· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 34
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 34     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

13.11.2011 3:49     citat 

da de ce va trebuie diminutive maica?
eu am cateva prietene -- prietene bune, ne cunoastem de 100 ani , tin mult la ele - care imi zic cristinuta... ca asa era in gasca noastra de demult, gabita, mihaeluta, cristinuta, claudita.... aveti idee cat urasc chestia asta? nu mai zic ca am mai primit scrisori de la ele si scria pe plic cristinuta, si ce jenant mi s-a parut.. foarte fericit
lu frate-meu ai mei i-au pus nimele mircea ca cica nu le placeau diminutivele.. si pe urma tot ei si altii i-au zis toata viata mirciulica... rad ... da, deci io am 41 ani si 100 kile si ma aud strigata cristinuta ori pe acasa cristinica, si fratemeu la 46 ani aude dom' mirciulica.. rad
si io ii mai zic lu fimea andreiuta ori andreioasa sau pufix sau mai stiu eu ce...da mai mult in gluma..
nasol cu diminutivele e ca raman... si mori cu ele de gat...

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

13.11.2011 5:00     citat 

Pai nici mie nu mi-ar place pt mine foarte fericit ... Mami a ramas si azi cu fixul de-a-mi spune veve ... veveritza .. veverus , de astea foarte fericit ... Sa nu zic ca neamurile din partea sotului imi zic toate veruca prostit prostit prostit , si io uraaaasc asta . Una la mana , urasc sa imi zica cineva Vera , pt ca am cunoscut cand eram mica o tanti care avea nasul ca o vrajitoare , si o chema Vera foarte fericit rad .. d-apoi sa se si transforme in veruca .. prea de tot ! foarte fericit

Dar pt pitice mi-ar place , cat is asa mici ... bine , ca si eu rar le zic pe nume ... mai mult : soare , iubire , viata , etc etc etc .. dar no scot limba rad . La Gabi nu mi-e greu , dar pt Ema .. in veci n-am gasit un diminutiv sa-mi placa rad .

De ultima ora scot limba : ultima " achizitie " a lui Gabi .. azi se uita insistent la candelabru si ridica mana si arata spre el . Si eu i-am tot zis , uite becu' . Acum , daca o intreb unde-i becu' , ridica degetelul si arata spre candelabru sarutsarutsarut .
Aaa , si inca una foarte fericit . Acum nu ne mai imita doar daca tusim , daca aude pe cineva razand , se apuca si ea de ras rad rad .

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.11.2011 8:24     citat 

----------
Happy_mami2007 a scris:
P ... Sa nu zic ca neamurile din partea sotului imi zic toate veruca prostit prostit prostit , si io uraaaasc asta . .
----------

bine ca nu te cheama negulescu pe numele de familie... veruca negulescu, ar fi un nume de neuitat... rad rad rad

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

13.11.2011 8:25     citat 

bei, nu zice asa de Vera, ca e printre preferatele mele sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.11.2011 8:27     citat 

----------
Cayia a scris:
----------

daca faci doua fete gemene poti sa le pui numele Vera si Veronica si sa le strigi pe amandoua verucile lu mama foarte fericit

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

13.11.2011 8:48     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
Cayia a scris:
----------

daca faci doua fete gemene poti sa le pui numele Vera si Veronica si sa le strigi pe amandoua verucile lu mama foarte fericit
----------

rad Asta cu Veruca o tin minte de cand era fi-miu mare mic, eram in Cismigiu si admiram eu cu invidie sarut o fetita paroasa, asa ca Mara lui Rizibizi,,,era frumoasa de pica si hop c-o striga ma-sa Veruca, hai la mama Am inghitit in sec si-am mers mai departe.
Da, nici io nu-s cu diminutivele, le zic pe nume, ii alint eu altfel. Oricum, ce zici tu, cu 41 de ani si 100 kile si Cristinica nu-i nik. Am o prietena care bate suta de kile, e si inalta cat bradul, si sleampata si o cheama Gratiela rad Aia ironie a sortii prostit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

13.11.2011 9:47     citat 

Mie imi place sa-mi alint copiii. Le mai zic gogo, gogosica, mitzu si alte cateva, dar imi pare normal sa-i strig si pe nume. Daca zic numele intreg, inseamna ca-i de rau, de asta caut diminutive.
Bine... nici Veruca si nici Emuca (doamne! cat s-o fi gandit? Un Em sau Emi suna bine), dar totusi.
Am niste rude prin alianta, din partea sotului. El e preot, ea bisericoasa. Au 2 baieti: Mihail Gavril si Dimitrie si inca un nume de sfant. Si asa ii striga, cu numele intreg. O placere sa-i privesti. Parca sunt Bundy.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

13.11.2011 11:41     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
bine ca nu te cheama negulescu pe numele de familie... veruca negulescu, ar fi un nume de neuitat... rad rad rad
----------

radradrad Mai , eram unica si asa ? scot limba Eram ! rad rad)

Kiki , asa-i si la mine .. eu nici azi nu ma simt bine daca-mi spune cineva numele intreg , pt ca asa imi zicea mami doar daca era de rau rad ... si m-am amuzat de gogosica sarut , surorile mele ii zic asa la Gabi , mai ales cand era mai mica ii ziceau asa , gogoasa infuriata rad , pt ca era tot timpul serioasa , si fiind si grasuta bine .. era mortala rad .
Mai , sigur nu suntem din universuri paralele , cu aceeasi viata ? rad
Si sotul meu are o verisoara maritata cu un preot . Au 2 baieti , Casian nu stiu cum si Nicolae nu stiu cum .. micutul are doar vreo 6 luni .. sotul ii zice Banel tot timpu' , pt ca ai lui il alinta toti Nicolita rad rad .

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

14.11.2011 8:31     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Da, chiar ce gee frumoase are Antonia. Apropos, cum o alintati?
----------

Multumim de aprecieri. sarut Noi nu o alintam pe fata dupa prenume, ii zicem doar Antonia. Frati-su ii mai zice uneori Antonitza iar soacra-mea o mai striga Tonitza. socat Eu ii mai zic Bilutza, Dodolutz sau Dulcetz. jenat
Si pe Paul noi il strigam tot Paul, bunicii il mai alinta cu Pauli sau Paulica.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

14.11.2011 9:11     citat 

rad ce m-am distrat
nici mie nu prea imi plac diminutivele...la Catalina ii zicem Cata...ea insa a inventat prescurtari pt toti, mie in loc de mama imi zice mam, la taxu tat, si la sor'sa An. prostit dar de obicei le strigam pe nume.
si mie imi place Vera.
cu numele de sfant ce sa zic eu vrut sa aiba copiii nume de sfinti dar am cautat muuuult pana sa gasesc ceva sa imi placa...bine la Anya a vrut sotul Mihaela sa ii poarte lui numele (eu as fi dorit Ilinca , sau mi-ar fi placut f mult Antonia sau Miruna...dar nu am avut cu cine discuta, Catalina a ales Anya inca d ecand am ramas gravida, la inceput am luat-o asa in gluma dar cu timpul ne-am obisnuit tare mult sa ne gandim ca avem o Anya (desi nici nu stiam daca va fi fetita), ne-a placut si numele si pana la urma..a ramas.
cand am nascut tot radeam, Catalina s-a nascut de Sf Maria si toata lumea crede ca o cheama si Maria..de fapt in ziua aia din cati copii s-au nascut in spitalul cu pricina niciunul nu a purtat numele Maria sau Marian scot limba iar Anya s-a nascut de Florii, apai distractie in sala de travaliu cu moasele, cica sa o cheme Viorica, Crengutza si de-astea rad
am fost deci ieri la socrela.,...a fost ok zambet nu m-am enervat.(da am fost si io smechera, am pus conditia ca daca mergem sa stam numa cateva ore ca de obicei barbatu-meu ma tine acolo de dimineata pana seara)..asa ca dat fiind ca am stat numa cateva ore, a fost ok scot limba desi socrela tot nu s-a obosit sa faca ordine pe acolo nici nu am ajuns bine si a trebuit sa ma apuc de curatenie in camera cu pricina , aspirat si dinalea ca era un praf de numa nervos puteam sa bag mana in foc ca nu o sa faca. socat
in rest ce sa mai zic, asta mica si-a facut program de trezit la 6 fix asa ca noi seara la 9 picam ca mustele de somn. rad
tre sa incerc si io gutui coapte...bostan am copt aseara foarte fericit tare dulce.
happy mamy bucura-te de sotz ca e asa cum e, e bine ca te ajuta.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

14.11.2011 9:56     citat 

neatza zambet
eu nu alint fata decat pe numele ei, oricum mai toata lumea ii spune maruta, mie nu prea imi place dar asta e...
al meu rade de moare cand vine maica-mea din moldova, si in moldova se spune mamaie si tataie la bunic/bunica...si maica-mea "cf mamaita" rad
mai aseara am fost la o fetita cu 1 zi mai mare ca mara, e din cartier si ne-am imprietenit la plimbare, mai un copil asa cuminte si toate lucrurile erau la locul lor , la noi juma de mobila e golita, si asa de draguta era ca imi cerea mana sa o ajut la mers, fiica-mea e campioana la 4 labe , altceva nu prostit ei sa nu va spun ce a facut mara din sufrageria lor, ca parca imi era si rusine foarte fericit a si fetita daca o intrebi cati ani are , arata 1, eu pe fiica-mea cand vreau sa o invat ceva , imi intoarce fundul si isi vede de treaba....concluzia fiica-mea e super "miserupista" ochi peste cap

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

14.11.2011 10:32     citat 

----------
rizibizi a scris:
.concluzia fiica-mea e super "miserupista" ochi peste cap
----------

rad rad Lasa rizi , cu atitudinea asta o sa ajunga bine in viata , nu vezi ca , cu cat ne consumam mai mult , cu atat ne afundam parca decat sa avansam cat de cat in ... orice ?

Lucy , eu ma enervam de trebuia sa ii fac curat la soacra foarte fericit .. de 4 ani jumate , de cand am plecat de acolo , pe nimic nu mai pun mana cand merg la ei foarte fericit . Prea m-au folosit 2 ani cat am stat cu ei ochi peste cap . Asa ca ... acum merg acolo si ma port ca o doamna scot limba , ca tot o tin ei intruna ca fiul lor m-a facut doamna prostit rad .

Si eu le zic fetelor Ema si Gabi cand le zic pe nume .. dar ma distram ca lui Gabi ii mai zic Gabitza uneori , dar Emei ..

Si cand am nascut-o pe Gabi toata lumea credea c-o sa fie Nicoleta , Niculina , etc , ca tot a fost chiar de Sf Nicolae .. mare le-a fost socul sa vada ca nu-i asa rad . Iar cand am nascut-o pe Ema , ma enerva bunica sotului , zicea : Puneti-i ce nume vreti , da' unul sa fie Maria ( aka Marie foarte fericit , ca pe ea asa o cheama rad ) .. Si la Ema idem , DPN -ul mi-a fost 29 iunie , chiar de sfintii Petru si Pavel .. apoi n-ati vazut voi alea lectii de teologie si insistente din partea neamurilor sotului , sa-i pun Petruta , Petronela , Paula , etc ... imi pare rau ca nu m-am gandit atunci la Petra , are o prietena o fetita si o cheama asa , ii ador numele sarut .. dar na , ca sa nu ma stresez , a depasit Ema termenul si Ema a ramas rad .
Cat despre cum ne spune noua Ema ... socrii fac cu inima cand aud ca i-am dat voie fetei sa ne zica si pe nume foarte fericit ... cand o aude careva ca ma striga Vero , sau pe tata-so Ionut , sar ca arsi nervos rad .

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

14.11.2011 10:58     citat 

si io am zis ca nu-i mai fac curat la soacra ca am facut destul si de f multe ori...dar ce puii mei sa fac doar nu era sa stau in camera cu copilele si prafu de o palma..plus ca nu aspirase acolo nici covoru..(in vara l-am spalat-tot eu nervos si am facut camera aia luuuuna)..de atunci nu a facut nimeni acolo si intra incaltati nervos pai ce sa fac, sa inhalam praf, sa o las pe Cata sa se joace pe covor?!is io bleaga ca imi statea in cap sa ma car acasa in secunda 2...da ma certam cu barbatu si nu era ok.ca nu am mai dat acolo de 2 luni, eu...si apai na, mi-o tot plans soacra la telefon ca ii e dor de copile...puii mei da i-o fost asa greu sa aspire si sa stearga prafu, i-am si cumparat aspirator nou de curand (da pe banii ei, nu te speria ca nu's asa darnica rad )...dar no, sa nu zica femeia ca nu are cu ce.si i-am tinut teorie, cum sa faca si ce (adica sa aeriseasca f bine, sa aspire si sa stearga prafu)..cat ii lua, 10-15 minute? trist
rizi stai tu linistita va fiecare copil are ritmul lui, oricum ei sunt ca un burete care absoarbe informatii chiar daca nu iti arata asta, sa stii ca receptioneaza trag cu ochiul

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

14.11.2011 11:57     citat 

Io's de rasul curcilor, nu alta...cunosc o proaspata mamica de bebelusa care mai are alte 2 fete mai mari si le creste singura, ca vai de ea, dintr-un salariu de profesor. Si am pus-o pe mama sa o intrebe daca vrea hainute de bebe de la Antonia, ca am deja 3 saci adunati. Vrea femeia, asa ca dis de dimineata ma pun pe treaba, le scot pe toate in mijlocul camerei sa le sortez...
Da' sunt asa de toanta ca acu' plang cu ele in brate, ca nu-mi mai vine sa ii dau nimic...sunt asa de dulci, body-uri de-alea newborn, pantalonasi si salopete de pitici. plang sau sunt foarte trist Ce ma fac, ca le pun in sacosa pe care o pregatesc pt. ea si apoi le scot la loc...mi se strange inima...as vrea sa le dau...dar as vrea si sa le pastrez.
Cand a crescut fata mea atat de mare? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

14.11.2011 2:10     citat 

Normal Lucy , si eu as fi facut curat in situatia aia , tot din aceleasi motive ca tine :
1 - sa nu tin fetele in praf si mizerie
2 - sa nu am circ cu sotu' ca nu-mi place de ai lui , etc prostit . Noroc ca socrii mei si-au cam invatat lectia , ca le-am zis de o gramada de ori ce asteptari am de la ei in ce priveste fetele . Si in ziua de azi , cand le las acolo las indicatii exacte , si , mai nou se tem sa nu le urmeze , ca Ema imi zice toooot tot tot ce fac si ce povestesc acolo foarte fericit =)) rad rad rad .
Doar ca la mine s-ar fi vazut ca ma enerveaza situatia , cu ei nici nu vreau sa incerc sa-mi maschez starea de moment , intotdeauna ii las sa vada exact ce imi transmit foarte fericit .

Oana scumpa , linisteste-te sarut . E normal sa ti se para c-a zburat timpul , dar bebita ta e tot acolo , doar ca e o bebita un pic mai mare sarut . Si tot bebita ta o sa fie si la 30 de ani , pariez rad sarut . Si mie mi-a fost greu sa renunt la muuulte din lucrusoarele alea marunte , minunate .. dar o vad ca creste si ma bucur de fiecare noua etapa , cu tot ce aduce ea sarut .
Singura mea tristete cand vad cum zboara timpul nu-i neaparat ca-s tot mai mari ele , ca inca am ( sper ) mult de ma minunat de ele , de ce fac , de ce stiu si pot .. tristetea mea e ca imbatranesc eu .. si vad acum ca nu mai sunt eu mamica tanara cu copil mare , cum eram candva rad .. acum sunt altele mai tinere ca mine ochi peste cap scot limba . C'est la vie ! ochi peste cap

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: