· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 34
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 34     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

10.11.2011 9:22     citat 

fimea a fost foarte bine azi la gradinita... au mers dimineata, a stat nistel cu ea, s-a jucat, apoi ta-su i-a facut pa, a facut si ea pa, si el a plecat... pe urma nu a plans, a mancat, a dormit, a fost afara, s-a jucat in groapa de nisip, apoi s-a dat in leagan... si pe la 14 a luat-o acasa...doamne ajuta sa mearga tot asa.
stiu si din experienta si de la altii ca majoritatea copiilor trec mai tarziu printr-o faza cand plang si nu mai vor sa mearga.. la fimiu a fost destul de scurta .. acu daca o veni si la ea, vom vedea. bine ca ii place la copii si s-a obisnuit si cu fetele de acolo...nu imi vine sa cred ca azi e abia a 4 a zi si a ramas fara discutii.. acasa in romania cat circ a fost, nu statea nici 2 secunde fara mine....

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2011 9:55     citat 

in alta ordine de idei, ca vad ca seara numa io combat pe aici.... noi avem aici un site pe care se pun anunturi de vanzari, cumparari, diverse plus chestii pe care lumea le da degeaba, numa sa te duci sa le iei... sau sa platesti transportul daca e vorba de chestii mici, o carte etc.. si stau si ma uit ca prostu... ce mai da norvegianu degeaba: mobile diverse, canapele, dulapuri .. iepuri, un hamster...asta inteleg.. dar.. pian! un cal!!!!
ii zic la barbat, uite un cal, e pe degeaba, il vrei? si el: cati ani are? breee.. . estia nu au proverbu cu calu de dar nu se cauta la dinti... rad

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

10.11.2011 10:00     citat 

Hai ca sunt si eu prin zona.
Tare de tot barbac-to.
Ma bucur ca ti-a priit la salon si ca Pufarina e ok la gradi,. Imi pare asa de devreme de lasat la cresa... Offfff!

Ia uitati la zana mea: ta-na-naaaaaaaaaaa!

si tot de azi:

si cum se iubeste cu fratello (asta e in alta zi):

si gata, am ispravit cu pozele.

leka nosti detza... leka nosti detzaaaaa

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2011 10:11     citat 

hehe draguta de ea.. cum sta ea in picioare, bravo ei.. fimea nu sta asa singura, numa daca o tin eu...si e mai mare-

e devreme de cresa, da ce sa fac daca statu norvegian nu e ma amabil.... plang sau sunt foarte trist
cum se mai zice pe aici, sa zic mersi ca lucrez numa pana la 4 si numa 5 zile pe saptamana rad (acu eram ironica, da?)

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

10.11.2011 10:35     citat 

Iuuui Kiki sarut ... pui pe ea , ca dulce poate fi sarut . Si ce frumos se ridica ea , cu floricica ei de pe fundulet cu tot sarutsarutsarut . Of of , frumosi copii stiti face doamnelor , toate .. are o matusa in varsta de-a sotului o vorba : " Tulaaaai , nu ma gat de mirat !! " foarte fericit .. apoi cam asa-s si io cand vad ce bebelusi minunati aveti toate + fratiorii/surioarele mai mari .. sa nu mai zic sarutsarutsarut . Sa ne traiasca comorile ! sarutsarutsarut

Nici Gabi nu se ridica asa decat daca e in patut . Pe langa altceva nu se ridica , si nici nu sta fara s-o tin . Iar de vreau s-o tin sa faca cativa pasi , ca tot i-am cautat papucei cu glezna inalta pt asa ceva , in secunda aia se lasa in fundulet si gata pasii rad) .

Furni , ma bucur asa mult pt Pufarina mica sarut ... sper sa o tina tot asa , iubitica sarut . Pff , ce nervi ma apuca .. ma enerveaza ca nu sustin astia nicicum mama sa poata sta mai mult langa puiul ei , pana cat de cat poate fi un pic mai independent copilasul trist ..

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2011 10:38     citat 

astora aici oricum li se pare ca mama sta enorm de mult, si ca ce atata alaptat, ce atatea figuri, de la 6 luni copilul poate fi lasat cu altcineva... nervos
bine ca am apucat sa stau si atata dupa legea asta ca peste vreo 2 ani incolo cine stie ce mai vine si aici ....

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

10.11.2011 10:59     citat 

Eu nu pot intelege de unde atata minte lipsa la unii , zau asa .. Adica , ok , eu nu ma incadrez , inca nu am lucrat niciodata cu forme legale , vorba aia , ca nah .. asta a fost situatia . Dar nu poate sa nu ma irite prostia din lumea asta .

Si indemnizatia pt cresterea copilului pt cele mai multe mamici e o suma de toata jena , si apoi sa nu mai zic de alocatia copilului .. hai ca pana la 2 ani e mai mare , desi .. vai de ea . Dar ce se da apoi .. chiar ca si cum ai intinde 1 leu unui cersetor . Pai ce-s 42 de lei in ziua de azi ?? Mie imi trebuie banii aia de multe ori pt o singura mancare gatita din zi . Ce sa mai zici de imbracat , incaltat copilul ala , cumparat rechizite si cate mai are nevoie cand e la gradi / scoala ... 42 de lei ??? Dumnezeule .. tara asta zau ca nici n-ar trebui sa mai existe !!

Si indemnizatia mamelor .. nu in toate cazurile mi se pare corect sa se dea in functie de salariul avut .. e in bataie de joc , sa vina cate-o mandra de pe la parlament , guvern sau naiba stie ce , care a avut salariu de zeci de milioane , si normal ca sare de c** in sus ca vrea 75 % din salariul avut .. dar sunt femei care lucreaza pana pica-n nas de obosite , in cine stie ce conditii , si au un salariu mizer .. si pana la urma , un copil nu are aceleasi nevoi , ca e copil de parlamentar sau ca e de muncitor de rand ??

Ultima modificare efectuata de catre Happy_mami2007 la 10.11.2011 11:02, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

10.11.2011 11:00     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
......breee.. . estia nu au proverbu cu calu de dar nu se cauta la dinti... foarte fericit
----------

Io sunt sigura ca al tau sotz il stie si ii mai stie si continuarea : " .....da' nici stirb nu-l iei! " scot limba rad rad
Sa-ti fie de bine noul look! Sunt sigura ca el chiar voia sa te intrebe, numa' ca nu stia cum sa formuleze...nu de alta, da sa nu-l suspectezi de.... gelozie! rad
Slava Domnului ca ai scapat de o grija deocamdata si pufarina sta cumintica... sarut
Kiki, ce tare-i Timeea cum sta ea in picioruse! Harnicutza tare mandra lu' mama! sarut sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2011 11:54     citat 

am uitat sa va zic ca pretenu la coafor avea niste suvite de par atarnate pe perete ca mostre de culoare de par vopsit evident. Da lungi suvitele, asa la 35 cm. Si io nu m'am putut abtine si l'am intrebat daca alea arata ca la indieni cati oameni a scalpat ... Gagiul s'a cracanat de ras, s'a fandosit nitel, a fluturat manutza 'ei, sunt cativa de acuma'. Este ca ne avem bine. Maybe is the beginning of a beautiful friendship rad

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 8 ani, 8 luni

11.11.2011 12:29     citat 

Furni, sa-ti traiasca freza! zambet Promitatoare prietenia cu stilistul gay. rad
Kiki, ce a crescut mandruta ta! Arata asa de frumos impreuna cei 2 kinderi!
Eu sunt in transa, e posibil sa fac niste schimbari din p.d.v. profesional si sa incep munca mai devreme decat ma gandisem. Vom vedea...
Clara a inceput sa faca "pa", au inceput sa se vada ambii dintishori de jos si se simt la palpare, merge de-a busilea prin toata casa, trage de tot ce gaseste in raza ei de actiune, e o distractie, ce sa mai.
Astazi am rabufnit la soacra-mea si i-am zis sa nu ma mai cicaleasca intr-una. Nu pot sa misc o ata de aici pana mai incolo fara sa se bage si ea in seama si sa zica ce va de genul "asa! asa! si eu am facut la fel!" Stie ca nu imi place sa ma cicaleasca dar cred ca nu se poate abtine. Oricum, pana la urma situatia a devenit amuzanta dupa ce a trecut peste perplexitatea ei initiala fata de cat de direct m-am exprimat. rad

sus

Denunta
iva

11.11.2011 8:07     citat 

Neatza

Mai... mai... mai... ce mai copii minunati am vazut... Lucas superman... Mara wow dar ce par lung ai tu frumoas-o si Thimeea felicitariii...esti foarte rapida super... grasunica mica si frumoasa sarut sarut sarut sarut

Happy ma apuc de scris lucrari ca din 2007 de cand am inceput sa fac copii n-am mai scris nimic si o sa ma trezesc dupa ce ma duc la serviciu cu reclamatii si evaluari si am ce pierde... ochi peste cap sarut sarut sarut

Eu sunt mai bine nu ma mai doare gatul am luat ceva dropsuri cu propolis si mi-au facut bine... Ana e bine, Tudor parca incepe si el sa tuseasca, sper sa-i treaca si sa nu fie ceva grav.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

11.11.2011 8:34     citat 

Furni, chiar ma gandeam ieri ce-o face Pufi la gradinita...si mie mi se pare ca a mers devreme, saracuta, dar n-ai ce sa faci...am o prietena din Olanda care a dus-o pe fi-sa de la 3 luni la cresa, asa e legea la ei. A venit si a nascut in Ro, apoi dupa o luna a plecat cu copilul si cu ditamai bagajul cu lapte praf, medicamente etc. ca sa evite sistemul de sanatate occidental. foarte fericit
Kiki, felicitari printesei pentru statul in picioare. Ce scumpi sunt fratiorii cum se joaca ei...asa se joaca si ai mei, se alearga de-a busilea prin casa si cand se prin ce mai rad. sarut
Antonia, dupa ce a scapat de muci, tuseste putin, cred ca se curata secretiile de prin gat. In rest, ne distram maxim cand o vedem cum merge. Sta in picioare si masoara din ochi distanta pe care o are de parcurs...daca e de vreo 2-3 pasi, se avanta la mers, daca nu, se lasa de-a busilea si se duce asa. foarte fericit

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 12 ani, 5 luni
A M: 8 ani, 6 luni

11.11.2011 8:44     citat 

Hola!

Am citit si eu acum capitolul acesta nou ca ieri n-am intrat deloc.
Intai vreau sa spun ca i-am admirat indelung pe micul scump Superman Alexutu, pe Mara cea finuta si dulce si pe Timeea scumpa si fratiorul ei. Pe Timeea sa o felicit si pt performanta, bravo si la mai mare! zambet

Oana
, am ras tare de tot de faza cu fi-tu si mandrele. E de belea! sarut

Furni
, ce fain ca nu plange Pufarina. Poate, cne stie, chiar nu va plange deloc mai stiu si cazuri din acestea.

Happy
, tare situatia cu suzeta rad Si da, ai dreptate in ceea ce spui referitor la alocatii in Romania..de toata jena!
Lucy, bravo pt fetita curajoasa, vezi cand nu te astepti atunci sunt mai viteji copiii nostri! zambet Despre sot no comment.. e greu ...
Cayia si Elsy, vad ca apare 2 saptamani, va doresc sa fie cat mai multe! trag cu ochiul sarut
Mihasarut
Iva, ma bucur ca esti mai bine!
Rizi sanatate si sa treaca repede racela ala fata! sarut
Crispy, ce fain ca a lasat asa usor Alexutu suzeta! Eu stiu un caz al unui baietel care si acum la 3 ani si ceva nu se lasa de ea... Multumesc de intrebare, Andres e bine cu ochisorii i-a schimbat tratamentul si din doua aplicatii i-au disparut toate problemele. M-am mirat si eu!
Crosetez de ceva timp la mesajul acesta, m-am trezit azi cu noaptea-n cap si oricum nici n-am dormit azi noapte iar ma chinuie insomniile. Cand dau sa atipesc eu, vrea Andres titi si uite asa stau cu ochii mari toata noaptea trist
IAseara am fost la parc si o fata se i de mine: draga dar nu sta in fund Andres? Pai de ce nu il pui intre perne ca eu asa am facut cu fi-mea, de la 4 luni intre perne...I-am spus ca acum nu se mai face asa, acum se lasa copilul sa stea in fund cand poate el pt ca altfel o sa aiba probleme cu spatele. Hm! Si ma mai supara ca mai toata lumea face o fata cand ii spun ca Andres accepta decat titi ca nu vrea sa manance mai nimic
...cica a pai al meu.. de la 4 luni manca ciorbica cu paine(de parca asta ar fi OK!!!!) ..Mor de comparatiile astea, daca nu vrea ce sa-i fac?! O s amanance el intr-o zi cand va fi pregatit...
Mamaaa cat am scris...scuze daca am exagerat!
O zi buna tuturor!

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

11.11.2011 8:57     citat 

neatza zambet
la noi a fost ceva mai bine azi noapte, a dormit , chiar daca eu ma prapadeam de ras de sforaitul ei cool , se pare ca si la noi mucii sunt pe sfarsit, si mara tuseste un pic dimi , cred ca se curata dupa o noapte dormita cu gura deschisa, acum sa speram ca scapam cat mai repede de muci, la ea e enervant ca nu-i curg , e infundata si trb sa o aspir mereu rad
eu nu i-am dat nimic decat ser fiziologic si spray pivalone..
voi ce mai dati in cazuri de astea?
crispy eu zic sa te apuci si tu de treaba si sa faci o alexandra scot limba
ce imi place cum povestiti de la gradinita, si cum iau ei in serios chestia asta cu iubitul zambet
mai eu cu schimbatul de look, pana nuumai creste mara, nu imi bat capul, acum umblu cu el in coada ca dsoara de abia asteapta ocazia sa isi bage mainile in el trist
happy chiar ca sunt ok cerealele de la m......, eu le amestec in iaurt dar cele pe care le aveam faceau cocolase, astea chiar sunt ok zambet
kiki ce imi place cum sta plovarul pe ea si ciorapii sarut
mai voua vi se intampla sa uitati ce ati vrut sa scrieti, sa aveti pe moment mintea goala? ca mie mi se intampla cam tot timpul, cred ca e lipsa de concentrare trist
ma duc sa imi fac o cafea
zambet

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

11.11.2011 9:18     citat 

neata tuturor
kiki super pozele ce mi-au placut sarut
imi place tare mult mai ales sa vad cum se distreaza fratii impreuna, eu sincer am dorit f mult al doilea copil ca sa fie 2, sa aiba Cata un frate sau o sora, sa se aiba unul pe altul....si pe zi ce trece ma bucur tot mai mult ca am dorit sa fie 2...sigur Anya e inca mica dar au o relatie speciala, se distreaza impreuna de numa numa, si se iubesc tare mult...
Cafe ma bucur ca e mai bine bebe! nu mai baga in seama comparatiile stii bine ca nu are sens...si pe mine ma intreaba o vecina "da nu sta in fund la varsta asta?!" pt ca eu cand ies cu carutul o tin pe spate, de obicei doarme afara....ba da sta f bine in fund insa o pun numai daca vrea ea si cere asta.
ce sa mai zic devine tot mai interesant deja se contureaza o personalitate puternica... scot limba orice jucarie vede la Cata, o cere insistent, si cand zic cere, inseamna ca se intinde spre ea si urla daca nu i-o dai , are o fascinatie pt telecomanda-dar nu o basga in gura ci ne schimba programele rad , si e taaaare mamoasa, sa nu cumva sa plec de langa ea....toata ziua ma striga, ma-ma..si ii place sa ne traga de par (mai ales pe sora-sa), dar de drag... sarut si Cata saraca nu zice nimic prostit
furni ma bucur ca e bine pufarina la cresa sarut e intr-adevar nasol ca e inca asa micuta...dar totusi cred ca acolo sunt mai ok cresele, macar atat. zambet sa ne arati si nou freza cea noua. foarte fericit
happy mamy da asa e intr-adevar cu alocatia e nasol...eu iau minimul de indemnizatie adica 600 plus alocatia 200...eu sunt una din acelea care mi-am rupt oasele la lucru pe un salar de mizerie...dar asta e...stiam ca va fi greu cu 2 copii dpdv financiar, uneori disperant, dar cum scriam si mai sus, merita tot efortul sarut si apii in general sunt o persoana optimista si sunt convinsa ca va fi mai bine pe viitor. scot limba sarut azi are sotul interviu pt un job nou, ma rog sa ii mearga bine (ca la actualul loc de munca nu i-au mai dat niciun leu la salar de aproape 4 ani plang sau sunt foarte trist ..si f f greu l-am convins socat sa caute altceva el tot credea ca se schimba lucrurile dar acum a facut o cerere de marire de salar si i-au refuzat-o asa ca s-a lamurit si el ochi peste cap (greu e de cap uneori barbatul asta al meu...bine ca sunt eu rabdatoare rad )
in alta ordine de idei ieri cand a venit de la munca l-am pus la treaba, a fost f ok ca ne-am ocupat impreuna de fete, si am fost si eu mult mai relaxata.de el ce sa mai zic ca la ora 21 deja era rupt si dormea , inaintea tuturor rad dar am mutat-o pe Cata la ea in pat si el e responsabil de ea noaptea (ca a inceput si ea sa se trezeasca noaptea...cere atentie vrea sa stea cu ea cineva), eu dorm cu Anya (am avut aseara o tentativa sa o culc la ea dar a esuat evident...totusi zic eu ca-i bine ca am incercat , a stat la ea in patut, s-a uitat la veioza aia , ma rog, a facut cunostinta cu spatiul ..ca pun pariu ca a uitat de cand nu a mai dormit acolo)..la un moment dat va dormi la ea in patut..cand va fi asta nu stiu, cand vom vedea...cand se va simti ea ok acolo, vom vedea.pana atunci o familiarizam cu locul samd.
nu mai stiu ce vroiam sa scriu.....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: