinau. ii spuneam doar atat: tati e la servici, l-au trimis la chisinau si o sa fie plecat o saptamana. punct. ma mai intreba de ce pleaca, cand vine, ii spuneam ca a plecat ca sa faca bani sa putem sa cumparam noi mobila. cand vine: vine sambata. si atat.
repede sau greu pentru ei este egal cu zero. vine repede daca te joci frumos ca trece timpul mai repede, ei nu inteleg nimic din asta. e ca si cum i-ai zice ca tati vine in 5 minute. asa si?

pentru mine are logica ce spui tu. da, si eu stiu ca daca am de lucru trece timpul mai repede la servici. dar eu mai stiu si sa citesc ceasul foarte fericit

nu are nici un sens sa-i spui astfel de chestii. e prea abstract pentru ei si daca eu am inteles ca ai zis ca tati vine mai repede daca ea e cuminte, sa fii sigura ca si ea intelege acelasi lucru. ca tu ai alta chestie in cap, asta e partea a doua, conteaza ce-i spui copilului nu ce crezi tu ca ar trebui sa inteleaga

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

22.08.2011 2:33     citat 

da mai te-am inteles perfect! pe tine! inteleg cum gandesti! daar cand tu ii spui lui mami_darya_raluk sa-i spuna copilului sa fie cuminte ca vine tati mai repede, eu trag concluzia ca tu asa i-ai fi zis copilului. asa simplifici tu intr-un limbaj pe care sa-l inteleaga copilul ce ai tu in cap acum. iar treaba asta nu e in regula.

citeste primul mesaj, e diferenta mare intre ce-ai scris in primele doua mesaje si ce ai scris acum. eu la ele fac referire. si fac referire strict la ce anume ii transmiti ei sa-i spuna copilului ca sa il linisteasca. iar ce ai sfatuiet-o tu, dupa mintea mea, nu e in regula!

ca dupa aia vii si zici ca de fapt ai vrut sa zici altceva, ok! de acord cu tine. eu m-am rasculat la

"si ea sa fie cuminte ca asa tati vine mai repede "

de aici pana la faptul ca ai vrut sa zici ca daca e cuminte, trece timpul mai repede si automat si tati vine mai repede etc etc bla bla e cale lunga rau. eu una in nici un caz nu m-as fi gandit aici si cu atat mai mult copilul.

anyway, eu am zis ce aveam de spus.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

22.08.2011 2:48     citat 

Da , stiu ca formularea mea duce cu gandul la altceva , dar eu am explicat la ce ma gandeam .

In fine , sper sa se linisteasca fetita .

sus

Denunta
Safa

22.08.2011 3:31     citat 

Eu am patit asa cu fetita mea cand avea 2 ani si vreo 2 luni....se trezea noaptea si plangea si nu vroia nimic...nici mangaiata ,nici papa,apa..nimic...urla...am dus-o la pediatra ei si dupa un control ca sa se asigure ca e in ordine ne-a intrebat daca a intervenit vreo schimbare in viata ei...daca ne-am mutat,chestii de astea.....schimbarea era ca nu mai avea suzeta,renuntase la ea de cateva zile.Pediatra mi-a zis ca pana va uita total de ea e posibil ca de asta sa faca asa si ne-a dat niste picaturi homeopatice sa-i dau seara sa o ajute sa doarma...i-am dat doar vreo 3 seri la rand dupa care s-a linistit.Bafta multa cu fetita,sper sa-ti doarma linistita micuta!

sus

Denunta
mami_darya_raluk

Copii
RALUCA: 15 ani, 6 luni
DARYA_MARA

22.08.2011 3:43     citat 

nu ....fara picaturi, medicamente sau ceaiuri de genul asta.....astept sa se linisteasca de la sine...nu sa ii pompez medicamente ca nu pot eu sa sufar plansul.....
plansul in sine nu ma deranjeaza....sufar ptr ea normal....insa ce ma sperie est ca nu stiu ce are si nu stiu cum sa o linistesc...schimbari majore sau minore nu a avut...exceptand cu tati dar care a plecat de o luna si jumatate......
astept sa vina noaptea si sper sa nu mai faca si sa treaca de la sine.....happy_mami, scufitaroz....v-am inteles pe amandoua ce ati vrut sa spuneti...stati linistite...multumsc ptr sfaturiile voastre...va poop si a ai scriu dupa ce adoarme darya

sus

Denunta
Safa

22.08.2011 3:48     citat 

Pai normal ca nici pe mine nu ma deranja plansul ei,dar trebuia sa fac ceva ca sa fie si ea linistta nu? Hai sa nu ne intelegem gresit,nici eu nu as fi fost de acord sa ia cine stie ce medicamente,ai vazut doar ca am scris ca erau homeopatice! Faza e ca daca ea plange noaptea si nu doarme bine,normal ca si ziua e mofturici! Sper sa se linisteasca fetita ta curand! Pupici si sanatate!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: