· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (308)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (308)     
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
9 ani, 11 luni
DARIA CATALINA - fata lui tata
6 ani, 8 luni

21.11.2011 4:26     citat 

Buna fetele!

Rome LA MULTI ANI! Sa fii fericita alaturi de familie! sarut sarut

Anca multa sanatate lui Raul! O sa inceapa sa manance cand va fi mai bine! multa rabdare! sarut sarut

Yubi trist Sper sa fie mai bine si Albert! Poate ca e o laringita si de asta e asa!. de ce vrei sa-i dai supliment? ai impresia ca nu se satura? Plange?

Alexya , nu stiu ce sa-ti spun trist In general copiii sunt mai nazbatiosi acasa si intr-un mediu necunoscut sunt ceva mai retinuti. Poate asa se apara ea de un mediu nou, poate ca ii este un pic teama ca nu mai e pe teritoriul ei.Oricum , nu stiu daca e cazul de consiliere , dar nu strica sa ceri parerea unei persoane avizate. zambet

Urschu un examen copro se face in trei zile consecutive. Pt. giardia e si o anliza de sange care se poate face. Giardia iese greu la analize copro. Oricum daca are giardia bea mult lapte si are si cearcane, in afara lipsei de mancare. Poate nu e nimic si doar e ea mai balerina ,asa! trag cu ochiul zambet Oricum , cred ca trebuia sa-ti faci griji daca era prea plinuta , asa ca e slabuta nu e prea grav! scot limba sarut

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 2 luni

21.11.2011 4:50     citat 

Va multumesc mult fetelor pentru urari sarut sarut sarut sarut

Sanatate multa bolnaviorilor!!!

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

21.11.2011 5:06     citat 

Anca, o sa-i revina si pofta de mancare in curand, nu-ti face griji. Majoritatea copiilor pierd putin in greutate cand sunt asa bolnaviori. Da-i lichide cat se poate... bine ca ati scapat de febra.
Yubi, de ce insisti sa-i dai completare? Cat a luat in greutate in ultima luna, de exemplu? Ce anume te nelinisteste?

Azi, la biserica...intamplare: s-a dus Dia la un copil asa brusc...am sarit de la locul meu si m-am apropiat rapid (eram in spatele Dianei, nu m-a vazut)...stiam ce urma de obicei, dar nu am intervenit pt ca ea s-a oprit. Fetita cealalta era atenta la Diana, se uita fix in ochii ei. Atunci, Dia si-a pus degetele la ochi (asa arata lacrimile) si s-a prefacut ca plange, aratandu-i fetitei sa faca la fel...sa planga! surprins Nu am apucat sa vad ce urmeaza ca fetita cu bunica au plecat. Deci, in loc sa ii faca rau, i-a aratat direct ce vrea de la ea... sa o vada plangand. E ciudat! Nu., cu mine nu face asta. Nu mi-a cerut vreodata sa plang si nu m-am prefacut vreodata ca plang.., si sigur nu m-a vazut vreodata plangand...
Dia stie toate vocalele si i le-am aratat doar de cateva ori (avem un album mare cu litere pe care se uita mereu ca sunt multe animale in el-l-am facut eu dintr-un album foto). O intreb ce litera e si ea imi raspunde. Consoanele le pronunta dupa mine pe toate. Deci clar, pronunta toate sunetele, inclusiv pe R (asa separat)...repeta anumite cuvinte dupa mine...cand vine vremea sa le foloseasca insa... nu vrea. Prefera tot limbajul semnelor. Nu vreau sa ma prefac ca nu inteleg ce-mi arata ca sa o stimulez sa vorbeasca...parca as mai lasa-o putin...pe de alta parte mi-ar placea sa vorbeasca atunci cand va intra la gradi ca sa nu se simta prea frustrata atunci. Inca nu stiu ce sa fac...o mai las putin in ritmul ei, macar pana la primavara, apoi ma mai gandesc.

Urschu, sa-ti spun o intamplare. Acum putin timp am vazut in scaunul meu un virmisor (oxiur l-am identificat dupa niste citiri rapide pe ici pe colo). Era viu, misca, micut, alb...l-am pus repede intr-un recipient steril si am dat fuga la analize. Rezultat copro: negativ. Daca i-l puneam pe tejghea probabil il vedea. Am fost la homeopata si am inceput tratamentul fara alte analize-cu homeopate si naturiste. Eu m-am saturat pana-n gat de sistemul medcal romanesc. Nu mai am incredere in nimic. Tratamentul e unul simplu. Naturist si se poate da si copiilor ulei de dovleac. Apara impotriva parazitilor si are si vit E si creste si pofta de mancare si alte beneficii. Intreaba doctorita despre el si vezi ce-ti spune. Mie mi-a spus sa-i dau si Dianei. E un ulei si ii dau o lingurita dimineata si uneori inca una pana seara. Apoi eu mai iau niste homeopate pt oxiuri-se dau cumva in functie de fazele lunii si un giardinophit (sirop) nu stiu daca e si pt copii. Fa copro daca stii pe la voi vreun laborator serios... eu in Constanta am epuizat toate variantele de ceva vreme... Am inceput tratamentul in octombrie pe 17 parca... aveam 54 de kg (am 54 de cand ma stiu-mai putin perioada de sarcina)...ieri aveam 58... si chiar am mancat mai putin; tin post si mananc fructe, legume si soia (fara pateuri de soia si alte bazaconii)...adica nu exista vreun alt motiv pt cele 4 kg in plus. Coincidenta sau nu... asta mi s-a intamplat.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

21.11.2011 5:51     citat 

salutare fetele si de la noi
am fost si eu cu vlad la homeopat, nu am fost prea incantata de doctorita ca m-a pus sa-i povestesc putin despre Vlad si eu in timp ce povesteam ea isi ruea o eticheta de la fusta si daca m-am oprit si m-am uitat ciudat la ea s-a scuzat ca a ramas cu pretul pe ea... trecand peste asta mi s-a parut ca l-a catalogat asa intr-un stereotip: da arata ca un copil care mananca multe lactate, e constipat si ii plac ouale, si am corectat-o ca lui Vlad nu ii plac ouale, si ii place la fel de mult si carnea. A spus DA, DA bine. S-a uitat putin in gatul lui si a zis ca are amigdalele jos si ca se vede ca e predispus sa faca pneumonie, i-am repetat ca Vlad nu a facut niciodata, ci doar bronsiolita care nu a coborat mai jos de atat, din nou DA, DA. A plecat, ne-a dat o reteta cu: Calcarea Carbonica, Sticta Pulmonaria, Aviaria, Influenzinum 1 data pe sapt, cate 5 granule; Extract de muguri de Carpen, 1 ml dimineata, Immun Flor, 2 ml/zi, 1/4 osccilor pe saptamana, Revipol si Polenarin 1 capx2/zi.
Cele care mai cunasteti cate ceva despre homeopatie imi puteti spune voua ce v-a dat, sau ce contine spre exemplu Aviaria care nu am gasit nimic pe net de asa ceva?
Merci anticipat de raspunsuri.
Pe Vlad l-am sarit si saptamana aceasta de la cresa, sta acasa cu tati.
Va pupam si sa aveti o seara faina.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

21.11.2011 5:55     citat 

La Multi Ani ROME!!!!!!!
alexxya nu stiu ce sa spun legat de comportamentul Dianei, poate este o fata si acum incepe sa o depaseasca, poate reactioneaza uneori violent doar pentru ca nu stie cum sa se faca inteleasa. Felicitari pentru evolutia Dianei cu privire la vocale si consoane.
yubi si anca sananate multa
crysy sarut
ursh sper sa treaca si la voi etapa aceasta cu mancatul aiurea al Melaniei.
Va pupam dulce pe toate!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 1 luna

21.11.2011 7:28     citat 

----------
roxy_xyz a scris:
salutare fetele si de la noi
A plecat, ne-a dat o reteta cu: Calcarea Carbonica, Sticta Pulmonaria, Aviaria, Influenzinum 1 data pe sapt, cate 5 granule; Extract de muguri de Carpen, 1 ml dimineata, Immun Flor, 2 ml/zi, 1/4 osccilor pe saptamana, Revipol si Polenarin 1 capx2/zi.
Cele care mai cunasteti cate ceva despre homeopatie imi puteti spune voua ce v-a dat, sau ce contine spre exemplu Aviaria care nu am gasit nimic pe net de asa ceva?
Merci anticipat de raspunsuri.

----------

Din experienta mea: pentru vizita generala la homeopat, am primit un SINGUR remediu. Au fost cazuri cand acel remediu l-am administrat o data pe zi, timp de 3 zile consecutiv, respectiv o data pe saptamana, timp de o luna sau de 6 saptamani. In orice caz, a fost doar un remediu. Respectiv am primit maceratele glicerinice (carpenul in cazul tau)... acelea au fost de regula 2 tipuri, unul se administra dimineata si unul seara timp de 2 luni. Atat.

Aviaria am citit acum pe paginile nemtesti ca se da in caz de dificultati de auz sau dupa terminarea otitelor acute.

Influenzinum pare "vaccin" contra gripei. Acu tot parere strict legata de homeopata la care merg eu... am cerut ceva prin telefon pt scarlatina, sa preintampin aparitia ei. MI-a spus ca de regula in homeopatie nu se dau asa zisele vaccinuri. Homeopatia se axeaza pe simptomele individului si nu pe boala. Iar daca nu este boala, n-ai ce simptome sa ai. Asa ca m-a lasat cu ochii in soare si bineinteles c-a aparut streptococul pe care apoi l-am tratat cu streptococcinum. Oscillo la fel, nu recomanda. L-am primit de 2 ori in 6 ani de administrare de remedii homeopate, la un anumit tip de raceala. In nici un caz "preventiv"...

Na, nu stiu ce sa zic... stiu ca exista homeopati care folosesc mai multe remedii in acelasi timp. Unde merg eu e doar un singur remediu, inclusiv la boli acute. Si am avut experiente foarte faine cu ea...

sus

Denunta
alexxya

Copii

21.11.2011 10:16     citat 

Fetelor, va pricepeti la bloguri si facebook? Trebuie sa ma pun la punct ca nu se mai poate. Trebuie sa-mi fac si una si alta si nu mai pot de entuziasm. So...daca am intrebari imi puteti da niste informatii aici? Pentru inceput ma chinui sa dau nume filmuletelor pe youtube si n-am nici cea mai vaga idee cum se face... Am pus un filmulet din seara aceasta sa ma joc cu el sa mai invat una alta...daca va e dor de noi
http://www.youtube.com/watch?v=jdJ4JLAne5M

sus

Denunta
alexxya

Copii

21.11.2011 10:42     citat 

Rome, nu prea te-am mai vazut pe mess si ma impiedic de un folder pe care-l tineam pt tine. Ti-am dat pozele cu Lucas si Dia?

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 9 ani, 11 luni
Albert Stefan: 8 ani, 2 luni

21.11.2011 11:05     citat 

noi suntem mai bn si am scapata pana acum de antibiotic.
roxy nu stiu ce sa-ti spun cu dr asta a ta,noi nu am fost pana acum la homeopat.
nu am o problema cu alaptarea fetelor, dar vroiam sa stie ce e si laptele praf avand in vedere ca oricand pot avea o urgenta cu mario(doamne fereste) sau alt gen si sunt nevoita sa plec de acasa fara el el papa destul de des, la 2 ore 2 ore jumatate si practic sunt legata de el.nu e asta o problema doar ca pun si raul in fata si nu vreau sa lesine de foame sau de plans.si oricum nici in greutate nu i-a extraordinar, primele 2 luni a luat cate 1,5 kg(pe luna) si ultimele doua luni a luat doar 800 de grame deci clar undeva este o problema, desi dr nu o vede spune ca el oricum e peste greutate si e ok. mie mi se pare o scadere prea brusca chiar dc a fost bolnav si a fost mai agitat e o scadere prea mare.
anca ma bucur ca e mai bn raul sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
9 ani, 11 luni
6 ani, 8 luni

22.11.2011 9:14     citat 

Roxy , nu stiu ce sa zic , n-am avut nevoie pana acum de homeopat. Cred ca raspunsul Adeliei e cel mai concludent , mai ales ca eamerge de mult la homeopat.Deci saptamana asta e a baietilor! scot limba rad

Alexya , Roxy te poate ajuta , ca ea are blog! zambet

Yubi , aluat super in greutate , nu trebuie sa-ti faci probleme. Acum , ai si tu dreptate , ca daca ar trebui sa te ocupi mai mult de Mario e o problema , incearca cu lapticul tau in biberon. cand ne faceti o vizita sa sw mai joace nazdravanii? sarut

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 5 luni
Al mic: 6 ani, 9 luni

22.11.2011 9:33     citat 

Buna dimineata,

Yubi parerea mea e sa te linistesti tu in primul rand. Albert a luat f bine in greutate pana acum. Daca a fost bolnavior, se poate sa nu mai fi luat asa bine, dar eu te-as sfatui sa nu te grabesti cu completarea. O sa isi revina, in plus de acum nu o sa mai ia cu kg-ul pe luna. zambet
Ca o paranteza, Ema in a treia luna a luat sub 400 gr si din a patra luna incolo mult mai putin.

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 9 ani, 11 luni
Albert Stefan: 8 ani, 2 luni

22.11.2011 10:06     citat 

neata!

crys ar trebui sa ne vedem ca mario tot ma intreaba de yanis, dar intai sa se faca ei bine si vb sarut
problema la albert e ca nu i-a biberon, ca am incercat si cu laptic de la mine, plus ca i-am schimbat si tetinele...nu vre si pace. adevarul e ca eu sunt paranoia, eu fac tot timpul comparatie cu mario care la vremea asta deja trecuse de 8 kg... dar fiecare copil are ritmul lui..asta o stiu dar asa sunt eu mai panicoasa foarte fericit

sus

Denunta
alexxya

Copii

22.11.2011 3:18     citat 

Yubi, Albert a luat bine in greutate, chiar foarte bine. Inteleg ca de fapt nu asta te ingrijoreaza. Te intrebi ce vei face daca trebuie sa pleci fara el mai mult timp. Crezi ca solutia este sa-i dai lapte praf? Laptele tau contine elemente pe care nu le vei intalni in laptele praf: celule vii care protejeaza impotriva bolilor si intaresc sistemul imunitar, lactoza in cantitate mult mai mare decat in laptele praf care hraneste creierul, enzime, hormoni si multe altele...
Laptele praf, chiar daca incearca sa fie o copie a laptelui matern, nu va oferi aceleasi beneficii niciodata. In plus, daca dai lapte praf e posibil ca productia de lapte sa scada.
Inteleg ca poti sa alaptezi, ca puiul suge cu placere, ca reusesti sa faci un lucru pe care multe mame si-l doresc. Crezi ca poti incerca si alte variante in loc de laptele praf? Ca de exemplu sa-ti procuri o canita din aceea cu cioc pt bebe si numai cand/ daca pleci tu cateva ore sa ii fie dat laptele tau astfel? Multi bebelusi, dupa ce primesc biberonul si se invata cu el, refuza apoi sanul mamei. Exista variante pentru a pastra laptele tau in recipiente la rece chiar destul de mult timp. O saptamana il poti tine in frigider, apoi pt mai mult timp se poate tine in congelator. Deci solutii exista! Esti o fericita ca poti alapta!

sus

Denunta
alexxya

Copii

22.11.2011 3:22     citat 

Crysy, multumesc pt sugestie. Miercuri seara pleaca D cu Dia si o sa am timp cateva ore sa ma ocup de blog. O sa vb cu Roxy intre timp daca nu-i dau de cap. Ieri am renuntat. Adevarul este ca nu-mi place sa-i deranjez pe ceilalti... chiar daca ei se ofera...asta-i problema mea, stiu.

sus

Denunta
crysy_m

Copii
9 ani, 11 luni
6 ani, 8 luni

22.11.2011 4:52     citat 

Yubi , asteptam sa se faca puiutii bine si vorbim! sarut sarut sarut

Alexya , spor la treaba , abia astept sa te citesc pe blog! trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: