· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 221
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 221     
adrianaBuc

19.09.2011 1:21     citat 

raliu, hemoroid deja? asa greu face kk? mergi la medic. Cred ca o creme de galbenele nu face rau daca folosesti.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

19.09.2011 1:32     citat 

----------
claudis a scris:
biencut pai nu tu "ma certai" scot limba pe mine cand ii dadeam carnita si ou in aceeasi zi confuz ..poate confund rad..Excesul de proteina pana in 3 ani duce la obezitate cica...20 g pana in 2 ani pe zi jenat
Cert e ca eu iarasi am ales o varianta de mijloc..cand ii dau doar ou...fara carne...cand ii dau carne si in aceeasi zi si ou dar nu omleta sau fiert...ci o combinatie cu ou cat sa nu manance un ou intreg rad ..sau ii mai dau ou daca in ziua respectiva a mancat putin la pranz...sau daca a mancat o carne slaba...cand e vita sigur nu mananca si ou
O data am facut ciorbita a la grec si avea si smantana si ou si carnita...si i-am dat si lui..
Astazi fac tocanita de legume cartof,conopida,morcov,ceapa,dovlecel,usturoi...cu carnita si mamaliguta..sa vedem... prostit
----------

Claudis, nu cred ca am fost aia ori sufar de amnezie. Eu stiu ca atentionam sa nu se dea asa devreme (adica sub 9 luni) carne, ou, etc. si nu zilnic.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 9 ani, 6 luni

19.09.2011 1:58     citat 

----------
biencut a scris:
----------
claudis a scris:
biencut pai nu tu "ma certai" scot limba pe mine cand ii dadeam carnita si ou in aceeasi zi confuz ..poate confund foarte fericit..Excesul de proteina pana in 3 ani duce la obezitate cica...20 g pana in 2 ani pe zi jenat
Cert e ca eu iarasi am ales o varianta de mijloc..cand ii dau doar ou...fara carne...cand ii dau carne si in aceeasi zi si ou dar nu omleta sau fiert...ci o combinatie cu ou cat sa nu manance un ou intreg foarte fericit ..sau ii mai dau ou daca in ziua respectiva a mancat putin la pranz...sau daca a mancat o carne slaba...cand e vita sigur nu mananca si ou
O data am facut ciorbita a la grec si avea si smantana si ou si carnita...si i-am dat si lui..
Astazi fac tocanita de legume cartof,conopida,morcov,ceapa,dovlecel,usturoi...cu carnita si mamaliguta..sa vedem... prostit
----------

Claudis, nu cred ca am fost aia ori sufar de amnezie. Eu stiu ca atentionam sa nu se dea asa devreme (adica sub 9 luni) carne, ou, etc. si nu zilnic.
----------

da..era sub un an generatia 2010 cand discutam zambet si eu tot tin cont de " atentionarea" asta am zis macar pana la 2 ani jenat

Ce fac copii...?Nu iti faci si tu cont pe FB. sa vedem poze cand ni se face dor de voi? foarte fericit

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

19.09.2011 2:16     citat 

Am cont pe FB dar mi-am desfiintat netul acasa caci nu aveam timp sa stau si plateam aiurea mai cu seama ca puteam intra de la job. Problema e ca de la job nu pot intra pe orice site. Unul din ele e FB. trist
Copiii sunt bine multumim. Una incantata ca a inceput gradi, celalalt trist ca tb sa mearga la cresa. Off...si sunt disperata ca nu stiu de ce nu mananca nici acasa, nici la cresa. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 9 ani, 4 luni

19.09.2011 2:47     citat 

Adriana face fff greu caca trist in fiecare zi e un chin pt ea micuta,mai alaltaieri am tinut'o cu picioareele in sus sa faca si aveam impresia ca i se rupe portiunea dintre fund si pasa,se invinetise asa,maine avem programare la pediatru
Azi i-am facut vaccinul de 15 luni,vai cat a plans micuta,am ajuns acasa si am pus'o in pat pt ca era ora de somn,atipea si se trezea urland si batand din maini si picioare,cred ca s-a speriat rau trist

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 11 ani, 2 luni
Eduard: 9 ani, 5 luni

19.09.2011 3:06     citat 

Claudia, e f bine sa faci asa, sa nu combini fructele cu ceva trag cu ochiul . eu mai combinam marul cu ceareale, caci simplu nu le place., insa, acum, de cand a descoperit ca poate manca si bucatele(nu mereu are chef) atunci le mananca doar asa la masa de la ora 10-11, caci dimineata nu imi fac nici mie fructele bine pe stomacul gol, d-apai lor prostit. Si-apoi, il am pe cel mare de care nu am cum sa scap cand cere dimineata paine cu ceva si atunci, musai, primeste si cel mititel, caci iese scandal.

Bianca, f greu ies oxiurile in scaun. In iasi, la un laborator imi zicea ca se lipeste nu stiu ce de anus, dimineata pe la 4-5 cand, cica ies in jurul anusului (migreaza). Acum ca o fi asa sau nu, nu stiu. Dar eu zic ca nu are cum sa fi scapat asa repede dupa doua zile de usturoi dimineata. S-ar fi vazut f bine in scaun daca le-a eliminat, si , apoi, se scapa ff greu de viermi, in general trist .
De oxiuri era vb, nu? prostit

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

19.09.2011 3:40     citat 

Karina, noi am luat si tratament o saptamana pe langa usturoil si semintele de dovleac papate. Deci nu ma asteptam doar dupa 2 lg de usturoi. Ma rog, eu cred ca m-am exprimat de prima data gresit.
Referitor la testul de care ti s-a zis se numeste scoch test. O bucata de scoch se lipeste de anus dimineata pe nespalate si asa se examineaza la microscop.

In corpo stiu ca in mod exceptional apar dar nu e imposibil. Mai sigur e scoch testul sau analiza de sange.Si ce ti-a spus de oxiuri (da,asta am avut noi), femele ies pe timpul noptii in afara anusului si depun oua. Acele oua se vad la microscop. Acum insa cred ca trebuie sa repeti scoch testul caci ma gandesc ca nu iese femela in fiecare noapte sa depuna oua.

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 9 ani, 4 luni

19.09.2011 3:40     citat 

offf raliu trist

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 4:17     citat 

Claudia:
Proteinele in exces absorb calciul din oase, afecteaza rinichii..si in timp, favorizeaza aparitia pietrelor la rinichi. Pentri informatii complete citeste aici http://www.adevarul.ro/life/sanatate/al...64745.html

Bine de stiut:

PROTEINE DE ORIGINE ANIMALA
100 g - Proteine
Carne de curcan 24,5
Macrou 22
Carne de vaca slaba 20,4
Carne de pui 20,1
Salau 19,4
Telemea de vaca 19,4
Cod 19
Crap 18,9
Lapte de vaca 3,5
Iaurt 3,2

PROTEINE DE ORIGINE VEGETALA
100 g - Proteine
Alune de pamant 25
Fasole boabe 23
Nuci 21
Migdale 20
Masline negre 20
Fistic prajit 16
Alune 14
Masline verzi 12,5
Mazare verde 8
Ciuperci 5

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 4:30     citat 

A mancat Edi coarne mai-nainte, caci mancam eu si nu mi-am dat seama ca era langa mine si nu am scapat de el si a mancat vreo 8 bobite...acu caut pe net sa vad daca ii face rau la burtica prostit

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 9 ani, 4 luni

19.09.2011 5:05     citat 

----------
citat:
Sweety_Karina
A mancat Edi coarne
----------

Ce-s alea coarne ?

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 6:14     citat 

Raliu

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http...w&dur=1170

Si sunt buuune, mie imi plac de nu mai pot! Si am citit acu ca poate cauza dureri de burta, dar vad ca le-a tolerat bine..insa nici nu a mancat asa multe si vad ca sunt si bogate in Vit c. cat sunt pe piata o sa-i dau cate 10 pe zi...dar cumulat, nu deodata prostit

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 6:23     citat 

eu le-am cumparat din piata..stiu ca avem coarne in padurea Brodoc, dar mi-e lene sa ma duc sa culeg, asa ca in piata am gasit juma de kil cu 5 ron

Biencutz, mi-ai oferit detalii complete, multumesc, Eu il banuiesc de ceva vreme pe David, si i-au iesit o data in scaune la analize(dar nu am vazut niciodata viermisori in scaune, sau la anus daca se vad chestii albe, cand m-am trezit la 4 dimineata), insa la analize si la alte sacaune nu au mai iesit si nici semne ca ar avea oxiuri nu are(nu-l mananca in fundulet, nu este rosu in jurul anusului, nu il scarpina nasucul, pofta de mancare are la greu, nu are scaune anapoda-adica cand diaree cand constipat)..si nu l-am mai tratat cu nimic..insa propolisul, sucul de afine..ce-i dau eu pt imunitate sunt bune si pt viermi, usturoi mananca..ii place mujdei, simplu, in salate...insa o sa incep sa-i fac o cura cu seminte de dovleac..acu ca a a inceput si gradinita.

Zi-mi te rog cum i-ai dat semintele de dovleac, usturoiul..sa incerc si altfel decat stiu eu de la mama mea.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

19.09.2011 6:29     citat 

Am primit pe mail, interesant:

http://www.idieta.ro/10-alimente-care-t...picgallery

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 16 ani, 8 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
9 ani, 1 luna

19.09.2011 7:18     citat 

buna fetele !
am si eu o intrebare ,este vre o mamica de pe aici din suceava?as avea o rugaminte:)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: