· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (307)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (307)     
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

29.10.2011 12:03     citat 

E a 2a zi de tratament si pare mai rau...dar doar la somn,tuseste pana se ineaca nu poate respira si ii vine greata.Alexxya ce poti sa imi spui,cand apar rezultate?Stau treaza ca mi-e teama sa nu ramana fara aer.Abia luni ne-a chemat la control.
Cand are crizele astea tot imi vine in cap antibioticul prescris de med de fam desi stiu ca nu ar ajuta-o dar asa imi vine sa ii dau orice numai sa doarma linistita si sa ii treaca.
A zis homeopata ca dupa ce tratam tusea trecem la imunizare....poate nu o sa mai traga asa rau.Sunt copii care racesc des dar au muci si un pic de tuse si gata...a mea a racit si luna trecuta si luna asta si cu greu,ft greu am trecut peste...
Ce pot sa ii fac cand are crizele astea de tuse noaptea?
Frumos ce face sotul tau,are talent !

Le uram multa sanatate picilor!

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
9 ani, 11 luni
DARIA CATALINA - fata lui tata
6 ani, 8 luni

29.10.2011 7:48     citat 

Buna dimineata!

A fost foarte frumos la ziua lui Yanis copiii s-au chiar distrat si mai ales am avut ocazia sa ii vedem pe Mario si peAlbert! scot limba Mario e asa de dragut si i-a spus lui Yanis La Multi ani si il striga sa se joace , e super! luni mergem noi la ziua lui , ne tinem de petreceri! scot limba rad

Alexya, trebuie sa insisti , sa-i spui mereu sa nu mai faca . Pana la urma nu va mai apuca. E provocata cand reactioneaza asa sau fara motuv apuca de par?

Lore , nu stiu ce sa zic , Yanis a tusit de vreo 3 ori pana acum , dar tusea o data si gata , asa ca nu stiu ce sa zic! Poate isi face efectul tratamentul si se amelioreaza si starea ei. sarut

Pozele cred ca maine le descarc si o sa pun atunci.

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 9 ani, 11 luni
Albert Stefan: 8 ani, 2 luni

29.10.2011 8:15     citat 

neata! eu savurez cafeluta, piticii inca dorm obositi dupa petrecerea lui yanis scot limba a fost tare frumos, crysy si mario a fost incantat, tot drumul a intrebat iar de yanis :)si bineinteles tortul a fost super a fascinat toti copilasii; abia astept luni si petrecerea lui sa vad cum reactioneaza zambet pe mn ma impresionat yanis cat poate fi de cuminte si linistit, si cum se joaca singurel sarut ii trebuie un frate neaparat trag cu ochiul eu am descarcat pozele dar te las pe tine sa le postezi trag cu ochiul
ms fetelor de aprecieri,a fost tare frumos si la botez si la munte mai ales, singurul regret e ca nu am avut pozar profesionist la botez si nu am poze reusite, dar asta e, ne-am limitat la cat buget am avut.
si mario a avut o raceala, cu super tuse mai ales noaptea prin somn il apuca si tusea pana si voma uneori,diagnosticul a fost traheita, mi-a dat pulmex baby crema de dat pe piept, 5 zile siropel prospan si tot nu i-a trecut si apoi am trecut pe humex expectorant sirop si i-a facut bn. si siropul de patlagina de la plafar e f bun pentru tuse.
multa sanatate la pitici sarut
ice sarut am uitat sa-ti multumesc pt sfatul cu osanit pt dintisori,ma ajutat mult, acum i-a iesit si maseluta, sa vedem la celelalte cum reactioneaza..

sus

Denunta
Loredana023

Copii

29.10.2011 9:06     citat 

La multi ani Yanis!!! Abia astept poze!!

Aseara abia daca am dormit...venea sotul la usa noastra si zice "ANTIBIOTIC,draga mea"...are vreo legatura tusea cu antibioticul?Aseara cu greu m-am abtinut sa nu plec la urgente cu ea plang sau sunt foarte trist E samata si de homeopata nu dau...ce fac????!!!Pulmex nu ii pot da ca e mentolat si nu are voie cu homeopate.

sus

Denunta
Loredana023

Copii

29.10.2011 9:51     citat 

Am dat de dr si mi-a dat ipeca la 2 ore inclusiv noaptea...va pup

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

29.10.2011 10:06     citat 

Yubi ma bucur ca v-a fost de folos sarut
V-am admirat si eu pozele! daca nu te-as fi vazut cu burtica nu as crede ca esti mamica de 2 ingerasi- arati superb! Ai 2 ingerasi atata de frumosi. Sa fiti sanatosi!

Sanatate multa Rebeca!

La multi ani Yanis! sa ai parte de tot ce-i mai frumos si bun pe lume! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani
am nascut deja!

29.10.2011 4:22     citat 

la multi ani yanis!!! sa fi sanatos si fericit

of lore imi pare rau ca treceti prin asta, sanatate multa sarut

alexya super ce face sotul tau

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 2 luni

29.10.2011 9:37     citat 

La multi ani Yanis !!!, sa fi sanatos si sa ai parte de tot ce-i mai frumos in viata sarut , abia asteptam pozele.

Alexxya, stai linistia ca e forma de ursulet rad , i-o aratam lui Gimi zambet
Foarte frumoase jucarii si e super ca are cine i le face.
De comportamentul Dianei nu stiu ce sa zic, poate vede la alti copii si repeta si ea, Lucas mai face din-astea, mai ales daca vede la baietii mai mari confuz

Rebeca, sanatate multa, multa, nu stiu ce se zic, in mod normal eu stiam ca la homeopate trebuie sa cam ti legatura permanent cu dr. sa-i spui ce schimbari apar...sper ca sunteti mai bine.

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

29.10.2011 11:28     citat 

Rome, nu e un comportament copiat. Ea nu copiaza ce fac alti copii. De obicei e cam invers. Initiativa e a ei. Crysy, nu o face doar cand e provocata. De multe ori ii trage de par fara un motiv anume. Pare sa se distreze cand face asta. E trista cand copilul incepe si plange si pare trista cand ii amintesc si dupa aceea ca a tras copilul de par, i-a facut buba si l-a facut sa planga. Doar ca...uita repede...sau actiunea in sine i se pare mai atragatoare...
Lore...o sa va faceti bine la un moment dat. E mai greu acum, dar Rebe e un copil puternic. Stiu ce inseamna sa se sufoce copilul...cat am tras-o si noi cu laringita Dianei ...Dia are episoade de apnee inca dar nu pot face nimic pana la 3 ani. Asa ca stau din cand in cand noaptea si o pazesc, atunci cand mi se pare ca e mai rau. Atunci cand nu poate sa respire in somn si pare sa se sufoce eu stiu ca e de la laringe. Voi ai fost la ORL? Scuze, sunt in urma cu cititul si nu-mi amintesc daca ai spus asta. Doar ca atunci cand ai spus cum se sufoca in somn ma gandeam la laringita...sigur pot sa fie multe alte cauze. Alte analize? Noi tocmai ce le-am luat de la dr... sunt valori absolut normale... Intr-un fel m-am simtit f bine pt ca acum vreun an nu asimila fierul si avea valori f scazute. La ultimele analize totul e in limite perfect normale. Eu zic ca n-ai de ce sa-i dai antibiotic preventiv...doar ca nu sunt doctor. Eu nu i-as da nici daca mi-ar demonstra ca e antibioticul corect. Incearca si cu naturiste pe langa homeopate. Nu au ce sa-i faca rau. Vorbeste totusi inainte cu doctorita ta. Dianei i-a facut bine si Stodal- e un sirop homeopat, si, de asemenea, siropul de patlagina-asta nu-i homeopat, e ceva natural. Noi am mai luat si Castan salbatic de la Naturaplant si a fost foarte bun. E bun si ceaiul de musetel cu miere Depinde acum...vorbeste cu homeopata si intreab-o ce-i poti da si natural. Homeopatele pot produce o agravare pe timp scurt, apoi aduc imbunatatiri...la noi de fiecare data pare sa se intample asa. In primele ore dupa ce ia homeopatele se simte mai rau, apoi brusc se face bine. Stari de voma mai are? La ce interval de timp ai dat bilutele inainte de a avea starea de greata ( a fost o singura data, izolat de cxelelalte simptome?)? Cand Dia a avut 39.5, intr-o noapte, am exagerat cu Belladona (desi teoretic stiam ca nu au un efect mai puternic daca dau mai multe, nu sunt ca alopatele) si s-a linistit dupa ce a vomitat. Nu inseamna ca asta s-a intamplat la voi. Imi amintesc si eu din peripetiile noastre de inceput. Mai era o tehnica...nu stiu daca functioneaza si la voi... mie mi-a zis homeopata sa dizolv 6 gr de Ipeca in putina apa si sa-i dau in criza (cand pare ca se sufoca) din 15 in 15 min cate o lingurita daca altfel nu se linisteste. Nu a fost cazul pana acum. Dupa prima doza se linisteste imediat.
Miru... imi pare rau ca nu ai pe cineva care sa te ajute cu copiii. Cred ca va e foarte greu. Imi dau seama ca faci tot ce poti pentru ei. O admir mult pe Miruna! Micuta, are o responsablitate destul de mare pentru varsta ei. Cred ca e mai matura decat cei de varsta ei.
Rome...parca tu mi-ai dat site-ul ala cu poezii? Nu gasesc nimic interesant. Eu caut ceva pt Dia- nu vorbeste... ca de exemplu:
O fetita cu .....fundita (imi arata fundita in par)
Se ducea la.....gradinita (imi arata unde e gradinita)
Mami o intreba
Unde te duci fetita mea? (ridica din umeri si din maini a intrebare)...etc...
Cred ca e altfel cu copiii care vorbesc...Cu Dia caut mereu sa o implic in ceea ce spun, in poezii, in cantecele...si cum nu spune decat cateva cuvinte, gesturile, miscarile sunt cele folosite de ea. De-asta intreb...mai stiti astfel de poezii? Stiam o poezie despre un cocos cu nu stiu ce fel de coada...nu am mai auzit-o de la gradinita dar stiu ca mi-l imaginam pe cocosul ala mergand tantos printre gaini. Nu o gasesc...dar ceva poezii in genul asta?
Rome, tu ce poezii il inveti de acolo?

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani
am nascut deja!

30.10.2011 9:40     citat 

alexya parerea mea este ca ar trebui totusi sa o incurajezi sa vorbeasca, poate ea crede ca e ok sa gesticuleze doar si ca nu trebuie sa vorbeasca, se vede ca e un copil foarte inteligent si cu sigurant ar reusi sa se exprime si prin cuvinte daca o incurajezi. cred ca ii va fi ei mult mai usor in relatiile cu ceilalti copii.
eu stiu ca nu e musai sa vorbeasca, ca sa va puteti intelege dar cred ca pentru ea ar fi important sa poata vb cu ceilalti copii
e doar parerea mea, nu vreau sa te superi.

o poezie de la noi:
soricel...burtos
lasa burta...jos
ca vine...pisica
si papa...burtica

si ii mai spun si
pisicuta pis-pis-pis
te-am visat azi-noapte in vis
te spalai, te pieptanai
funda rosie-ti puneai
(si eu adaug)vai, vai, vai ce frumoasa mai erai zambet

si
chit-chit-chit e un soricel
mic dar fara frica
defileaza zi si noapte chiar langa pisica
hoata-l vede si-nadins sa se plimbe-l lasa,
chitisor e un pui prostut ce aplecat de acasa.
sa mai cresti tu nitelus! asta-i toata treaba,
iar cand ne vom da binete,
pun pe tine laba

sunt cateva poezii ce mi le spuneau ai mei cand eram mica zambet
sper sa va placa

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

30.10.2011 9:42     citat 

----------
alexxya a scris:
Eu zic ca n-ai de ce sa-i dai antibiotic preventiv...doar ca nu sunt doctor.
----------

Cu antibioticul (ne)dat preventiv sunt de acord, insa cu asta

----------
alexxya a scris:
Eu nu i-as da nici daca mi-ar demonstra ca e antibioticul corect. Incearca si cu naturiste pe langa homeopate. Nu au ce sa-i faca rau.
----------

nu sunt chiar deloc de acord. Si ba da, si naturistele ii pot face rau.

Loredana, ce ai descris tu mai inainte foarte probabil a fost ceea ce se numeste "prima agravare", a scris adelia ceva despre ea aici:
http://www.parinti.com/modules.php?name...ic&t=35908

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 3 luni

30.10.2011 10:02     citat 

Neata!

La multi ani, Yanis! Sa ai parte de noroc si iubire! sarut sarut sarut sarut

La multi ani, Georgy! Sa ai o zi superba! sarut sarut sarut sarut

Nu am apucat sa intru ca am fost la niste cursuri. Meli tot nu vrea sa pape pranzul. Asa fructele si iuartul cu branza il vrea, mai roade un biscu si cam atat. O mai pacalesc cu cate un sanvici.

Gimi, mi-a placut filmuletul cu Bogdanel sarut

Rome, cred ca i-ar fi placut lui Meli ursuletul tau ca seamana cu Gummy scot limba
Meli are 2 alunite aparute la cateva luni.

Yubi, sa va traiasca micul crestin sarut Am vizitat fb si sunteti frumosi sarut

Smiri, i-am dat ridichie neagra cu miere si intr-o zi a trecut tot

Gimi, ma bucur ca ai gasit de lucru, sper sa fie ok pana la capat si pt Bogdanel bineinteles sarut

Lorelay, ma bucur ca s-au aranjazt toate sarut Multa sanatate

Loredana, poate ca niste aerosoli ar rez problema. Prima raceala a lui Meli asa a fost si ne-am rezumat doar la aerosoli cu Dexametazona si Adrenalina. Chiar ne-a recomandat pe timpul noptii la criza sa facem o jumate de doza de dexa si apoi scoasa cateva min pe balcon Multa sanatate sarut
In legatura cu antib ai zis ca ai facut exudat si ca e ok...dar Zinatul...mi se pare f tare trist

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 3 luni

30.10.2011 10:28     citat 

Alexya, in locul tau i-as distrage atentia in mom ala, chiar si mom de dupa ce isi ia mana din parul copilului. As cere scuze parintelui ,as mangaia rapid copil respectiv , iar pe Diana as distarge-o cu alceva.Fara sa-i mai amintesc nimic, fara sa-i mai spun ca e gresit......
Tu faci cu ea in fiecare zi cate o activitate? Gen carticele, poezii? Ai incercat sa o lasi sa nu faceti nimic de genul ''scoala''? Ma gandesc ca astea sunt reactii ale ei in mom cand tu nu esti ''lannga ea''. Ai zis ca atunci cand e cu tine e copilul model. Sa nu te superi pe mine, ma gandesc de unde vin toate astea....Multa rabdare sarut

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 10 ani, 1 luna

30.10.2011 1:33     citat 

O duminica frumoasa! sarut

La multi ani, Yanis! sarut sarut
La multi ani, Georgy! sarut zambet

Rome, multumesc de imprumut rad rad Pai eu ii tot spun sotului ca sun un prieten daca el nik rad rad

Urschu, asa-i ca ridichea asta neagra e minunata ?sarut Din ce imi amintesc eu de cand era melania micuta, ea mai avea perioade din astea nemancacoase. Eu abia acum am inceput sa-i dau sucuri din fructe stoarse de mine pt apetit intru cat pana acum manca fructul intreg. Poate sucul de portocale sa-i redeschida pofta de mancare fetei sarut

alexxya,

un pitic atat de mic
facea baie-ntr-un ibric
vai, vai, ce pacat
ca piticul s-a inecat

(cam sumbra poezia...atat stiu) rad

Aaa...si un joculet pe care mi l-a povestit eduard de la gradinita:

Vine ploaia...pic,pic, pic ( si gesticulezi stropii de ploaie batand cu degetele pe masa)
Tuna (bati cu pumnii in masa usurel)
Tuna mai tare (bati cu pumnii mai tare)
Ploua, ploua... (iar bati cu varfurile degetelelor mai tare)
Uraaa, a iesit soarele....(ridici mainile sus)

anca, sarut

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 4 luni

30.10.2011 2:14     citat 

Buna fetele !
Rome ms mult de pont , am fost la billa dar nu mai aveau le terminasera si a sunat tipa care era pe raionul respectiv la alt sediu si aveau dar e cam departe de mine si nu ma duc pana acolo . Oricum o sa urmaresc in toate magazinele in care intru si gasesc eu pana la urma . sarut
Loredana nu stiu ce sfat sa-ti dau ,ca suntem si noi la inceput cu homeopatele, nu folosim de mult timp ,dar stiu ca treb sa ai mai multa rabdare decat la alopate si sa nu-i dai nimic in plus fara sa stie medicul . Eu am facut treaba asta , apoi am intrebat-o de niste simptome pe care le avea bogdan si m-a intrebat ea daca i-am dat ceva pe langa tratament . Ii datusem oscilo iar in cazul nostru nu era bine , a zis ea ca anuleaza din efectul celorlalte bilute si am mai lungit tratam cu cateva zile si a fost bine .
Urschu multumim mult sarut
Si la noi a fost buna ridichea neagra dar cam 5 zile i-am dat plus plantusin comprimate ( ca alea ai plac lui si nu-l mai chinui cu siropul ) si ne-a trecut tusea in 10 zile . Nu reusesc niciodata sa-l fac bine mai devreme de 10 zile , am obs ca atat il tine pe el raceala indiferent daca sunt doar muci sau si tuseste .
Rome ce faci cu macesele , adica cum le prepari ? Am fost in piata de dim si am vazut macese in vreo 4 locuri si m-am gandit la tine . Am vrut sa cumpar dar nu stiu ce sa fac cu ele . Parca ai zis tu odata si de macese cand se discuta despre catina dar nu mai retin cum ai zis ca le prepari .
La multi ani Yanis !
La multi ani Georgy !

O poezie pe care o spunem noi inainte de culcare
Noapte buna pasarele
Rate, gaste si curcani
Am venit in seara asta
Sa va cumpar fara bani

Mai e o strofa dar nu o stiu ca poezia am invatat-o asta -vara de la un vecin de la tara si strofa a doua nu am retinut-o .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: