· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > Clasa 0 - noutati?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Clasa 0 - noutati?     
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

20.10.2011 8:53     citat 

Aici e chiar un exemplu de la lectia deschisa a Dianei, de la sfarsitul grupei pregatitoare:

http://1.bp.blogspot.com/-dbp6Gc5-wwk/T...re+162.jpg

Se vad pe tabla (inafara de calcule, niste linii). Linia cea mai lunga e reprezentarea propozitiei. Sub ea e reprezentarea cuvintelor din propozitie. Sub fiecare cuvant e reprezentarea silabelor.
Trebuie sa recunosc, s-au descurcat foarte -foarte bine. Si n-a fost vorba numai de reprezentari, ci li s-a cerut inclusiv sa gaseasca cuvinte de 4 silabe (au gasit castravete) si cuvinte care incep cu anumite sunete.
De asemenea despartirea la "randunica" mi se pare foarte grea pentru un copil de 6-7 ani, insa au facut-o corect.

Problema la clasa 0 n-o vad in materie, ci in statul pe perioade lungi de timp pe scaun.
Noutati nu am nici eu, sunt direct interesata, insa nici la gradinita Teodorei si nici la scoala unde invata Diana nu se stie mai nimic. Am inscris-o in schimb pe Teodora la scoala in clasa 0 fara nici o problema: sunt 2 clase alocate deja; daca se va stabili ca grupa/clasa 0 ramane in cadrul gradinitei nu se schimba nimic, in caz contrar am siguranta ca e inscrisa. Insa nu se stie cine va fi invatator (cei de la clasa a IV-a vor prelua clasa I, asa ca la clasa 0 e efectiv o gaura...) Insa toata lumea tinde sa spuna ca se va face la scoala; scolile sunt direct interesate (le vin cadre didactice, plus copii, care copii aduc din 2012 si bani pentru bugetul scolii )

sus

Denunta
mihiab

Copii

21.10.2011 8:05     citat 

Mai scrisesem undeva ca problema cea mai mare eu o vad in numarul prea mare de precolari/scolari pe grupa/clasa.
Al meu a inteles despartirea in silabe in grupa mare cand erau 15-16 prezenti in grupa .In pregatitoare au fost peste 30 si exemplu concret l-am vazut la o ora deschisa cum repeta absent dupa altii (bine sau prost). Aveau de compus o problema la matematica ..avem 4 masinute ...mai vin 2..cate avem in total....ioiiiiiiiiii ce intrebari si ce raspunsuri au compus zambet .
Propozitia , cuvintele acum le-a inteles fara probleme si compune logic foarte fericit si mici exercitii la mate .

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

19.11.2011 7:09     citat 

----------
Lorikay a scris:

Nu trebuie sa te dai peste cap, o poti tine linistita in gradinita. Doar ca anul viitor, la 7.3 ani va merge la scoala la pregatitoare deci va fi in clasa I la 8.3 ani. Eu nu voi face asta, dar fiecare isi cunoaste mai bine copilul si stie ce i se potriveste.
----------

saptamana viitoare avem sedinta la gradi pe tema asta si sper sa ma dumiresc si eu.
eu stiam ca poate face grupa 0 si la gradi, daca educatoarea are dubla specializare. ideea ar fi ca interpretata legea asa, pot face grupa 0 la gradi de la 6 la 7 ani, si apoi la 7 ani sa mearga la scoala in clasa I. problema este ca scolile care au grupa 0 formeaza deja clasele, asa ca in clasa I risti sa nu prinzi loc.
al meu face 6 ani dupa 1 septembrie, deci nu e obligatoriu sa-l duc, dar nici sa inceapa clasa I la 9 ani, in caz ca nu mai prind loc, nu vreau.
complicata treaba!

sus

Denunta
admin

20.11.2011 5:42     citat 

http://www.parinti.com/Noutatiprivindin...40395.html

sus

Denunta
adelamiha26

18.01.2012 9:16   clasa 0  citat 

buna am o problema toti sunte-ti agitati ca nu stiti ce este cu clasa 0 dar nimeni nu isi pune problema cum ma poate cineva obliga sa imi dau copilul la scoala la 6 ani.Nu se poate asa ceva daca nu are pregatitoarea nu il primeste in clasa 1 si noi ce ar trebui sa facem sa angajam o femei sa stea dupa ei cand ies la 12 sa le da-m 400 lei si noi castigam 650 lei .Ar trebui sa facem ceva pentru ca nu ne pot obliga,voi cei care sunteti in orasele astea mai mari si iesit in strada strigati si pentru copii nostri sa ii lase in pace

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 13 ani, 7 luni

19.01.2012 8:53   Re: clasa 0  citat 

[quote="adelamiha26"]buna am o problema toti sunte-ti agitati ca nu stiti ce este cu clasa 0 dar nimeni nu isi pune problema cum ma poate cineva obliga sa imi dau copilul la scoala la 6 ani.Nu se poate asa ceva daca nu are pregatitoarea nu il primeste in clasa 1 si noi ce ar trebui sa facem sa angajam o femei sa stea dupa ei cand ies la 12 sa le da-m 400 lei si noi castigam 650 lei .Ar trebui sa facem ceva pentru ca nu ne pot obliga,voi cei care sunteti in orasele astea mai mari si iesit in strada strigati si pentru copii nostri sa ii lase in pace[/quote]

Dar daca il vei da la 7 ani la scoala va avea cine sa stea dupa el cand iese la 12? Nu vei avea aceeasi problema? Si nu te obliga nimeni, il dai daca tu consideri ca e pregatit.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

19.01.2012 10:54   Re: clasa 0  citat 

----------
Lorikay a scris:
Nu vei avea aceeasi problema?
----------

Ba da, dar
1. problema se mai amana cu un an si
2. copilul e cu un an mai mare totusi.
trag cu ochiul

Cat despre faptul ca n-o obliga nimeni nu-s asa sigura, s-ar putea s-o oblige legislatia in vigoare. zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

20.01.2012 9:56     citat 

Azi mi-am luat inima-n dinti si am mers sa-mi inscriu copilul la scoala, in clasa 1. Dupa ce acum 2 luni, directorul scolii mi-a spus ca nu vor organiza clasa 0 pentru ca nu au spatiu, astazi, invatatorul mi-a spus ca-l inscrie, dar la clasa 0 pentru ca de la inspectorat li s-a spus ca in 2012 - 2013 nu se va forma clasa 1. Asta cel putin la scoala la care vrem noi sa mergem. prostit Asa ca sunt prostit M-am dus bou si am venit vaca. socat Stiti ceva, au aparut normele, exista ceva concret?

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

20.01.2012 10:13     citat 

Eu nu am auzit nimic de norme.
F ciudat ce scrii, Cayia. Nu am auzit asa ceva pana acum. Cum ramane cu copiii de 6 ani care termina grupa pregatitoare la gradi? Fac clasa pregatitoare la scoala?
E dreptul tau sa-ti incrii copilul in ce clasa vrei: ori in clasa 1 ori in clasa pregatitoare. Depinde de cat de pregatit consideri ca iti este copilul. Noua asa nu s-a explicat. In plus, ai o declaratie pe propria raspundere pe care trebuie sa o semnezi cand iti inscrii copilul.

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 4 luni
Paula-Maria: 11 ani, 11 luni

20.01.2012 10:29     citat 

----------
Cayia a scris:
Azi mi-am luat inima-n dinti si am mers sa-mi inscriu copilul la scoala, in clasa 1. Dupa ce acum 2 luni, directorul scolii mi-a spus ca nu vor organiza clasa 0 pentru ca nu au spatiu, astazi, invatatorul mi-a spus ca-l inscrie, dar la clasa 0 pentru ca de la inspectorat li s-a spus ca in 2012 - 2013 nu se va forma clasa 1. Asta cel putin la scoala la care vrem noi sa mergem. prostit Asa ca sunt prostit M-am dus bou si am venit vaca. socat Stiti ceva, au aparut normele, exista ceva concret?
----------

legea a aparut....dar nu si metodologia...nu se stie nimic concret, deocamdata....in urm. luni o s-apara...

sus

Denunta
mihiab

Copii

21.01.2012 9:42     citat 

----------
Cayia a scris:
----------

Cayia mai asteapta sa se limpenzeasca ,,mintile luminate,,. Ce ti-a spus directorul pare perfect realizabil in logica romaneasca (chiar daca renunta la o generatie). Fosta educatoare a lui fiu-meu spunea zilele trecute ca-i posibil sa faca si astfel de idiotenii .

sus

Denunta
admin

22.01.2012 8:42     citat 

http://www.parinti.com/Clasapregatitoar...40650.html

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

22.01.2012 9:10     citat 

Conform ----------
citat:
In clasa pregatitoare vor invata copiii care pana la 31 august 2012 vor avea sase ani impliniti sau, in cazuri speciale, cei care vor implini aceasta varsta pana la 31 decembrie 2012.
----------
fi-miu va merge la clasa pregatitoare prostit Frate, exact cand ma obisnuisem cu ideea ca va merge la clasa 1, o luam de la capat cu clasa 0. E bine si asa, pe mine nu ma deranjeaza foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

22.01.2012 11:13     citat 

----------
Cayia a scris:
Conform
----------
citat:
In clasa pregatitoare vor invata copiii care pana la 31 august 2012 vor avea sase ani impliniti sau, in cazuri speciale, cei care vor implini aceasta varsta pana la 31 decembrie 2012.
----------
fi-miu va merge la clasa pregatitoare prostit Frate, exact cand ma obisnuisem cu ideea ca va merge la clasa 1, o luam de la capat cu clasa 0. E bine si asa, pe mine nu ma deranjeaza rad
----------

bre, daca mai face multe clase 0, pregatitoare si nu stiu mai ce, o sa-i creasca mustati din clasa 5-a rad

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

22.01.2012 11:31     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
Cayia a scris:
Conform
----------
citat:
----------
fi-miu va merge la clasa pregatitoare prostit Frate, exact cand ma obisnuisem cu ideea ca va merge la clasa 1, o luam de la capat cu clasa 0. E bine si asa, pe mine nu ma deranjeaza foarte fericit
----------

bre, daca mai face multe clase 0, pregatitoare si nu stiu mai ce, o sa-i creasca mustati din clasa 5-a foarte fericit
----------

cayia, furni rad rad rad sunteti super simpatice!
desi cayiei cred ca nu prea ii vine sa rada!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: