· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 221
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 221     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

16.09.2011 10:22     citat 

Eu i-l amestec ori in ciorbita, ori ii fac un pateu de care e inebuni (ficatel + ou fier, pasate cu putin unt sau ulei de masline), ori ii fac conopida fiarta pe care o pasez impreuna cu un ou fiert si putin ulei de masline, uneori pun si putina branzica...Pasez asa totul caci eu ii servesc ca masa de dimineata si papa mai bine asa decat sa-i dau bucatele...
In ciorbita eu i l-as amesteca cu perisoarele daca papa bine perisoare caci asa spart in ciorba s-ar putea sa nu-l agreeze daca se face asa firisoare, nu stiu cum sa explic. Asa in perisoare isi pierde din gust.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

16.09.2011 10:24     citat 

ms mult biencut sarut ficatel nu am in casa..o sa incerc cu ciorbita sarut multumesc

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 13 ani, 1 luna
Luca Daniel: 11 ani, 3 luni

16.09.2011 10:33     citat 

Ionelita eu oul il mai pun si in piureu, sau omleta care este preferata lui.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 5 luni
Irina Maria: 9 ani, 4 luni

16.09.2011 10:35     citat 

Neata,

ione eu ii fierb un nou, il pasez maruntel de tot, ii pun branzica proaspata de casa tot asa facuta maruntel+iaurtel sa fie ca o pasta si il mananca Iulian pe nerasuflate. Il poti pune si in ciorbita, cum sa nu.

biencut nasol ca a facut Mihaita viermisori. I-au trecut repede?

simo ce gasca faina de la bloc ai, cred ca e nebuneala mare acolo cand se aduna toti.

luara ce mai face Lucas, cum i-a plaut Anei in vacanta cu bunicii?

claudis mama ce devreme se trezeste Matei, IUlian s-a trezit azi la 11 fara tinand cont ca s-a culcat azi noapte la 12 fara si el doarme cam 11 ore de obicei si ar mai fi dormit dimineata dar era deja prea tarziu.

cry ce bine ca Miruna e mai bine!

karina cred ca asa as gandi si eu ca tine referitor la gradinita dar am auzit ca cica, cu cat ii dai mai devreme cu atat le este si lor mai usor, adik se acomodeaza mai repede.

danutza multa sanatate lui bebe!!!!

Eu sunt bine, nici greata nici nimic, la Iulian am avut, stiu ca nu suportam mirosurile de nici un fel, acuma nu ma dor nici macar sanii, probabil urmeaza de acuma, nu stiu. Doar ca sunt putin mai obosita si ma mai doare burtica din cand in cand ca la CM si mai simt intepaturi.
Sunt la cafeluta acum, mai stam putin apoi iesim in parc, ca pe IUlian il striga fetele la geam foarte fericit sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 8 luni
Victor Adrian: 11 ani, 3 luni

16.09.2011 10:40     citat 

Eu nu stiu de analizele pt viermisori trist
Cred ca va fi mai scump la particulara, dar dc pe Matei il duc la gradi si pt Victor o sa am o bona nu va fi f mare diferenta. Si dc ma ajuta DD sa ma angajez anul asta poate o sa imi permit. Inca nu stiu, e un plan de al meu ca s-a oferit si mama sa ma ajute cu niscaiva banuti si prefer sa ii bag in funduletul lor.
Dar ..sa vedem...
Uite ce e la Romexpo:

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 13 ani, 1 luna
Luca Daniel: 11 ani, 3 luni

16.09.2011 10:46     citat 

Karina cum mai este David cu gradinita? Sara ieri a avut pauza si toata ziua a vorbit de gradi. Binenteles ca si ea a plans primele trei zile, dar astzi avea ochisori plini de lacrimi dar i-am adus aminte ca maine mergem la ferma de animale si gata ia trecut instant.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

16.09.2011 10:53     citat 

byu, cu branza nu merge ca nu-i place deloc branza lui Cosmin
in schimb pot incerca cu iaurt ..dar in alta zi ca dimineata a papat un iaurt cu biscuiti

ms de idei trag cu ochiul

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

16.09.2011 12:16     citat 

mi-a tras o borala de toata frumusetea plang sau sunt foarte trist exact asa imi facea si inainte..dar am vreo 2 luni de cand nu i-am mai dat ou
nu stiu de ce isi face greata cand mananca
a plans o gramada..i-am facut lapte dar n-a vrut sa pape..a adormit asa cu stomacul gol trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

16.09.2011 12:43     citat 

ionelita, presupun ca in branza/iaurt i-l dai fiert. Dar e fiert tare sau (mai) moale? Dupa un an, cand am inceput sa ii dau si albus Monei (nici galbenus nu i-am prea dat inainte foarte mult), multa vreme nu a mancat decat albusul, foarte rar manca si galbenusul. Eu ii fierbeam mereu oul tare, sa il poata tine in mana ca sa-l manance. Pana mi-am dat seama, insa abia acum cateva luni prostit, ca motivul pentru care refuza galbenusul era ca galbenusul fiert tare e foarte sec si se inghite greu. Ce i-am mai facut eu a fost ou fiert moale, apoi taiat bucatele intr-o farfurie sa se amestece albusul cu galbenusul, si cu paine sau chifla.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani, 5 luni
Andra Diana: 11 ani, 1 luna

16.09.2011 12:46     citat 

Eu ma gandesc ca poate fi si o reactie de autoaparare a organismului: poate are o intoleranta la ou, sau ceva. Eu ani de zile nu am putut manca oua cand eram mica: mi se facea rau instant. Sub nici o forma: nici fiert, nici prajit, nici omleta....

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

16.09.2011 12:52     citat 

christa,fiert tare cu ciorbita i-am dat..nu m-am gandit la ou moale..e ok la 1 an jum?

bilu,nu stiu ce sa zik..mai degraba ma gandesc ca atunci cand da de bucatelele de ou i se face greata(ca nu se paseaza foarte bine)

si mai e faza ca el mananca si acum blenduit.. ochi peste cap

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 11 ani, 6 luni

16.09.2011 1:08     citat 

----------
claudis a scris:
Neata.
Alina te cred...ca tu muncesti parca...daca nu ai dormi noptile ar fi foarte nasol...Eu oricum ma uit in urma si nu stiu cum de inca nu am camasa de forta pe mine rad .....
Cand mai are Brianna cate o zi mai proasta sa te bucuri ca se intampla ocazional.. scot limba .nu ai vrea sa stii ce frustrant e sa se intample zi de zi... prostit
:
----------

nu lucrez , sunt inca in concediu crestere copil, m-ai confundat. trag cu ochiul
IOne, eu ii dau oul, ori omleta, ori fiert tare cu spanac. ou fiert moale stiam ca nu e voie, caci poate sa ia ceva bacterie,nu stiu acum cum ii zice. sau incearca sa-i faci galuste asa mai moi cu faina sau gris.
lui Bria ii dau de 3 zile cabanos de curcan, nu va zic ce-i place, il ia in mana si-l papa, azi i-am facut cu ciorba de cartofi si la 11.30 imi cerea "checa", asa ii zicea ea la carnat. am observat ca-i place mult carnea, e exact ca taica sau, eu in schimb nu sunt cu carnea.
Corina, eu nu stiu sa-ti zic de analize, nici nu stiam ca se vad viermisorii in sange, eu stiam doar ca la analiza de coproparzitologic se vad.
Byu, bucura-te ca inca nu ti-e greata, poate o sa scapi fara.
Simo, dar ce dolofanel e Victor, e un dulce, iar tu chiar nu pareai obosita.
Danutza, tocmai i-a gasit si la nepoata mea cea mare viermisori Giardia Lamblia, si ei i-a dat Zentel, are 10 ani, a trebuit sa faca tratament toata familia, inclusiv eu si Bria care nu stam cu ea, dar ne petrecem mult timp impreuna. a vrut dr. sa-i dea lui Bria tot asa ceva, eu i-am zis categoric ca nu-i dau ca sunt toxice, si, in final , mi-a dat Giardinophyt, e natural, dar miroase ca naiba, Bria nu l-a vrut primele zile, dar acum vad ca il ia.
va pup, merg la nani langa mandra mea.

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 11 ani, 3 luni

16.09.2011 1:25     citat 

cineva zicea ca nu se da oua cu spanac , unu are calciu iar altul fier... sper sa nu gresesc

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

16.09.2011 1:27     citat 

----------
ionelita a scris:
christa,fiert tare cu ciorbita i-am dat..nu m-am gandit la ou moale..e ok la 1 an jum
----------

Nu moale-moale, ci asa cleios, in orice caz nu tare. Cand Mona manca doar albusul, mancam eu galbenusul, ca doar nu era sa-l arunc foarte fericit, si era tare inecacios.

giullia, la cat fier are spanacul ...

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 11 ani, 3 luni

16.09.2011 1:34     citat 

nici Fabi nu agreaza oul si el a vomitat cum zice ioneliata... dar il bleduiesc impreuna cu legumele uneori il vrea
Omleta cum o faceti ? adik parjita in tigaie din teflon fara ulei ?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: