· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 25
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 25     
Crispy

Copii
Aky: 10 ani, 5 luni
Naty: 7 ani, 9 luni

30.08.2011 9:47     citat 

Miha, la cat mai multe lunite pt. bubulina ta! Sa fie sanatoasa! sarut sarut
Eu nu i-am dat inca biscuitzi, i-am mai pus cateva cereale in piureul de fructe cand iese prea zemos....
Lucy, la cat mai multi si fericitzi ani impreuna, va doresc! Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de minunile voastre! sarut sarut sarut sarut

LA MULTI ANI pt. Alexutzii si Alexandrele noastre! Sa fie sanatosi/ase si sa ne aduca numai bucurii !!! sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Am pus aici cateva pozici din concediu... trag cu ochiul

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 11 luni
Antonia: 10 ani, 5 luni

30.08.2011 1:33     citat 

Bre cuscra, io am incercat sa bag un ochi la pozele din concediu dar cica sa-i dau parola la cont ca e pe privata... foarte fericit
La multi ani lui ginerica Alexutu...si lui Alexutu lui Elsy.
Mihaela, nici eu nu i-am dat Antoniei biscuiti...o sa ii dau la masa de dupa-amiaza, cand o vom introduce. Vreau sa incerc biscuitii Organix, sunt bio.
Noi suntem mai bine, Antonia a terminat injectiile de dimineata, nu mai face febra niciunul, sunt linistiti...ba chiar am facut o ciorbita si o tarta cu mure cu Paul. Ne revenim incet-incet. sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 7 luni
MICA: 10 ani, 4 luni

30.08.2011 2:23     citat 

Lucy, la multi ani fericiti in continuare. sarut

Eu am pus brocoli in piure astazi si a mancat micuta tot. Avem deci 4 legume. Nu mai stiu confuz Pot sa incep si cu fructele deja confuz confuz confuz confuz
Biscuiti ii voi da pe la 10 luni, dar simpli, cei populari, in niciun caz combinati cu fructe sau cu iaurt. Sau mai bine rondele de orez, ca stiu sigur ca nu au nici zahar si nici sare in compozitie.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

30.08.2011 3:16     citat 

Kiki, eu i-am dat Antoniei o luna numai masa de legume, apoi am introdus si masa de fructe. Vreau sa incerc sa-i dau si eu brocolli...tu il iei de la supermarket, congelat sau crud?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

30.08.2011 3:24     citat 

Sanatate si pupici tuturor!
Eu iau brocoli proaspat si il gatesc al dente. Bine, eu in general pregatesc legumele asa, mai putin cartofii.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 10 ani, 4 luni

30.08.2011 10:07     citat 

La multi ani, [b]Alexutilor si Alexandrelor[/b]! In mod special sa traiasca ginerica al meu si Alexutu' lui Crispy! Fetite nu prea stiu pe aici pe forum...
Crispy, multumim de urari! 7 luni deja...
Ca tot am fost intrebata, eu ii dau la coconeta asa:
- de dimineata (pe la 10 - 11): masa de fructe, adica piure de para cu nectarina sau para cu mar, mar cu piersica, mai pun cateodata si pruna; pun o lingurita - 2 de cereale Milupa fara lapte (7 cereale bio); daca imi mananca 15 lingurite din piureul asta imi fac cruce si cu mainile si cu picioarele. De regula mananca max. 7 - 8 lingurite, desi la inceput manca binisor. Cu siguranta ii place para, celelalte fructe nu le vrea intotdeauna. Apoi ii dau san.
- la pranz (intre 13 si 15, in functie de cand a mancat inainte): piure de legume cu carne de pui (de tara sau, ma rog, de ferma bio) sau cu galbenus de ou (tot de tara); am introdus legumele pe rand, acum ii pun morcov, pastarnac, telina, patrunjel (radacina), ceapa (o scot dupa fierbere), cartof si putin unt; ii mai pun dovlecel dar in ultima vreme am uitat de el; am introdus carnea mai intai, dupa ce a inceput sa manance bine din piureul de legume, si doar de vreo 3 ori i-am pus galbenus de ou, mai intai un sfert, apoi jumatate, s.a.m.d. Mai nou mananca binisor piureul asta, aproape 100 ml. Apoi san.
- dupa-amiaza/ seara (in jur de 17 - 1cool: iaurt simplu (in asta ma gandeam sa ii pun biscuite) / iaurt cu cereale fara lapte (alea de la Milupa) - combinatia asta nu prea mai are succes / cereale Milupa cu lapte inclus - astea par sa ii placa dar nu mananca mai mult de 70 - 80 ml, aproximez eu / branzica de vaci cu para - asta i-am dat o data si a mancat. Nu stiu daca fac bine ca ii schimb ce ii dau la masa asta, dar mai aud si eu la alte gagici ca improvizeaza mereu altceva si zic sa nu plictisesc copilu'. Smantana nu i-am dat, nu stiam daca sa ii dau. O sa incerc. Azi am incercat sa ii dau niste perle de branza cu smantana amestecate cu para, putina banana (ar fi fost o premiera) si o lingurita de cereale fara lapte. Nu a mancat, s-a pus pe urlat, i-am facut niste cereale cu lapte si de-alea s-a atins nitel. Apoi am vazut ca in branzica aia era sare si m-am gandit ca mai bine ca nu a mancat ca nu vroiam sa ii dau sare. Apoi san, evident.
Cam asta include meniul nostru. Compilat din informatiile de la pediatri, din carti, net, DVD cu Ana Culcer, de pe la prietene etc.
Banana nu i-am dat pana acum. Biscuitii Organix i-am incercat - pe langa faptul ca sunt scumpi (12 lei 12 biscuiti) sunt si cam inecaciosi si nu prea ii plac decat daca sunt amestecati cu ceva care aluneca bine pe gat.
Wow, cat am scris! Ma iertati, va mai pun si eu rabdarea la incercare.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 10 luni
cea mica: 10 ani, 2 luni

31.08.2011 7:21     citat 

neata tuturor
mihaela mie mi se par cam multe alimente acolo pt varsta de 7 luni (fructe, cereale,legume, carne, galbenus de ou, biscuiti,iaurt,unt,branza de vaci... prostit pai fiica-mea cea mare primea toata gama asta de alimente la varsta de aproape de 1 an!!! scot limba eu zic (parerea mea) sa le mai raresti...
legat de cantitate, ti-am mai spus nu mai tine atata cont...15 lingurite mie mi se pare mult scot limba
nu imbratisa ideea asta invechita ca trebuie sa manance tot din farfurie exclamatie
p.s. -eu nu scoteam ceapa dupa fierbere din piureul de legume

in rest ce sa zic
oana ma bucur ca sunteti mai bine

si nu mai zic nimic
am multa treaba si in plus incerc sa imi fac mai mult timp pt mine sa ma odihnesc mai mult zambet

va pup

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

31.08.2011 9:01     citat 

Lucy, pai nici nu sunt toate de pe schema de diversificare pe care mi-a dat-o o doctora care zice-se e cam cea mai buna de prin orasul asta... foarte fericit Spre exemplu zice acolo ca ar trebui sa ii dau suc de portocale / fructe, dar nici nu m-am mai deranjat... Sau sa incep sa ii dau si ficat de pui sau carne de vita, in masa de legume si branza calcica in fructe.

De astazi fi-mea a inceput sa zica da-da-da. zambet

Mai, si cu mancatul asta: am bafta ca in jurul meu sa fie preponderent bebei mancaciosi, de-aia de mananca un castron plin cu de toate si cand se termina urla ca mai vor. Si cand fac o comparatie cat ma stresez eu cu sclifosita mea...

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 14 ani, 1 luna
A M: 10 ani, 2 luni

31.08.2011 9:13     citat 

Hola!

La multi ani pt Alexutii sarbatoriti ieri!

Oana, ma bucur ca sunteti mai bine. Multa sanatate!

lucy spor la trebi!

Crispy am vazut pozele superbe pe fb!

Andres e ok, musca tot ce prinde mai ales barbia mea e preferata lui. Totusi dintisorii inca n-au aparut. Tocmai s-a suparat ca i-am luat husa de la telefon din mana si tipaaa...pai nu poti sa-i iei nimic din mana ca asa se supara, mai mai...

Uploaded with ImageShack.us

O zi buna tuturor!

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 25 ani, 3 luni
Josefine: 16 ani, 3 luni
Lucas: 10 ani, 1 luna

31.08.2011 10:06     citat 

sarut multumim de urari, eu nici nu stiam ca exista Sf Alexandru dar e bine , un motiv in plus sa sarbatorim scot limba

crispy da ne si parola sa vedem pozele , il facusi privat numai pt tine

cuscra pe cand imi mai pui o poza cu nora mea, si nu e sclifosita e doar pretentioasa !scot limba sarut

cafeeee ce grasun ai acolo !!! cate kg mai are? al meu elefantel are putin peste 9 cred .

Noi am inceput cu suculet de morcov , piure de morcovel ii place dar deocamdata am zis ca i cumpar la borcanel ca pt cateva lingurite cat papa el murdaresc jumat de bucatarie pana il fac fin rad
azi ii fierb dovlecel .
pustiu meu deja musca , iare 2 dintisori ascutiti jos ca fierastrau nu alta, lingurita cand papa mereu tine de ea, deja pe spate e numai urme , nici mana mea nu i o mai dau sa roada ca ma doare prostit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 10 luni
cea mica: 10 ani, 2 luni

31.08.2011 1:26     citat 

mihaela iti dau un sfat: nu mai fa comparatii trag cu ochiul
----------
citat:
mananca un castron plin cu de toate si cand se termina urla ca mai vor
----------

says who???
fiecare isi lauda puiul nu inseamna ca fiecare dintre bebii cu pricina fac chestia asta, zilnic
si chiar daca ar face-o, fiecare copil e unic si nu e competitie, care mananca mai mult, mai multe, etc. te rog tine minte chestia asta, o s ate mai lovesti de chestiile astea mult timp de acum incolo si cel mai bine pt copilul tau este sa il lasi in ritmul lui!!!! (asta ca regula generala, nu doar ref la mancare...vei auzi, cum, are 11 luni si inca nu merge???vaaaai, ce tragedie - am auzit asta mult timp fiica mea a mers numai la varsta de 15 luni!....si fara sa intru in prea multe detalii si in ziua de azi aud f multe, cum, numa atata mananca?cum, mananca numa cartofi de ce nu ii place carnea, cum, ii e frica sa se dea pe topogan, pai si copilul ala de 1 an se da...si tot asa...astea le vei auzi toata viata te rog eu ignora si asculta de copilul tau mai bine trag cu ochiul
va pup pe toate sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii

31.08.2011 2:54     citat 

Mihaela, eu te inteleg foarte bine...exact asa sau nitel mai rau era fi-miu cand era bebe...nu manca aproape nimic, nu avea un aliment preferat, io ma stresam de plangeam la masa amandoi...nu a fost deloc o faza trecatoare, asa e si acum.
Nu iti mai spun cate sfaturi, cate pareri am primit, cati nervi mi-am facut...la nimic nu mi-au folosit. El a fost si continua sa fie un fandosit la mancare, mananca f. putin, f. rar si numai ce vrea el.
In timp m-am calmat, uneori ma mai scoate din pepeni dar imi trece repede...cand nu vrea sa manance, punct. Nu am ce sa ii fac, deci il las in pace.
Dar, desi e slab mort, niciodata nu a avut analizele proaste (traiasca laptele, ca numai de-ala a mancat). E plin de energie de da pe afara, il mai duce si bila...asa ca io sunt multumita cu el asa cum e, oricum nu pot face nimic sa schimb situatia.
Bre Furni, stiu ca nu esti pe faza, dar scriu ca sa citesti cand revii, ca apoi uit...taman ce te-am visat, duamna...ne spuneai ca ai slabit 45 de kg si ne aratai un filmulet cu persoane care alergau pe o carare de munte tare misto, toti slabi si veseli, niste tipi in haine sport, plini de muschi, niste gagici meseriase cu parul lung si despletit si eu ma intrebam care esti tu... prostit na, ca ai devenit modelul meu in viata... scot limba
Cafe, ce scumpic si grasunel ai tu acolo...hai, cand facem o intalneala, ca m-am eliberat de stres...cred ca m-ai intrebat in ce zona stau si nu ti-am raspuns...stau la Nord, pe langa Lic. N. Stanescu, dar dupa amiaza pot veni oriunde, insotita de sotul, ca sunt dependenta de el cu transportul...off, lua-mi-as carnet de sofer odata.

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 10 ani, 5 luni
Naty: 7 ani, 9 luni

31.08.2011 3:44     citat 

----------
elsycutza a scris:

crispy da ne si parola sa vedem pozele , il facusi privat numai pt tine

----------

acu-i ok! trag cu ochiul sarut Nu stiu ce o fi fost in capu' meu....somn, banuiesc! rad

Oana, ma bucur ca te-ai mai eliberat...banuiesc ca si piticii se simt mai bine... sarut
Cafe, multumesc! sarut Cat de mare si frumos s-a facut Andres! sarut sarut
Furni, sper ca aveti vreme buna si ca va "simteti" bine in concediu... zambet sarut sarut

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

31.08.2011 3:52     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
fiecare isi lauda puiul nu inseamna ca fiecare dintre bebii cu pricina fac chestia asta, zilnic
----------

Asta am vazut cu ochii mei, nu-i din auzite. zambet
Nu fac comparatii, stiu ca fiecare copilas e in felul lui. Ma gandesc si eu cateodata de ce nu am si eu un copil mancacios, atat. foarte fericit Dar e lumina ochilor mei, asa sclifosita, pardon!, pretentioasa foarte fericit , cum e ea.

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 25 ani, 3 luni
Josefine: 16 ani, 3 luni
Lucas: 10 ani, 1 luna

31.08.2011 9:20     citat 

cryspi am vazut eu bine ca ai album poze din viena si budapesta?
ce a crescut Alexutu tau , un grasun dulce foc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: