· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 219
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 219     
krmnn

Copii
S: 11 ani, 4 luni
T: 9 ani

31.08.2011 9:04     citat 

bine ai venit rara avis... ne bcuram ca esti printre noi... scot limba trag cu ochiul

manu, mi-a placut cu cata ingrijorare pui problema copiilor...
dar cum au zis si fetele nu sunt toti la fel...si toti vor creste, se vor dezvolta, vor invata , vor fi competitivi la un moment dat...pana atunci noi tb sa-i iubim si atat...din iubire vor invata multe, si din iubire vom reusi sa le transmitem si acele lucruri pe care ei le percep usor...

Nici eu nu ma stresez ca picea mea nu vorbesteb bine la varsta ei, fata de vecinul de pe strada cu cateva zile mai mare ca ea, care vorbeste de la 1 an, repeta orice cuvant aude...spune propozitii scurte etc...mama desfa, mama adu, mama descalta,etc
a mea in schimb are o ureche muzicala extraordinara, la 1 an si cateva saptamani, deja reproducea 2 versuri din "my Bonnie" si e si acum melodia ei preferata, cand ii zici sa o cante, repeta primele versuri din refren cu ce silaba vrea ea...ta-ta -ta ta, sau ma ma ma sau altele...e, canta mai bine decat vorbeste...ce conteaza, de inteles intelege tot ce-i zicem...
sa fie sanatosi, ca de crescut vor creste cum vezi cu ochii....

a mea mai noi nu mai doarme fara noi, dupa ce se trezeste noaptea...dc o punem inapoi la ea in patut se ridica in picioare si se agata de noi...dc stam cu ea in patul mare, doarme neintoarsa...sa aiba oare asa mare nevoie sa ne simta aproape ???
azi noapte s-a trezit si tot striga " hai, hai hai" sa mearga cineva la ea...alta data incepe sa ma strige pe mine, si nu se lasa din brate, vrea doar sa ne stie langa ea...
s-a obisnuit in concediu, si ne-a prins sensibilitatea...
am incercat sa o las sa planga intr-o noapte, dar n-o pot lasa mult...ca mi-e mila sa o las mult sa planga...
of of///
voi dormiti cu copiii ?

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani, 4 luni

31.08.2011 10:06     citat 

buna fetele
noi suntem aproape bine.Rada are otita si e cu febra.......................deja de 3 zile............uof ce rau e..............asa se trage de ureche si plange of of..................pe deasupra trebuie sa ii iau pipi sa il duc sa ii faca ceva analize si e toata ziua cu o punga de pipi la prunica da de face in ea si o pot duce la dr..........dar la cat se misca si la cat plange tot pipi ce il face iasa in scutec....................si inca ceva a zis ca are ceva mucoasa in piept.................si pt aia luam medicamente....................si pt urechiuse picaturi+antibiotic....................... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist si nu papa vrea toata ziua in brayte.......................... of bubulina mica.................

va pup pe toate.

a si sa va spun mi-a intarziat doar........................ce bine............,-am cam speriat............... scot limba

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

31.08.2011 11:28     citat 

Buna dragelor,

Bine ai venit la noi rara avis, asteptam cat mai multe detalii despre tine si puiut.

bebe multa sanatate Radei, off ce chinuita e.
De ce nu incerci sa o lasi fara pampers, doar cu punguta si sa fi mereu cu ochii pe ea?

manu iubita nu-ti mai face probleme de genul asta, ai sa vezi ca peste 1 an, 2 chiar nu va mai conta la cat timp au vorbit sau au facut aia si aia , baietii tai. Eu nu mi-am facut niciodata probleme in privinta asta cu toate ca toata lumea imi spune ca Iulian nu arata si nu se comporta de 1 an si 5 luni aproape ci de 2 ani, dar eu zic la fiecare ca fiecare copil se dezvolta diferit sa nu se mai faca comparatii. Si daca tot ne-ai intrebat Iulian spune mama, tata, da (da si din cap), da din cap cand e nu, stie cand nu are voie ceva si nu face, daca ii spun ca face buba nu mai ia sau face lucrul respectiv, spune ba si bate din palme (de la bravo), iti povesteste in limba lui de toate, iti arata cu degetu, ia hartia si o arunca la cos, daca ii zici sa iti aduca ceva din casa care stie ti-l aduce, pune capacul la biberoane. daca ia un lucru de undeva si ii spui sa il duca la loc il duce, daca se screme prin casa si ii spun "la olita mami" fuge la olita si se aseaza, cand ii spun: hai sa spalam funduletul/manutele/fata vine la baie, hai sa facem lapticul / sa papam vine la bucatarie si trage scaunul ca stie ca tb sa stea hopa, daca suntem in parc si vrea o jucarie si ii spun ca nu-i voie, nu-i a noastra, nu o mai ia si pleaca de acolo, daca ii spun hai sa mergem pa pa, imi spune pa si face din mana, ia papuceii si mi-i aduce sa-l incalt. cam atat, cred ca am spus tot. Eu sunt f multumita de evolutia lui si nu m-am tinut nu stiu cat de el, a invatat de la noi f mult, i-am explicat multe si are si un talent incredibil de a copia.

carmen noi dormim cu Iulian din prima lui zi acasa si pana pe la vreo 2-3 ani asa o sa fie cred pana o sa aiba el camera lui. Nu stiu cum sa procedezi cu Sofia, eu as dormi cu ea, nu as lipsi-o de caldura materna, dar unii poate o sa-ti spuna ca o inveti prost asa. Eu mi-am ascultat mereu copilul, tu fa cum simti ca e mai bine.

narcisa ce succinta esti.

Luara bun venit acasa, abia asteptam povestea nasterii. Refacere grabnica, mult laptic si odihna din plin. A venit mama ta?

manu, adriana ma bucur ca sunt bine copii!!!!

raliu ai incercat sa ii dai para in fiecare zi sau ceai de musetel, sau portocala ar tb sa iasa una doua cu scaunul, sau prune uscate inmuiate cu o seara inainte in lapte? CE lapte papa mititica, poate acolo e problema?

claudis o noapte lunga si odihnita sa ai!!!

ione, ancutza ce mai faceti?

danutza, cry, manu si toate care ati mai postat poze sunteti frumosi foc!!!

Eu azi am gatit iar, in ultimul timp gatesc f des pt ca la Iulian ii place mult mancarea gatita, eu deja am pus 1 kg pe mine ceea ce e bine ca eram prea slaba. Azi am gatit o supa de rosii, delicioasa si fasole verde/pastai cu mujdei de usturoi, iar ieri facusem pilaf cu multe legume si vinete si dovlecei pane.
Voi ce mai gatiti?
Va pup, mergem si noi la nani, revin maine!!!!

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 11 ani, 1 luna

31.08.2011 11:29     citat 

----------
citat:
krmnn
voi dormiti cu copiii ?
----------

Eu da , a mea nu vrea in patut si pace,deja l-am demontat sa nu mai ocupe loc degeaba, mi-ar fi placut si mie sa doarma singura dar deocamdata nu vrea
Bebe sanatate multa Radei, uf ce greu tre sa iti fie cu ea bolnavioara trist
Rara avis bine ai sosit zambet

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 3 luni

01.09.2011 8:17     citat 

Buna dimineata fetelor...

uff ce bine am dormit...dar tot m-am trezit o data peste noapte si mai mult de ora 8 nu pot dormi...sunt ceas prostit

Raliu poate mai dureaza ceva pana se regleaza...sper sa rezolvati..eu auzisem si de suc de morcovi.. sarut

Carmen ce scumpa e Sofia cum canta... sarut Matei de micut daca nu ii cant eu cand il adorm..isi canta el...face doar zgomot..." mmm" " hmmm" rad

Asa am patit si eu cu Matei cand am venit din concediu...Acolo am avut patutul lipit de patul nostru...se trezea des..il luam la san si adormeam asa...
Cand ne-am intors a fost naspa..dar nu a durat decat cateva zile..Am observat ca a doua - a treia oara cand il pun in patut cedeaza..
Sincera sa fiu o sg . data am incercat sa il pun in pat langa noi si tot in brate a vrut...asa ca am renuntat
Eu as fi dormit cu el daca m-ar fi conditionat...cedez repede foarte fericit ...desi...eu stiu cel mai bine ce inseamna dormitul cu parinti ca am dormit cu mama pana tarziu... jenat

Bebe ce rau imi pare sa aud de Rada ca e bolnavioara...Sanatate multa... sarut

Byu in sf. ne mai scrii si noua...Ma gandeam ca nu mai ai chef de noi scot limba .
.Ce precoce este Iulian...intelege atatea si stiu ca de mult timp..Ce bine ca e asa cumintel si intelegator....Matei abia acum a inceput sa comunice mai bine cu noi...si tot acum a inceput sa se linisteasca.. se pare ca la noi asta era problema..trebuia sa creasca iar el mai greu..precum melcul rad ..

Abia astept sa mi-l aduca tati pe Matei....ne intelegem asa bine de cateva zile incoace..Nu mai are decat un somn ziua de ceva vreme dar nici nu mai e marait ...face fata oboselii mai bine.. zambet ..
Ieri eram in curte si nu imi venea sa cred ca pot sta pe scaun si sa ma uit la el cum se joaca...Bine..ca baga in gura toate porcariile asta e partea doua...dar si daca stau langa el tot asta face..se enerveaza daca nu il las.....ma bucur macar ca nu inghite tot ce baga in gura.. rad

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
11 ani, 2 luni

01.09.2011 8:42     citat 

Buna dimineata!!!
Am vazut poze frumoase, Dominic, David, Miruna...sper ca nu am omis...ii pup pe toti sarut

Asa... Iris tine corect creionul in mana, dar cand vrea ea, nu intotdeauna. Vaca face - mmmm , calul - di-di, cutu - am-am, pisica - tz-tz sau mau, rata - ma-ma. In rest nu prea inteleg nimic din turuiala ei.
Si imi e ciuda, ca asa frumos imi vorbeste cateodata, si imi explica ea ceva acolo in limba ei.
La baie, cand e in cada, se uita la mine si incepe sa cante na-na-na-na. Ca sa ii cant. Cand ii cant danseaza, daca ii spun sa danseze o face, daca ii spun sa cante face nananana.
Aaaa, nu il cunoaste pe NU , sau pe NU E VOIE! Rade cu gura pana la urechi. Cateodata reactioneaza cand ii spun NU, buba! sau NU, Ars!! Probabil ca vrea argumentare! foarte fericit
Da mana la pupat, da pusi toata ziua, face tai tai la toata lumea, daca ii spun sa isi ia sticluta cu apa din carucior o face, sau sa isi caute papucelul. Stie sa isi faca freza (da cu mainile prin par), Se spala singurica pe dinti (mda, nu ma lasa pe mine, si prin urmare spala mai mult limba) rad
Daca scapa gainile din cotet ridica manutele , se duce catre ele si face SShhh, ssshh! Merge cu buna-sa dupa oua si imi aduce mie cate unul, sa il bag la frigider. Face cate 5-6 ture cu cate un ou zambet
Dar nu o presez la nimic. Daca vrea sa faca , face, daca nu, are timp.
Ca sunt multe, ca prea putine, nu conteaza...eu sunt multumita de ea!

A, si de mancat, in afara de varza, fasole, chestii condimentate, mananca orice!!! Si singura. Nu prea accepta sa ii dau eu sau altcineva mancarea decat daca nu se descurca singura. Isi rupe bucatele de miez din felia de paine , si le inmoaie in ciorbita sau mancarica. Ii place sa se plimbe cu mancarea in mana foarte fericit Fructele le mananca singura, marul doar ce il curat de coaja, strugurii stie sa scoata bobitele de pe ciorchine si le papa asa.
As mai fi scris , dar deja e turbata ca nu iesim afara...

Va pup

]aaa, Rada .. multa sanatate !!!!!!!

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

01.09.2011 8:58     citat 

Hello hello
Ne-am ntors si noi de pe la mare . A fost biiiineeeeeee ...... pacat ca a trecut asa de repede.
Si Casian s-a intors cu o stomatita ... e drept ca a cam inghitit apa din bazin si cica din cauza asta...a facut febra f. mare in penultima noapte acolo , a avut frisoane , a plans ... duminica a fost mai bine , ca i-am scazut febra... dar luni in avion iar a facut putina temperatura. Marti dimineata am fost la doctor.. azi iar ne ducem, ca a inceput sa tuseasca . Offf !!!!
In rest, ne-am simtit bine, a fost fff cald, mancare buna si multa dar nu prea puteam manca din cauza caldurii , mai ales la pranz ... noroc ca aveam bautura la discretie .. Bogdan a baut Sprite cat pt. un an intreg , noi cate o bere -doua, suc... Am avut o gramada de piscine la hotel - 7 afara si una acoperita- , 2 bazine cu cate 3 topogane , ma si mir ca lui Bogdan nu i s-a gaurit slipul pe fund la cat s-a dat pe ele - .
Si m-as mai duce !!!!!
Va las, trebuie sa ne imbracam si sa ne pregatim de plecare pe afara , apoi la medic .
Mai vorbim.
Nu stiu cand si daca o sa reusesc sa citesc din urma.... sunt o putoare jenat la capitolul asta ...

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

01.09.2011 10:32     citat 

buna fetelor sarut

noi suntem binisor..ms byu ca ai intrebat de noi sarut
ne chinuim cu caninii care se lasa asteptati nervos a facut diaree aproape 2 sapt ochi peste cap acum e ok

azi e ziua sotului(face 31 ani) si am facut un tort diplomat sarut

nu am citit din urma jenat

rox,sunt gata colajele? nu am apucat sa trimit poze...

sus

Denunta
krmnn

Copii

01.09.2011 11:21     citat 

welcome back, Mada... ia zi-mi cate baclavale ai mancat ? sper ca ai gustat una si in contul meu... foarte fericit
multa sanatate piciului...

Luara, ce face mititelul ? si cum il cheama, ca n-am retinut....
sa cresteti mari si sa pape bine trag cu ochiul

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 18 ani, 6 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
10 ani, 11 luni

01.09.2011 11:54     citat 

Ione la multi ani pentru sotul tau:) multa sanatate din partea noastra si sa va iubiti mult:)

bebezola imi pare rau de Rada,pup ochii ei si ii doresc multa sanatate
]
mai nu stiu despre voi dar eu astept cu nerabdare pozele micutului blon al Luareizambet

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

01.09.2011 12:12     citat 

multumesc Danutza! sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 11 luni
Ana Leia: 11 ani, 1 luna

01.09.2011 12:50     citat 

Buna dragelor. Am intrat cateva minute, ca nu reusesc mai nimic. Toata ziua schimb pampersi, cand la unu, cand la altul.
Deci o iau pe rand.
Carmen micutul se numeste Lucas Daniel.
Byu bravo ca ai inceput sa pui pe tine, un pic nu strica.
Manu nu te mai gandi mami la ce fac si ce n, fiecare cu ritmul lui. Impotant e sa fii perseverenta, sa te ocuppi cu ei. Ca ei oricum tin minte ce faci cu ei, dar vor incepe sa repete cand le va veni timpul.
Ioni mami ce-ati mai facut cu ratele. Tot timpul ma gandesc la voi.
Danutza nu stiu daca pun azi maine poze, ca efectiv nu reusesc mai nimic. In WE vine fratele meu si-l rog sa ne faca poze, si celui mic, si Anei, si noua impreuna.
Mada bine ai revenit din concediu.
Codrina pup micuta duracell Iris.
Rara avis bine ai venit la noi in listuta.
Am vazut poze frumoase. Am citit de bebelusi bolnaviori, le urez sa se faca cat mai repede bine.
Daca am uitat sa mentionez pe cineva, nu aruncati cu rosii, va rog mult. De citit am citit.
Acum sa va povestesc cum e viata la noi. Lucas e mancacios, bine ca am suficient lapte. Fac cu laptele cum mi-au spus la maternitate. mi-au zis sa dau tot dintr-un san si numai dupa asta sa pun la al doilea si asa o sa am lactatie buna. Sa stiti ca asa e. Cu Ana dadeam din unu, apoi din altul si tot asa. S-a iritat un pic la fundulet, se vede ca e urina si caca mai acida, dar deja trece, ca stiu remediul, am trecut cu Ana prin asta. Doarme binisor. Ana tipa si canta prin casa, si Lucas treaba n-are. Sper sa fie asa si mai departe. Ana a inceput sa inteleaga ca atentia mea e distribuita la doi. Daca il vede la mine in brate cand il alaptez vine si da cu maina pe cap, ca si cum l-ar mangaia si zambeste. Dar daca nu e in toane bune, trage de haina mea s-o iau si pe ea in brate. Nu mai vrea sa adoarma cu mama mea, vrea s-o adorm exclusiv eu, sa-i dau eu lapte. Deci, o adorm la noi in pat, apoi o ducem in patucul ei la mama in dormitor. Practic mama ma ajuta acum cu mancarea si pregatitul biberoanelor pentru Ana. Si asta e lucru mare. Am avut surpriza sa aflu, ca baietii uda hainele la greu. Prima zi, am schimbat de 4 ori salopeta. Pana m-am invatat cum sa-i pun pampersul sa nu dea cocosul pe afara. Noaptea in principiu ma odihnesc, mai are si reprize mai mari de 2-3 ore de somn. Imi mai trebuie 1-2 saptamani sa ma acomodez si dupa asta nu cred ca o sa mai am probleme.
Va pup si va mai citesc.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

01.09.2011 1:23     citat 

luara,nu am mai facut nimic ...restanta tot creste trist
ma bucur ca sunteti bine sarut poate ne pui si o poza cu micutul Lucas sarut seamana cu Ana?

sus

Denunta
krmnn

Copii

01.09.2011 1:29     citat 

Ione, ma sperii cu restantele tale... trebuie sa faci ceva... iti iei dosarul si mergi din banca in banca pt refinantare...asculta-ma ca vei gasi una care sa va ajute... trag cu ochiul

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

01.09.2011 1:32     citat 

carmen,iti spun sigur ca la 700 lei+200 lei alocatia (ai mei)si 850 ai sotului nici o banca nu ne da 43500 euro
ne trebuie salarii mari pt refinantare..sau coplatitor

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: