· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > epidurala sau nu...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor epidurala sau nu...     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
lauraco

Copii
Alexandru: 16 ani, 7 luni
Ionut: 13 ani, 6 luni

25.07.2005 1:42     citat 

Este cineva din Iasi care stie daca la Cuza Voda se face epidurala? Am vrut sa-mi cumpar trusa de la farmacie, dar mi-au spus ca nu au avut niciodata asa ceva! prostit Ce ma fac?! plang sau sunt foarte trist Vreau epidurala!!!!!! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist [/b]

sus

Denunta
Monik

Copii
Natalia: 18 ani, 7 luni
Arina: 17 ani, 1 luna

25.07.2005 2:55     citat 

buna.
am nascut si eu, de 2 ori, cu epidurala.a fost excelent!
eu cred ca simti sau nu contractiile in functie de dozarea anesteziei.
eu am simtit contractiile atat cat trebuie - adica deloc durere, dar stiam ca trebuie sa imping.
nu stiu altele cum au nascut, dar la mine a fost foarte usor. imediat dupa ce am nascut (prima nastere) am spus ca daca asa se nasc copii in ziua de azi... fac 10 ! zambet - pot spune ca am impins ceva, dar nu a fost un efort de memorat.
la a doua nastere - mult, mult mai usor - daca exclamatie credeti ca este posibil!
pot spune ca am impins de 3 ori si gata.

nu am avut complicatii, copii au iesit foarte usor, fara "ajutoare" nedorite. a fost excelent!

deci - recomand din toata inima anestezia epidurala

eu am cumparat-o inainte sa nasc de la farmacia din spitalul universitar (bucuresti) si era aprox. 70$ (parca).

Lauraco - nu ai pe nimeni care sa ti-o aduca din Bucuresti?

e bine sa ti-o aduca cineva ptr ca trebuie sa ai mare grija de ea (sa nu se deterioreze pe drum...)
ai cautat pe net? nu exista vre-un magazin online care sa vanda epidurale??
dar sa stii ca trbuie sa ai un anestezist care sa stie sa ti-o faca, altfel ...
cred ca trebuie sa intrebi doctorul cu care vei naste daca are cine sa-ti faca epidurala in cazul in care ti-o procuri.
nastere usoara!
monica

sus

Denunta
Monik

Copii
Natalia: 18 ani, 7 luni
Arina: 17 ani, 1 luna

25.07.2005 3:09     citat 

uite, am gasit o firma care importa truse ptr. epidurale.
suna-i si tu si vezi daca au vreun client in Iasi - cine stie, poate au.
http://www.sante.ro/home.htm

a! am uita sa scriu ca epidurala ti-o poate face numai daca ai dilatatia intre 4 si 8, daca ai peste 8 cand ajungi la spital .... o ratezi.

monica

sus

Denunta
lauraco

Copii
Alexandru: 16 ani, 7 luni
Ionut: 13 ani, 6 luni

25.07.2005 3:41     citat 

Multumesc pt. informatii, Monik! Voi intreba si doctorul, desi, cu parere de rau, am auzit de la cineva, tot din Iasi, cum ca nu s-ar face! Ce pacat! nu m-am gandit pana acum nici o clipa ca in Iasi e posibil sa nu se faca epidurala exclamatie exclamatie socat plang sau sunt foarte trist D-aia nici nu am intrebat pe doctor pana acum pana acum! Asta, e! Mai avem de evoluat, se pare!

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 17 ani, 7 luni

25.07.2005 8:18     citat 

Nu cred ca nu se fac in Iasi pt ca la Bacau se face,si sa fim seriosi la Iasi spitalul e mai avansat fatza de Bacau.Ce ma mira pe mine este faptul ca trebuie sa o cumparatzi.Mie mi-a facut-o de la spital si pe gtais.Deci spitalui este dotat cu tot ce trebuie,si mai e si gratis bine am dat 500000de mii la Dr.anestezist dar asta a fost spaga nu plata la epidurala. socat

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 16 ani, 7 luni
Mihnea: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

26.07.2005 6:25     citat 

Gliss, si eu o sa nasc in Bacau si dr mea a spus la fel, ca au in spital tot ce trebuie. Daca insa vreau sa-mi iau eu trusa e ok, sa nu cumva sa ramana spitalul fara truse si eu fara anestezie.... foarte fericit

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

26.07.2005 7:01     citat 

Lauraco, intra aici:
http://www.parinti.com/modules.php?name...=3394&f=69
Aici se intalnesc mamici si viitoare mamici din iasi. Sigur o sa obtii informatiile pe care le doresti!

sus

Denunta
iutzulica

13.01.2006 9:31     citat 

eu am nascut la spit judetean ilfov,fostul titan,pe 19 martie 2005,cu epidurala,dupa ce am nascut nu mia zis niumeni cat costa epidurala si am intrebat si eu in stanga sin dreapta si fetele dadeau 500000 de mii lei.atat am dat si eu dupa ceam nascut si a fost multumita anestezista.ma gandesc ca daca era ceva in neregula cu cat am dat mi se spuneaq ceva

sus

Denunta
florycica

am nascut deja!

24.01.2008 12:18   epidurala  citat 

nu stiu ce sa zik eu am 29 de sapt de sarcina si deja ma gandesc cu groaza la ce o sa urmeze ..........mie o frik de mooooooooooooor .............cu sau fara epidurala :( e prima sarcina asa k sant dezorientata tare nu stiu ceo sa fie, cum o sa fie

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 14 ani, 4 luni
AURA MARIA: 11 ani, 9 luni

24.01.2008 5:47   Re: epidurala  citat 

----------
florycica a scris:
nu stiu ce sa zik eu am 29 de sapt de sarcina si deja ma gandesc cu groaza la ce o sa urmeze ..........mie o frik de mooooooooooooor .............cu sau fara epidurala trist e prima sarcina asa k sant dezorientata tare nu stiu ceo sa fie, cum o sa fie
----------

eu am incercat toata sarcina sa nu ma gandesc la cum va fii nasterea..
am nascut normal(1 nastere) dar la mine a durat 3 ore toata distractia...(rupt apa,contractii,dilatatie,impins,nascut) dar au fost fete care s-au chinui si 12 ore...cum iti e norocul
darde durut..doare...si doare rau dar mi-a fost tema sa fac epidurala pt ca in multe cazuri nu mai impingi cum trebuie si...se foloseste forcepsul...

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 15 ani, 9 luni
stefania elisabeta: 14 ani, 6 luni
Sofia Elena: 6 ani, 7 luni

25.01.2008 2:32     citat 

eu nu sunt de acord cu epiduralul,da na acuma fiecare face ce vrea,la ambele nastreri am nascut fara,recuperarea a fost ff usoara zambet

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 14 ani, 6 luni
Diana-Aurora: 9 ani, 3 luni

26.01.2008 4:41   Re: epidurala  citat 

----------
florycica a scris:
nu stiu ce sa zik eu am 29 de sapt de sarcina si deja ma gandesc cu groaza la ce o sa urmeze ..........mie o frik de mooooooooooooor .............cu sau fara epidurala trist e prima sarcina asa k sant dezorientata tare nu stiu ceo sa fie, cum o sa fie
----------

trist nu trebuie sa iti fie frica; pregateste-te numai ca te va durea, dar gandeste-te ca va trece si cand iti tii puiul in brate sarut uiti de toate. si mie mi-era o frica teribila si cand imi spuneau fetele ca durerile nasterii se uita cel mai usor nu-mi venea sa cred. si uite-acum am ajuns si eu sa dau sfaturi. important e sa fie bebele ok si tu la fel, si daca ai epidurala..iupi.. e bine. la mine cel putin nu a durut asa de tare pe cat ma pregatisem zambet, dar am avut epidurala . nastere usoara si sa nu iti mai fie ASA frica

sus

Denunta
Roxiana

Copii
Alexandra- 7 anisori
Raluca-4 anisori
Vlad-6 luni

27.01.2008 12:34     citat 

Eu am nascut fara anestezie! Acum depinde de curajul fiecarei mamici,eu insa am preferat sa sufar putin nu ca as fi curajoasa dar de cand am facut operatia de apendicita m-am ales cu niste dureri la coloana... incat am zis ca nu se mai atinge nimeni de mine cu nici o anestezie si de aceea am preferat fara! Fiind la treia nastere majoritatea prietenelor mi-au spus ca va fi mai usor. NU-I adevarat! insa trebuie sa fim constiente ca o nastere intotdeauna va fi dureroasa dar nu va fi ceva peste care nu poti trece!

sus

Denunta
patratzel

Copii
Luca: 14 ani, 6 luni
Matei Dumitru: 12 ani, 6 luni

28.01.2008 7:07     citat 

Si eu am nascut fara anestezie cu toate ca initial am vrut epidurala.La sfatul medicului am nascut fara pt ca bb meu era maare (4400 g) si cica exista riscul sa se blocheze.
Atunci vrand-nevrand am nascut fara.
A trecut destul de repede iar cand m-am dat jos de pe masa de nasteri(pe picioarele mele apropo)am zis:"Credeam ca doare mai tare" si toti au inceput sa rada.
Chiar eram mai mult speriata de ceea ce auzisem de la altele si nu a fost chiar asa de nasol
De durut ,doare dar e suportabil si merita din plin.
Al doilea il voi naste la fel fara anestezie.

sus

Denunta
Roxiana

Copii
Alexandra- 7 anisori
Raluca-4 anisori
Vlad-6 luni

28.01.2008 7:12     citat 

trag cu ochiul
De acord cu tine!

sus

Denunta