· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 219
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 219     
Manucrissa

Copii
Nathan: 11 ani, 3 luni
Jacob: 11 ani, 3 luni

25.08.2011 6:28     citat 

waw luara nastere usoara sarut ... ma gandesc la tine sarut

fetele ai mei tot cu diaree, ieri i-am schimbat toata ziua, la fiecare 10 min fara sa exagerez trist . noroc ca au baut mult ceai si poate de aia nu s-au dezhidratat. inca mai fac diaree dar nu asa des ca ieri. mi se pare bizar ca le-am dat ceai de menta, orez, zeama de orez, banana si ei tot nu s-au strans la burta. offff sper sa isi revina curand.

o zi buna

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 11 ani, 4 luni

25.08.2011 7:37     citat 

Nastere usoara si bebe sanatos Luara sarut am si eu emotii daramite tu

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 8 ani, 8 luni

25.08.2011 8:54     citat 

La multi ani, Myosothys!
ai cam "chiulit" de ceva vreme! te asteptam sa ne povestesti cum ai petrecut de ziua ta!

Nastere usoara, Luara! cred ca ti-am mai urat de cateva ori...dar de data asta...esti foarte aproape!

Manu, ce sa zic, uneori si la cei mari trece greu diareea, chiar si cu pastile, chiar nu se da nimic acolo, medicament sa-i ajute?
si afinele sunt bune pentru diaree...cand eram noi mici cu asta ne trata mama, afine puse din vara, cu zahar, la borcan...si ne dadea cu lingurita+ ou fiert foarte tare, ceai de secarica(chimen) neindulcit
si poate nu ar fi rau, daca mai aveti pe cineva in tara sa va trimita niste biotics sau smecta sau mai stiu eu ce(sa le ai in casa pe viitor)

eu una am de toate in casa...desi nu am avut nevoie aproape deloc de medicamente(doar supozitor paracetamol cand a avut febra, atat) multumim lui Dumnezeu!

am vazut poze tare frumoase!
o brianna coafata, dulce foc! iris zambareatza...parca muuuult mai mare!, o carpetzica mica, cu ochi superbi si mamica ei... iulian si mami si tati...ce frumosi sunteti! adinutza bulinutza si mami a ei sarut ...giullia si bebe strumf(ii place in leagan, asa-i?)
o sa punem si noi poze, sper sa reusesc maine sa le descarc!

Byu, bafta maine la interviu! sa fie bine si sa-ti placa job-ul pe care-l vei gasi!
chiar, bilu, tu ai primit raspuns?

narcisa, ma bucur ca esti in sfarsit la casutza ta, a voastra! sa aveti numai clipe frumoase in ea!

ancutza, da' vorbareatza e amalia! bravo! cat despre slabit...nemancatul nu e o solutie! mai tau faci! sa renunti de tot la paine, ai incercat? si sa nu mananci seara, sa nu combini carnea cu cartofi sau orez ci cu legume, dulciuri spre zero...eu zic ca e mai sanatos asa! nu o sa ai rezultate spectaculoase dar e de durata si muuult mai sanatos!

Claudis, esti o harnicutza draga! sper ca Matei sa aiba o noapte linistita si sa va odihniti bine!
fug si eu la nani!
vise placute sa aveti!

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 18 ani, 8 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
11 ani, 1 luna

25.08.2011 9:15     citat 

Luara multa multa rabdare si putere mamico,cu tine voi retrai si eu emotiile de acum un an maine.......sper sa fii la fel de puternica ca intotdeauna.....si apoi sa ti tii minunea in brate,si sa ne povestesti si noua cum te ai simtit sa mai retraim momentele minunate:)
apropo am cam cobit am zis eu ca nasti pe 26 foarte fericit

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 11 ani, 4 luni

25.08.2011 9:42     citat 

cry_styna ii place la bebe strumf in legan trag cu ochiul

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

25.08.2011 9:55     citat 

mandra are febra!!!!!!!!!!!!! abia a iesit de pe antibiotic! nu scade la nurofen, o sa incerc sa-i bag un supozitor! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 6 luni
T: 9 ani, 3 luni

25.08.2011 9:56     citat 

luara, nastere usoara...

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 9 luni
Victor Adrian: 11 ani, 4 luni

25.08.2011 10:08     citat 

hmmm Adriana..te-ai uitat in gatul ei? Ca nu a vrut sa manance, acum are febra..poate o doare ceva...zic si io
Luara mami...suntem toti cu gandul lla tine. Si SM se gandeste la tine zambet
sarut sarut sarut
O zi ffff usoara maine si fericita,...

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
am nascut deja!

25.08.2011 10:13     citat 

nu mananca de vreo 10 zile! vedem maine cum e si in functie de asta, mergem la dr!

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
11 ani, 5 luni

25.08.2011 10:16     citat 

Buna seara!!
Multumim!

Luara, nastere usoara. Te astept cu vesti!

Adriana, pup mare pt Dani. Sper sa nu fie nimic grav.

Am citit asa pe fuga, pic de som, dar nu pot dormi, e calddd.....

Va pup

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 13 ani, 2 luni
Eduard: 11 ani, 5 luni

25.08.2011 11:00     citat 

Luara, sa fii linistita, sa dormi bine la noapte, si sa ai o nastere usoara, iar bebe sa se nasca sanatos si frumos ca mamica lui sarut . Sa il alaptezi cat mai repede si muuult si da-i la cerere si incearca sa refuzi sa i se dea bibe cu lapte si sa-l aduca la tine pt tzitzi. E imp inca din maternitate, din primele zile, sa vina lapticul stimulat la greu trag cu ochiul , chiar daca ai impresia ca nu ai. Of of si eu ca baba cu sfaturi, dar mi-ai dat asa niste emotii ca nu stiu ce sa mai zic , te puuuup

Adriana..vezi ca la nurofen scade mai greu, cam dupa o ora. Nu-i baga supozitor decat la 4 ore dupa nurofen, iar intre nurofen si paracetamol(supozitor sau sirop), ii faci baite cu apa calduta( o lasi cam 20- 30 min), sau ii faci impachetari cu cearsafuri sau prosoape de fata infasuratla subtiori si sa-i cuprinda si burtica si o lasi fara pampersi pana vezi ca ii scade cat de cat febra. Poti sa-ti dai seama cand incepe sa scada febra: deci cand febra e in crestere mainile si picioarele sunt reci, iar cand ele incep sa se incalzeasca (dupa ce i-ai dat nurofen sau panadol sau faci imapchetari) inseamna ca febra incepe sa scada si o lasi in pace. Deci, cum simti ca incepe sa aiba extremitatile reci, vei sti ca va creste febra si sa fii atenta sa i-o tii in frau.
Deci, mai am o chestie: in loc de panadol, caci incepuse sa-mi faca moale de la siropuri ii poti da un sfert paracetamol (simplu) pastiluta , pisata si amesteci cu un ceiut, de menta sau de chimen (ceiauri care strang la burtica). De la pastila de paracetamol ii scade febra muult mai repede. Nu e de capul meu: mi-a zis dr pediatru, caci nu mai stiam ce sa-i dam pt febra ca sa nu mai faca moale.

Manu, deci pt diaree: DICOFLOR, sau orice ptr refacerea florei intestinale cu Lactobaccilus Bifidus (tre sa gasesti neaparat in farmacii, chiar si-acolo), ptr hidratare saruri sau bauturi speciale pt sportivi(in caz ca nu iti beau picii sarurile), sau de la HIPP, cum a zis Luara (e bautura cu orez lichid cu morcovi si saruri) si regim.

Regimul: ceai de menta, ceai de chimen (vezi ce iti accepta, iar daca nu vor nici una si nici alta, le dai apa plata-speciala pt bebei si le dai sa rontzaie covrigei, apa-covrigi, covrigi apa, daca vor, pot sa manance toata ziua numai asta, orez, banane, morcov fierti, mar copt cu orez, carne fiarta cu orez sau cu pireu de morcovi, branzica facuta in casa cu calciu lactic (strange eficient la burtica).

Deci pe perioada asta sa nu le dai lapte praf din care beau ei de obicei! cumpara-le lapte praf delactozat (chiar e important laptele in treaba asta) Si nu te abate in nici un fel de la regim , deci fara nimic in plus, nu pufuleti, nu sucuri, macar inca o zi, doua chiar si dupa ce nu au mai facut diaree.
Aaaa si paine prajita- le poti da cu branzica pe ea sau sa rontzaie asa.
Multa sanatate si bafta!

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 11 ani, 7 luni

25.08.2011 11:04     citat 

adriana,la fel si mandra mea.de vreo sapt nu mananca mai nimic,ea care deja manca putin insa seara manca cate un castronel de supa plus fructe....iaurt intatotdeauna manca cate 2 cutiute,uneori mai cerea dar acum nici nu vrea sa deschida gura.fructele le accepta cat de cat in rest imi iese per alb cand vine vorba de mancare
eu inca nu am mers la pediatru cu ea,cred ca o fi caldura cauza.in ultima saptamana aici sunt 38-40gr afara iar in casa am 30-31gr
luara,nastere usoara!

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
am nascut deja!

25.08.2011 11:20     citat 

sweety de dimineata avea 38.2! am lasat-o in pace dar am pipait-o din cand in cand! dadea semne ca scade! la ora 17 cand s-a trezit, avea 39.3! din nou, nu ma intervenit cu nimic! la ora 19 i-am dat 5 ml de nurofen si sosete cu otet! pe la 20.30 i-am facut o baita calaie! are picioarele gheata si mainile calde! fruntea ii arde! nimic din ce i-am dat si i-am facut, nu i-a scazut febra!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 6 luni

26.08.2011 8:50     citat 

Buna fetelor...

Cat de bine am putut sa dormim..Matei a dormit de la 9 la 3.30 si nu s-a mai trezit pana la 7.30..yayy..
Am un feeling ca baiatul meu se face cuminte scot limba ..
Daca doarme bine noaptea am obs. ca e mai bine dispus ziua...Si de ieri ...ce credeti...a inceput sa pupe si el in sf..a devenit foarte receptiv...o data ii arat un lucru si il face... zambet

La Multi Ani David sarut

Byu cu sotul am discutat la inceput...dar fiecare discutie se transforma in cearta, schimbarile erau minore si pentru scurt timp asa ca am renuntat...
Dar ieri am discutat asa cum ii place lui...in spirit de gluma..ne-am luat la misto...si asa aflu ca am dreptate si ca ce" acum macar se duce cu Matei in parc" inainte nu facea nici asta rad ...Tare a fost cand l-am intrebat ce mai face si imi zicea ca plateste facturi...face piata...duce gunoiul.." face drumuri" rad de aceea cand vine acasa se intinde pe canapea...si ocoleste tot ce intalneste in cale rad
El face exact ce stie ca nu fac eu strict ...gunoiul am zis ca nu il duc in veci...noroc ca nu ies din casa inca...si asa scap de piata si de facturi rad

anca abia astept sa vad pozele.....vrei sa nu ai timp de masa? ti-l dau pe Matei o saptamana rad

luara nu imi place ce scrii...mie imi suna a cezariana...sper sa ma insel..Va tin pumnii..Doamne Ajuta sarut

Adriana off..de aiai poate nu manca micuta...nu se simtea bine..o paste o raceala...Multa sanatatate sarut

Simona dupa cum imi povestesti...eu zic ca tu lui Victor trebuie sa ii suporti maraiala...Victor al tau seamana cu al unei prietene in comportament..Are momente de agitatie dar nu e mereu asa...ea nu a insistat cu sanul.( adica sa il adoarma la san)..si a incercat sa il tina marait asa pe langa ei...se pare ca reuseste si ii adoarme tot mai repede...pe jos...langa ei in pat...mai rar in patut intr-adevar...
Pe Matei nu l-a linistit titi de mic...era mereu agitat...eu m-am chinuit sa il invat sa adoarma la titi si asta tarziu cand a inceput sa inteleaga..." ii ziceam titi si nani" . dar nu mereu adormea asa si il luam pe umar...si acum il adorm pe umar dar a inteles ca nu ma mai ridic in picioare ...in scaun stau si ne bataim...

hmmm cu sotul...mi-am dat seama ca imi zici din experienta...ce aiurea...de ce sunt asa egoisti? plang sau sunt foarte trist
Faza e ca discutiile ajuta o zi doua...apoi daca atata stie omul si atat a fost invatat...
Tata o ajuta pe mama..munceau amandoi si in casa faceau treaba cot la cot..In ziua de curatenie era sarbatoare la noi in casa...nu doliu ca la mine rad ( eu dupa ce curat 6 camere si 3 bai daca ii zic sa faca ceva...face dar plin de nervi...si sa nu indraznesc sa ii cer doua lucruri rad ) la noi....fiecare avea rolul lui..si frati-miu isi spala isi calca isi facea curat in camera..are si cumnata probleme cu el..ca nu prea sta pe acasa dar cat sta mai baga la spalat....isi calca lui si copilului..conteaza... ea a fost desteapta si a zis ca nu poate sa ii faca baita singura..si asa " il aduna de pe drumuri" dar eu m-am enervat o data cand mi-a zis al meu ca are treburi mai importante decat baita mea si de atunci daca a vazut ca ma descurc singura ( avea Matei o luna) la revedere si baita...iar acum zice la orice " nu ma descurc...nu pot fara tine" ..am mai vazut asta la cineva...ca sa scapi zici ca nu poti sau nu sti rad
Eu i-am zis ca va fi mai greu cu 2 si ca va tb . sa se implice mai mult ( asta cand l-a luat valul de drag ce ii e de Matei) rad si dupa ce i-am povestit eu din ce auzisem pe aici imi zice" e bun si unu" rad ..deci decat sa faca mai mult...mai bine ramane cu un copil nervos
Nu inteleg cum sa nu iti fie tie drag sa ii faci o baita...sa ii dai o lingurita cu mancare...sa nu iti pese ca il trezesti...ca plange...Eu nu inteleg...sa de-a naiba rad

Dedicatie pentru mine si nu numai

http://www.youtube.com/watch?v=AWpsOqh8q0M

Cry esti o draguta..Eu harnicuta...Fac ca trebuie..dar uneori cred ca ar tb. sa fiu si eu mai nesi... rad

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 5 luni
D: 11 ani, 8 luni

26.08.2011 9:13     citat 

La multi ani David, sa cresti mare si sanatos sarut

Danutza sa te bucuri de fiecare clipa cu flacaul tau zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: