· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 221
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 221     
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 9 ani, 5 luni

19.09.2011 9:24     citat 

Karina stiu fructele dar eu le cunosc ca macesi scot limba

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 3 luni

19.09.2011 9:47     citat 

----------
Raliu a scris:
Karina stiu fructele dar eu le cunosc ca macesi scot limba
----------

Macesele si coarnele sunt diferite
astea sunt macese

arbustul inflorit arata ca si un trandafir
Coarnele sunt cele puse de Karina.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 14 ani, 9 luni
Sebastian : 9 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 7 ani, 4 luni

19.09.2011 10:10     citat 

buna seara!
danutza, eu sunt din suceava...cu ce te pot ajuta?

fetelor, ce mai faceti?
noi am inceput gradinita, deja avem si niste muci de pe acolo
le-am facut joi la amandoi analize sa vad cum stau cu calciul si fierul....sunt ok, in limite, calciul spre minim si deja am inceput sa le dau Cipcal
de imunitate mi-a recomandat o asistenta extract din muguri de maces...sa-i dau o luna...si merge si la asta mic

va pup pe toate...nu prea am timp sa scriu, va citesc, ca sotul lucreaza mai mult acum si sunt cu copiii toata ziua...nu am pe nimeni care sa stea cu ei nici 5 minute

noapte buna!

sarut sarut sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 11 ani, 3 luni
Eduard: 9 ani, 6 luni

19.09.2011 10:37     citat 

De la plafar se ia extractul din muguri de maces?

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 9 ani, 5 luni

19.09.2011 10:37     citat 

Icemoon atunci e my mistake zambet mi s-a parut ca sunt aceleasi,oricum eu de coarne nu am auzit pana acm trag cu ochiul

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 10:39     citat 

Vad pe net ca e de fapt extract din mladite de maces trag cu ochiul

Indicatii terapeutice:
Rinofaringite repetate la copii, episoade bronhopulmonare banale si recidivante, patologie respiratorie de natura alergica; la copii cu tulburari de crestere datorate episoadelor inflamatorii recidivante (otite, amigdalite, rinite, traheobronsite); profilaxia antigripala; artroze; in migrene si cefalee vasomotorie; in epuizare generala sau la persoane care obosesc usor.

Mod de administrare:
La adulti si copii peste 7 ani: cate 50 de picaturi, in putina apa, de 2-3 ori pe zi. La copiii intre 2 si 7 ani doza trebuie redusa la jumatate.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 10:45     citat 

Macesele nu le poti manca asa crude..eu parca asa stiam..oricum am incercat si macese, au gust aiurea asa crude, deci ma indoiesc ca se pot manca asa crude

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 9 ani, 6 luni

20.09.2011 8:29     citat 

Neata..

Matei al meu nu vrea sub nici o forma sa stea doar cu tati dimineata...ne vrea pe amandoi dar mai ales pe mine...iar eu seara ma culc la 12 ca ma uit la filme scot limba si ce as mai dormi un pic dimineata... foarte fericit ..

biencut ma bucur sa aud ca sunt bine copii...Am mai auzit de situatii cand copii o data ajunsi la cresa/gradinita incep sa isi piarda apetitul ...ma intreb care sa fie cauza...revolta? rad

Eu asa m-am suparat ieri pe Matei ca nu i-a placut tocanita mea.cu mamaliguta..si era asa gustoasa...a gustat un pic...apoi i-am amestecat mamaliguta cu branzica si iaurt...a gustat un pic si din aia... si fiind ora 5 deja , pentru ca am amestecat mesele pe care le aveam in plan pt pranz si seara...m-am enervat si nu i-am mai dat decat o banana pe la 8 rad ..
Poate i-o fi foame azi foarte fericit Si nu stiu ce e cu el ca incepuse sa manance asa bine...Cred ca tb sa ii scot iar legumele din meniu

Raliu mititica de ea..sper sa se gaseasca o solutie repede sa nu se mai chinuie asa trist

Karina eu nu m-as fi gandit ca fac fructele rau pe stomacul gol dimineata...ci seara..Un nebun nutritionist zice ca e cel mai bine de mancat fructe dimineata la prima ora...acum nu stiu...cert e ca deocamdata la noi nu exista pauza de masa noaptea...( as vrea eu) chiar astept sa treaca o vreme buna dupa lapte sa ii dau fructele..( chiar am sa intreb si eu pediatra daca tot 4 ore tb sa astept intre lapte si fructe..eu las sa treaca macar 2 ore)
Multumum pt atatea info zambet

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 16 ani, 9 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
9 ani, 2 luni

20.09.2011 8:40     citat 

cristina79 ai MP zambet
fetele si eu am probleme cu ambii copii cu mancarea,azi mananca o mancare peste 2 zile nu le mai place si tot asa....nu stiu am senzatia ca se joaca cu nervii mei uneori...........cand nu ti place nu ti place si gata dar la ei e cu dus si intrs plang sau sunt foarte trist cateodata ma mir cum de nu m am senilizat sau poate ca am ajuns acolo si nu mi dau seama? confuz prostit
fug la bebe sa i dau papa.........

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

20.09.2011 9:19     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
eu le-am cumparat din piata..stiu ca avem coarne in padurea Brodoc, dar mi-e lene sa ma duc sa culeg, asa ca in piata am gasit juma de kil cu 5 ron

Biencutz, mi-ai oferit detalii complete, multumesc, Eu il banuiesc de ceva vreme pe David, si i-au iesit o data in scaune la analize(dar nu am vazut niciodata viermisori in scaune, sau la anus daca se vad chestii albe, cand m-am trezit la 4 dimineata), insa la analize si la alte sacaune nu au mai iesit si nici semne ca ar avea oxiuri nu are(nu-l mananca in fundulet, nu este rosu in jurul anusului, nu il scarpina nasucul, pofta de mancare are la greu, nu are scaune anapoda-adica cand diaree cand constipat)..si nu l-am mai tratat cu nimic..insa propolisul, sucul de afine..ce-i dau eu pt imunitate sunt bune si pt viermi, usturoi mananca..ii place mujdei, simplu, in salate...insa o sa incep sa-i fac o cura cu seminte de dovleac..acu ca a a inceput si gradinita.

Zi-mi te rog cum i-ai dat semintele de dovleac, usturoiul..sa incerc si altfel decat stiu eu de la mama mea.
----------

Eu ii dadeam lui Mihai pisate pe stomacul gol semintele iar usturoiul facut ca mujdei si amestecat bine cu iaurt. Am mai citit undeva ca poti sa il lasi si peste noapte in lapte la macerat si sa-i dai dimineata pe stomacul gol sa bea lapticul. Cel mai ok mi se parea asa in laptic caci nu te durea apoi stomacul daca ciupea prea tare usturoiul.
Trebuie de asemenea tinut si un regim alimentar. De evitat pe de-o parte lactatele (laptele de mama am citit insa ca e ok caci chiar ar face bine dar nu mai stiu sa zic de ce), exceptie branza, fructele acre sau f dulci, nucile, etc. In schimb a se consuma cereale, mancaruri condimentate, ...De exemplu cimbrul e bun atat in mancare cat si ca ceai pt viermisori, etc.
Sa stii ca eu am gasit decat o singura data un viermisor dar sunt sigura ca nu m-am inselat. Apoi am inceput imediat tratament si n-am mai gasit dar il gaseam iritat rau la anus, mananca mai prost, era marait, etc.

Referitor la ce ai scris tu de proteine perfect de acord. e bine sa papi proteine dar ca orice alt aliment moderat. Alimentatia trebuie sa fie echilibrata. Nimic nu trebuie sa fie predominant.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 15 ani, 6 luni
D: 9 ani, 9 luni

20.09.2011 9:24     citat 

Va rog sa nu schimbati capitolul!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 14 ani, 9 luni
Sebastian : 9 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 7 ani, 4 luni

20.09.2011 9:49     citat 

neata
Sweety, asta am luat eu: http://terapeut.ro/commerce/extract-din..........da, de la plafar
http://www.mamanatura.ro/images/product...-50-ml.jpg
la recomandari scrie: sistem imunitar- ajuta la scaderea incidentei infectiilor respiratorii si inca cateva chestii pe care nu le-am vazut scrise pe internet
danuta, nu am primit nici un mp...mai verifici odata?

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 9 ani, 7 luni
Irina Maria: 7 ani, 6 luni

20.09.2011 12:57     citat 

Neata,

sweety eu pe aici. Am intins niste rufe si ar tb sa gatesc, dar mi-e ca daca incep sa fac galagie la bucatarie se trezeste Iulian, asa ca mai hoinaresc pe net.
Sunt bine, ciudat dar nu am nici un simptom de graviduta, ca o fi de bine, o fi de rau,nu stiu. Luni tb sa merg iar la eco.
Va pup!!!!!!!!!!!!

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 15 ani, 6 luni
D: 9 ani, 9 luni

20.09.2011 4:35     citat 

Multumesc pentru rabdare sarut

Aveti un capitol nou, cu colaje nou-noute sageata

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: