· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 26
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 26     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

23.09.2011 1:45     citat 

doamna cayia... da cainele mai misca prin casa? sa nu fie in piftie ori in tava rad

ei, nu va emotionati prea tare ca intre prima si a doua farfurie au trecut doua luni.. ca nici io nu am cine stie ce timp, da din cand in cand ma apuca remuscarile ca sunt o mama de rahat care numa tipa la el si il cearta si incerc sa ma rascumpar rad
de fapt si de drept eu nu prea gatesc, sincera sa fiu.... jenat

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

23.09.2011 2:02     citat 

da ce mancati madam?

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

23.09.2011 2:26     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
doamna cayia... da cainele mai misca prin casa? sa nu fie in piftie ori in tava rad
----------

Tare asta rad .

Furni , cred ca am vrut sa nu suferi singura . Toate bune si frumoase cu Ema , tratament deja a 3-a zi azi , ieri cerea de mancare si manca c-o poftaaaa ....

Azi dimineata se trezeste Gabi .. ok , se joaca frumos .. la un moment dat da afara un pic de lapte branzit .. de aseara , ca atunci a mancat ultima oara ... nu bag in seama , a dormit mult pe burta , s-a fatait mult , poate de aia , ma gandeam .. ii fac lapticul , i-l dau , papa fara stres .. sta ce sta pe spate , e ok , cand o ridic pleosc : tot laptele afara surprins . Nu a plans , nu s-a speriat , era vesela , s-a jucat , tot ok . I-am facut ceai , a baut .. am mai stat . Pe la 1 ma gandesc sa incerc iar lapte , am crezut c-a fost ceva doar de moment , nu are febra , nu e maraita , nimic . Aceeasi poveste , cum am ridicat-o , tot afara plang sau sunt foarte trist .

Am schimbat tot patul a mia oara saptamana asta , i-am dat 2 biscuiti , ceai , si n-a mai avut nimic .

Ce poate fi oare ? I-am dat si ei Debridat , ca ametita asta de dr a ei de familie e total pe langa , de mergeam cu fata ma intreba pe mine ce sa imi scrie , " Ce ii merge copilului ?? "

Nu stiu ce sa mai fac .. nici nu prea stiu ce sa ii dau sa manance trist .

Kiki , asta chiar a fost o saptamana de cacao , naiba stie , cred ca s-au aliniat planetele aiurea rad ochi peste cap

Lucy , furni , daaa , si al meu zice ca nu mai avem prieteni din cauza mea .. si tot din cauza ca nu imi convine sa vina cineva seara la 7-8 la noi , in conditiile in care stam intr-o amarata de garsoniera , iar eu seara nu stiu cum sa dau de pat mai repede . Apoi de mers cu mandrele cu sute de bagaje dupa mine , doar ca sa am mai mult stres decat acasa , ca tot in locuri straine le apuca damblaua , si tot singura ma descurc cu ele ... ma lipsesc .

Rizibizi , multumesc sarut , recunosc c-a fost alegerea sotului primul ei nume . Analize i-am facut doar Emei , si demult , m-as asigura ca e tot ok .. Ema e de obicei cam paliduta , uneori cu cearcane , si toata lumea zice ca e ori anemie , ori nu mai stiu cate . Acuma , cu atatea pe cap cu ele , cred c-o sa merg sigur cu ele saptamana viitoare pana in Cluj ochi peste cap

Oana sa-ti traiasca finutul , si refacere grabnica finei sarut .

Iui furnicutzo , deci inseamna ca si Ema mea e retardata foarte fericit , dupa cartea aia foarte fericit ... nici acum nu isi poate lua o pereche de pantaloni fara sa se arunce in cap rad . Cat despre ce i-ai pregatit tu acolo puiului tau ... mi-a lasat gura apa , pe bune , si azi n-am vrut sa vad mancare nici sa ma tai rad .

Kiki am un nepotel care s-a nascut cu asa ceva , dar doar la un piciorus ... le-am facut cunostinta cu o ortopeda grozava din Cluj , cred c-a fost operat , acum are 4 ani copilul si nu mai e nici urma c-ar fi avut ceva candva .. imi pare rau ca nu se vede nici o modificare la voi inca trist .

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani - La Multi Ani!
MICA: 8 ani, 8 luni

23.09.2011 2:45     citat 

dodo, de jianu nu stiam. imi scapa acum numele... mi s-a mai facut o recomandare si sper sa ajung la el saptamana viitoare, sa vedem.

a capitulat fimea pana la urma si dupa ce a adormit, la fro 15 minute incepe sa urleeeeee. cand ma duc la ea, era apa toata. o calmez, incerc s-o mufez, nu vrea, se intoarce pe burta, sta vreo 5 minute, apoi adoarme. incerc sa ma cobor din pat de langa ea si ma izbeste un miros... facuse caca, saraca. acus, zic... ce ma fac? abia a adormit, cum s-o trezesc, ca doar o fi zombi de oboseala, dar nici cu raha la fund nu pot s-o las. si, iata-ma zgarmand dupa... "mnealui, care, norocul meu, era o galushka si nu imprastiat. nu va zic ce greata imi e acuma. dar am rezolvat problema si fata doarme linistita.

aidi ca ma duc sa deretic.
mi-e cam rau asa, nu-sh de ce... rad rad rad rad

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

23.09.2011 4:00     citat 

kiki da o cautare cu "google pt parinti" aici pe site si afli multe pareri despre el. mircea jianu se numeste.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

23.09.2011 4:21     citat 

happy mamy, vezi ca poate ai bombanit-o pe socrela degeaba cu ciorba ei.... o fi avut fata vreun virus la stomac si a luat si cea mica... prostit

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

23.09.2011 4:43     citat 

Cred ca ochi peste cap .. pe cand speram sa am motiv sa ma supar si sa n-o mai vizitam o vreme scot limba rad .

E naspa rau treaba , am auzit ca iar e bantuit orasul de-o viroza digestiva .. si mai ciuda mi-e ca parca iar am si presimtit , prea auzeam de toti copiii bolnavi , si noi scapam , desi suntem zilnic in parc ... si ce ma mai enerveaza o chestie afara : se joaca copilul tot cu mainile in pamant , unde eu ii vad zilnic pe care nu mai pot facandu-si necesitatile ( copii si betivi ) ... si cand o vede pe Gabi vine fuga s-o stranga , s-o pupe .. bineinteles , sa o prinda de manute sau sa-i puna mainile pe fata ... si eu numa' fierb in papuci , si mama respectivului : " Asaaa , vezi ce-o iubeste ?? " Pai s-o iubeasca un pic mai curat/a pe mana ochi peste cap .

Sau vine si ieri isteata care aduna banii pt apa , din bloc , " Vaaai , asa-s de racita ... " , dar nu poate iesi din camera fara sa mi le ia pe amandoua la mozolit ! x( Eu nu mai inteleg oamenii astia ochi peste cap .

Altceva daca mananca nu are treaba , sa nu fie lapte , orice trist .

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

23.09.2011 6:11     citat 

Doamnelor , o intrebare ... am mers si eu sa verific laptele ce i-l dau fetei , ca de vreo luna ii dau lapte alimentar ... si aseara a cumparat tata-so lapte , ma gandeam , Doamne fereste , nu o fi fost expirat , si el sa nu vada ? NU . Bun . Hai sa il gust , sa vad ce are .. cand imi bag nasu' sa-l miros , mai ca m-a luat cu lesin surprins . Miroase efectiv a ... rahat !! Am deschis si cealalta sticla , din care mai era doar un strop , aia nu miroase asa .. si doar din cea noua i-am dat de cand il varsa in halul asta . Orice altceva i-am dat sa manance , nu a vomitat deloc .

Ma gandesc .. s-o trec inapoi macar pana la 1 an pe lapte praf ?

Off .. magarie ochi peste cap

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

23.09.2011 7:42     citat 

----------
Happy_mami2007 a scris:
Doamnelor , o intrebare ... am mers si eu sa verific laptele ce i-l dau fetei , ca de vreo luna ii dau lapte alimentar ... si aseara a cumparat tata-so lapte , ma gandeam , Doamne fereste , nu o fi fost expirat , si el sa nu vada ? NU . Bun . Hai sa il gust , sa vad ce are .. cand imi bag nasu' sa-l miros , mai ca m-a luat cu lesin surprins . Miroase efectiv a ... rahat !! Am deschis si cealalta sticla , din care mai era doar un strop , aia nu miroase asa .. si doar din cea noua i-am dat de cand il varsa in halul asta . Orice altceva i-am dat sa manance , nu a vomitat deloc .

----------

dap, neaparat... e mai scump, stiu, da laptele de vaca e cam periculos... eu am avut mari probleme cu fiumeu, dupa un an.... i-am taiat laptele si abea pe la 3-4 ani poate sa bea lapte de vaca..
am tot citit pe net si din ce in ce mai mult copii nu tolereaza laptele de vaca....
oricum cat e bolnava tre sa ii tai laptele.. la fimea cum era mai bine 2-3 zile, ii dadeam lapte, iar incepea sa vomite si sa aibe diaree...d e aia am dus-o asa 5-6 saptamani cred...
greu al naibii, ca fimea numai lapte ar bea...
nu stiu cum e cu laptele de soia la varsta asta, sunt foarte tentata dar am impresia ca nu e foarte ok.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

23.09.2011 7:44     citat 

----------
Happy_mami2007 a scris:

----------

DA DA DA

eu pe Sasha l-am alaptat pana la 1 an si apoi i-am dat lapte praf pana la 2. Nici nu am vrut sa iau in considerare posib de lapte pasteurizat / UHT pana la 2 ani. Pe Patrick il apatez cat s-o putea si, depinde pana cand il alaptez, apoi o per tot LP

sus

Denunta
Cayia

Copii

23.09.2011 8:13     citat 

Da, si eu zic sa mai amani laptele de vaca.
Si eu o sa alaptez cat pot, apoi trecem la lapte de capra. Lapte de vaca, mai tarziu si nu din comert, daca gasesc de la vaca sanatoasa, ok, daca nu, mai asteptam.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

23.09.2011 8:21     citat 

I-am cumparat si i-am si dat acu' vreo juma de ora ... inca nici o reactie , multumesc Domnului . Sper s-o tina tot asa .
Burtica nu ii merge , a facut normal , chiar un pic chinuit , ca de obicei ... de aia tind sa cred ca laptele a fost buba .. sper !
Ema e intoleranta la laptele ce provine direct de la vaca , de 2 ori am incercat sa-i dau cu cereale , si sa ne fereasca Cerul ce-am tras ... la Gabi i l-am schimbat din comoditate cred ca , la pret nu economisim exagerat ... m-am prostit , e clar . Doar ca Ema de la 8 luni nu a mai acceptat nicicum laptele praf , si abia il mai bea si asta alimentar ... cred ca de aia am incercat si cu Gabi . Off , sper sa fie ok de-acum macar ...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

23.09.2011 8:50     citat 

nu moare nimeni fara lapte.... daca reusesti sa ii dai putin iaurt, ori kefir, ceva branza zilnic, isi asigura necesarul de calciu si nu e nevoie de lapte.. de altfel laptele de vaca e pentru vitei nu pentru oameni foarte fericit
suntem singurele mamifere care beau laptele altor mamifere cool .. si ne miram ca ne doare burta de la el.. eu am cam devenit anti- lapte, recunosc... jenat
si nu cred nici in ruptul capului ca laptele venit direct de la vaca lu nea ion e mai bun si mai usor de tolerat de stomac decat ala de la magazin.... ca lactoza la care se face intoleranta si proteina aia din lapte la care multi fac alergie, pe aia nu o scoate nea ion din tzatza vacii.... scot limba

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 8 ani, 8 luni

23.09.2011 9:35     citat 

Cred ca e ceva in atmosfera, ca fi-mea a dormit si ea azi (dupa maxime tarantele si leganat si cantat si tavalit prin tot patul nostru si al ei) cam o ora si putin (adunat in 2 reprize).
Si io am draci pe barbat azi. Ca el are cele mai multe probleme si nu are timp de banalitati cum ar fi sa imi ia si mie iaurt la copil si o sticla de bors ca sa fac ciorba pentru meseriasii care fac izolatia exterioara. Da' cum sa ajung eu la magazin cu copilu' de gat (ca n-am masina ca, deh, am renuntat la idee ca sa facem chestii in casa) si cu meseriasii pe cap, nu stiu. Ca in zona asta boema unde stam nu am un magazin aproape unde sa gasesc bors. Da' la pranz trebuie sa le dau sa manance la oameni.
Furni, bestiale chestiile alea cu zmeura. Mie mi-ar fi mila sa le mananc, le-as pune in vitrina sa vada lumea ce ma pricep sa fac.
Cayia, palpitanta treaba la tine in bucatarie. rad
Kiki, imi pare rau ca ti se intampla treburile astea. Fii tare ca vor veni si vremuri mai bune.
Tare faza, Furni, in cartea aia. Pai fi-mea nu deschide gura nici acum, ii indes mancarea in gura (partea buna e ca, daca reusesc sa i-o var printre buzele usor crapate, o inghite), nu se ridica in picioare, de mers de-a busilea inca nu se pune problema. Cred ca aia care au scris cartea nu stiau cum sa faca mishto de mamele fara experienta.

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.09.2011 6:19     citat 

Piftia s-a inchegat, iedu' l-am mancat, cainele l-am verificat, deci lucrurile intra pe fagasul normal foarte fericit
Io cu laptele am patit in felul urmator la V mare. De cand s-a nascut s-a kkt normal, nu era nici constipat, nici cufuricios. Cand am inceput sa-i dau lapte de vaca, i-am dat din cel gras, de 3,5 %, bai nene facea niste cacareze ca alea de oaie, s-a constipat rau de tot. La inceput nu m-am prins ca-i de la lapte, am incercat cu tot felul de treburi in alimentatie, vax albina. Pana mi-a zis o fata desteapta, de-aici de pe forum, sa-i dau lapte de 1,8 ca ala grasu' constipa. I-am dat si s-a reglat kkrea. Apoi am plecat in Bucovina si mi-a parut rau sa-i dau lapte cumparat cand puteam sa-i dau lapte de la sursa. Asa ca am zis sa-ncerc. Si cu toate ca ala e lapte cu grasime multa, se alege smantana deasupra, nu s-a mai constipat copilul meu. Numai de la cel din comert se constipa, si acum la 6 ani, daca bea lapte de 3,5 din magazin se kk gloante. Nu stiu care-i explicatia reala, eu pentru mine mi-am explicat ca astia pun ceva in lapte ca sa-l omogenizeze, ca la alptele de vaca se alege grasimea, si ceva-ul ala lui fi-miu ii face rau. Asa ca, deocamdata cat am sursa de lapte de capra, ii dam cu laptele de capra, care-i si gras si sanatos.
Am citit si eu ce zicea Furnica, interesant, dar nu ma convinge. Mie-mi place mult laptele, si lui fi-miu la fel, asa ca bem. foarte fericit

Maine ii ziua lui fi-miu mare. Ii facem la un loc de joaca, a invitat 12 copii plus a vrut el niste adulti care-i sunt dragi, deci avem o armata de invitati. Vroiam sa-i organizez o petrecere Cars, dar nu am gasit lumanare cu Cars, asa ca am luat o lumanare cu Mickey Mouse. Cand a vazut lumanarea s-a sucit, n-a mai vrut cu Cars, a vrut cu Mickey, asa ca avem tort cu Mickey, vine Mickey, lumanarea e cu Mickey prostit Si am emotii, acum 6 ani eram deja in spital ca m-au internat pe 24 in speranta ca voi naste natural socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: