· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutzelor (537)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Lista Gravidutzelor (537)     
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

08.09.2011 7:29     citat 

piperus, eu am apreciat foarte mult faptul ca nu mi-a facut toata lumea cadou haine pentru nou nascuti (ca se presupune ca te-ai aprovizionat deja) ci si pentru (mult) mai tarziu, pana la un an, un body chiar a fost pana la 2 ani, daca nu ma insel. rad Sau de ex. si prosoape de baie pentru copii exista de diferite marimi, sa iei unele mai mari, pentru cand cresc fetele.

sus

Denunta
ralu_lidia

Copii
Alex, minunea noastra: 10 ani, 5 luni

08.09.2011 7:34     citat 

Da...chiar asa! Eu pentru nou-nascut am avut foarte multe hainute, e de tinut minte ca nu se mai inghesuie lumea la cadouri dupa prima luna. Si e destul de greu sa tii pasul cu ritmul de crestere al copilului in ceea ce priveste hainutele si banii pe care ii dai pe ele. Stiu ca m-am trezit intro zi ca ii mai veneau doar doua salopetele, crescuse brusc in lungime. zambet Si am scos tot din dulap si am chinuit copilul un sfert de ora si abia am gasit ceva pe masura lui... prostit

In privinta termometrelor, mie pediatra mi-a spus ca singurul termometru pe care te poti baza este cel clasic cu mercur, iar temperatura reala se masoare rectal. Eu nu i-am luat asa ca mi-e teama sa-l folosesc, am cu varf flexibil electronic, dar nu prea pun baza pe ce masoara. Cu cel clasic mereu temperatura e mai mare cam cu 0.5.

In privinta jucariilor mari de plus, singura utilitate a ursuloiului primit de Alex e ca acum la 5 luni il mai pot sprijini de el cate doua-trei minute, in pozitie semi-sezanda. Ca in rest trebuie sa-l ascund sa nu-l smotoceasca, trage tot in gura... prostit

A, si in privinta hainutelor, daca le iei mai mari, tine cont de perioada in care o sa-i vina. Pentru ca eu am primit un costumas gros cu gluga de trei luni. Am nascut in aprilie si in iunie evident ca era foarte cald pentru el, asa ca nu a apucat sa-l imbrace. Mai am un set de pantaloni scurti cu tricou de noua luni, pe care in luna ianuarie nu am cum sa i le dau, decat daca plecam printro tara exotica unde e vara... rad

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 1 luna
Denis Costin: 9 ani, 5 luni

08.09.2011 7:48     citat 

ralu eu la bia am folosit pe cel suzeta mult timp si l-am verificat cu cel rectal indica exact la fel. Din pacate fata mea facea 40 des dupa 4 luni si nu puteam sa o trezesc din 30 in 30 minute sa ii pun rectal, oricum aveam de toate natiile ,dar de cate ori am testat a fost aceeasi temp.
Dupa 2 ani parca am trecut la cel de ureche. Desigur cand aveam dubii tot pe ala rectal ma bazam insa a fost un mare ajutor si suzeta si cel de ureche. Pe asta de ureche il folosesc si acum atat pt ea cat si pentru mine. Am unul fara protectii din alea care se schimba, e simplu dar foarte util. Primul a fost de la Biolan dar l-a prins Bia si l-a stricat, apoi am luat unul de la primii pasi si il am de vreo 2 ani. Si am dat max 100 lei maxim pe el, daca nu ma insel cel de la primii pasi e chiar mai ieftin de atat.
Eu nu am dormit aseara si sunt tare obosita. M-am trezit sa fac pipi si nu am mai adormit... off ce somn imi e. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 9 ani, 11 luni
Eric Andrei: 6 ani, 10 luni

08.09.2011 12:28     citat 

Salut gagici!

Uploaded with ImageShack.us
La Multi Ani celor ce poarta numele de Maria,sa va aduca numai bucurii,multe impliniri si multa sanatate! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralu_lidia

Copii

08.09.2011 12:40     citat 

La Multi Ani!

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 9 ani, 7 luni
Rares - Ionut: 7 ani, 6 luni

08.09.2011 1:31     citat 

fetelor, am o intrebare : de azi dimi ma tot inteapa intr-un ovar, nu continuu si nu intepaturi mari, dar le simt. sunt normale? multu!! sarut

sus

Denunta
georgette

Copii

08.09.2011 1:55     citat 

MARTINEL si eu am avut tot felul de intepaturi si dureri(nu puternice) si contractii dar nu s-a intamplat nimic.

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 9 ani, 7 luni
Rares - Ionut: 7 ani, 6 luni

08.09.2011 1:59     citat 

georgette, ms sarut . acu am simtit si o durere prin burta, dar a trecut repede, probabil sunt de la ligamentele care se intind...

sus

Denunta
georgette

Copii

08.09.2011 2:01     citat 

MARTINEL sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
mari_d

Copii
Sara Evelina: 9 ani, 5 luni

08.09.2011 10:33     citat 

Ma bag si eu ca musca-n lapte ochi peste cap .....deci, eu am facut prima echo abdominala ieri, la fix opt saptamani si bb s-a vazut perfect, ma rog atat cat se vede la varsta asta de sarcina....banuiesc ca depinde si de dr sau de cat de performant e aparatul insa eu am scapat de echo endovaginale, chestie care ma bucura foarte fericit

sus

Denunta
adrianaBuc

09.09.2011 9:27     citat 

neata

mari!!!! hai alaturi de noi!!!!!!!!!!!!!!!!1

sus

Denunta
mari_d

Copii

09.09.2011 11:53     citat 

Ok...Adriana, poti sa ma treci si pe mine in viitoarea listutza zambet
Am cumva emotii....parca nu-mi vine sa cred ca sunt aici la gravidutze....am visat mult timp sa ajung aici......inca mi-e teama, de aceea am ezitat un pic pana sa scriu aici......cand vad cate pierderi de sarcini sunt mi se strange stomacul....eu inca traiesc de la un echo la altul....cu ajutorul lui DD sper sa fie bine pana la capat.....
Lord ce ti-as mai da din pofta mea de mancare.....eu as manca non stop, in special fructe si inghetata prostit sarut

sus

Denunta
ralu_lidia

Copii

09.09.2011 12:21     citat 

Mari, ai incredere! Eu ce sa zic ca m-am inscris de trei ori si doar o data a fost sa fie?
Trebuie sa fie bine, fara frica si cu incredere maxima! Ma bucur nespus sa te vad aici, asa as vrea sa mai vad si alte cateva fete dragi mie ca se tin dupa tine... zambet

sus

Denunta
adrianaBuc

09.09.2011 3:42     citat 

MARI, cred ca majoritatea dintre noi traieste in primul trimestru de la un eco la altul. Cum esti? Greturi ceva?

sus

Denunta
mari_d

Copii

09.09.2011 5:57     citat 

Adriana, rad greturi? Ce-s alea? Mai, eu daca nu l-as fi vazut la echo pe bb si nu i-as fi auzit inimioara m-as fi indoit ca-s gravida.....asa sarcina usoara cum am eu acum, doresc la toata lumea....sper sa o tin tot asa.....n-am nici o treaba nici cu poftele exagerate, pofticioasa am fost dintotdeauna, acum mananc poate un pic mai mult cateodata si pt. ca stau acasa si mereu gatesc cate ceva....nici cu mirosurile n-am treaba......dimineata, doar sanii un pic mai durerosi si mai plini imi amintesc ca sunt gravi......in primele 6-7 saptamani aveam uneori dureri de burta si m-am cam speriat, insa am inteles ca sunt destul de obisnuite......marea mea problema e ca tare mi-e pofta de-o tigara prostit ...am mai tras asa cate un fum de la unul, altul .....mai bine mi-ar fi fost rau si m-ar fi deranjant mirosurile, poate asa scapam de viciul asta de tot nervos

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: