· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 25
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 25     
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani
MICA: 10 ani, 8 luni

31.08.2011 10:50     citat 

----------
ocrisu a scris:
Kiki, eu i-am dat Antoniei o luna numai masa de legume, apoi am introdus si masa de fructe. Vreau sa incerc sa-i dau si eu brocolli...tu il iei de la supermarket, congelat sau crud?
----------

Numai crud. Congelat i-am dat tarziu si lui Tedi. Nu stiu de ce am asa retinere la asta confuz confuz confuz confuz Nu-mi inspira incredere. Cred ca ma gandesc ca ar putea fi decongelat, apoi recongelat.

Mihaela, perlele alea de branza au sare. Citeste bine ambalajul. Pt 7 luni imi pare ca-i dai cam multe. Cand aud de branzica calcica simpla sau amestecata cu fructe sau biscuiti cu fructe, eu nu le vad rostul, sincer.

Crisu, vezi cu laptele in exces, ca papa fierul din organism. Lili_R, daca o stii, a patit-o cu Stef al ei.
Trebuie sa-i dai copilului din toate (adecvate varstei), dar neaparat cu masura.

Cafe, ce dragalas e muscaciosul tau.

Somn usor.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 10 ani, 8 luni

31.08.2011 11:21     citat 

Kiki, am uitat sa zic ca mi-au placut tare mult pozele pe care le-ai postat aici. Are fi-ta niste ochi!!!.... Si tu arati foarte bine iar Tedi este un si el un barbatel. zambet
Am vazut ca au sare perlele alea dupa ce ii facusem amestecul, mai bine ca nu a mancat. Inca nu ii pun sare in mancare si cred ca o sa mai dureze ceva pana o sa ii pun.
Referitor la cate ii dau: fac si eu ce mi-a zis medicul, ca n-am mai crescut alti copii, nu stiu daca mai are sens sa ii raresc alimentele, si-asa nu mananca cine stie cat. Tot ce i-am dat pana acum este scris negru pe alb pe schema pe care mi-a dat-o pediatra, deci, daca vreti, dati cu rosii in ea, eu m-am dus la asta ca merge vorba ca e foarte buna. rad Bine ca pana acum nu a avut nicio reactie la nimic, in afara de placut/respins. Oricum, eu sunt adepta moderatiei, adica nici nu vreau sa ii dau prea multe dar nici nu vreau sa o invat doar cu cateva alimente si cand mai creste sa respinga orice altceva. Dar si in cazul asta "moderatie" poate insemna altceva pentru fiecare.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

31.08.2011 11:41     citat 

Multumesc. zambet

Sarea, zaharul, mierea se pot adauga dupa 1 an (sau mai tarziu in cazul meu cu Tedi).
Sa stii ca nu dau cu rosii in lista ta scot limba si sper ca nu te-ai simtit ofensata de ceea ce am scris, dar tocmai pt ca suntem pe aici unele doamne foarte fericit care au mai crescut un copil (si slava cerului ca nu dupa indicatiilor unora din pediatrii romani), ar trebui sa le iei in consideratie sfaturile, pt ca niciuna din noi nu vrea raul copilului. Raul putand fi alergii, sensibilitati sau probleme mai grave dezvoltate mai tarziu din pricina mamei care este prea grabita sa-si vada copilul mancand orice sau mancand acelasi meniu ca si adultii.

As mai avea de zis, dar merg la nani, ca maine ma iau iar puii mei de fresh cancan. scot limba

Ah si sa nu uit... uite, Tedi accepta catera alimente sau mai degraba mancaruri pe care nu le schimba nici in ruptul capului. M-am obisnuit cu asta si nu-l pot convinge nici macar sa guste altceva. Mananca sa zic 10 feluri pe care i le rotesc astfel incat sa nu manance f des din ceva. Ciorbita la pranz e sfanta, poate sa se impotriveasca oricat, ca altceva nu primeste, in rest jonglam cat putem. zambet Nici eu nu mananc de toate, de ce sa-i cer lui asta?

Acum chiar am fugit la nani. Somn usor tuturor, mai ales bebeilor.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 14 ani, 2 luni
cea mica: 10 ani, 6 luni

01.09.2011 7:25     citat 

neata tuturor
ca veni vorba de copii mofturosi la mancare, si fii-mea cea mare e tare mofturoasa (cel putin dupa parerea multora)...nu mananca f multe mancaruri...dar cum zice ocrisu, e sanatoasa si ii merge f bine (chiar daca are numa vreo 14 kg la cei 4 ani ai sai trag cu ochiul ...si daca se intreaba cineva, nu, nu i-am dat vitamine si dr fetelor ne-a spus sa incercam sa ii dam mai mulote fructe acuma cand e sezonul si atat -ca remarcase si el ca e cam slabanoaga.in plus, si eu am fost un copil f mofturos dar pe masura ce am crescut am inceput sa indragesc unele alimente pe care nu le suportam inainte, si mai ales sa descopar eu ce imi place si cum.de ex nu suportam pilaful d eorez pana am mancat o data la o prietena si mi-a placut tare mult cum a fost gatit (f diferit fata de cum il gateau parintii), si de atunci mi-a placut, gatit in felul cu pricina.asta observ si la Catalina ca unele mancaruri i-ar placea daca le-as gati altfel.de ex nu suporta orezul de niciun fel dar cand am facut placinta cu orez, a spus ca e bun si a mancat. prostit sau o perioada f lunga refuza laptele, dupa aia am observat ca nu ii place sa il bea cald, ci rece (nu ii dau rece de la frigider ci la temp camerei).asa il bea cu mare placere. scot limba deci..na.
mihaela fiecare primeste informatii si sfaturi din 100 parti, si de la dr si de la prietene si de la rude etc. tu trebuie sa le analizezi si sa alegi ce consideri tu ca e mai bine pt copilul tau.informatia inseamna putere.
uite caut niste linkuri pt tine daca ai timp si chef sa citesti si mai departe iti vei forma tu singura o parere trag cu ochiul
http://www.parinti.com/sareinmancare-t-39536.html
http://www.parinti.com/Cecandatiintrodu...36141.html
si mai departe..vezi tu zambet
eu abia astept sa inceapa gradinita, numar zilele!!!! rad ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 3 luni

01.09.2011 7:32     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
asta observ si la Catalina ca unele mancaruri i-ar placea daca le-as gati altfel.de ex nu suporta orezul de niciun fel dar cand am facut placinta cu orez, a spus ca e bun si a mancat. prostit sau o perioada f lunga refuza laptele, dupa aia am observat ca nu ii place sa il bea cald, ci rece (nu ii dau rece de la frigider ci la temp camerei).asa il bea cu mare placere. scot limba deci..na.
----------

Eu i-am dat si lapte rece de la frigider, si inca ii dau daca vrea, asta dupa ce o intreb daca il vrea rece sau cald. Cateodata il bea ca atare, cateodata zice ca e prea rece si atunci il incalzesc putin (depinde probabil de temperaturile de afara foarte fericit).
Dar am avut si eu o traire din asta, eu ii fierbeam mereu ouale tari, ca ma gandeam ca-s mai usor de mancat pentru ea, dar ea nu manca decat albusul, galbenusul nici sa nu-l vada. Pana cand intr-o zi mi-am fiert eu ou moale si m-a intrebat daca poate manca si ea galbenus, si dupa ce mi l-a mancat pe tot, data urmatoare i-am fiert si ei ou moale si l-a mancat cu totul. Mona avea 16 kg la 4 ani, deci era grasana? foarte fericit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

01.09.2011 7:41     citat 

eu ma feresc sa ii dau f rece pt stomac .... ca nu cred ca e ok sa bea ceva f rece pe stomacul gol (eu fiind cu probl de stomac evit multe chestii deja din instinct scot limba )
Mona avea 16 kg la 4 ani, deci era grasana?
depinde ce inaltime avea. Catalina nu este inalta are cred putin peste 1m.deci desi are kg putine nu este chiar piele si os scot limba

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 14 ani, 3 luni
Antonia: 10 ani, 9 luni

01.09.2011 2:38     citat 

Ce analize se fac pt. inceput de gradi? Exudat faringian si ... .coprocultura sau ex. coproparazitologic? Ca e batrana baba, nu mai tine minte... ochi peste cap

sus

Denunta
ocrisu

Copii

01.09.2011 2:42     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Crisu, vezi cu laptele in exces, ca papa fierul din organism. Lili_R, daca o stii, a patit-o cu Stef al ei.
Trebuie sa-i dai copilului din toate (adecvate varstei), dar neaparat cu masura.
----------

Nooo, ca m-am linistit si cu asta, Paul avea obiceiul sa bea lapte seara si dimineata, asta pana la 3 ani, cand s-a dus la gradi si i-a zis un dastept de copil ca lapte beau doar bebelusii...iar fi-miu n-a mai pus gurita de atunci pe lapte. Il mai suporta doar cu cereale sau cu fidea. prostit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

01.09.2011 10:07     citat 

Tedi nu-l mai bea de cand i-am scos biberonul. prostit
Analizele obligatorii cerute de gradi includ si exudat nazal la noi. Depine de gradi, cred.

Deci, doamnelor....

foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

A se intelege ca a si facut acolo ceva. zambet

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

02.09.2011 7:15     citat 

neata
ocrisu bine ca ai intrebat de analize ca asa mi-am adus si eu aminte prostit rad
asta-i din categoria "intr-o zi mi-as pierde si capul daca nu ar fi atasat de gat". ca tot din categoria asta...zilele trecute am facut o ciorba in care am uitat sa pun ceapa (si mi-am dat seama numai cand deja o mancam,) iar ieri cand am iesit cu fetele la plimbare la un moment dat (dupa vreo ora dupa ce iesisem doar) am observat ca asta mare se incaltase cu tenisii invers prostit ochi peste cap jenat

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 8 ani, 8 luni

02.09.2011 9:31     citat 

kiki...ce dodoloatza scumpa ai! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii

02.09.2011 11:31     citat 

Iote dom'le ce frumos sta Timi pe olita, zici ca merge pe motocicleta (olita de-aia a avut si Paul). E scumpa foc. sarut
Eu n-am nervi sa ma apuc de acum de sportul asta cu Antonia, o mai las cu pampersi. Poate mai la primavara. Acum ma concentrez sa-l gatesc pe Paul de gradi. Trebuie sa-i iau pantaloni de trening si pantofiori de stat inauntru, sa vedem ce gasesc...

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 10 ani, 10 luni
Naty: 8 ani, 1 luna

02.09.2011 12:18     citat 

Oooo, ce dulce este Timeea! sarut Si ce de treaba are ea... foarte fericit ...am uitat sa spun ca avem si noi la activ 3 reusite de genu' scot limba ....vad ca nu-i displace sa stea pe olita....cand il vad ca da semne ca ar face ceva, il asez pe olita si incepem sa "povestim" noi acolo si el isi face treaba....e drept ca nu sunt mereu pe faza....dar, cand si cand, mai trecem si pe la olita.... cool

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

02.09.2011 12:39     citat 

Ce dulce e Timeea ....
Eu nu l-am pus pe olita inca. Dar ... nici nu m-am gandit de fapt sa incerc. Cine stie poate incerc trag cu ochiul
Ieri am descoperit, jucandu-ma cu P, ca are 3 dintisori proaspeti! Nu stiu cand au iesit, oricum cateva zile au, pt ca deja sunt de 2-3 mm. Zilele acestea iese si al patrulea sus foarte fericit
Acum se chinuie sa se ridice sarut

Pupici tuturor!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

02.09.2011 3:02     citat 

Felicitari lui P pt dintisori. zambet

Am asezat-o pe Timeea pe olita, pt de cand am diversificat- o, se screme cand faca kk. Si eu zic ca e pacat sa nu profit. Nu am lasat- o acolo sa stea si nici nu o pun cand consider eu, ci doar atunci cand se screme. N-o fortez absolut deloc. Asa am facut si cu Tedi si el la 1 an cerea singur la wc chiar.

Crisu si eu am aceeasi problema cu pantalonii de trening. Am gasit la Mangalia si ce-am mai cautat! Nu stiu, dom'le de ce toti pantalonii de trening trebuie sa fie vatuiti sau eventual si cu bluza la set!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: