· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutzelor (538)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Lista Gravidutzelor (538)     
wildrose

Copii
Mihai: 17 ani, 9 luni
Amarilis: 9 ani, 4 luni

20.09.2011 11:24     citat 

Lord mă bucur şi eu că eşti mai bine, sper că te-ai mai liniştit zambet
Geo înseamnă că eşti sus sus în capu listei...iuhuuu scot limba sarut

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 10 ani, 5 luni
Naty: 7 ani, 9 luni

20.09.2011 11:58     citat 

Adi, sarut sarut sarut multumim tare mult! La fel si voua! Sa fiti sanatosi si sa ai parte de un bb sanatos si papacios! Nu stiu cum a trecut vremea....tin minte ca in primele zile imi spuneam : " ooofff, si cat mai e pana face 3 luni... foarte fericit ...ala mi se parea pragul cel mai greu de trecut cool ...si uite ca acu' taiem motzu'... sarut sarut

sus

Denunta
iva

20.09.2011 12:34     citat 

Adriaana muuaaaahh si La multi ani sotului tau...sa fie sanatos si sa tina fata fetelor ca e in tare mare minoritate rad sarut sarut sarut

a sa nu uit iti tine tare bine capul Tudor si vreau sa va spun ca mi se intoarce de pe burta pe spate...a prins smecheria si dupa baita cand il pun pe burtica sa-l dau cu ulei pe spate nu se lasa mi se intoarce...Ana nici la 3 luni nu mi se intorcea rad rad rad rad rad

sus

Denunta
adrianaBuc

20.09.2011 12:40     citat 

multumesc mult fetelor pentru urari. O sa ii transmit si lui.

uau, iva, este foarte tare. Parca pe la 5 luni se prind ei cum e cu intorsul. Sa vei tu cum alergi tu dupa el prin casa la 7-8 luni. prostit

sus

Denunta
iva

20.09.2011 12:43     citat 

Si eu m-am mirat sa sti l-am filmat dar am zis ca trebuie sa-l mai filmez ca nimeni nu ma crede rad rad rad rad eu ma tot minunez... pentru ca eram obisnuita cu Ana mai lenesa ea a umblat singura la 1 an si 2 luni aproape... rad rad rad rad rad

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani, 10 luni
Denis Costin: 9 ani, 2 luni

20.09.2011 12:52     citat 

Bai ma lupt de dimineata cu medicul de medicina muncii - defapt cu asistenta.
In fine la insistentele companiei au fost deacord sa imi ofere risc maternal insa nu vor sa imi dea decat incepand cu 1.10. pentru ca nu vrea sa calculeze decat 63 de zile de prenatal. Cu mari insistente a ajuns sa accepte 66 de zile de prenatal. Nu pricep ce problema are femeia asta. Legea spune clar ca pot lua 126 de zile de prenatal si postnatal dupa cum vreau eu insa trebuie sa las minim 42 de zile dupa ce nasc. Asta inseamna ca pot luat maxim 84 zile inainte. Hai nu 84 da macar 70 tot le pot lua si sa am o rezerva acolo in caz ca nasc mai tarziu.
La Bia asa am luat si nu a comentat nimeni. acum asta ma zapaceste ca sunt obligata sa iau toate 119 zile ce imi da ea de risc maternal si dupa ce se termina astea sa intru in prenatal 66 de zile. Nu pricep nimic.
In fine si cu 2 mil in sus si in jos tot saraca raman asa ca am zis sa dea cum vrea ea si gata.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 2 luni
Irina Maria: 9 ani, 1 luna

20.09.2011 1:11     citat 

Buna dragi gravidute,

Ne primiti si pe noi in listuta?
Am aflat acum 1 sapt jumate ca mai e un samburel in burtica mea. Nu era deloc planuit, dar e bine primit, oricum voiam sa ii mai facem o surioara/fratior lui Iulian.
Eu sunt bine, am fost acum o sapt la eco si s-a vazut sarcina micuta tare, 1 punct negru, dar si un chist de 7 cm. De aceea iau tratament cu utrogestant 4/zi ca bb sa aiba de unde sa isi ia progesteronul.

lord nu prea am inteles care a fost faza cu concediul. Eu la Iulian am primit 90 zile concediu cu risc maternal, dar de ginecolog si parafat si de medicul de familie si apoi de cel de medicina munii, apoi timp de 2 luni am fost la Comisia de Medicina Muncii care mi-au aprobat concediul pana am intrat in prenatal 63 zile, iar dupa ce am nascut am avut postnatal inca 63 zile.

sus

Denunta
adrianaBuc

20.09.2011 1:22     citat 

Byu bine ai venit! sa ai o sarcina usurica si fara probleme. Hematomul se va retrage sub tratament.

lord, e adevarat ca legea iti da voie sa iti iei zile de pre/postnatal cum vrei, cu conditia de a avea 42 zile obligatoriu dupa, dar legea e aplicata de idioti care o aplica la fel de ceand lumea - desi legea s-a schimbat intre timp.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

20.09.2011 2:19     citat 

Byu bine ai venit. Sarcina usoara si bebe sanatos.
Tu nu ai avut concediu de risc maternal ci concediu medical. Deaceea ai mers la comisie.
concediul de risc maternal se da de medicul de familie pe baza deciziei de la medicul de medicina muncii. Acesta spune ca ai riscuri la locul de munca si nu iti pot oferi conditii optime de munca fara sa afecteze sarcina.
In cazul in care medicul de medicina muncii refuza sa acorde atunci ginecologul iti poate da medical pe probleme medicale legate de sarcina care te impiedica sa stai la munca. (care real este si cazul meu, da sa nu mai merg la diverse comisii prefer risc maternal)

Adri ai dreptate parca sunt idioti. In fine maine discut cu medicul de familie si ma lamuresc cu ea. Eu nu vreau sa iau mai mult de 50 de zile de postnatal ca sa pot sa depun si eu dosarul la CIC mai repede. Dar cu o luna in sus sau in jos tot aia e. Bine ca imi acorda risc maternal si gata.
Da pe mine ma enerveaza sa ma contrazica aiurea. jenat scot limba

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 9 ani, 7 luni
Eric Andrei: 6 ani, 7 luni

20.09.2011 6:14     citat 

WILDROSE nici mie nu imi vine sa cred ca am ajuns in capul listei !
LORD eu chiar nu inteleg care e problema lor,parca te-ar plati din
buzunarul propriu!
BYU bine ai venit si sarcina usoara.

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 17 ani, 9 luni
Amarilis: 9 ani, 4 luni

21.09.2011 7:34     citat 

Byu bine ai venit la noi. Îţi doresc o sarcină uşoară şi un copil sănătos sarut
Lord birocraţia ne mănâncă scot limba , sper să fie până al urmă aşa cum e cel mai bine pentru tine.
Pe mine tot mă doare osul ăla, sper dor să fie în regulă ochi peste cap

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 10 luni
cea mica: 10 ani, 1 luna

21.09.2011 7:44     citat 

Lord eu am intrat numai cu 63 de zile inainte de DPN in prenatal si cu toate astea la 5 sapt de sarcina nu am mai mers la munca. am luat toate cele 120 zile de risc maternal la care aveam dreptul si inainte sa le capat pe astea (ca am luptat enorm pt ele!), am tot luat concediu medical, cand de la dr de familie, cand de la ginecolog .si a fost ok asa. zambet

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 13 ani
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 9 ani, 1 luna

21.09.2011 8:11     citat 

Buna dimineata , am si io niste nelamuriri, poate stie careva.....
Nu stiu cui sa ma adresez, dar postez aici intrebarea poate cineva ma ajuta si pe mine ca io nu inteleg nimic din legile astea .

Am terminat scoala postliceala de asistenta medicala, acum in august am luat examenul . Mi-am depus dosar pentru somaj si mi-au zis ca sunt persoana in cautarea unui loc de munca 60 de zile, bun dupa care tre sa merg iar in noiembrie sa intru oficial in somaj ( nu voi gasi post de asistenta , asta e clar) sunt graviduta de 5 saptamani acum , deci primesc somaj ma gandesc , dar apoi voi primi si indemnizatia de crestere a copilului , sau ce drepturi am ( daca am ceva drepturi)...
Va rog din suflet sa imi spuna si mie careva cum e treaba sau unde m-as putea interesa ?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 10 luni
cea mica: 10 ani, 1 luna

21.09.2011 10:25     citat 

Tania eu la prima sarcina am fost in somaj inainte de a naste insa am fost angajata inainte de somaj, nu am avut pauza pe cartea de munca....deci s-a calculat 12 luni in urma din momentul nasterii , somajul e ca si serviciu considerat...insa la tine nu stiu care e situatia, poate ar trebui sa intrebi la directia sociala la primarie sau asa, sau chiar la somaj ( la noi in oras era o tanti la somaj care se ocupa in mod special de gravidutele in somaj si stia exact ce se poate face si ce nu).

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

21.09.2011 11:03     citat 

Nu stiu exact situatia Tania. Trebuie sa intrebi la somaj.

Adri cum a fost ziua sotului?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: