· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 31
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 31     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 10 luni
Pufarina: 9 ani, 8 luni

25.10.2011 10:00     citat 

neatza!
mai scrisesem eu ceva si ieri da' cred ca am apasat aiurea si s-a dus in neant foarte fericit
radeam de happy ca era 'bine dispusa'....
iva, eu cand l-am nascut pe fi-miu ne ziceau tot timpul asistentele la spital sa nu lasam copilul nici o secunda nesupravegheat pe masa de infasat,.. ei eu ma strambam, ca ei ce sa spun... dar cica se intorc unii de mici de tot.. e fortzos baiatu tau zambet

mai am cateva zile si incep serviciul plang sau sunt foarte trist --
ar trebui sa ma duc sa ma tund, dar parca daca aman mi se pare ca mai am mai mult timp foarte fericit

la noi a inceput fericita etapa cand mananca toata lumea la fel.... ma rog, si noi mancam cam 'de regim' asa... aseara orez cu legume si pui, toata lumea la cazan foarte fericit
azi peste si legume...

eu nu sunt suficient de frumoasa ca sa ma deochi asa ca m-am scapat de o grija rad

sus

Denunta
iva

25.10.2011 10:12     citat 

Furnicutza rad rad rad pupici si wow ce trece timpul deja la serviciu...

Cat despre intors...si eu am ramas surprinsa si nu credeam ca va face asa ceva rad numai cand are chef se intoarce...mai ales cand ii fac baita si il pun pe burtica sa-l dau cu ulei pe spate si sa-l masez...deabia il tin pe burta rad rad rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.10.2011 10:27     citat 

daaa.. statu norvegian nu e asa generos ca statul roman scot limba
nu ne lasa asa mult acasa..
ieri auzeam la radio ca nu stiu care ministru ar fi zis ca femeile 'sa alapteze mai putin si sa munceasca mai mult'... si ca se recomanda alaptat 6 luni, dupa aia se pot intoarce la munca...
si alt ministru ar fi zis ceva de genul 'nu e cazul sa punem in contradictie egalitatea intre sexe cu recomandarile OMS'....
numa aberatii. ce, credeati ca aici ne plictisim? si numa voi aveti show la tv?
bine, aici femeia e mai barbat decat barbatul, probabil in cativa ani vor ramane si ei gravizi si vor alapta la greu, caci femeile au oua (pardon testicole) de multa vreme...
barbatu'meu e liber pana la sfarsitul anului, e in concediu de ingrijire a copilului, mai are si vreo 3 saptamani de concediu de odihna... eu ma duc la munca acu ca tot vine iarna si zapada.... daca se inreaba cineva daca il urasc, raspunsul este DA nervos

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.10.2011 10:41     citat 

am rasfoit prin subiecte mai vechi.... si am dat de un text pe care m-am gandit sa il dedic mihaelei zambet

(nu va agatati de greselile de exprimare, nu e tradus de mine ci de o doamna foarte veche pe forum, care nu scrie prea bine romaneste, forumistele vechi o stiu)

Articol:

Exista perioade in care copii pur si simplu nu vor sa manince. Expertii sfatuiesc: ramineti linistiti, si nu siliti copii sa manice.Cunoasteti comportamentul? Bebelusul intoarce capul cind vreti sa-i dati mincare, copilul mic sede fara chef si se joaca cu lingura in mincare.La majoritatea copiilor se intimpla comportamentul acesta, din cind in cind, dar unii copii au des lipsa de pofta de mincare.
Parintii se ingrijoreaza f repede, ca copilul lor s-ar putea sa nu se dezvolte cum trebuie. Mai vine si presiunea de la bunici si alte persoane care cred ca numai copii grasi sint copii sanatosi, asta aduce parintii la disperare. Copii observa ce inportanta are mincarea ptr parinti, dar nu pot sa inteleaga, de ce trebuie sa manince daca nu le e foame? Uni copii simt presiunea parintilor si se incapatineaza pur si simplu sa manice.
*Lasati copilul sa manince ce doreste el.
Ca sa nu se ajunga la conflict, sfatul Dr Mathilde Kersing de la Institulul de cercetare, ptr Hranirea copiilor: sa se lase copii sa manice ce vor ei, afare de dulciuri, cips&co.
Chiar copii mici au un mechanism natural prt foame sau satul. Daca se obliga copilul sa manince, se poate supraalimenta(dat mai mult decit i trebuie). Se intimpla des acea supraalimetare, se distruge acel mechanism. Rezultatul este obezitate sau subalimentare.
Ca si adultii au si copii mici, mincari preferate si cele care nu le plac. Copii bolnavi maninca putin sau deloc, aceasta este inportant ptr insanatosirea lor. Copii cu multa energie maninca mai mult, decit cei linistiti. Atita timp cit copilul e vesel si activ si se dezvolta bine nu exista motiv de ingrijorare. Consultatiile pediatrice periodici pot sa urmareasca dezvoltarea copiilor.
*Refuzul mincarii e o normalitate in dezvoltarea copiilor.
*Pentru a evita conflicte, Wilden sfatuieste, sa se inparta responsabilitatea: Parintii se obliga sa
gateasca, iar copilul sa decida daca maninca sau nu. Refuza mincarea, nu i se da nimica pina la masa urmatoare,chiar daca ii e foame, parintii sa ramina linistiti si consecventi.
Aveti incredere, ca copilul va minca daca corpul ii va cere. Prin studii sa dovedit ca cresterea, numai in cazuri extreme de subalimentare va fi afectata. Noi nu crestem din cauza ca mincam,ci mincam din cauza ca crestem. Cooperarea in a alege meniul face pofta de mincare.
Probleme care duc uneori la reducerea poftei de mincare sint: mutatul, venirea pe lume a unui fratior,
sau alte probleme familiare, . Daca dupa mai multe saptamini copilul refuza mincarea, inghititul, sau mestecatul mincarii sa se faca un consult la pediatru. Daca gustul copilului mic inca nu sa obisnuit cu mincare variata, si copilului accepta ca leguma numai morcovul, sa i se deie morcovul un timp. Dupa un timp o sa se sature de morcov si de la sine o sa ceare altceva de mincare. Se poate lucra si cu tricuri, ptr a servi un aliment ne acceptat de copil, dar nu la toti copii tine folosirea tricurilor. Sa dovedit ca copii accepta dupa un timp un aliment, care l-i sa servit des si fara presiune de-al minca, si care vede ca i-l maninca si parintii. Laptele este sursa principala de calciu, dar multi copii nu-l accepta pur. Incerca-ti la-l serviti, cu muesli(cereale), fructe. Fructele, se pot servi in iaurd, in cereale, gris, sau pireu de fructe ingetat, servita ca ingetata, astfel fructele i-si pierd din dominanta gustului lor.
Ginditi-va ca mincare este mai mult decit hranirea sanatoasa a organizmului. Mincatul e o placere si o bucurie. Pofta de mincare nu provine din stomac asa cum dragostea nu provine din inima, totul se naste in creier. Ceea ce ne face placuta, vor fi inregistrate de creier ca o activitate placuta:
-lasati copii sa coopereze la planificrea, si cit e posibil, la gatitul mincarii, sa pregateasca masa.
-copii sa aibe locul lor stabil la masa, un scaun care le da posibilitatea sa steie la acelas nivel cu parintii, locul in care maninca copilul sa se poata usor curata ( in caz de aveti covoare, acoperitii-le cu un prosop),atuncia parintii ramin mai linistiti
-lasati copii sa manince singuri chiar daca nu ajunge totul in gura, trebuie sa exerceze
-puneti numai portie minca in farfuria copiilor, si nu i obligati sa manince,
-invitati copii la masa, mareste pofta de mincare
-invatati copii, ca mincarea nu e numai hranire sanatoasa, asceasta se poate simtii cu toate simturile, cu ochi cu degetele si cu nasul.

traducere. original de Christiane K�rth, http://www.rund-ums-baby.de/ernaehrung/...gerung.htm

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

25.10.2011 1:57     citat 

Fetili, azi e vreo zi de-aia neagra? Vreo zi de-aia cu ghinion? Ca mi-a mers numa' stramb de azi dimineata nervos
Sa-mi aduceti aminte sa mai ies din casa cand or fi copiii casatoriti si la casa lor. Ca altfel simt ca ma lasa nervii. Infiaza cineva o pereche de copii frumosi dar taaare nabadaiosi? prostit

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 1 luna
Gabi: 9 ani, 8 luni

25.10.2011 2:17     citat 

Oana , dar ce-ati patit ? surprins confuz
Furni , radeai de mine , asa-i ? rad . Te cred , si eu am ras de mine scot limba rad) .
Cu intorsul bebelusului , am vazut pe net o faza de am plans instant trist .. undeva prin strainatate , nu stiu unde , un bebe nou-nascut , dus in sala aia unde sunt curatati si etc , a fost pus pe masa aia inalta si asistenta s-a intors dupa nu stiu ce . In secunda aia copilul s-a intors si a cazut de pe masa plang sau sunt foarte trist , si asistenta l-a ridicat ca pe o bucata de carpa de acolo plang sau sunt foarte trist . Din pacate a murit copilul , si pe mine nu am stiut ce ma socheaza mai tare ? Ca s-a intors el si a cazut , proaspat scos din burtica , sau ca tampita aia nu s-a agitat deloc , nu a chemat pe nimeni in ajutor , se comporta ca si cum ar fi fost ceva firesc plang sau sunt foarte trist .
Eu am facut azi orez cu piept de pui , si am fiert si niste mazare separat sarut .. au mancat mandrele de ziceai ca nu au vazut mancare de cand is rad .

sus

Denunta
ocrisu

Copii

25.10.2011 2:36     citat 

Noi nu crestem din cauza ca mincam,ci mincam din cauza ca crestem.
Asta mi se pare estenta...super tare...ia sa o copiez si la subectu' ala unde ma invata o duamna sa pacalesc cupilu' ca sa manance, ca de, e fraier, nu-l duce capul...
Imi dai voie, Furni sa reiau mesajul tau? Please...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.10.2011 2:37     citat 

si io i-am pus pe ai mei pe net impachetati in cutii, numa buni de trimis nervos

aoleo, aiurea de tot faza cu bebelusul care a cazut.. si vorba ta, unele tare sint tampite, se comporta de parca nu s-a intamplat nimic.

eu cand l-am nascut pe fimiu, la spitalul ala erau saloanele f inghesuite si la baie de fapt era doar wc si cu un dus pe care il foloseai pe wc si faceai o aparaie in jur de mama mama.... nervos . adica nu aveai loc de schimbat nici in salon nici la baie... insa era o sala speciala cu multe mese din alea, acolo era si pt alaptat cica, erau niste fotolii mai mari si perne de alaptat... si acolo ne terorizau asistentele sa nu care cumva sa plecam de langa copil.. adevarul ca tentatia era f mare, veneai, puneai copilu pe masuta, si apoi incepeai sa te uiti in jur, unde e chiuveta, unde sint servetele, unde sint pampersi, camasute etc... atuncea mi se parea ca abereaza ele, intre timp am mai invatat si eu una alta prostit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani - La Multi Ani!
cea mica: 9 ani, 3 luni

25.10.2011 3:36     citat 

tare interesanta treaba cu mancarea.
----------
citat:
----------
Kurai_Lucy a scris:
cu lingurita inca mananca greu in sensul ca nu stie sa mestece adica impinge cu limba afara apoi se chinuie sa linga mancarea de pe buze inapoi
----------
Asta ar fi de fapt un semn ca inca nu-i pregatita de diversificare.
----------

faza e ca nu face de fiecare data asa...adica azi a mancat un pic de banana super ok, deschidea gura larg cand vedea lingurita, manca ok.si a mai facut o data asa nu mai stiu cu ce.
nu ma agit, inca suntem la inceput, o data pe zi la pranz cand mancam ii pregatesc si ei, ea nu intoarce capul sau sa tina gura inchisa...nici nu o fortez daca si cat vrea atata primeste, daca nu, e ok, in rest primeste san.
este timp pt toate.
a asta vroiam sa zic, ca am inceput diversificarea cu putin inainte de 6 luni pt ca era f disperata dupa mancarea noastra, isi baga mainile in castron, farfurie, ce prindea, si ducea la gura prostit si chestia a durat si a devenit tot mai pregnanta asa ca am zis ca e timpul sa guste si altceva inafara de san.
furni naspa cu seviciul...mai ales ca vine si frigull trist

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.10.2011 3:42     citat 

lucy, eu banana ii dadeam bucatele minuscule pe care i le puneam in gura, cum ar veni... nu cu lngurita.. mi s-a parut ca ii era mai usor asa.

oana, nu e textul meu, l-am gasit pe la un subiect cu diversificarea mai vechi, postat si tradus de dadriana, daca va mai aduceti aminte de ea.. o doamna tare draga mie, cred ca nu mai intra pe forum.

am citit si eu pe la subiectul ala cu 'pacalitul' si mi-a venit sa zic ceva dar apoi mi s-a facut lene.. mi s-a parut cam fara rost oricum.
vroiam sa zic ca nu e posibil sa mananci din toate grupele de alimente zilnic, nu e posibil fizic a pleznesti.. si un copil cu atat mai putin... iar evaluarea a ce mananca copilul se face pe perioade lungi de timp, nu pe zile si cu atat mai putin pe mese.... sa manance si lapte si legume si fructe si carne si branza si oua la aceeasi masa... mi se face rau numa cand ma gandesc prostit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani - La Multi Ani!
cea mica: 9 ani, 3 luni

25.10.2011 3:51     citat 

i-am dat si bucatwele f mici de banana in prima faza (mancam eu o banana, ea s-a aruncat pe ea asa ca i-am dat o bucatica mica...sa vad ce reactie are, i-a placut, i-am mai dat una, si daca am vazut ca-i ok am rupt o bucata mai mare si am pasat-o cu furculita in castron)
stiu ca nu prea am nimerit subiectul dar vreau sa ma plang ca am slabit plang sau sunt foarte trist accept cu bucurie 5 kilograme urgent!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.10.2011 4:09     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
i
stiu ca nu prea am nimerit subiectul dar vreau sa ma plang ca am slabit plang sau sunt foarte trist accept cu bucurie 5 kilograme urgent!
----------

daca vrei kile in plus, stii la cine sa vii foarte fericit
ca acu io m-am relaxat, da dupa anu nou o sa incep iar o tura de infometat, sport etc.. ca mai am o groaz de kile de dat.. deci le dau ieftin
foarte fericit

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 1 luna
Gabi: 9 ani, 8 luni

25.10.2011 5:21     citat 

Io le dau gratis , na scot limba rad .
Azi , cand sa-i dau mandrei orez si carnita , se stramba si se scutura ca pusa la curent . E drept ca i le-am sfarmat putin cu furculita . M-am enervat , am pus-o in patut si mi-am adus eu sa mananc . Bineinteles , in 5 secunde era sus si balea la farfuria mea rad . Si culmea , de la mine a mancat , orezul intreg , carnita rupta bucatele , etc rad .

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.10.2011 5:24     citat 

----------
Happy_mami2007 a scris:
Io le dau gratis , na scot limba rad .
Azi , cand sa-i dau mandrei orez si carnita , se stramba si se scutura ca pusa la curent . E drept ca i le-am sfarmat putin cu furculita . M-am enervat , am pus-o in patut si mi-am adus eu sa mananc . Bineinteles , in 5 secunde era sus si balea la farfuria mea rad . Si culmea , de la mine a mancat , orezul intreg , carnita rupta bucatele , etc rad .
----------

e cumva sora cu a mea? rad
daca mananc eu cea, musai sa ii dau si ei... la masa sta langa mine si face scandal, se intinde la farfuria mea...asa ca ii rup-tai bucatele mici si i le bag in gura, daca imi permite domnitza, daca nu le pun pe masa in fatza ei... din alea puse pe masa cam 10% ajung in gura.

a, si azi iar mare scandal, si nu stiam de ce... vroia sa bea apa din paharul meu, o cam enerva biberonul ala.. ea care e dependenta de biberon foarte fericit

sus

Denunta
ocrisu

Copii

25.10.2011 6:02     citat 

rad sunt tripleti, e clar, Antonia il trage pe frati-su de farfurie sa-i dea si ei ceva...ii pun special si ei ceva in farfuria lui, ca altfel iese scandal mare.
Fi-mea cand vede cana cu apa incepe sa rada...se fandoseste toata, ca sa ii dai si ei...si apoi e tot un zambet, ca si cum ar fi reusit o fapta mareata. scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: