· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 33
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 33     
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 1 luna
V mic: 9 ani

04.11.2011 4:32     citat 

La teatru am mai fost. Am noroc ca am o prietena care cumpara biletele si ma pune in fata faptului implinit, ca in baza mea...

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 10 luni
Naty: 6 ani, 2 luni

04.11.2011 5:16     citat 

Ok, am inteles! Multzam fain! foarte fericit sarut sarut sarut Deci, fara sac de dormit! trag cu ochiul Ideea este ca nu stiu daca lui Alex ii este cald sau se dezveleste de la atata foit si "plimbat" toata noaptea....nici la noi nu este prea cald....peste noapte se fac si 20 grade ( pt. mine e cam racorica jenat ) si ma trezesc de cateva ori, speriata ca imi ingheatza, dom'ne puiu' scot limba rad rad No, am si io o "problema", ce vreti? Acu' am rezolvat-o, asa ca ma limitez la a-l inveli de cate ori vad ca e patura pe langa el... foarte fericit

Cayia, ce fain! Si mie mi-e dor de o opera, o piesa de teatru...asta e avantajul unui oras mare... ochi peste cap Distractie faina sa aveti! sarut

Kiki, felicitari pt. progrese! Ma bucur tare mult ca Timeea este ok...sa dea Dumnezeu sa se recupereze 100% cat mai repede....atat de bine te inteleg cand povestesti desprea ea.... foarte fericit sarut sarut sarut Si eu simt acelasi lucru cu Alex....si ma cam pune pe ganduri....ca vad pe aici ca 2 la fel nu ies... rad ...daca el e cuminte si ingerash, cum va fi surioara/fratioru'??? cool

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

04.11.2011 5:58     citat 

----------
citat:
oricum, ai mei copii dorm dezveliti. Tedi inca si descult. anul asta avem chiar mai rece in casa. de obicei aveam 24 de grade, dar acum suferim cu totii de calduri si am lasat la 22
----------

si Catalina doarme numai desculta.daca ar fi dupa ea ar sta desculta non-stop.numa ca la mine e f rece pe jos asa ca o pun sa isi ia sosete in picioare in timpul zilei macar ca circula peste tot.
legat de temperatura, pai eu daca fac 22 grade in casa se topesc ai mei de caldura rad toti!la mine e maxim 21,5 in sufragerie unde am termostatul asta inseamna ca la fete e cel putin 22 (ca e mai cald la ele decat in restul casei) si la mine in dormitor cam 21 ca e cea mai racoroasa camera.
----------
citat:
O sa-mi pun rochie si un sutien normal nu din cele de alaptat, alta incantare
----------

rad suuuper!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

04.11.2011 11:29     citat 

helau. ce mai faceti doamnelor?
eh, aveti copii mari, stau in picioare, merg de-a busilea... bravo!

la discutia cu sacul de dormit si cu 24 grade in casa nu ma bag ca pe urma cine stie ce imi mai aud rad
nici nu va spun cate grade avem noi in dormitor... trag cu ochiul

fimea incepe gradinita de luni, azi au fost putin in vizita doar. sa vedem cum o sa mearga. cred ca ei o sa ii fie mai usor decat imi e mie.... cordonul ombilical nu e taiat din partea mea, mie imi e foarte greu fara ea toata ziua. apoi seara cand vin acasa ea se bucura ca ma vede, da in juma de ora deja e maraita si plange si merge la culcare.. si eventual o mai vad a doua zi maxim 10 minute dimineata.
sint cam flescaita pe chestia asta.
noapte buna sa aveti.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani
am nascut deja!

05.11.2011 8:19     citat 

mai furni zimi ce bagai in chiftelele alea trist ca eu am o cutie de naut, oare de aia bagaia? ca nu am chef de experimente ca nu sunt asa de experta in buc sa improvizez foarte fericit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani
Karina-Ioana: 6 ani, 9 luni

05.11.2011 8:43     citat 

rizi...daca tot ai intrebat de piftele m-am gandit sa fac si eu zambet ...si am cautat in mesajele furnicutzei noastre harnice si poftim reteta:
----------
furnicutza26 a scris:
asea, ca sa incep cu chioftelele pana nu uita baba,..
nu am eu treaba cu aburu, ca nu am steamar.. abea mi-am luat si eu mixer de ala vertical sau cum ii zice, ca nici de ala nu aveam.. lu' fimiu ii zdrobeam mancarea cu furculita si nu avea treaba, la mandra nu mi-a mers foarte fericit
deci la chioftele eu am pus 1 kg de carne tocata de pui (daca ai robot de ala smecher poti sa ti-o toci tu, eu cumpar din aia gata, ca aici e relativ safe)...am mai pus asa cam 250 gr de linte fiarta, 4 oua si vreo 2 pumni de branza rasa. amestecat tot, apoi pe hartie de copt la cuptor, eu nici nu ma mai deranjez sa formez chiftelele in mana, le pun asa gramajoare cu lingurita. ies mai cu colturi da merge... in loc de linte poti sa pui niste boabe de fasole zdrobite ori mazare... acu depande si ce mananca printzul tau, daca trebe ff fin ori merge si cu bucati mai mari.
cand era fi.miu mic faceam asa cu carne de pui si legume din alea congelate: morcov, porumb, mazare ori ce mai aveam prin congelator... cred ca circula reteta intens pe forum....
----------

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 4 luni
Gabi: 8 ani, 11 luni

05.11.2011 9:34     citat 

Neata doamnele sarut .
Furni trist , cred ca ti-e greu fara minunea mica langa tine trist .. nu pot sa te incurajez spunandu-ti c-o sa iti fie mai usor , pt ca am eu impresia ca dorul de copilul tau exista si daca pleci doar 2 ore de langa el .. trist .. Doar ca sper sa ai mult de lucru zilnic scot limba , sa treaca timpul mai repede pana ajungi la ea sarut .. adica la ei , la toti 3 jenat . Si mai creste ea putin si nu o sa se culce asa repede , si atunci o sa ai mai mult timp de petrecut cu minunita mica sarut . Lucrezi si in weekenduri ? Sau macar astea 2 zile le ai libere ? ...
Kiki , felicitari micutei pt progrese sarut . Imi place de tine jenat , cat te tot minunezi de ea sarut .
Eu nu stiu , pana sa intru aici , oricine imi putea arata orice copil , nu ma impresiona deloc . Acum , asa-mi sunteti de dragi si voi , si copilasii vostri , ca ma bucur cu voi si ma necajesc pt voi , fiecare in parte sarut ...
Cafe , imi pare rau pt Andres trist ... sper totusi sa nu fie ceva foarte grav , mai ales daca deja se vad imbunatatiri .. Doamne ajuta sa-si revina singurel sarut .
Lucy , cum a mai fost la dentist ? Cayia , sper ca v-ati simtit bine la opera sarut .
Crispy draga , si eu tot asa auzeam , ca , daca Ema a fost foarte cuminte , Gabi ii va fi opusul .. sa stii ca nu e regula sarut . Ema a fost foarte cuminte si linistita , Gabi mi se pare si mai cuminte sarut . Singurele diferente intre ele sunt in materie de preferinte la mancare , de astea , da-n schimb : de dormit amandoua au dormit toata noaptea , de plans ma intreba lumea si cu Ema , si cu Gabi , daca stiu plange , pt ca-s foarte linistite ... nu imi vine sa cred ce noroc deosebit am avut cu ele sarut . Ma laud ca deh , cum ziceau fetele la copilasii din 2010 , ciori suntem , nu ? scot limba rad

Eu si Ema am fost aseara la coafor cool , i-a refacut forma de bob a parului , asa-mi place sarut .. m-am aranjat si eu putin , si-am venit cu fixul clar ca vreau sa-mi vopsesc parul rooosuuu sarutsarutsarut .
O zi superba dragelor sarut .

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.11.2011 10:31     citat 

neatza.
crystina mersi ca ai gasit reteta. eu sincera sa fiu nu imi mai aminteam, cu riscu de a imi lua niste castane in cap foarte fericit
ca la mine gatitul se bazeaza pe aruncat in cuptor ori in oala ce mai am prin firigider, ori ce e la reduceri la magazinul dela parter foarte fericit
acu de ex am bagat niste morcovi taiati si ceapa felii la cuptor... le las sa se inmoaie nitel cu ulei si apa, apoi mai am un dovlecel si piept de pui fasii de pus...
mai am si un borcan cu sos de rosii pentru paste gata facut, da inca nu stiu daca sa il pun sau nu... ma inspir pe parcurs...

cu dorul de copii asa e, tot te gandesti la ei orice ar fi... chestia e ca daca se mai maresc parca nu mai e asa nasol... adica na, ca si la lucas ma gandesc si imi e dor de el, dar deja sunt obisnuita sa fie plecat la gradinita, ori mai pleaca cu ta-su undeva si eu raman acasa, ori acu ca e mai mare merge o data pe sapt la sport, sau a mai mers la zile aniversare singur... nu mi se pare asa ciudat. dar cu asta mica am fost 11 luni zi de zi ora de ora cu ea... ea e si mai mamoasa... si acuma dintr-o data sint toata ziua fara ea, e foarte ciudat.
pe lucas l-am dat la gradinita tot asa inainte de 1 an, dar in perioada aia mergeam la niste cursuri si mai mult de 4 maxim 5 ore pe zi nu eram plecata... in unele zile aveam scoala de la 12 la 4, aveam toata dimineata sa ne pregatim, jucam etc, apoi il lasam la gradi pe la 11 si ma duceam in treaba mea.. seara mancam cu totii si apoi pus la culcare... ori in alte zile daca aveam scoala de la 8 sau 9 la 12-13 cam asa... il duceam dimineata si il luam pe la 14 dupa ce dormea...

hai ca am facut o pauza de caca, schimbat, nu mai stiu ce si mi-am pierdut sirul

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 1 luna
V mic: 9 ani

05.11.2011 10:56     citat 

Hai sa va intreb si io ceva, p-astea cu copii mai mari, aka majoritatea. Ai vostri mananca? Aia mari zic? Mananca ceva, ca al meu se hraneste cu aer trist Eu nu-s stresata cu mancarea, din cauza ca-s eu grasa, mi-asm propus ca pe copii sa-i las in plata lor cu mancarea, cand mananca bine, cand nu mananca iara bine. Si nu mi-e teama. Asta mare insa are o perioada lunga de timp de cand refuza cam orice. Mai bea doar lapte dimineata si nici ala mereu, dulciuri si inghetata daca-i dau cred ca mananca pana-i crapa burta, snitele ar manca dar nu-i fac mereu, mamaliga cu smantana si usturoi, paste fierte si cu sos, fara alte chestii si supa cu taitei sau galuste. Cam asta-i tot ce mananca. socat Asa ca ieri m-am hotarat sa-i fac analize, hemoleucograma, biochimie, aka calciu, fier, magneziu, TGO, TGP, glucoza, urina si copro. Copro inca nu-i gata, dar restul au iesit si-s perfecte...asa ca-l las in damblaua lui sa nu manance. Doar ca eram curioasa daca e o faza sau are al meu pitici pe creieri? socat

Eu acum plec la cumparaturi, ca maine avem iar petrecere foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.11.2011 11:07     citat 

pey mie mi se pare ca mananca o groaza de feluri rad
ce crezi ca al meu mananca de 4 ori pe zi, cate 3 feluri de mancare plus desert?
si la mine cam la fel filozofia, nu ma agit cu mancatul ca incepand de prin clasa a 6 am fost declarata supraponderala si numa usoara nu mi-a fost viata.
analize la fel, foarte bune, gliccemia si fierul un pic jos da cica asa e la copii... mi s-a recomandat pe cat posibil sa ii dau sa manance mai des, adica chiar daca baga 3 alune, ca gustare, e bine, ca nu ii scade glicemia sub nivelu marii sa il apuce nebunia.
al meu nici cu dulciurile nu se omoara, am un castronel cu niste bomboane sta in bucatarie pe blatul ala de la ziua lui, din septembrie.. nu se atinge de ele.. inghetata da, ar manca in orice cantitati, nu am mai cumparat in ultimul timp asa ca chiar daca vrea, nu are de unde...
mi s-a mai recomandat sa ii dau un supliment cu vitamine, plus untura de peste pt vitamina d... ii dau cand imi amintesc..

l-am cantarit si masurat de curand, are 111 cm si 19 kile, super bine pentru 5 ani.
cam ce mananca fimiu intr-o zi.. ideala...imineata mananca 1 maxim 2 pesmeti de aia wasa unsi cu ceva.. pateu de ficat de obicei. uneori bea 2 guri de lapte, uneori nu.... daca am la pranz ceva supa de preferinta cu ceva taitei prin ea, ori orez cu lapte, mananca bine... daca nu , nu prea mananca nimica.... si mai tarziu cnad mancam noi masa principala, pe la 5 dupa masa, gusta asa cateva legume si vreo 2 cm de carne ori peste... la fel, daca ii dau supa cu taitei ori orez cu lapte mananca mai mult... intr-o zi a mancat mamaliga, a doua zi numa a gustat-o... si inainte de culcare mai mananca 1 pesmete din ala cu pateu, maxim 2.

pe mine uneori ma mai apuca asa remuscarile ca zic ca nu gatesc eu si de aia nu mananca copilu mancare ca lumea... da imi trece repede foarte fericit

PS: Happy mamy ca ma intrebai... nu lucrez weekendurile, numa de luni pana vineri de la 8 la 4... arhi suficient dupa parerea mea, lejer, de vara dupa parerea altora scot limba .. barbatu-meu lucreaza in ture, si multe weekneduri, asa ca e necesara o groaza de logisitica pentru luat-dus copii, doctor, sport si alte activitati.. de intalnit toti 4 ne intalnim destul de rar, iar toti 4 si treji cu atat mai rar.. si cand se intampla chestia asta e balamuc maxim, imi doresc instantaneu sa plec la servici ochi peste cap .. acu de ex barbatu e acasa da doarme ca a lucrat az noapte. copilu mare e in baie se joaca cu vapoarele si copilu mic doarme in carut, deci bag juma de ora de dezmat singura.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

05.11.2011 3:45     citat 

helau.
nici io nu ma stresez de obicei cu mancarea pt fii-mea cea mare...
incerc sa aiba diversitate pe cat posibil..si ma axez pe ce stiu ca ii place...dimineata iaurt/lapte cu cereale/paine cu unt/pateu si o cana de lapte.uneori ou fiert.dar numai galbenus.
intre mese un fruct de obicei mar ca ala il accepta fara nazuri..cu restul nu prea se omoara numai daca ii e f foame accepta prostit o mai tentez cateodata cu salata de frucxte, facem impreuna si mai gusta si alte fructe(dar sa ii fie foame).
la pranz ar manca zilnic pireu si atat.eu de obicei fac ciorbe de regim adica totul fiert, fara rantas, diresaturi, vegeta sau alte chestii...si pun f multe legume si zarzavaturi. daca ii e foame mananca...ce are chef.
carnea, nu se omoara, ii place pestele, si puiul e ok pt ea (dar nu prea mult ca strica) si cam atat.daca se poate ca garnitura sa fie piure sau cartofi natur, o mananca.si sa ii fie foame.
seara...paste, mamaliga (cu smantana sau branza), papanasi, sau paine cu ceva (unt cu gem, unt cu miere, sau doar unt..eventual o cana de lapte).
cam asta ar fi.cu legumele nu se omoara deloc dar in anumite conditii le-a devorat (placinta cu orez, placinta cu varza, placinta cu conopida si telemea).
ii place sa ii fac chifle, chec, cornuri cu gem.
in timpul sapt cat merge la gradi nu imi fac probleme ca au mancare variata.sigur ca de obicei ea mananca putin, dar eu zic ca e ok ca are diversitate).regula de baza e sa respect cat de cat orele de masa si sa nu o las sa rontaie una alta intre mese.adica are 3 mese principale si 2 gustari intre (iaurt si fruct).cam asta ar fi.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.11.2011 10:02     citat 

hai ca atata am varsat lacrimi de crocodil ca eu nu am timp de stat cu copiii de mi-a iesit pe nas... e doar sambata seara si eu numar orele pana cand ma duc la servici sa scap plang sau sunt foarte trist nervos

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 4 luni
Antonia: 8 ani, 10 luni

05.11.2011 10:05     citat 

Sa zic si eu de anorexicul meu...tot asa, mananca foarte putine feluri de mancare, nici nu se apropie de chestii noi, aproape niciodata nu termina tot din farfurie, desi nu-i pun multa mancare.
El dimineata mananca cereale cu lapte, iaurt cu paine, cascaval ras (nu felie, no way) cu ardei, eventual un ou fiert din care ia numai albusul. La pranz, doar un fel, de obicei un castronel de supa/ciorba. Seara mai serveste mamaliguta cu branza si samntana sau fidea/gris/orez cu lapte. Cam atat.
Are 15 kg si 104 cm, adica e si slab si scund foarte fericit Analize a facut anual, tot timpul i-au iesit bine.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.11.2011 10:31     citat 

----------
ocrisu a scris:

Are 15 kg si 104 cm, adica e si slab si scund foarte fericit Analize a facut anual, tot timpul i-au iesit bine.
----------

poate un pic slabut, da 104 cm la 4 ani cred ca e bine... cam atata avea si fimiu si era cam la medie... da cred ca avea vreo 18 kile acu un an.
poate ma insel, oricum, sint graficele alea aici pe sait. alea ce zic? fimiu e fix la curba de 50 % .. daca ar fi si la creier la 50% ce bine ar fi. ochi peste cap

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani
am nascut deja!

05.11.2011 11:04     citat 

acum am reusit sa intru si eu rad
cry_styana mersi de reteta postata.

acum sa va spun de ea, in loc de linte am pus boabe de fasole rosie, si cred ca am pus cam multa comparativ cu carnea prostit au iesit un pic mai uscate, acum mie mi-au placut si la inca vreo 2 pers, sotul no way , nu intelegea ce gust au, si cand a auzit de fasole ochi peste cap (dar al meu sot baga de vina la aproape orice mancare, ca i-am si spus ca in curand se va trezi cu o oala in cap)
dar i-am rezolvat si pe carcotasi facand un sos de rosii la ele zambet

deci furni draga o reteta de a ta a intrat si in caietul meu de retete trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: