· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 221
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 221     
Sweety_Karina

Copii
David: 13 ani, 1 luna
Eduard: 11 ani, 4 luni

16.09.2011 2:30     citat 

cu oul moale...se poate da dupa un an moale. eu, pt ca nu am de unde sa-i aduc de la tzara, si nu am incredere in tarani, ii mai dau de la alimentara si ii dau moale,,si-l mananca cu paine si putin sare. Atfel, mancam oua de prepelita, care nu asa puternic la gust ca cel de gaina..si le dau fiert tare cu paine prajita , cu rosie. mai fac omleta cu legume si pun f putin unt, dar am facut si fara unt, insa iese ceva mai uscata, dar daca faci cu broccoli fiert si baga in omleta, nu mai iese uscata.

Nu inteleg de ce nu pomeneste nimeni de combinatia ou (fier) + iaurt, branza (calciu), caci nu se asimileaza deloc fierul din galbenus. efectiv le dai degeaba, ori doar ii dai tocmai in ideea ca isi ia si fierul din ou, nu? nu doar sa ii dai sa manance si gata trist . Mie mi-a zis o mamica din parc si de atunci nu am mai combinat ouale cu lactate...voi ce stiti?

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 8 luni
Victor Adrian: 11 ani, 3 luni

16.09.2011 2:33     citat 

V mananca inca legume pasate si ii pun si sfecla rosie mai multa ca stiu ca are fier. Si amestec galbenusul cu legumele.
Eu am mai facut si ochiuri si i-am inmuiat painica in el.. a mancat
Evit si eu combinatia de ou cu lapte tot din aceleasi considerente
Prefer sa ii dau lapte cu branzica sau cascaval lu' ala mare..sau broccoli ca are si el calciu

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

16.09.2011 5:52     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Nu inteleg de ce nu pomeneste nimeni de combinatia ou (fier) + iaurt, branza (calciu)
----------

Eu nu pricep de ce trebuie toate amestecate cu branzica. scot limba Asa ca nu mi-am pus niciodata problema.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 4 luni

16.09.2011 7:53     citat 

----------
ionelita a scris:
fetelor,voi cum dati outul la copii? Cosmin nu papa out si nu i-am mai dat de mult timp prostit ..acum am oua proastete de la tara si as incerca din nou

oare amestecat in ciorbita de perisoare e ok? ca ciorbita papa ochi peste cap

----------

eu azi la pranz suparata ca nu mi-a mancat ieri.. rad i-am copt un cartof...l-am facut piure...apoi am pregatit un ou...l-am aruncat peste piure...am taiat niste rosii..am ras niste cascaval...un pic de tot doar de gust..si am bagat toata compozitia la cuptor..delicios..a papat super...( reteta de pe net pentru copii mofturosi...la noi a mers scot limba )

sus

Denunta
claudis

Copii

16.09.2011 7:57     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Sweety_Karina a scris:
Nu inteleg de ce nu pomeneste nimeni de combinatia ou (fier) + iaurt, branza (calciu)
----------

Eu nu pricep de ce trebuie toate amestecate cu branzica. scot limba Asa ca nu mi-am pus niciodata problema.
----------

si eu uitasem de chestia asta..bine ca ai amintit tu.. zambet ..inainte ii dadeam cu legume..de cand numai vrea legume am lasat-o mai moale si cu oul..ce e drept inainte aveam oua de tara...acum ioc si nici din astea de prepelita nu am mai gasit pana azi..... prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

16.09.2011 8:09     citat 

----------
ionelita a scris:

,nu stiu ce sa zik..mai degraba ma gandesc ca atunci cand da de bucatelele de ou i se face greata(ca nu se paseaza foarte bine)

.. ochi peste cap

----------

parca ma imaginez de mine cand dau de cate un firicel de grasime pe bucata de carne...dar daca mananc ardei umpluti sau mici si nu simt grasimea e yum yum prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

16.09.2011 8:15     citat 

----------
Christa a scris:
----------
ionelita a scris:
christa,fiert tare cu ciorbita i-am dat..nu m-am gandit la ou moale..e ok la 1 an jum
----------

Nu moale-moale, ci asa cleios, ...
----------

adica tinut 1 minut jumatate maxim doua dupa ce a inceput sa clocoteasca apa ( m-a zapacit al meu ca numai asa le vrea...si stau cu ceasul in mana rad )

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani, 5 luni

16.09.2011 10:05     citat 

buna fetele
rapid rapid va scriu

ione eun oul il dau moale cu paine si in strop de sare il mananca f bine
dupa ce fierbe apa 2 minute..........nici moale nici tare ....................

va pupm

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

17.09.2011 12:00     citat 

In primul rand ii zic Giuliei ca oul cu spanac e ok (e fier cu fier trag cu ochiul ). laptele in spanacul cu ou , ma refeream.

IN al doilea rand, Christa, nu am inteles absolut deloc ce ai vrut sa "spui". Eu ma refeream doar strict la ou, in urma postarii Biancai, ca il amesteca cu branzica si/sau iaurt.

Eu, personal, nu le mai dau branza de ceva vreme, tocmai din cauza ca au anemie amandoi. Cel mult iaurt, si atunci combin cu cereale sau paine prajita. Zic ca e suficient laptele cu iaurtul, aproape zilnic, sa nu dea in extrema cealalta, si sa o dam in lipsa de Ca din organism prostit .

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

17.09.2011 12:07     citat 

Mi s-a pus pata de facut pizza la ora 00 cool , iar acu la 1 o savurez..insa mai lipseste berea nervos .
Ma gandesc acum daca sa mai fac si o prajitura sau/si sa ma spal pe cap socat '
Mi-e pofta sa mananc prajitura asta: http://www.bucatarul.ro/retete-_2848_1_...bezea.html. Numai ca in loc de pere, pun mere si nu adaug nuci. e buuuuuuuun, gata o fac! foarte fericit

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

17.09.2011 1:16     citat 

Gata si prajituraaaaa miamii miamii, abia astept s-o mananc cand se raceste.
Baie nu mai fac prostit . Las pe maine dimineata.
Noapte buna , v-am pupat, sunt franta!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

17.09.2011 7:41     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Eu ma refeream doar strict la ou, in urma postarii Biancai, ca il amesteca cu branzica si/sau iaurt.
----------

Eu ma refeream in general ca pe forumul asta (nu doar la acest subiect) e tare la moda sa dai "branzica cu ..." (pune tu ce vrei, ca nu cred ca exista ceva sa nu fi citit in loc de puncte-puncte scot limba). La aia ma refeream.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani - La Multi Ani!
D: 11 ani, 6 luni

17.09.2011 8:13     citat 

karina surprins ...si macar dimineata poti dormi pana la 11 macar scot limba ?
Cum a iesit prajitura, ca arata interesant in poza?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani - La Multi Ani!
D: 11 ani, 6 luni

17.09.2011 8:33     citat 

mada acum am vazut ca ai intrebat de noi. Suntem ok...legat de balet, din pacate am ratat inscrierea si nu am mai gasit loc, acum trebuie sa sun luna de luna sa vad daca se elibereaza ceva...chiar imi pare rau din cauza asta.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani, 5 luni

17.09.2011 8:35     citat 

neata fetele
va pupa Rada

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: