· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > fluturasii verii (101)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor fluturasii verii (101)     
stelyana

Copii
Andrei: 16 ani, 6 luni
Ilinca: 13 ani, 2 luni

14.09.2011 8:50     citat 

buna dimineata zambet
alina, delicioasacafeluta...am savurat-o si pe fb scot limba
noi nu am avut inca sedinta la gradi, dar au tv, patuturi, dvd..jucarii..etc....o sa tb sa cumparam rechizite, si sa platim fondul clasei...optionale si teatru cand vine in gradi trag cu ochiul

sus

Denunta
oanasauer

Copii
anamaria: 13 ani, 2 luni

14.09.2011 9:00     citat 

buna dimineata,
multumim de cafea alinuta...am 2 la activ deja... trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul
cate informatii primesc despre gradi...la anul o sa fiu experta... sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 13 ani, 2 luni
Luca Daniel: 11 ani, 4 luni

14.09.2011 9:01     citat 

Buna dimineata sarut

Astazi a plans de cum am intrat in curtea gradinitei trist , sper sa se impace pana la urma, ieri cand a luat-o mama era OK, a pupat-o pe doamna.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 2 luni

14.09.2011 9:09     citat 

----------
stelyana a scris:

noi nu am avut inca sedinta la gradi, dar au tv, patuturi, dvd..jucarii..etc....o sa tb sa cumparam rechizite, si sa platim fondul clasei...optionale si teatru cand vine in gradi trag cu ochiul
----------

si in clasa erau dar cica sunt imprumutate de la nu stiu cine ochi peste cap confuz si ca trebuie si clasa sa le aibe pe ale ei proprii
nu stim daca e adevarat sau vor doar sa ia altele noi, ideea e ca noi trebuie sa dam banul

sus

Denunta
stelyana

Copii

14.09.2011 9:13     citat 

nici Ilinca nu se omoara cu gradi...tot zice...nu gradi, nu gradi rad ...dar cand ajungem acolo si vede ca vine masa...uita de toate rad
alina,si la andrei la clasa am cumparat diverse, covor, perdele, am vopsit scaunelele...se punea problema sa cumparam AC, dar nu am fost de acord, deci si la noi mai cumparam una alta ochi peste cap

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 2 luni

14.09.2011 9:20     citat 

daaaa stiam de la alte mamici ce ma asteapta

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 13 ani, 2 luni

14.09.2011 9:39     citat 

neatza buna,

azi am savurat cafeluta acasa cu tati, a dus el piticul la gradi scot limba
Ce multe lucruri trebuiesc cumparate. Noi inca nu am avut sedinta, pana acum am dus: un bidon de apa plata, un pachet de servetele umede, 2 hartii igienice si cam atat. La noi masutele+scaunelele s-au primit prin fondul bugetar, patuturi au avut vreo 11 buc si restul au primit de la o alta gradi. De DVD, TV nu se pune problema. Masa e 7 lei/zi, fara mic dejun. Astept sedinta sa vedem ce ne mai zice, momentan nu s-au preyentat decat 10 copilasi din 20

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 13 ani, 3 luni
Catalina-Bubulina: 9 ani

14.09.2011 10:07     citat 

Neata!
Hai sa va scriu si despre noua noastra gradinita. Nu este la fel de gatita ca cealalta, adicanu sunt desene tematice pe pereti (dincolo decorul se schimba odata cu anotimpurile, apareau frunze ingalbenite, soare somnoros, floricele, fulgi de nea,etc), aici e cam...gol, sunt 2 grupe (mica-mijlocie si mare-pregatitoare), doamnele sunt in varsta, par blandute, ingrijitoarele par de treaba, e curat, au olite pt. cei mici, masute, scaunele, jucarii, dar nu au paturi suficiente si,ca urmare, Chris doarme in pat cu prietena ei, Bianca (tot cu ea imparte si dulapiorul). Despre lista de rechizite...vor de toate:bloc de desen,acuarele mici, 1 pensula groasa, ascutitoare (3!!!) creioane colorate, creioane obisnuite, 1 top de hartie, 5 coli mari albe, saci de gunoi, hartie igienica, prosoape de hartie, servetele sapunuri (4!!!!!), carti colorate, etichete, abtibilduri, bani de jucarii pt. Craciun si Paste (45 lei) si bani de caiete speciale (60 lei). Trebuie sa aducem 10 L de apa pe luna. AAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!! si tot ce am scris mai sus reprezinta ceea ce trebuie sa aducem pe semestru!!!!!!!!!!!!!!! Mai putin banii, desigur.
Acum astept sa ia sotul meu salariul pt. ca, sincer, nu am inca resursele necesare acestei aprovizionari.
Partea buna e ca au o curte mare, utilata cu tobogan, leagane, carusel, balansoar , spatiu cu nisip si ca ii scoate si de 2 ori pe zi afara la joaca

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

14.09.2011 10:22     citat 

Si acum sa va spun cum a reactionat Chris!
A intrat linistita in gradi, si-a vazut prietenii, s-a dus drept la masute si jucarii. Super! Merg sa las lucrusoarele in dulapior si, la intoarcere, o gasesc umflata de plans si cu parul dezordonat si coditele "sifonate". Ea nu mi-a zis cxe a patit, plangea si vroia acasa. Am dedus ca ,poate, a pus mana pe vreo jucarie dorita si de alt copil mai maricel si s-a trezit paruita, draga de ea. Ideea e ca nici ingrijitoarele, nici educatoarele nu aveau habar de ce se petrecuse nervos nervos nervos Educatoarele erau ocupate sa converseze cu parintii disperati nervos
Ideea e ca am convins-o cu greu pe Chris sa se linisteasca si sa se aseze la masa langa prietena ei si am plecat spunandu-i ca merg la toaleta. Oricum la ora 10 am sunat la gradi si se linistise, iar la 13 tatal unui baietel cu a carui bunica suntem vecini,s-a dus sa isi ia fiul si a gasit-o ;pe fii-mea singura in clasa, mancand si uitandu-se pe pereti, in timp ce ceilalti erau pregatiti de culcare. Cand am luat-o la ora 16 a inceput sa planga si sa ceara acasa si sa imi spuna ca "nu mege a gadanitza".
A doua zi s-a jelit tot drumul pana acolo, a intrat in gradinita plangand rau, au preluat-o educatoarele si o ingrijitoare,impreuna cu prietena Christinei, si am inteles ca s-a linistit destul de repede. La ora 16, era alt copil. Am gasit-o in curte, jucandu-se cu ceilalti, si era calma si fericita.
Azi dimineata a stat si la coafat linistita, fericita cu noua fustita cu fluturasi, a plecat cuminte si nu a mai plans deloc nici la gradi.
Ma bucur ca s-a linistit si ca a acceptat noul loc pt. ca deja ma batea gandul ca am facut o mare prostie. Acum sunt si eu mai calma, ca ieri imi exploda capul jenat
Sa fie sanatosi fluturasii nostri ca sa mearga zilnic la gradi!
Sa aveti o zi buna!

sus

Denunta
ama08

Copii
alexia anamaria,: 13 ani, 4 luni

14.09.2011 10:53     citat 

Bun gasit!
Scriu pe fuga...
Sailor,asa este sa fie ei fluturasii sanatosi,sa-i putem duce la gradi sarut !
Oana ,superbe pozele,frumos concediu! sarut
Alinuta,multumim de cafeluta! sarut Astazi am mers eu cu fata la gradinita,si am primit o lista asa de lunga cu tot ce ii trebuie.Sincer la multe lucruri aflate pe lista nu le inteleg rostul,avand in vedere ca este gradinita cu program scurt,dar trebuie sa ma conformez,si ceea ce m-a uimit este ca pe lista se gaseste si,,JUCARII,,.Oare in gradinita nu exista asa ceva,mai ales la grupele mici,trebuie aduse de copii trist ?...

Alexia a reactionat bine,si-a facut prieteni noi,chiar este incantata,si sper sa ramana asa si pe parcursul anului.

Va doresc o zi minunata! sarut

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 16 ani, 7 luni
MIRUNA: 13 ani, 2 luni

14.09.2011 2:09     citat 

Buna,fetelor!Multumim pt cafelutza,Alinutza! sarut sarut sarut sarut
Eu azi am dus-o pe Miru plangand,ca si ieri si mi-a smuls-o din brate educatoarea pt ca nu voia sub nici o forma sa se dezlipeasca de mine plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Aseara imi repeta intr-una :"Mami,promite-mi ca nu ma mai duci niciodata la camin" trist trist trist Alisia la fel i-a zis Cristinei. trist
Ce ma fac fetelor ca pe mine ma lasa nervii? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
diriginta

Copii
VLAD ANDREI: 13 ani, 4 luni

14.09.2011 2:50     citat 

Va mai amintiti de noi si ne mai primiti?

Ne-am intors in tara numai vineri si pana astazi nu am reusit sa citesc si sa postez nimic. Vreau sa va spun ca mi-a fost foarte dor de voi si de fluturasii nostrii.

Pentru ca ne-am intors asa de tarziu am avut ceva de alergat dupa adeverinte si alte lucruri pt gradi. M-a luat groaza cand am citit cate lucruri vi se cer. Vlad merge la o gradi cu program normal si in afara de sapun, hartie igienica, prosop si papuci de schimb nu ni s-a cerut nimic. La noi primaria a renovat toata gradinita si e ft frumoasa acum; noi nu trebuie sa dam bani pt nici o dotare.

Spre uimirea mea Vlad s-a comportat exemplar la gradi din prima zi. A luat-o de mana pe d-na educatoare si dus a fost. Imi spunea sa plec si sa il las cu ceilalti copii ca dupa aceea "vii tu dupa mine, mami". Cand m-am intors sa il iau a inceput sa planga ca el mai vrea sa ramana. Asa ca totul e ok, el abia asteapta sa mearga la gradi.

Tatoo, imi pare rau ca Miru nu vrea sa ramana, dar e inutil sa iti spun, pt ca tu stii deja ca aceasta situatie nu o sa dureze mult! Rabdare mamico, ca totul o sa fie ok!

Ralu, felicitari pentru nunta, sper ca a fost asa cum ti-ai imaginat-o! Dansul e minunat iar voi sunteti superbi!

Gaby,sper ca e mai bine David! crede-ma ca mi-e asa de groaza si mie de anul acesta scolar, de nu am cuv sa iti spun. Eu i-am inceput in august imunizarea cu Ribomunyl; sper sa ajute si asta un pic si sper ca si o luna jumate de mare sa conteze ceva.

Am inceput si eu serviciul si am niste situatii de predat ca am cam intarziat cu ele din cauza concediului prelungit, asa ca va pup si va imbratisez pe toate si pe toti fluturasii nostri si de acum incolo ramane sa ne citim mai des!

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 16 ani, 7 luni
MIRUNA: 13 ani, 2 luni

14.09.2011 3:29     citat 

Diriginta,welcome back! trag cu ochiul sarut sarut sarut Multumesc pt incurajari!M-a sunat Cris acum si a zis ca erau foarte fericite fetele noastre si ca se mai duc si maine prostit Of,mi-a mai venit si mie inima la loc. sarut sarut sarut

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

15.09.2011 7:56     citat 

Neata, mamici!
Am intrat sa va spun ca la noi a fost tare bine cu plecarea spre gradi in dimineata aceasta. De abia astepta sa plece si, ca urmare, tipa la mine ca vroiam sa ii fac poze in curte. Ma bucur tare mult ca e asa nerabdatoare!
Azi merg sa cumpar rechiziele care costa aproape 100 lei, hartia igienica, servetelele etc.care costa cam 50 lei si voi plati si jucariile pt. serbari si caietele speciale cam 105 lei. ieri am platit gradinita in avans 150 lei. Nu am curaj sa fac totalul....
Am aflat ieri ca gradinita are patuturi noi in magazie, din acelea care se prind de perete si se desfac cand ai nevoie de ele, dar ca peretii cladirii sunt de paianta si nu se pot monta pt. Ca s-ar darama. Trist, nu?

sus

Denunta
stelyana

Copii

15.09.2011 8:28     citat 

Buna dimineata zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: