· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010! Cap. 223
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 223     
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 11 luni
Eduard: 11 ani, 3 luni

17.10.2011 10:30     citat 

Am crezut ca e tot aia.. scot limba, adica fluidifica mucii din gat si ii scoatem mai bine pe nasuc..nu? ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

17.10.2011 10:32     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Am crezut ca e tot aia.. scot limba, adica fluidifica mucii din gat si ii scoatem mai bine pe nasuc..nu? ochi peste cap
----------

Daca ajung mucii din gat in nas, cre' ca ai o problema scot limba eu nu cunosc decat calea inversa. foarte fericit

Nu schimba nimeni capitolul? scot limba

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

18.10.2011 10:54     citat 

AA...eu chiar credeam ca e bine sa ii iasa pe nasuc toate secretiile din gat...adica cum le eliminam daca nu pe nasuc confuz , cand ii scoatem la copii cu BB?
Vad caci chiar nu inteleg ce vrei sa spui prostit , poate imi explici daca ai chef si timp cum sta treaba ochi peste cap
Ce te mai rog: cum ii cureti dragei tale nasucul, asta daca ai avut de-a face la ea cu secretii ff abundente uca le pun ser si ii las asa, in ideea ca ii inghit sau ii elimina singurei, nu merge, raman f infundati.
Daca ii curat (si o fac zilnic de cand au racit acu o sapt) de cate 4 ori pe zi, cateodata 5, parca mi-e mila, desi ei se simt bine si pot respira dupa aia, chiar daca undeva, parca se simte ca sunt inca infundati, dar macar nu se mai ineaca cu ei si nu mai tusesc din cauza lor. of of of, numai mama sa nu fii ochi peste cap ..cand sunt bolnavi.
Sar'mana, in avans, daca imi raspunzi zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

18.10.2011 11:15     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
AA...eu chiar credeam ca e bine sa ii iasa pe nasuc toate secretiile din gat...adica cum le eliminam daca nu pe nasuc confuz
----------

Ce e in gat inghite si se elimina prin scaun, de aia multi bebelusi au mucus in scaun cand sunt raciti, nu ai vazut asta niciodata? zambet

Mucii, sau, ca sa ma exprim literar foarte fericit, secretiile nazale, sunt produse de catre mucoasa nazala. Ori ii scoti pe nas, ori "ii tragi" si ajung in gat, unde sunt eliminati ori prin tusea expectoranta, ori cum ziceam mai sus, se inghit si se elimina prin scaun.

----------
Sweety_Karina a scris:
Ce te mai rog: cum ii cureti dragei tale nasucul, asta daca ai avut de-a face la ea cu secretii ff abundente uca le pun ser si ii las asa, in ideea ca ii inghit sau ii elimina singurei, nu merge, raman f infundati.
----------

Mai povestisem candva: cand era Mona mica, poate chiar inainte sa se nasca, nu mai stiu exact, mi-am cumparat para din aia de cauciuc cu varf de sticla sau plastic, nici nu stiu exact, ca a zis maica-mea ca musai sa am asa ceva. Dupa ce am incercat de vreo doua ori sa ii curat nasul, incercari care s-au soldat cu urlete de partea ei si nervi de partea mea, am renuntat. Am mai spus si ca aici nu am auzit de la niciun medic, si am fost la cativa cu ea, sa recomande batista bebelusului, si eu nu sunt deloc fanul ei. Asa ca am ramas sa curat doar ce "da pe dinafara", si cand inca era sugar, ca sa poata suge (ca daca e nasul infundat nu are cum sa suga pentru ca nu primeste aer), inainte de alaptat ii puneam cate un puf de spray ca sa i se descongestioneze nasul. Nu stiu in ce masura la ai tai e nasul congestionat sau chiar sunt muci. Pentru ca mucii sunt o reactie de aparare a organismului, si cu cat scoti mai des, cu atat se produc mai des, oricat suna de incredibil. scot limba Si de multe ori e doar nasul congestionat, dar muci sunt foarte putini sau chiar deloc. Mona chiar acum e racita, azi i-am curatat nasul de doua ori la cererea ei, pentru ca a stranutat mai puternic de "i-au sarit mucii" foarte fericit, si a trebuit sa ii sterg, normal. Dar in rest isi trage nasul. Recunosc, nu e deloc gustos si zgomotul ma exaspereaza, dar dpdv al medicilor e cea mai sanatoasa solutie. Explicatia e ca atunci cand sufli nasul e o presiune foarte mare in nas, chiar ieri citisem ca mult mai mare decat la stranutat, si atunci microbii sunt impinsi catre sinusuri si risti sa dai in sinuzita.
Bineinteles ca daca esti "in public" se uita lumea cas la tine daca te apuci sa-ti tragi nasul, dar si eu personal acasa asa incerc sa fac. Acum 1-2 ani am avut o sinuzita nasoala, si atunci dupa ce incalzeam fata (au fost sinusurile laterale, alea din stanga si dreapta nasului, nu la frunte) cu lampa cu infrarosii am "stors" nasul cat s-a putut, ca simteam efectiv cum iese secretia din sinusuri, si asa mi-a trecut mai repede.
Si ce mai recomanda medicii la noi este, daca tot tii neaparat sa sufli nasul, sa sufli narile pe rand, adica una sa o tii astupata bine cand o sufli pe cealalta, dar e de preferat sa nu sufli deloc. zambet

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

18.10.2011 2:03     citat 

Chestia cu suflatul narilor pe rand si eu stiu ca e f. indicata !

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani, 4 luni

18.10.2011 2:04     citat 

buna fetele
noi tot cu mucisori................ii dau ambroxol pt tuse,vibrocil in nasuc si
pt febra dalsy-asa se numeste aici...................
intrebare..............?????????? ati luat pt copilasii vostri capac pt wc sau cum ii spune............sa ii puteti pune sa faca pisi la wc???????????????? sper ca m-ati inteles.............nu stiu exact cum ii zice....... jenat ochi peste cap jenat e bun oare? se invata copilasii sau e prea devreme.................

va pupam sanatate picilor

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 11 ani, 1 luna

18.10.2011 2:17     citat 

rada este vorba de adaptor pentru wc... noi inca nu

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 11 ani, 1 luna

18.10.2011 2:26     citat 

scz bebe ...am zis numele ficei tale

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani, 4 luni

18.10.2011 2:30     citat 

mersi de raspuna chiar nu imi mai amintem cum ii zice....................

raspund s i ^rada^^ trag cu ochiul

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

18.10.2011 3:53     citat 

Multumesc pt raspunsuri Christa.
Ei au muci, ff multi, in nasuc..si David cere mereu sa isi sufle nasul sau sufla el si ii ajung pe buze, barbie, de ma ia cu...brrr

Si cand le scot cu BB, scot ff multi muci galbeni verzui..macar de-ar fi fost transparenti sa-i las asa, dar fiind infectie, mi s-a zis ca e musai sa aiba amandoi nasul mereu liber, caci au timpanele inflamate, caci eu , la inceput de mila..ii lasam asa, fara sa trag cu BB..si stergeam doar surplusul care le curgea trist . David nu vrea sa traga in gat, stiam si eu de asta..ii e scarba scot limba . Si faza cu suflatul uneri nari in timp ce astup pe cealalta am stiut-o inca dinainte sa-i nasc, caci a fost esential pt mine, pt problema mea trag cu ochiul .
Edi, am incercat sa ii picur in nas inainte sa ii dau sa bea la bibe, fara sa aspir inainte, insa nici macar nu intra picatura in nas din cauza ca narile sunt deja pline de muci.
Deci, cu tot ce am citit pe net, ci m-am informat destul, am ales varianta asta care nu imi convine deloc, dar care vad ca le priieste lor.
Imi vomitau la masa amandoi din cauza ca avaeu multe secretii in nasuc..si le era foame, dar nu puteau manca, din cauza mucilor.
Abia astept sa mai creasca si cel mic, sa-l pun sa sufle nasul si, incet incet sa renunt la BB, la care nu pot renunta in mom de fata trist .
Pana si David, care stie sa-si sufle nasul, zice ca tot mai are in nas si prefera BB sa il curete bine.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

18.10.2011 4:45     citat 

sageata sageata Capitolul 224

sus

Denunta
vyronis

19.04.2021 11:55     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

20.07.2021 10:20     citat 

Econ443BettEquaNeedStevIngmRondMargEricFlowXVIIPrix
CowsBouqAndrRoseDormMaurBrazSinnTrowHappThunKaziDavi
TescWindAccaBladABBASonyPlaiBlacJeweServUltrInstDeut
WellAccaGlisAlbeJeweNiveMordBabyBarnSancGrimHardLine
StarXVIIElegDoriJameSelaErlePelhEnjoRakeScheElsyQuik
RobeStepXVIIPushKeviChriConcCrusrrunPierNoriSonysize
SusaXVIIdiamJeweMiyoJeweZoneAndrWaltZoneThomXVIIDigi