· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010! Cap. 222
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010! Cap. 222     
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 1 luna

28.09.2011 7:49     citat 

Christa , scaunul de masina e ok, dar masina e paguba totala, nu se mai poate repara.vina a fost 100% a lui, el nu a respectat indicatorul Stop si m-a luat din plin, eu circulam regulamentar pe drum si cu viteza mica 30 la ora. mersi mult. da, pagubele masinii le rezolva asigurarea.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 8 luni

28.09.2011 8:13     citat 

Cum ziceam, mai mult ca sigur scaunul de masina NU mai este ok, chiar daca nu vezi nimic "din afara". Asa ca dupa cum spuneam, reclama si scaunul tot la aceeasi asigurare unde ati reclamat pagubele masinii!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 5 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 2 luni

28.09.2011 9:35     citat 

alina, bine ca v-a ferit Dumnezeu de ce era mai grav! sarut asta e cel mai important!

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 9 ani, 9 luni

28.09.2011 9:48     citat 

alina bine ca sunteti bine. refacere grabnica! nu aveti CASCO? pe RCA nu cred ca iti da daune materiale din interiorul masinii...sau eventual, nu stiu exact, poate daca avea el CASCO, pe a lui sa iti dea banii pe bunurile materiale din interior

sus

Denunta
Christa

Copii

28.09.2011 10:58     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
pe RCA nu cred ca iti da daune materiale din interiorul masinii...sau eventual, nu stiu exact, poate daca avea el CASCO
----------

Nu are nimic de a face nici cu asigurarea ei casco, nici cu a celuilalt, responsabila e RCA!
http://www.fiiasigurat.ro/p-11-asigurar...verde.html
----------
citat:
Asigurarea de raspundere civila auto (RCA) este asigurarea prin care in cazul unui accident auto produs din vina conducatorului asigurat, tertii prejudiciati primesc despagubiri pentru daunele materiale si/sau vatamarile corporale suferite.
[...]
Asigurarea RCA este deci foarte importanta si în cazul când proprietarul unui autovehicul a încheiat o asigurare tip Casco, pentru avarii din propria vina si furt. Incepand cu luna ianuarie 2007, polita de asigurare de raspundere civila auto obligatorie in Romania (RCA) include nu doar acoperirea riscurilor specifice pe teritoriul tarii noastre, ci si-a extins aria de valabilitate pentru toate tarile din Uniunea Europeana. Polita de raspundere civila auto include si tariful pentru Carte Verde - asigurarea pentru autovehicul la iesirea din tara.
----------

RCA despagubeste TOATE daunele materiale si/sau vatamari corporale ale celuilalt, casco plateste daca e ceva din vina proprie sau daca ti se fura ceva din masina.

Deci repet: adreseaza-te asigurarii RCA a celuilalt, SI in privinta scaunului de masina, si daca ai avut altceva in masina care s-a stricat. RCA nu despagubeste doar avariile directe ale masinii!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

29.09.2011 9:28     citat 

alina,imi pare tare rau trist ..bine ca sunteti voi ok

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

29.09.2011 10:09     citat 

Christa, mi-e teama ca la noi nu va fi asa usor. Ca o sa-i spuna: "uite scaunul e intreg. Nu avem ce sa-ti despagubim." In aceasta situatie cui tb sa te adresezi? Fara o testare/dovada clara ca nu mai e bun scaunul nu cred ca va fi despagubita. Nu cred ca a cerut in Ro cineva asa ceva. Merita incercat si insistat dar la noi firmele de asigurari nu stiu cum sa te mai abureasca sa-ti plateasca mai putin asa ca ma astept sa faca orice sa te convinga ca scaunul n-are nimic sau ca ei nu sunt obligati sa despagubeasca asa ceva. Asa ca in situatia asta cred ca nu ramane decat sa dai pe cineva in judecata. Dar pe cine? Soferul vinovat?

Alina, imi pare bine ca ati scapat cu bine. Sa ne tii la curent cum si daca ai rezolvat si cu scaunul ca sa stim si noi daca vom avea vreodata nevoie. sarut

Va pupic pe toate. Sper sa mai am timp sa intru... sarut sarut sarut

sus

Denunta
Christa

Copii

29.09.2011 10:32     citat 

----------
biencut a scris:
Christa, mi-e teama ca la noi nu va fi asa usor. Ca o sa-i spuna: "uite scaunul e intreg. Nu avem ce sa-ti despagubim." In aceasta situatie cui tb sa te adresezi? Fara o testare/dovada clara ca nu mai e bun scaunul nu cred ca va fi despagubita. Nu cred ca a cerut in Ro cineva asa ceva. Merita incercat si insistat dar la noi firmele de asigurari nu stiu cum sa te mai abureasca sa-ti plateasca mai putin asa ca ma astept sa faca orice sa te convinga ca scaunul n-are nimic sau ca ei nu sunt obligati sa despagubeasca asa ceva.
----------

Asta pentru mine chiar nu e argument.
Nu stiu de la ce producator e scaunul, dar la noi in instructiunile TUTUROR scaunelor scrie ori ca nu ai voie sa le mai folosesti dupa un accident (aici sunt de ex. instructiunile de la un model MaxiCosi, in mai multe limbi: http://maxi-cosi.com/~/media/Products%2...KHE.ashx), ori ca trebuie neaparat verificat de producator scaunul (ex. de la Kiddy, acolo e mentionat ca viteza trebuie sa fi fost mai mare de 10 km/h: http://www.kiddy.de/fileadmin/_kiddy/_p...web%29.pdf tot in mai multe limbi). Kiddy inlocuieste scaunul gratuit daca il trimiti cu procesul verbal al politiei. Nu stiu daca si alti producatori fac asta, insa tocmai de aia am spus ca atunci e responsabila asigurarea RCA a vinovatului.

Alina, ce scaun este? Mai ai instructiunile? Daca nu, sa incercam sa dam de ele undeva pe net, e posibil ca si in ale voastre sa fie deja mentionat ceva in legatura cu accidentele, atunci chiar nu are ce sa comenteze asigurarea. Si daca nu e mentionat, m-as adresa producatorului.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 9 ani, 9 luni

29.09.2011 12:33     citat 

Christa prin daune materiale la RCA la noi se refera strict la masina, nu la bunurile din interior, indiferent de ce ar fi alea, GPS, cd-player, scaun, bagaje, etc. Despagubirea se da pe valoarea estimata a masinii de catre firma de asigurare in functie de anul fabricatiei, tipul motorului si kilometraj. nimeni nu te va despagubi pentru ce ai avut in masina (ce putin in Romania)

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani
T: 7 ani, 9 luni

29.09.2011 12:37     citat 

poti merge pe actiune civila, impotriva faptuitorului, nu a asiguratorului, si vei obtine cu siguranta in instanta toate pagubele pricinuite...

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 15 ani, 11 luni
D: 10 ani, 1 luna

29.09.2011 1:55     citat 

sageata Capitolul urmator sageata

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: