· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (307)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (307)     
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 1 luna
am nascut deja!

21.10.2011 6:26     citat 

buna seara fetelor
raul e mai bine acum, a avut febra zilele trecute si am fost la dr sa ne dea si o trimitere la orl ca nu respira bine, diagnosticul a fost: herpangina, rinoadenoidita acuta si otita surata bilaterala trist
tratament: nurofen 5 ml la 8 ore, isoprinosine jumatate de pastila de doua ori pe zi, si betabioptal si olint de 3 ori pe zi
miercuri am fost la dr si ieri la orl, acum e bine raul starea lui e ok nu e plangacios, si nu s-a plans tare de dureri de ureche, mai zicea din cand in cand doar, la fel ca si cu burtica
de miercuri nu l-am mai dus la cresa si cred ca nu il mai duc o perioada sa se faca bine o data ca nu mai pot asa
mi-a zis orl-istul ca daca nu se desunda nasul si nu isi revine respiratia dupa 10-14 zile s-ar putea sa fie nevoie sa ii scoatem polipii, eu sincer am o retinere cu chestia asta si nu stiu daca o sa fiu de acord, ma mai informez pana atunci

inca nu mi-am gasit de lucru dar mai caut, am lasat-o mai moale putin ca deja eram prea stresata

noi de imunitate folosim SEPTILIN exclamatie

ice sarut ce frumoasa e zuza in costum national sarut

crysy si eu zic la fel ca sun, nu te mai tot gandi si nu te mai stresa ca o sa vina bb 2 cand va asteptati mai putin

va pup pe toate

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 5 luni

21.10.2011 8:58     citat 

Buna seara fetele !
Urschu , crysy multumesc de raspuns . M-am gandit si eu ca nu e ok sa-i pun picaturi de nas in aerosol dar am zis sa intreb totusi ca poate ma insel . Dr nu am intrebat ca mi-a fost jena . Oricum nu a mai fost nevoie sa-i pun picaturi in nas ca in timpul zilei a inceput sa-i curga nasul si s-a desfundat singur . I-am dat oscilo si e mai bine dar a inceput sa tuseasca azi trist asa ca am pus in seara asta 3 ridichi sa faca sirop pt maine si sper sa-i treaca asa .
Rome cate zile i-ai dat oscilo de i-a trecut ? Eu mereu ai dau 6 zile cate un tub /zi si niciodata nu i-a trecut definitiv . Se ameliora starea lui dat tot 10 zile il tinea raceala .
Si eu ai dau un sirop cu echinaceea , propolis si vit C iar pe el scrie ca se da de la 1 an . Probabil propolisul e intrezis in cantitate mare ca altfel nu erau nebuni sa scoata un sirop pt copii care se poate da de la un an si sa nu fie voie . Oricum nu stiam treaba asta ,o sa intreb homeopata sa vad ce zice si ea .
Crysy nu mai fi strsata , relaxeazate sinu te mai gandi la bb ca o sa vina el cand nu te astepti .
Ice ce frumoasa e Zuza in costum national , tare bine ai sta .
O adevarata performanta ca nu i-ai dat lui Keane pana acum antibiotic , felicitari . Poate pe voi va ajuta putin si sistemul ca la noi cum stranuta copilul si mergi la dr cum iti da antibiotic trist . Eu nu am mai fost cu el la pediatra cred ca de 6 luni din cauza asta si sper sa nu mai ajungem curand.
Anca imi pare rau de asa diagnostic . Suna cam pompos si nici nu stiu ce inseamna dar nu cred ca e asa grav dupa cum spui ca se simte Raul . E important sa fie el vesel si sa se simta bine .
E bine sa nu mai fii stresata ca oricum nu te alegi cu nimic decat cu dureri de cap . Am trecut si eu prin faza asta si acum pot sa zic ca e mai bine dar nu foarte bine . Nu are cum sa fie bine cu un singur venit dar trecem noi si peste asta . Eu am incercat sa vad partea buna din aceasta situatie , am grija de Bogdan asa cum vreau eu si nimeni nu o poate face mai bine ca mine iar asta chiar ma bucura . O sa vina si vremea cand o sa-mi gasesc de munca si atunci sigur o sa-mi para rau ca nu mai am asa mult timp sa stau cu el .
Alexxya , dar nu-i putin lucru ca i-ai facut mobila . O sa aveti timp si de restul, important e ca sunt in plan si ca Dia reactioneaza bine .
Si lui Bogdan ai place stilul asta dar nu reusesc sa-l fac sa stranga dupa ce se joaca . Cand termina cu un joc il strange cat de cat si il arunca in sus . Asa face cu orice jucarie dupa ce se joaca cu ea .
Anca sa-mi zici si mie daca va merge bine cu Septilin .

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani, 1 luna

21.10.2011 9:21     citat 

Ce frumoasa e Ksenia! Pare timida...asa e? sau numai in poza?
Diana pare timida numai cand vrea. Daca vede ca un om necunoscut o baga in seama lasa capul in jos si se uita pe sub sprancene sau se face ca are treaba cu buzunarele si toata lumea cand o vede asa, o trateaza ca pe... o pisica (nu gasesc alta comparatie)...sa o mangaie, sa ii vorbeasca pe tonul ala prefacut care ma scoate din sarite ca-mi amintesc de copilaria mea...pana se prinde fiica-mea de miscare. Cum sta ea asa cu capul lasat si uitandu-se pe sub sprancene, sare deodata pe om sa-i smulga ba telefonul, ba sacosa si se uita si urat la el... ca nu-i da drumul si uneori tipa "maaaaa". Atunci se cam termina comportamentul ala nepotrivit al lor. Pe mine ma amuza...pe ceilalti ii lasa macar uimiti in prima faza... Niciodata nu intervin pentru ca e doar un raspuns la comportamentul lor. Daca omul se poarta firesc, la fel de firesc reactioneaza si ea...de ce as interveni..,
Anca, sanatate multa. Bine ca poti sta cu el acasa deocamdata. Imi dau seama ca e greu cu banii.
Crysy, se intampla lucrurile chiar la momentul potrivit. Nu te stresa prea tare. Dia nu e interesata de citit si nici de numarat. De fapt...credeam ca oricum astea apar mai tarziu...fiecare copil are ritmul sau. Dia e interesata acum foarte mult de locul obiectelor in spatiu. Si pe strada daca o frunza e pe jos imi arata ca e din copac...daca o banca e mai in fata imi arata ca nu e in rand cu celelalte. E intr-o faza sensibila a limbajului, comunicarii... nu vorbeste dar prinde imediat orice cuvant. Ne jucam in engleza "Show me the..." si imediat imi arata. Retine repede cuvinte, stie cuvinte care denumesc obiecte din jur si partile corpului si e interesata de cuvinte noi...asteapta sa-i spun un cuvant si ea sa ghiceasca ce am spus, aratandu-mi. Inainte nu asculta poezii, ii erau indiferente. Acum parca ma soarbe din priviri de cate ori ii spun vreo poezie pe un anumit ton si zice din cand in cand cu directie "daaaa" sau "mmmmmm" depinde... Chiar dati-mi si mie niste poezii de grupa mica...de prichindei. Preferata ei e aia cu "" O fetita cu fundita/ Se ducea la gradinita..." De unde iau altele noi?
Ii mai plac mult incastrele... e cam normal in perioada asta...pt ca pana la urma si acolo pune formele la locul lor.

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 4 luni

22.10.2011 7:53     citat 

Neata!

Da fetele, e cam mult 3 lg, asa ca am sa ma rezum la una sg si vom vedea. Ridichia neagra si-a facut efectul f bine, abia dupa o zi s-a mai tras tusea. Mai are cate un muc razlet si mai tuseste scotand afara secretii dar cel putin e ok.

Anca, suna aiurea diag, multa sanatate , pupici la bolnavior sarut

Crysy, nu dispera sarut Lasa timpul sa decida trag cu ochiul

Ice, e o scumpa sarut Ii sta bine in costum sarut

Gimi, eu i-am dat 3 zile oscilo de 2 ori pe zi, asa fac la raceala, mucii nu trec dar trece starea rea cu ochi plansi, apoi ma rezum la picaturi si sirop de tuse. Dar uite ca si la noi sunt 2 sapt si tot nu este rafecuta complet.
Iti urez si tie si Ancai multa bafta sa va agsiti ceva decent de lucru.
Eu am stat marti acasa ca nu a avut cine sta cu Meli...a fost atat de cuminte, nu a plans deloc o zi intreaga....mi-a placut atat de mult sa stam impreuna. Conteaza tare mult sa poti sta cu copilul si sa controlezi tot.

Alexya, noi ascultam cantecelele de gradi pe youtube, si probail ca daca mergi pe google sg gasesti versuri. Meli spune cand vrea poezii, cam 3 zice. D-astea scurte si inumara pana la 10, nu mereu corect dar zice toate cifrele rad Noi suntem la cap Gummy bear ne-a inebunit prostit

Uploaded with ImageShack.us

sus

Denunta
urschuletz

Copii

22.10.2011 9:28     citat 

Sunssssssssss, cu mare intarziere, La multi ani !, sa fii sanatoasa si fericita, multi pupucu de la noi sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 5 luni
Radu Stefan: 7 ani, 1 luna

22.10.2011 9:43     citat 

La multi ani Sunsh!!!!!!!!!! Sanatate si multa bucurie!
Zuza e o scumpa, asa faina esti in costumul national.
Meli mai ce dulce este acolo cu mascota ta zambet
crysy nu te mai stresa ca sigur o sa vina al doilea daca te relaxezi zambet, eu am avut niste prieteni si s-au stresat 2 ani ca nu pot avea copil si la un moment dat au zis ca asta e, o sa mai stea vre-o 2 luni si isi fac programare la doctor sa vada ce se intampla si de ce nu se prinde iar in cele 2 luni cand nu s-au mai stresat a ramas insarcinata si are o frumusete de fata acum.Tinem pumnii sa iasa cat mai repede.
Va pupam dulce pe toate si sa aveti un week-end fain.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 3 luni

22.10.2011 10:40     citat 

Off Anca ce de probleme! va doresc multa, multa sanatate!

Gimi si aici sunt destui medici care presciu antibioticul foarte usor si multa lume/mamici care il administreaza de capul lor trist trist Intr-o noapte cand era Keane mai mic am ajuns cu el la clinica pt ca nu ii scadea febra sub 40 si medicul de garda ne-a dat antibiotic, dar am ales sa astept pana dimineata cand pot sa sun pediatrul si intr-adevar el ne-a sfatuit sa continuam doar cu antitermicele alternativ pana a doua zi si nu a fost nevoie de antibiotic pt ca apoi febra a scazut.

Alexxya da, Ksenia este timida... pana cunoaste omul scot limba Nu vorbeste deloc cand o intreaba cineva ceva desi acasa nu-i tace gurita 1min. Chiar daca ne vedem cu persoane pe care le cunoaste cat de cat primele 15-20 min nu zice nimic apoi se desfasoara. Cand suntem pe afara se apropie de copiii incet, incet si intra cu ei in joaca fara sa zica nimic.

Ce scumpa e Meli cu Gummy sarut Ksenia e cu Hello Kitty si M. Mouse in perioada asta.

Suns la multi ani! multa, multa fericire si sanatate! sarut sarut sarut sarut sarut

Costumul Kseniei e de la Botiza- Maramures. Anul asta am ajuns prin zona respectiva si am stat la o pensiune, duminica dimineata am mers la Manastire la Barsana imbracate amandoua cu sumna rad

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 5 luni
Radu Stefan: 7 ani, 1 luna

22.10.2011 11:45     citat 

vrem foto si cu tine ICE scot limba

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 3 luni

22.10.2011 12:14     citat 

Roxy, Roxy rad Imi erau un pic mari hainele, dar le-am purtat cu mare drag sarut

sus

Denunta
mirumati

Copii
Miruna Bianca: 17 ani, 1 luna
Mathias Andrei: 13 ani, 7 luni
Patrick Elias: 10 ani, 3 luni

22.10.2011 3:09     citat 

Buna fetele! Remember me?
De cand am inceput munca nu mai am timp nici sa respir. Dimineata la 7 plec la gradi (cu Patrick dupa mine, evident), la 1 ajung acasa, ii dau papa, il culc si plec iar, pe la 3-4. Intre timp Miruna il aduce pe Mati de la gradinita (apoi pleaca si ea inapoi la scoala) si Mati ramane cu Patrick, si la 5 ajunge si Miruna acasa. Am gasit niste copii (intre 5 si 14 ani) si fac meditatii la engleza. In jur de 7 ajung si eu acasa. De obicei nici nu mai stiu cum ma cheama. Doar cat le fac mancare, ii spal si ii bag in pat si gata ziua. Nu mai am timp de nimic altceva.
Patrick abia a terminat injectiile acum o saptamana si iar tuseste si ii curge nasul. Nu stiu ce sa ii mai fac. Am inceput sa ii dau propolis (facut de bunica mea), sper sa nu i-l dau degeaba.
Acum avem toti vacanta o saptamana, poate asa imi mai revin si eu.
Mati si Patrick ma streseaza zilnic ca vor inapoi acasa (nu stiu daca am apucat sa va zic dar ne-am mutat, am gasit un alt apartament mai ieftin si mai aproape de scoala Mirunei, ca acum ea il duce si ea il aduce pe Mati de la gradinita si ii era greu sa mearga o ora pana acasa).
N-am apucat sa citesc nimic din urma, am profitat ca doarme monstrul mic si am intrat sa va zic ca inca mai traiesc. scot limba O sa ma pun la curent cu noutatile (sper) in vacanta asta.
Va pup pe toate! sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
10 ani
DARIA CATALINA - fata lui tata
6 ani, 8 luni

22.10.2011 3:31     citat 

Buna fetele!

Am fost si noi prin oras si acum Yanis doarme si eu stau pe net putin , pana se trezeste! scot limba In seara asta avem nunta , asa ca dupa aceea trebuie sa ma pregatesc.
mai feteleor , eu stiu foarte bine ca nu trtebuie sa ma stresez , dar , din pacate nu ma pot abtine! jenat Nu as vrea sa fie prea mare diferenta intre ei , de asta vreau sa se intample cat mai repede. In afara de asta , nu stiu cum sa va explic , e o dorinta foarte mare de a mai avea un copil. E la fel de intensa ca inainte sa-l avem pe Yanis.

Ice , sunteti minunate! Ce bine va sta! sarut sarut sarut

Urschu ce-l strange in brate pe Gummy! rad rad sarut sarut Cred ca ti-a placut atre mult sa stai cu Meli acasa!

Alexya , sunt pe net multe, multe poezii pt. ei < am luat si eu ca Yanis e fascinat sa-i spun poezii! scot limba

Miru , ce program infernal ai!!!! trist Pe Patrik il duci si pe el la gradi?

Roxy , we placut si voua sarut sarut

Suns LA MULTI ANI!! sa fii fericita si sa ai parte de tot ce iti doresti!

sus

Denunta
mirumati

Copii
Miruna Bianca: 17 ani, 1 luna
Mathias Andrei: 13 ani, 7 luni
Patrick Elias: 10 ani, 3 luni

22.10.2011 3:49     citat 

Da Crysy, il iau cu mine, la grupa mea. S-a obisnuit de acum cu naveta, plecam la 7 fara 5 din casa si ajungem la 8 fara un sfert la gradinita. E la 15 km de Bacau noroc ca nu e prea departe. De acum stie si unde trebuie sa coboram din autobuz (schimbam 2 autobuze, de fapt un autobuz in oras si apoi luam un microbuz pana in sat, la gradinita).
Suns, La multi ani si sa fii fericita!!!! Scuze, n-am stiut. jenat

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 1 luna
am nascut deja!

22.10.2011 9:10     citat 

ice ce frumoase sunteti, trebuia sa-l imbraci si pe keane sarutsarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii

23.10.2011 9:18     citat 

Neata!

Ice, sunteti extraordinari sarut F frumoase fetele sarut

Miru, ce program trist Multa sanatate la pici sarut Ce domnisoara mare ai sarut I-ai dat o mare responsabilitate pe cap.

Crysy, tinem pumnii sa iasa cat mai repede. Niste teste de ovulatie ai incercat?

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 5 luni
Al mic: 6 ani, 10 luni

23.10.2011 11:27     citat 

Va multumesc mult pentru urari! sarut sarut

Ice sunteti amandoua foarte frumoase in costume nationale! sarut Si ce seamana cei doi K.

Meli nu te mai desparti de Gummy Bear cum nu se mai desparte Ema de Minnie Mouse. sarut

Miru multa putere si sanatate! Ti-a dat D-zeu niste copii extraordinari.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: