· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > numai fructe pana la 9 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor numai fructe pana la 9 luni     
admin

14.11.2002 3:01   numai fructe pana la 9 luni  citat 

copilul se trezeste noaptea sa suga, ziua vrea des san, vrea sa ia lingura din mana parintilor cand mananca.
mama are mult lapte.
doctorul spune ca pana la 9 luni sa i se dea doar fructe copilului, pe urma legume si de la 10-11 luni carne de pui.
parerea ta? de ce trebuie tinut cont in diversificare?

sus

Denunta
Cora

14.11.2002 6:07     citat 

La 9 luni diversificarea?????????surprinssurprinssurprinssurprins

Hai sa fim seriosi si sa privim oleaca realitatea. Cred ca multi am citit ca in cazul laptelui matern, calitatile lui nutritive scad dupa 6 luni, este recomandat macar pina la 9 luni pt. a evita alergiile alimentare si inclusiv in US, pediatrii asigura si incurajeaza mamele sa alapteze pina la 1 an. Cine vrea si poate mai mult, este libera sa o faca, dar asta nu inseamna ca laptele mai este "sursa de hrana".

Deci, daca dupa 6 luni laptele isi pierde calitatile nutritive, cu ce le aduci in alimentatia bebelusului? Indopindu-l cu vitamine picaturi si siropuri ? Bagind in tine vitamine si mincare la greu, sperind ca Doamne ajuta! trece si la copil ? Sau incepi sa-i diversifici alimentatia ? Din cauza acestor 6 luni, media la care se recomanda inceperea diversificarii alimentatiei este: 6 LUNI.
Deci este normal sa incepi atunci cu ce este mai usor: cereale, fructe, legume, apoi carne si restul.

Daca acest medic este din US, din punctul meu de vedere, e un timpit. Cum poate sa sustina aceasta aberatie cind aici, la day-care, un copil de 9 luni, maninca aproape de toate, cu propria lui mina ? Sa nu intelegeti ca stiu sa foloseasca lingurita sau furculita. Nici vorba, pur si simplu au <em>finger-foods</em> si sint tinuti sub observatie sa nu se inece. La 10 luni maninca cu placere pizza, burrito (pt. cei ce nu stiu, este un fel de lipie foarte subtire, ca o clatita, in care se infasoara carne tocata, fasole, brinza, sos de rosii, etc.), taco (alta aiureala in coaja tare), etc.

Parerea mea e ca daca nu vreti sa exagerati nici ca in Romania cu diversificare de la 3-4 luni (cum am facut-o eu si am continuat sa alaptez inca vreo 10 luni), dar nici dupa 9 luni dupa alti tembeli, atunci optati pt. 6 luni.trag cu ochiul

Si inca o precizare: sint aici in US de 3 ani sub un program destinat alimentatiei femeii gravide, bebelusilor si copiilor (WIC) si <em>brestfeeding</em>-ul este foarte mult incurajat, dar pina acum nu am auzit si citit niciunde ca in acest caz diversificarea sa se faca de la 9 luni. Este recomandata indiferent de alaptare (naturala sau artificiala) cu incepere de la 4-5 luni, maxim 6 luni (cereale).

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani, 2 luni
Adelina: 9 ani, 11 luni

14.11.2002 10:51     citat 

Subscriu la ce a spus Cora... mi se pare mult prea tarziu 9 luni... e drept ca in Ro se incepe diversificarea pe la 4 luni... eu n-am avut lapte decat 5 luni juma (cam pe la 3 luni i-am dat in completare formula) si trebuia sa-i dau ceva copilului... am inceput pe la 4 luni juma cu fructe... pe la 5 luni juma... legumele... apoi carnita, pe la 6 jumate luni... pana la un an mi-a spus doctorita sa-i dau maxim 2 lingurite de carnita pe zi...

sus

Denunta
georgia

Copii
Vlad Bogdan: 18 ani - La Multi Ani!

15.11.2002 7:19     citat 

Asa ceva nu am mai auzit si eu subscriu la ce a spus Cora, asa am citit si asa am auzit peste tot. Media de varsta cand se poate diversifica alimentatia 6 LUNI
Nevoile bebelului cresc si nu le mai poate acoperi laptele matern!
Asa ca la treaba cu cereale, fructe, piure de legume, etc...

sus

Denunta
SMOKY

15.11.2002 10:21     citat 

..daca copilului e foame...papica nene din belsug..ca zeama de tzitza nu ajunge..buna si aia...dar hai sa fim seriosi...

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 18 ani, 6 luni

15.11.2002 5:15     citat 

Eu am inteles din mesaj ca diversificarea e facuta inainte de 9 luni, dar ca pana atunci se da copilului doar fructe si laptic. Adica e specificata limita de varsta pana la care se da doar lapte si fructe, dar nu de cand se incepe administrarea de piureuri de fructe. Am inteles gresit?
Ce sa zic... parerile sunt impartite in ceea ce priveste ordinea si momentul la care se introduc cerealele, fructele, legumele si carnita in dieta bebelusului.
In Danemarca se opteaza pentru introducerea legumelor si apoi a fructelor. Se considera ca e mai greu sa il obisnuiesti pe micut cu legumele, dupa ce a dat de gustul dulce al fructelor. Personal am descoperit ca e mai usor mai intai cu fructe si apoi cu legume.
Totusi, inceputul l-am facut cu faina de cereale instant ,speciala pentru bebelusi, care contine lapte praf, vitamine si fier. Cred ca e o solutie buna, simpla si pe gustul bebelusilor;)
Din cate imi amintesc la baza piramidei alimentelor se afla ceralele, pe urmatoarea treapta legumele si fructele si apoi carnita, oua si cel mai sus dulciurile si grasimile. Am sa ma uit totusi in carte sa vad daca imi amintesc bine, daca da, atunci asta trebuie sa fie si ordinea introducerii lor in alimentatie.

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

15.11.2002 5:33     citat 

Fetelor
ca sa spulber orice posibilitate de interpretare gresita (din vina mea) a acestui subiect, lucrurile stau asa: doctorul a zis ca daca el ia in greutate si e bine sanatos-voios cu laptele de la mamica lui(foarte fericit), atunci sa continui sa-l alaptez, si pot sa-i introduc fructele (adica piureul de fructe...cu biscuiti, cu fulgi), cerealele de orez si ovaz (cum am mai zis) si de la 9 luni sa-i introduc legumele...apoi de pe la 10 luni carnita si restul:cool:
Nu stiu cum e mai bine...
Cand am fost in Romania(la 5 luni jumate ale lui) i-am facut analizele..a iesit un pic anemic (nu-i dadeam nici o vitamina atunci)... Am inceput sa-i dau Fe...si doar atat...restul analizelor au iesit super...
Si doctorita din Ro mi-a zis sa-l tin doar pe san pana la 6 luni(foarte fericit)...dar mai departe de atat n-am intrebat-o...
Problema e ...cum ramane? sa-i introduc legumele si branzica si iaurtul...de acum?
Codrin are 7 luni si 9 kile !zambet

sus

Denunta
vladosmina

Copii

15.11.2002 7:20     citat 

Inteleg(in final;)) ca ai inceput diversificarea cu o luna in urma cu cereale si fructe. Poti sa ii dai si legume(cartofi dulci, broccoli, morcov, in genere orice leguma care se afla in borcanasele pentru copii la limita lui de varsta). Cred ca stii deja(dar nu ma pot abtine sa nu-ti zic si eu) ca i le introduci cate una timp de trei zile si apoi treci la urmatoarea.
Daca il alaptezi inca nu este necesar sa-i dai iaurt sau branzica. Atentie la lactate, sa nu fie alergic la laptele de vaca! Dar poti incerca cu un pic de branzica dulce, daca nu mai ai rabdare inca o luna-doua, cand cred ca ar fi perioada indicata pentru introducerea lor.

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

15.11.2002 8:45     citat 

Sa inteleg Cosmina ca esti de acord cu ideaa ca e bine sa las pe mai tarziu introducerea legumelor, a carnii..a lactatelor?:cool:

[Modificat la data: 15/11/2002 Aducut]

sus

Denunta
vladosmina

Copii

15.11.2002 9:21     citat 

Cred ca poti sa-i dai legumele pe care ti le-am mentionat si poti sa-i dai si perisoare din carne de pui, dar fara ou(pana la 9 luni). Le faci doar cu faina si carne, un pic de sare si marar maruntit. Ti-am zis ca in Danemarca se introduc mai intai legumele si apoi fructele...deci asa am facut si eu de la 6-7 luni, dar cum nu prea am avut mare succes am trecut la fructe.
Mi-am adus aminte ca lui Vlad ii placea piureul de dovlecei cu telina si combinatia de broccoli, morcovi si conopida.In piure ii adaugam o lingurita de unt. Vorba vine unt, ca era un amestec de unt cu margarina.
Eu te sfatuiesc sa incerci, dar sa nu insisti daca nu ii place, sa ii dai si legume cate putin. Ideal ar fi sa ajungi sa-i poti amesteca cam trei legume in piure( dupa ce testezi cate una).
Lactatele ti-am zis ca trebuie sa ai grija sa nu fie alergic la ele. Asa ca daca vrei sa-i dai branzica, da-i un pic, cate un pic ca sa vezi daca o tolereaza. Eu asa am facut.
Am citit intr-o carte despre faptul ca s-ar putea ca micutul sa devina mai incapatanat cu trecerea timpului si sa-ti fie mai greu sa-i introduci anumite alimente mai tarziu. Vlad de exemplu nu a vrut mult timp sa manance carnita, dar de ceva timp a acceptat, numai ca acum nu vrea ou. Doctorul mi-a spus ca de cele mai multe ori copiii refuza alimentele la care pot sa fie alergici, asa ca nu mai insist.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: