· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 220
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 220     
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani

05.09.2011 10:54     citat 

adriana asa imi zice si mama sa fac, incerc dar de multe ori nu imi iese, mama zice ca o sa am un copil rasfatat:( si ca v-a fi din cauza mea ca daca as fi facut eu sau frate-miu asa..

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 1 luna

05.09.2011 10:56     citat 

Neata !
Manu iti raspund si eu la intrebari, a mea fata bea in jur de 800 de ml pe zi, inca se mai trez noaptea sa bea lapte,vb Ionelitei pana incepem scoala sper sa scapa de laptele baut noaptea scot limba cat despre crize ....a inceput si ea sa faca,mult prea repede mi se pare,le asteptam mai tarziu trist incepe si urla si bate din picior dar cum a zis si Adriana,incerc sa atrag atentia cu altceva,o iau din ocul respectiv,ii vb,o pacalesc mai pe scurt foarte fericit ....oricum la cap rabdare sunt VARZA trist trebuie neap sa invat sa am mai multa rabdare cu ea
Eu am o stare cam nasoala,mai e un pic si pleaca sora mea si nu vreeeau trist m-am obisnuit cu ea aici si o sa-mi fie tare greu fara ea
Merg sa fac un pic de ordine ,profit ca fata e afara cu tataie,va pup pe toate si chiar daca n scriu eu f des va citesc mereu zambet

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 3 luni
T: 8 ani

05.09.2011 11:12     citat 

Manu, a mea bea cam 500 ml, uneori mai putin...uneori mai mult, dar media cam asta e...
iar cand face crize, nu o bag in seama, pana ii trece...dar nici nu fac ce vrea ea...
de scris, ce sa zic, suntem generatia mamicilor ocupate, obosite... sarut trag cu ochiul
v-am pupat...
p.s. in noaptea asta o sa o trimit pe Sofia sa doarma la mama sarut trag cu ochiul cool

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 11 ani, 11 luni
Luca Daniel: 10 ani, 1 luna

05.09.2011 11:33     citat 

Buna fetelor zambet , nu am mai scris cam de mult din lipsa de timp.

Luca, a inceput sa doarma toata noapte. Laptic bea cam 500-600 ml. Bea dimineata cam 150, pe la 10-11 cand mai trage un mic somnic inca 100-120, la somnul de pranz tot asa, iar seara 150ml.

A inceput sa se tranteasca pe jos daca nu ii dau ce vrea, dar il las in pace si ii trece.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 2 luni

05.09.2011 11:37     citat 

Matei pana nu de mult a baut spre 1 L de lapte... foarte fericit dar asta si pentru ca..cred eu...pana sa accepte biberonul i-a cam dus dorul laptelui ... prostit
Insa de cand a inceput sa iasa cu sotul...sa doarma la mama...a inceput sa refuze laptele...doar de la mine il vrea...
Noaptea se trezeste pentru apa sau pentru lapte...daca se trezeste pt.lapte nu accepta apa ..iar cand vrea lapte la 2 ore...ori il tin in brate ori ii dau titi.....Nu ii dau lapte noaptea mai devreme de o data la 3 ore...Dar nici nu ma stresez sa il dezobisnuiesc...pentru ca el accepta si brate in loc de lapte...deci as da din una in alta rad ..Astept sa se regleze el..

Problema e ca de cateva zile de la 5 dimineata nu doarme decat in brate( nu ma plang..macar acum apuc sa dorm cateva ore..inainte o tinea asa toata noaptea prostit )...insa la mama doarme mai bine...si pana la 8 dimineata..
Ori e mai bine la ea...ori se asigura ca nu plec nicaieri cand ma prinde rad ....Ma bazez pe el...ca o sa imi spuna..Cand il duc la mama e fericit...nu imi da semne ca s-ar simti abandonat acolo...Plange daca plec si o las pe ea sa il adoarma...asa ca il adorm eu...dar peste noapte are rutina lui...si o accepta pe mama...
Aseara i-am zis ca facem nani si ma imita..cum il adorm eu pe el....imi venea sa il mananc.. sarut

Eu ii fac pe plac lui Matei daca vad ca nu il pacalesc cu binisorul...si stiu ca fac rau..daca tip la el imi rade in nas... rad Nici nu ma ia in seama..doar atunci cand nu o fac de fatada...adica rar foarte fericit
De cele mai multe ori il pacalesc...dar cand nu..fac ca el..si nu pot altfel..pentru ca nu suport sa il aud plangand...sechele din primele lui saptamani de viata prostit
Si tot pe el ma bazez...ca e baiat destept..si cand va creste va intelege ce e bine si ce e rau...si va fi baiat cuminte...Si eu am fost ca el...si m-am cumintit repede...
Deocamdata nu ma dezamageste...Evolueaza lent dar si cand o face ma surprinde maxim.. zambet sarut
De o saptamana sunt alt om datorita lui...Ne intelegem asa bine..facem lucruri impreuna...ne luam in brate..ne iubim...ne pupam...Uneori se uita la mine si cred ca zice ca sunt nebuna...asa fericita sunt..ii cant..ii dansez...fac ca toate alea// rad

As vrea sa il educ ..educandu-ne pe noi....si imi e asa greu...ca eu vreau..dar numai eu...numai intru in detalii prostit

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani
Jacob: 10 ani

05.09.2011 3:17     citat 

Neata !!!

Va multumesc pentru raspunsuri sarut

Ai mei beau 230ml dimineata si apoi seara daca ma lupt cu ei vreo 125ml. Dar seara nu prea beau in general. Presupun ca sunt prea plini. Ca mancare mananca foarte bine. Dar ma gandeam ca probabil au nevoie de mai mult lapte.

Ione o sa scapati pana la urma de trezirile noaptea foarte fericit

Adriana e bine ca a mers sa ii scoti laptele noaptea. Ai mei de la 6 luni de cand le-am inceput dive nu s-au mai trezit deloc, nici pentru apa.

Giulia asa face si Nathan. Chiar un pic mai rau, se tavaleste pe jos si nu mai vrea nimic. Nici eu nu stiu cum sa reactionez si rabdarea imi piere cam in cateva minute si decat sa zbier la el mai bine il las sa faca criza si plec. Ei o sa ai copil rasfatat, o sa stie pana la urma. E prea mic acum sa stie.

Raliu sper sa iti treaca faza trist te cred ca te-ai obisnuit cu sora ta

Krmnn da suntem ocupate si obosite foarte fericit dar ma intreb daca sunt mamici care sunt suparate dintr-un motiv sau altul. Nici eu nu il bag in seama si nu fac ca el dar cand incepe sa zbiere ma enervez si imi pare rau ca nu am mai multa rabdare

Claudis te inteleg ca faci ca el numai sa nu mai faca criza. Si mie imi vine sa fac la fel cateodata dar ma tin tare si il las. El vede ca nu fac ca el si se tine dupa mine prin toata casa zbierand ca din gura de sarpe. Dar nici macar nu plange ca daca isi gaseste altceva de facut incepe sa rada imediat. Nici la mine nu merge faza cu tipatul, la fel ca si la tine, el incepe sa rada. Si chiar vorbeam cu Manuel zilele trecute ca se pare ca Nathan e cel nazdravan si e bizar ca atunci cand erau mici Jacob era nazdravan. Dar presupun ca se va mai schimba cu timpul.

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri. Nu ma mai lasa, tre sa plec foarte fericit Azi nu lucrez si iar m-au pus samabata chiar daca le-am zis deja ca nu mai lucrez in week-end ca nu pot. Se pare ca tre sa ma duc iar sa le zic ca tipa aia care face orarul e cam dusa cu pluta. Acum ii zic ceva si zice ok si dupa o saptm parca uita. Sunt asa stresata din punctul asta de vedere. Si ce ma enerveaza e ca sunt majoritatea studenti acolo si au inceput scoala si sunt multi care lucreaza doar in week-end si totusi ma pun pe mine sa lucrez. Aiurea. O zi buna !!!

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 3 luni

05.09.2011 5:54     citat 

buna fetele
ce sa va spun.............noi suntem relativ bine eu cu munca piciorul nu ma ai doare asa tare, pot conduce si pot umbla bine
Rada incepe sa fie mai bine............acuma problema e ca incepe sa se vindece cusatura si vrea sa se scarpine si cum nu o las urlaaaaaaaaaaaaa, in rest bine in fiecare zi zice alt cuvant face alte lucruri noi..................... vb de manacre si somn............laptic ea bea doar seara inainte de somn si dimi ii fac nesquik daca il dau gol nun il bea de somnic numa unu pe zi de la 2 la 4-5 si seaar de la 9.30 pana la 8 dimi

va pupam pe toate si toti bebeii scumpi

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 2 luni

05.09.2011 9:28     citat 

Buna seara!
Despre bautul de lapte nu pot sa va zic, Iris inca suge si na, nu pot cantari cantitatea ce o bea.
Cat despre crize...vad ca s-a mai potolit in a le face.
Cand ia ceva periculos in mana, ii spun ca nu e voie ca ala face buba, sau arde, il iau de la ea si gata. De cele mai multe ori nu zice nimic, iar daca protesteaza, o iau in brate si ii arat altceva, sau ne angajam in vreo joaca, cantam, dansam. Bine, asta nu inseamna ca a doua oara nu ia iarasi obiectul respectiv. Dar am inceput sa observ ca la un obiect nou se uita la mine, ca si cand m-ar intreba daca are voie sau nu. Daca zic doar "nu" cu siuranta il ia, daca ii spun "nu mami, ala face buba mare la fetita" nu il mai ia. Aceste chestii nu se aplica la hainele impachetate de bagat in dulap sau la scosul lor din dulap. Alt fel de crize, mai face, din cand in cand, dar se potoleste repede. A invatat, cred, ca nu e dupa ea.
Dar sta nu inseamna ca am scapat de obiceiurile astea, pot oricand sa revina.

Noi profitam acum din plin de ultima suta de vreme buna... si ma pregatesc incet incet pentru toamna/iarna cu imbracamintea fetei. La capitolul "ploaie" mai sa ii cumpar o sepcuta pentru ploaie (am vazut la real) si gata. Chiar, voi o sa va scoateti copiii in vremuri ploioase?

Gata pauza, tre'sa ne uitam pe carti acum, sa vedem animalele.
Va pup

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 11 ani, 10 luni
Eduard: 10 ani, 2 luni

06.09.2011 12:52     citat 

Edi, de exemplu, azi dim ineata a baut 150 ml la ora 7 juma. La pranz a baut 180 ml (de obicei bea 150, dar nu prea a mancat la pranz), acu seara i-am facut 210 ml si a baut tot- era nemancat de la ora 7 si era flamand la 22 juma cand i-am dat lapticul(de obicei bea 180 ml), iar noaptea pe la ora 3 bea 120. Deci bea in jur de 600 ml, cateodata si 700 ml.
Crize imi face destule..se tranteste cu palmele pe jos si urlaaaa cu lacrimi mari si multe, dar nu fac ca el cand e ceva periculos..ii zic ca nu are voie, ca face buba, dar nu ii atrag atentia cu altceva..vreau sa ii intre in cap ca nu are voie cu ala si gata! dar daca e ceva banal, dar care nu vreau eu sa faca..stau si astept sa se plictiseasca de obiectul respectiv.
cele mai multe crize de nervi le face cu frate-su..ca se cearta de la jucarii...off , Doamne, ce ma mai incearca nervii atunci, ca nu stiu pe care sa cert , de care sa ma ocup primul..si, atunci, daca nu fun ctioneaza sa le atrag atentia cu alte jucarii, le iau jucaria pentru acre se cearta si gata, chiar daca incep amandoi sa planga prostit prostit , dar asa le trece mai repede supararea.

ma duc la somn
pup

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 2 luni

06.09.2011 7:46     citat 

Neata...Mai animat un pic dar nu suficient foarte fericit

Adriana sa o tineti tot asa cu dormitul noptilor..

ionelita la fel si Matei...de fapt el ar ceda la un moment dat plimbat prin casa vreo 30 minute macar prostit

Carmen cum a dormit Sofia la bunica..? Sper eu foarte bine..Dar tie cum ti-a fost sa dormi o noapte intreaga? foarte fericit

Manu ce bine ca nu se mai trezesc noaptea baietii tai..Chiar azi dimineata pe la ora 5..ma gandeam ...cum o fi sa doarma noptile rad
Asa face si Matei..daca vede sau ii arat eu ceva interesant incepe sa rada instant..

Matei nu se tavaleste ...inca nu stie....in prima faza ma cearta...trage un tignal...si apoi da capul pe spate si plangeeee...cu lacrimi de crocodil...implorandu-ma cu privirea...si daca nu il linistesc cumva...plange fara glas prostit
Cand e vb. de ceva periculos parca cedeaza...o simti el in vocea mea ceva " zic aoleu mami nu...e nenorocire cu asta...faci uff buba..Doamne ..Doamne" rad
Alteori...daca nu intelege..de exemplu cu surubelnita..." il intep". si zic " vezi..ouch...buba" ..daca frige cana...ii pun degetul pe cana sau il bag in cana o secunda"...si ne jucam asa ca un pic ca lui ii place...pune degetul...il retrage repede...se uita la mine si zambeste...

...Mai nou incep eu sa ma joc sau sa fac ceva ( vorbesc singura...wow ..ce tare e asta..ia vin-o tati sa vezi...maaamaaa rad ) si se opreste din plans...vine la mine sa vada ce fac eu acolo" rad
Mai nasol e cand il iau din namol...( facut de el cu apa)...daca il iau de la furtunul cu apa la care se joaca....

Dar in rest..il las sa manance hartie..pietre..pamant...inainte ma stresam...acum fac ca el si cu asta basta...La floarea din casa numai am pamant...si e jumulita toata..mananca scoarta de copac rad ..in bucatarie il las sa deschida sertare..sa imi insire pungile de gunoi...si toate nebuniile ..il las sa se joace la butoanele aragazului...la masina de spalat...cand mancam arunca in toata bucataria cu mancare...cu iaurt.....strang de imi ies ochii... rad

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 17 ani, 5 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
9 ani, 10 luni

06.09.2011 7:55     citat 

neatzaaa!!
nah acum Manu nu i bai ca te am felicitat,macar sa ti ureze cineva zi de zi cate ceva foarte fericit
sa ti raspund si eu al meu bea cam 850-900 ml laptic pe zi ca eu ii pun biberonul plin cel de 280 si depinde de el cat si cum bea..........dar repet al meu bea de vacutza lapte nu praf desi de luna care vine iar o sa ma ia durerile de cap ca au ramas gestante vacile surorii mele si nu stiu de unde mai iau lapte.........apropos fetele un laptic praf mai ieftin dar totusi bunicel nu stiti?eu ma gandeam la bebelac dar nu m am hotarat inca ........oare ar avea ceva daca l dau iar pe lapte praf ????????
si referitor la crize Manu tin sa te anunt ca face si David crize in toata regula si ce i drept nu prea imi mai agsesc rabdarea trist dar il iau cu una cu alta sau i l pun in brate lui bunicasu ,vrea nu vrea tre s al ia 10 min macar rad ca sa se linisteasca si el si eu.........cu tasumare tace repede ca stie ca l duce sa vada cai pe strada rad
va pup ca am un crizat de dimineatza langa mine si nu ma lasa sa fac mai nimic rad

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 4 luni
Natalia Maria: 7 ani, 8 luni

06.09.2011 8:30     citat 

Neata,
Alina, mersi de intrebare sarut , Iuri creste vazand cu ochii trag cu ochiul din toate punctele de vedere, mai putin cu somnicul noaptea rad . Rupe cuvintele din ce in ce mai bine si din ce in ce mai multe, face nazdravanii nenumarate si zburda muuult, de la 7 dimineata suntem in curte prostit
Inca stam foarte bine la capitolul sanatatate, nu mi-a racit deloc, insa vine momentul (1 oct) cand va intra in colectivitate si...o sa ne confruntam si noi cu de-astea!
Inca prefera "tzitzi" si cere fara scrupule oriunde ar fi rad . Mananca putin si des, dar accepta orice acum!
E minunata viata noastra de acum, chiar daca inca ne este putin greu cu pusul treburilor la punct! Ne-am obisnuit si cu trenul, cand avem o treaba la Bacau, totul intra in normalul firesc, parca suntem de o viata aici, uneori ma intreb de ce ne-a luat atata timp sa facem pasul asta! Dar toate la randul lor! trag cu ochiul
O zi minunata sa aveti! sarut

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 4 luni

06.09.2011 10:53     citat 

buna fetele.
vad ca ati vorbit de mancare: asa,... , Bria papa lapte 250-300ml odata, are 3 mese de lapte pe zi, dimineata, la amiaza nu se culca fara lapte, chiar daca papa si mancare, iar seara tot cu lapte adoarme, peste noapte bea o singura data lapte cam 150-200ml pe la ora 3 sau 5 noaptea. daca mananca la 5 dimineata lapte, cand se trezeste la 9 ii dau mancare, nu mai primeste lapte.ea bea lapte asa mult de cand a inceput cu laptele de vaca, lp nu bea deca maxim 150ml, bea si lapte de capra 2 zile pe saptamana.
in ceea ce priveste crize, si ea face dar foarte rar, cand nu o las sa faca ce vrea ea,atunci se arunca pe jos si se tavaleste, o las pana isi revine, sau o iau si ii distrag atentia cu altceva, apoi se linisteste imediat.
mi-e ciuda ca trece vara, parca asa repede a trecut.
eu nu prea reusesc sa scriu, caci ma solicita toata ziua, daca inainte statea cu oricine, acuma numai pe mine ma vrea.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 2 luni
D: 10 ani, 4 luni

06.09.2011 11:48     citat 

----------
Manucrissa a scris:
roxanne foarte fericit ziua mea a fost in aprilie foarte fericit eu m-am obisnuit sa scriu data ca aici si de asta este o eroare foarte fericit dar nu e grav daca imi ziceti la multi ani rad mai zi-ne ceva despre voi ? Esti suparata?
----------

Apare asa in calendar fiindca asa apari tu in lista. Daca imi spui cind este ziua ta de nastere voi modifica.
Merci de intrebare, sint foarte ocupata si ma pregatesc sa fiu si mai ocupata, dupa ce incepe Andrei scoala si eu serviciul trag cu ochiul

Inca astept poze de la voi, nu am avut timp sa fac colajele noi, asa ca puteti trimite sau afisa oricind.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 2 luni
Casian Radu: 10 ani, 5 luni

06.09.2011 11:58     citat 

Da, s-a cam dus vara , din pacate...
La noi a plouat azi noapte, a fost furtuna, Casian s-a speriat si a tot plans , l-am luat cu noi in pat , a adormit, l-am pus la loc la el in patut si dupa juma ce ora iar s-a trezit.. desi nu mai tuna. S-a trezit de vreo 4 ori azi - noapte, nu stiu ce a avut, ca el doarme bustean toata noaptea. plang sau sunt foarte trist
In rest... NU asteptam sa inceapa scoala .... ce bine e in vacanta !
Suntem binisor, ieri a inceput Bogdan antrenamentele de fotbal, o sa faca luni, miercuri si vineri, as vrea sa il dau si la ore de engleza...
gata, il las si pe el sa se joace putin, i-am promis... si oricum trebuie sa merg la bucatarie.
Pa !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: