· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 221
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 221     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 6 luni
Victor Adrian: 11 ani, 2 luni

17.09.2011 8:39     citat 

'neata. Se merge la Antipa cu gasca. Va dati seama ce va fi acolo? rad surprins

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 3 luni

17.09.2011 8:46     citat 

Neata..

Biencut deci ai inceput sa ii dai ou in acceasi zi cu carne.. confuz rad ..Eu recunosc..am mai facut cate ceva ce continea ou la masa de seara( papanasi...supa de galusti...chiftelute de legume la cuptor amestecate cu un ou...). jenat ..dar clar ca nu manca un ou intreg..

Byu ...de mic a avut probleme cu somnul...azi dimineata s-ar fi trezit de la 5 prostit ca in multe alte dimineti..dar insist eu sa il adorm la loc....noroc ca in ultimul timp accepta la noi in pat...tot da sa planga sa il masez din cand in cand...dorm iepureste dar tot e bine decat deloc..
Banditul pe la 8 era fresh si l-am prins " chitaind" cerand masaj...ne-am prins si am inceput sa il jughinim....ce repede i-a trecut supararea rad

Simona in jur de 14 milioane la particulara...insa prinde acolo si 2 mese cred...
Mi-ai dat idee sa il duc pe Matei la gradina zoologica...ma gandesc ca la Romexpo sunt chestii care pot fi daramate rad

Sunt curioasa ce mai dati la la micul dejun...eu ii dau painica cu unt si masline...painica cu unt si cascaval...doar painica cu cascaval...m-am cam blocat aici pentru ca lactatele i le dau la masa de seara ...inainte ii dadeam ou fiert cu painica..cred ca am sa ii mai dau ca am luat de prepelita...

Karina eu ii dau branzica o data la doua zile la sfatul pediatrei de cand a inceput sa aibe lipsa de fier.....Sunt multe retete cu branzica..cand nu ii dau branzica nu prea am multe variante...iaurt cu legume...iaurt cu cereale...mamaliguta sau cartof cu cascaval si smantana sau iaurt....asa ii mai dau dovleac copt cu branzica..conopida cu branzica...am pus si ou o data.. rad ...nu mai pun lol..orez cu branzica..paste cu branzica si iaurt

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 18 ani, 6 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
10 ani, 11 luni

17.09.2011 9:56     citat 

fetele stim deja ce este sunt oxiuri,dar medicul nostru momentan ne a dat sa mancam multa lamaie,iaurtel si musdei de usturoi si probiotice ........a zis ca i f bn ca i elimina
luni mergem sa vedem ce tratament ne da dar a zis ca nu vrea sa ne dea ceva medicamente pana nu ne vine rezultatul coproculturii.....ca daca tostusi ies sa i lasam sa iasa natural:) zambet cateva zile in sfarsit un medic care nu recurge direct la tratament foarte fericit
eu outul i l dau si fiert si in ciorbici acum papam aproape orice ...........adica ec am aia mananca.......

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 11 luni
Eduard: 11 ani, 3 luni

17.09.2011 2:41     citat 

Ana, azi dimineata m-am trezit la 7 fara un sfert ptr ca se trezise David si imi cerea mancare..i-am dat pizza si o cana cu lapte la desene in pat, si am fugit repede la bucatarie sa pregatesc si biberonul lui Edi, caci sotzul dormea bustean si l-am lasat in pace. am stat treaza pana la ora 8 cand, efectiv, simteam ca mi se face rau de la oboseala si l-am trezit si i-am pasat copii si am dormit o ora jumate, dar as mai fi dormiiiit, insa venise Edi peste mine si striga incontinuu si ma mangaia pe fata "mama mama mama"asa ca m-am trezit..si cand m-a vazut treaza a plecat nervos nervos , asa ca, cu chiu cu vai am ajuns in baie..si am stat o ora sa ma dusuiesc, sa ma spal pe cap, sa ma epilez, sa ma dau cu crema pe corp, pensat, machiat chiar, facut unghiile. De toate, ca niciodata..si, in timpul asta, toti trei barbatii mei bantuiau pe la usa si incercau sa intre..ma bazaiau, dar eu inchisesem pe dinauntru usa. Am iesit alt om foarte fericit . Sunt fresh!

Claudia, azi de exemplu dimineata la sapte au ciugulit pizza, la ora 9 juma mar blenduit cu musli la amandoi. pe la 11 au mancat budinca de branza cu mar si bezea, pe care am facut-o noaptea. la ora 14 juma au mancat cate 3 oua de prepelita cu cartofi naturi fierti cu bucatele de usturoi, putin ulei de masline, sare si foi de dafin(am scos la final foile si am lasat un sfert de catel la pasat cu cartofii si peste am pus putin bulion si l-ema dat cu salata de rosii(cu sare si ulei de masline). la sase seara vor manca iaurt cu muslil. la ora 20 le voi da pastai cu mamaliga si la 22.30 laptele.
Intre mese mai mananca fucte uscate sau saratele din cereale integrale, sau cereale de la Nestle cu miere si fulgi de porumb, suc de mere cu morcov..depinde ce-mi cere David si atunci primeste si Edi.
Edi imi doarme pe la 22-22.30, iar prima trezire o are pe la 5-6 dimineaata..si ii fac bibe de 150 ml si mai adoarme pana pe la 7-7 juma, uneori opt, daca nu face David galagie, iar la amiaza pe la ora 14 doarme intre 3 si 4 ore legat (fara bibe- caci i l-am scos de o saptamana).
Cam atat! ai reusit sa citesti tot?? rad rad
daca mai vrei sa stii ceva, meniuri, orice intreaba-ma zambet si-ti raspund cu drag.

Bianca, ce faci?

Danutza, pune doi catei de usturoi(zdrobiti) de cu seara intr-o cescuta de cafea si lasi peste noapte si apa aia(fara cateii) ii dai sa bea dimineata pe stomacul gol, apoi la juma de ora seminte de bostan sfaramate si amestecate cu miere, sau intregi, depinde cum ii place, mai lasi juma de ora si abia dupa o ora de la trezire, in total, poate manca in mod normal. Evita dulciurile! (mierea nu se pune:P)
Iarasi sucul de afine..orice e din afine, mai ales fructele, ajuta la eliminarea lor.
Sper sa scapati repede, dar stii ca e f molipsitor si ca, de obicei, se recomanda sa se trateze toata familia, iar lenjeria intima(chiloteii) sa fie fierti sau spalat la masina impreuna cu lenjeria de pat la temperatura mare. Unghiile sa fie mereu taiate scurt, spalat ff des pe maini.
Multa bafta!

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 11 ani, 1 luna

17.09.2011 4:42     citat 

Ohoo Karina,mananca super bine baietii tai zambet a mea nu prea le are cu mancarea dim si seara,la pranz mananca oarecum mai bn

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

18.09.2011 8:48     citat 

'Neatza
Ce liniste e pe aici !
Azi suntem singuri -eu si casi- toata ziua, la 7 si 20 dimineata au plecat de acasa Bogdan cu sotul si se vor intoarce deseara. Unde ? In Ungaria , cu autocarul , in turneu de fotbal ! Asa ca sa ne tneti pumnii, de la 12 la 4 sunt meciurile !
Va pup !

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 11 luni
Eduard: 11 ani, 3 luni

18.09.2011 8:54     citat 

Asta a fost ieri..depinde ce am in casa.
Azi de dimineata au baut laptele si la ora 9 jumate au mancat nectarine cu banane si cereale de orez. la ora 13 borsul cu paine. cand se trezesc iaurtul cu cereale, iar seara ori piept de pui la gratar ori peste la gratar cu broccoli si dovlecel la cuptor, Deci, azi mai putin vor manca.
De obicei manaca astfel: dimineata, la trezire, pe la 7 juma, o felie de paine unsa cu ceva cu lapte, la ora 10-11 fructe, la ora 14 borsul, apoi nani(fara lapte la pranz), cand se trezesc, pe la 18, iaurtul cu cereale musli, iar la ora 20 variaza: budinca, carnitza cu legume, parjolutze de legume, cartofi copti cu branza feta, mamaliga cu o mancarica de legume, iar la culcare laptele.
si da, mananca bine, amandoi, insa nu se cunoaste deloc la kile..imi seamana mie, cred scot limba . Dar cu ei, la masa, tre sa "muncesc" mult..le spun povesti, cantece, animalutze, cartonase mici cumparate cu diverse obiecte, animale si ei mi-o intind si eu trre sa le zic ce este cand si cum face(daca e animal), iar cateodata, f rar, rusine sa-mi fie (cand nu am nici un chef sa vb) le pun desene animate sau cantece pt copii sau trenuri(mai nou) si papa muuult mai repede. In general, masa lor nu dureaza niciodata mai mult de 20 min.

plecam la piata, sunt singura cu ei...sper sa ma descurc, caci ei sunt precum puricii cand ies la plimbare..se imprastie si mereu tre sa ma uit dupa ei si sa-i adun , si iar se imprastie , iar fug sa-i adun...hmmm, distractie prostit : si ma mai mir ca am 46 kile cool .

puuup

sus

Denunta
Raliu

Copii

18.09.2011 11:04     citat 

----------
citat:
Sweety_Karina
le pun desene animate sau cantece pt copii sau trenuri(mai nou)
----------

Karina si eu fac acelasi lucru uneori,in special dim cand nu vrea sa manance deloc ,aa si fi'mea e innebunita dupa trenuri rad,fata mea nu se joaca cu papusi,vrea doar masini,trenuri,mingiute foarte fericit

sus

Denunta
Raliu

Copii

18.09.2011 9:11     citat 

Muaa da ce liniste a fost azi aici foarte fericit prea liniste

sus

Denunta
claudis

Copii

19.09.2011 9:48     citat 

Neata

Am fost la Zoo ieri si a fost super....la 11 noaptea uplodam poze pe Fb....in loc sa dorm cu baietii care pe la 5 dimineata erau fresh scot limba ..
Noroc ca lui Matei a incept sa ii placa sa stea cu noi in pat..se invarte el de pe o parte pe alta o ora ..dar macar numai e la mine in brate zambet

Karina eu numai pot dormi dimineata de o buna bucata de vreme( adica sa il las cu tati) ca nu ma mai lasa Matei... rad se joaca..dar sa fiu si eu acolo...si nici tati nu e de lepadat..tipa si cand pleaca el..doar ca eu stiu sa il pacalesc si uita scot limba
Hai ca am sa ii dau si eu in dimineata asta iaurt cu musli... scot limba ..Eu inca tin sa nu asociez fructele cu altceva.....Matei inca mananca 2 fructe taiate cubulete dimineata foarte fericit si abia dupa 30 minute , o ora ii dau altceva..si nimik inainte de fructe..nici macar lapte scot limba
Pastai cu mamaliguta nu am incercat..si ce idee mi-ai dat..o sa o mancarica ( tocanita ) cu mamaliguta....incerc la masa de pranz si cu carnita...si alta data la masa de seara fara carnita ca eu seara nu ii dau carnita...si ma tot chinui sa ajung cu masa de seara sa fie cu 2 ore inainte de ora de somn ca mananca bine si uneori imi regurgiteaza laptic dupa ce bea prostit

Apropo...puneti la congelat legume? si daca da ce anume..? foarte fericit

sus

Denunta
adrianaBuc

19.09.2011 10:01     citat 

claudis, eu am pus pentru ciorbita amestec de morcov, pastarnac, radacina de patrunjel si telina. Am mai pus pachetele mici de rosii taiate cubulete si de dovlecei. A! Si leustean. Si atat, ca nu am timp sa fac altvceva.

Ultima modificare efectuata de catre adrianaBuc la 19.09.2011 10:51, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

19.09.2011 10:34     citat 

Cluadis, ii dau cum imi vine. In mare Mihaita papa putina carnita. Mai mult ciorbita in care am fiert carnita. Nu tin cont de chestii de-astea. Drept sa spun nici nu stiu care e baiul sa pape si ou si carne in aceeasi zi mai cu seama daca papa o farama doar de carnita.

Byu, la copro n-a mai iesit nimic. Ar tb sa-i repet si analizele de sange. Cert e ca n-am mai vazut viermisori. Deci, eu sper si zic ca a scapat de ei. Vreo doua zile mititelul mai cu seama ca a acceptat sa pape pe stomacelul gol cate 2 lingurite de usturoi pasat amestecat cu iaurtel.

sus

Denunta
claudis

Copii

19.09.2011 12:02     citat 

----------
adrianaBuc a scris:
claudis, eu am pus pentru ciorbita amestec de morcov, pastarnac, radacina de patrunjel si telina. Am mai pus pachetele mici de rosii taiate cubulete si de dovlecei. A! Si leustean. Si atat, ca nu am timp sa fac altvceva.
----------

asa faceam si eu dar nu mai vrea...am gresit cand am insistat sa ii dau doar carne cu legume...am renuntat la orez..cartof... si alte combinatii...si cred ca s-a saturat pana peste cap scot limba

sus

Denunta
claudis

Copii

19.09.2011 12:07     citat 

biencut pai nu tu "ma certai" scot limba pe mine cand ii dadeam carnita si ou in aceeasi zi confuz ..poate confund foarte fericit..Excesul de proteina pana in 3 ani duce la obezitate cica...20 g pana in 2 ani pe zi jenat
Cert e ca eu iarasi am ales o varianta de mijloc..cand ii dau doar ou...fara carne...cand ii dau carne si in aceeasi zi si ou dar nu omleta sau fiert...ci o combinatie cu ou cat sa nu manance un ou intreg foarte fericit ..sau ii mai dau ou daca in ziua respectiva a mancat putin la pranz...sau daca a mancat o carne slaba...cand e vita sigur nu mananca si ou
O data am facut ciorbita a la grec si avea si smantana si ou si carnita...si i-am dat si lui..
Astazi fac tocanita de legume cartof,conopida,morcov,ceapa,dovlecel,usturoi...cu carnita si mamaliguta..sa vedem... prostit

sus

Denunta
Raliu

Copii

19.09.2011 12:21     citat 

Neata !
Fetelor fata mea are un hemoroid trist copii vostri au ? trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: