· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (306)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (306)     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

30.09.2011 12:14     citat 

rad rad rad Chiar m-am intrebat la ce Bianca va referiti. Nu m-am gandit o clipa la mine! rad sarut

Symo, Bianca nu e asa sensibila si nu plange dar o simt eu ca la fel sufera si are impresia ca numai pe Mihai il iubesc. trist Sa dea domnul sa iei de-acum mai multi banuti.
Si la noi e jale mare la acest capitol. plang sau sunt foarte trist

Referitor la cresa...Mihai ieri s-a culcat primul si s-a trezit ultimul. foarte fericit Iar la pranz a papat singur doar felul doi dar a cerut inca o portie. foarte fericit Cand il luam nu mai plange si nici nervos nu e dar dimineata asa stie sa zica clar mama (in rest n-o face asa clar) si ma striga si se uita disperat sa-l scap din bratele doamnelor si sa-l iau cu mine. trist

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 10 ani, 2 luni

30.09.2011 2:18     citat 

Salutare tuturor! fetelor mi s-a facut asa un dor brusc de voi, de vremurile cand stateam toata ziua pe forum, de discutiile noastre si am zis ca e cazul sa mai las si eu putin balta treburile pe la serviciu si sa imi fac ceva timp pentru mine, ca doar e vineri dupa-amiaza.

Andrei e bine, sanatos, cu bunica si bunicul, ne vedem in continuare tot la 1 saptamana pentru ca n-avem ce face. Noi inca nu mergem la gradi pentru ca nu suntem fortati de situatie. Nu mergem la gradi sa stam toata ziua, pentru ca altfel in fiecare zi zice ca vrea la "gandinita", si il duce bunica sa stea si el cu copiii cam cate 2 ore, o cunoastem pe educatoare si il primeste si pe el si pe buni.

Sunt bine si eu, seara cad franta cand vin de la munca, plus ca m-am apucat sa mai cos si niste goblenuri ca sa le vand pentru ca sotul nu mai are servici si avem nevoie de banuti.

Am citit asa pe fuga cate ceva din urma, vad ca toata lumea are probleme.

Va pup si sper sa imi fac timp mai des sa intru. Pup toti copilasii care s-au sarbatorit in ultima perioada si pe care nu am apucat sa ii felicit.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

30.09.2011 3:44     citat 

da biencute nu stiu de ce am inteles din postarea ta ca a fost ziua baiancai zambet asa ca... sunt varza si eu rad
arthu ma bucur ca sunteti bine
Sanatate multa tutror si week-end placut!

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

30.09.2011 4:24     citat 

Multumim pentru urari!
Biencutule, ce copil linistit ai! Eu nu stiu cum e sa adoarma fiica-mea inaintea noastra...si chestia e ca tot ea da trezirea...la ora 8 prostit (noi ne culcam pe la miezul noptii). Imi place mult ce povestesti tu despre cartile alea de joc. Zi-mi si mie cum se numesc, de unde se iau...
Symo, imi pare rau ca inca nu v-ati acomodat. Da, nici nu e potrivit acum sa doarma Alex singura daca nu vrea asta...e o perioada grea pentru ea...dar o va face intr-o zi, va alege sa se separe...si atunci sa vezi ce ciudat te vei simti. Micuta, imi dau seama ca-i e dor de mama ei. Intr-un fel, dormitul cu ea noaptea poate sa fie avantajul tau in perioada aceasta grea...sa o iei in brate, sa stingi lumina, sa-i spui o povestioara cu talc, sa adormiti asa pentru o perioada...cred ca o vor ajuta sa se acomodeze mult mai repede si va avea, in acelasi timp, niste amintiri pentru toata viata din perioada aceasta. Cele mai persistente amintiri frumoase sunt tocmai cele din timpul perioadelor grele.
Sunt convinsa ca faci tot ce poti. Si o mangaiere sau un zambet trimis cand esti doar in trecere inseamna foarte mult pentru ea. Imi doresc mult sa intri intr-o zi si sa ne spui cat de bine sunteti. Esti o persoana sensibila si receptiva la nevoile lor... Sunt convinsa ca veti trece cu bine! Sanatate lui Matei!
Dia inca se mai trezeste de 3 ori pe noapte si de pe la 6 dimineata se trezeste din 30 in 30 de minute sa suga pana la 8 cand se trezeste de tot. Nasa noastra cand a auzit s-a alarmat...imi zicea sa o duc la doctor ca nu e normal. Nu spun ca nu e obositor, dar sunt convinsa ca intr-o zi va dormi toata noaptea, sunt convinsa ca intr-o zi se va muta in camera ei...Ma oboseste dar nu intr-atat incat sa caut alternative. Am citit despre asta si e normal... e normal sa se trezeasca inca, e normal sa nu vorbeasca inca, e normal sa vrea cu mine in pat... nu stiu cat de normal e ca doarme mai putin decat noi...dar asta nu constituie o boala in sine, iar in lipsa de alte simptome... zic si eu ca e sanatoasa.
Anca, despre curmatura am vorbit cand am spus "in poiana" zambet E un loc minunat, asa? Imi pare rau pentru situatia de la munca. Inteleg ca e complicat sa negociezi cu asemenea angajatori. Numai cati nervi trebuie sa ai ca sa suporti apoi toate certurile. Sper sa gasesti ceea ce-ti doresti si sa poti pleca.
Roxi, e foarte bine ca ai avut ce invata de acolo. Acum e weekend si recuperezi tu timpul cu Vladut.
Crysy, concediu placut in continuare!

Sunt suparata ca nu m-am mobilizat din timp sa ma inscriu la psihologie. Am tot amanat cu gandul ca vreau al doilea bebe si n-am facut niciun lucru bine. Acum, din cauza unei neintelegeri cu angajatele contabilului, am si 3 zile de intrerupere de activitate in cartea de munca...deci, daca vreau indemnizatie, exclus sa facem un copil pana in octombrie 2012. Azi era ultima zi de inscriere la psihologie la Saguna...putin mai aveam sa ma inscriu...apoi am dat niste telefoane si toti m-au sfatuit sa ma duc la Ovidius la stat (inscrierile s-au terminat de o luna acolo)...ca se merita mai mult sa astept un an decat sa termin Saguna... ce sa zic... sunt chiar dezamagita! O dorinta pe care n-am avut curajul sa mi-o urmez a fost intotdeauna sa fiu psiholog scolar. Mai mult decat sa predau, imi place sa lucrez cu copiii cu diverse probleme de comportament. Din pacate...la vremea cand trebuia sa-mi aleg facultatea... mi-era frica si de umbra mea. Singura mea grija era sa nu ajung la taxa (ca mama ma avertiza mereu ca nu are bani sa plateasca)...in plus se dadea un interviu care acum mi se pare floare la ureche...dar pe vremea aceea nu puteam vorbi in fata oamenilor...impietream numai daca incercam. Si cam asa am ajuns sa termin ASE-ul... care nu-mi foloseste la nimic. Anul asta stau si acasa...cu atat mai mult as fi avut timp sa incep cu dreptul. Nu mai pot face nimic acum. Trebuie sa ma invat minte sa nu mai oscilez intre zece lucruri...cand iau cate o decizie raman hotarata vreo...10 minute. Asta-i problema mea...cred ca a gemenilor in general.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

30.09.2011 5:44     citat 

Alexxya, sunt pe fuga. Iti zic scurt ca si Mihai se trezeste de 3-4 ori pe noapte sau mai bine spus suge in somn de 3-4 ori pe noapte dar nu-mi fac griji. Cartile le-am luat din Kaufland. Daca vrei ti le cumpar si-ti trimit. Sper sa pot face poze sa-ti pun sa le vezi. Cand ajung acasa iti scriu si firma. Acum tb sa plec. sarut

Roxy, Anth sarut

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani
am nascut deja!

30.09.2011 7:54     citat 

raspund asa pe fuga alexya sa stii ca primesti indemnizatie daca ai intrerupere 3 zile, ideea e sa obtii venituri timp de 12 luni de zile consecutiv, iar tu le-ai obtinut; asta mi-a spus-o un inspector de la itm sau jurist ca nu mai stiu ce era ala
chiar daca ai fi lucrat 5 zile intr-o luna si tot s-ar fi luat in calcul, doar ca e suma mai mica cu zilele alea, asa ca daca va mai ganditi la bebe 2 puneti-va pe treaba zambet

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

01.10.2011 8:09     citat 

Anca,din pacate te contrazic. Nu se accepta o intrerupere mai mare de 15 zile pe cartea de munca. Deci conteaza cat ai contribuit luna aia.

Alexxya, 3 zile nu te afecteaza. Numai sa fii convinsa ca numai de atat e intreruperea. Referitor la facultate daca as avea bani eu m-as inscrie si la particulara. Important e ce inveti si sa fie acreditata. Acum ca stai acasa e cel mai bun moment.
Referitor la cartile de joc pe ele scrie disney. Au 25 carti. Firma cred ca e trefl. Eu asa am inteles.

sus

Denunta
alexxya

Copii

01.10.2011 9:29     citat 

Biencut, multumesc! Avem si noi Kufland. O sa caut direct la ei si daca nu gasesc in Constanta, o sa le caut si in Bucuresti...trecem destul de des pe acolo si cred ca ar trebui sa le aiba macar acolo...mai mergem si in Sibiu, le gasesc eu undeva...deci nu e nevoie sa te deranjezi. Multumesc mult pentru informatii.
Da, ieri am vorbit si eu cu o amica de-a mea avocata si mi-a zis la fel...daca am intrerupere cateva zile nu e nicio problema. Anca, daca eram siguri ca vrem bebe acum aveam mai multa grija. Doar ca am fost multa vreme in dubii. Am incercat de cateva ori, apoi de cateva ori ne-a fost teama si tot asa. N-am ramas insarcinata si am hotarat ca nu e momentul. Sunt multe incoveniente...dintre care faptul ca locuim in 2 camere si ca imi fac griji mereu pentru Dia cu alergia ei. Nu a mai avut nicio criza de atunci, din august, dar am mereu grija sa tin geamul deschis cat mai mult timp. Nu putem obtine credit si trebuie sa incep scoala in septembrie 2012 si sa ne ridicam casa cu mainile noastre. Trebuie sa fiu apta de munca daca vrem sa ne mutam cat mai repede. E vorba de 40 mii de euro si in mod sigur nu-i avem. Asa ca dupa ce obtinem autorizatia, in primavara, facem tot ce putem cu banii disponibili si trebuie sa fiu acolo...nu pot risca sa-mi las bebelusul cu mama...n-as face asta...nu putem intarzia mai mult pentru ca deja imi fac griji ca pentru Dia poate sa fie tarziu. Facem tot ce putem sa o ducem in cat mai multe excursii ca sa schimbe aerul cat mai des, ma plimb cu ea pe malul marii si dimineata si seara cand am ocazia...iar peste un an o sa-i pot face, in sfarsit, testul de alergie.
Anul acesta am cateva planuri dar nu sunt chiar realiste...cel putin asa-mi zice D. Sa vedem ce iese din ceea ce imi doresc.
Biencut, dupa ce am vorbit cu cateva persoane am decis sa nu ma inscriu anul acesta. M-am hotarat ca vreau sa fac facultatea la stat. Cu un an in plus sau in minus...imi pare rau ca am pierdut ocazia...dar nu vreau sa ma grabesc si sa-mi para rau dupa aceea. Am pe cineva care e in al doilea an la stat si ma poate ajuta cu niste carti...deocamdata sa vad despre ce cursuri este vorba. Pot citi macar cartile anul acesta...ca tot am descoperit ce mult imi place sa citesc...si cand te gandesti ca pana acum vreo 2 ani nu puneam mana pe carti decat daca eram obligata prostit

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 3 luni

01.10.2011 3:19     citat 

Buna fetele!
Am reusit si eu sa ma bag sa va citesc.

Roxy, ma bucur ca Vladutzu a inceput sa se adapteze sarut

Simo, mult curaj si rabdare, imi pare rau ca te simti asa sufleteste, dar o sa intri in rtim si toate astea vor ramane in urma. Sa-ti traiasca Alexandra, pupici din partea noastra sarut

Gimi, cred ca cel mai bine ar fi sa-l ignori. Mai greu e cand sunteti intre copii.

Of greu cu statul in casa si acum iesim de 2 ori pe zi. Dim ne trezim bem lapticul apoi ne iubim un pic dupa care eu incep ''tura'' zilnica de pus , strans, deriticat prostit timp in care Meli da cu mopul ei de jucarie, apoi se apuca de desenat, intre timp mergem de vreo 5 ori la baie prostit , vine ora de fructe si apoi o tulim afara. Mai intram in casa doar sa-mi trag hainele de serv pe mine si vine doamna. Papa si se culca. Dupa ce se trezeste papa iaurtelul, vine tati de la munca si top afara iar. Mai intram la 9 si ceva cand facem baita si nanita. Cand sunt de dim la serv e acelasi progra. Mai nou vad ca sta la citit povesti, nu mult dar sta, nu are rabdare sa stea sa faca ceva concret dar poate pana vine vremea urata si va treb sa stam in casa ii va veni si ei cheful de facut ceva haios.
cum vad ca iar are o per mai grea de e nemultumita face taraboi din nimic. Eu clocotesc in mine si asta e mergem mai departe.
La serv sunt f suparata, ne bani cand ''are'' dar de munca este si bani se incaseaza si uite cum pierd eu timpul muncind pt altu' cand copila mea sta fara mine nervos

Lidia, pupam pe Murmuru sarut

Raul, ti-am admirat pozele, frumoasa si vesela zi ai avut. sarut
Imi place tortul

Lara, tu nu ne mai zici nimic de voi? sarut

Anca, welcome in the club trist Ma refer la faza cu banii nervos

Binecutz, ma bucur ca sunteti mai bine sarut
Legal totul e in regula in tara asta dar patronii fac ce vor ei din pacate si cu muuuuult tupeu

Alexya, frumos spus despre ''educatie'' sarut

Crysy, bafta luna viitoare sarut
Asteptam poze sa ne oftici un pic rad sarut

Roxy, de ce nu ai dat un semn ca ai venit pe la noi?

Simo, multa santate la Matei sarut

Antu, imi pare rau de serv sotului, tinem pumnii sa se rez cat mai repede. Pupam si la voi sarut

lexya, nu fii dezamagita de sit. I-ao asa cum e si profita de stat cu Dia. Poate la anul se vor aseza treburile mai bine sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii

01.10.2011 3:28     citat 

Va pu cateva poze cu camera, cum am reusit sa fac poza ca e mica si nu am cum sa cuprind per asamblu:

Uploaded with ImageShack.us

Cateva noutati cu gargarita:

sus

Denunta
alexxya

Copii

01.10.2011 8:35     citat 

Melania, ce frumoasa te-ai facut! Esti o adevarata domnisoara! Irina, e foarte frumoasa camera. E simpla si atat de frumoasa! Toate pe masura ei.

sus

Denunta
urschuletz

Copii

01.10.2011 9:20     citat 

Alexya, multumim. E simpla pt ca e mica si am preferat sa aibe strictul necesar si in rest spatiu de joaca

sus

Denunta
alexxya

Copii

01.10.2011 9:32     citat 

Urschu, v-ati gandit foarte bine! Mi se pare minunata!
De cateva zile ma chinui sa raspund unei intrebari adresate mie... prostit acum stiu ca trebuie sa raspund dar am uitat cu desavarsire care era intrebarea plang sau sunt foarte trist ...maine citesc din urma sa o descopar... scot limba azi am o scuza...a fost ultimul val de invitati si e vraiste casa mea...fiica-mea deja stie sa sufle in lumanari rad cred si eu...dupa 3 torturi si alte 3 repetitii generale...hai ca am taiat-o la curatenie ca altfel nu mai dorm in noaptea asta.
Noapte buna!

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 5 luni
Al mic: 6 ani, 9 luni

02.10.2011 4:16     citat 

Frumoasa camera Melaniei! Are locusorul ei acum. Iar Meli e o dulceata! Ce a crescut! Si seamana numai cu tine. scot limba sarut sarut
Am ramas datoare cu nste poze, dar trebuie sa mi le mut in calculatorul meu..

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

02.10.2011 4:37     citat 

sarut
Intr-adevar Meli e toata a ta Irina! E o scumpa si o cocheta sarut sarut sarut sarut
Sa te bucuri de camera ta Meli!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: