· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap. 227
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap. 227     
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

19.11.2011 3:13     citat 

bilu te inteleg perfect. Decizia o vei lua atunci cand vei fi convinsa si sigura pe tine ca vrei sa intrerupi legatura asta, sa fie independenta micuta si sa te rupi de ea. Stiu ca e greu stiu ca e un proces f dur, tu probabil mai stii si de la cea mare. Dar eu din proprie experienta pot sa spun ca a fost crunt pt mine o saptamana dupa ce l-am intarcat pe IUlian, era si el atat de dependent de mine, incat sugea de n ori pe zi si pe noapte, ma innebunea, eu nu prea am stiut ce inseamna 3-4 ore legate dormite. Dar ma bucur ca l-am alaptat pana la 1 an si 2 luni si am simtit ca a fost momentul sa il intarc. Mi-e mi-a fost greu psihic dar si fizic pt ca am avut o gramada de lapte si a fost f dureros. La noi primele 2 nopti au fost mai grele apoi n-am mai avut treaba cu Iulian, eu mi-am revenit mai greu. LA al doilea cam tot atata vreau sa-l alaptez, dar o sa ii bag din timp biberonul ca sa il pot intarca treptat nu dintr-o data cum am facut la Iulian.
Te pup si fi tare mami!!!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

19.11.2011 3:39     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Manucrissa a scris:
iti vine sa crezi sau nu bebelusi fiind nu am dormit nici unul altfel decat leganati pe picioare, asa ca tatal meu statea toata noaptea cu noi pe picioare si ne legana, adormea si cand ne simtea ca ne foim ne legana iar.... ochi peste cap
----------

Ah da, si tatal tau era casnic si dormea ziua probabil. Sau pana voi ati crescut a trait fara somn (ca aia ce ai descris tu numai dormit nu se cheama). rad Hai cearta-te singura ca nu-s dispusa. scot limba
----------

bai eu cred chestia asta ...si am mai auzit-o ...cu leganatul..doar ca se facea cu schimbul...cateva ore unu ...cateva ore altul...si familia era numeroasa.. rad

Si mie Matei mi-a stat pe perna cu totul ca era micut...prima luna de la 11 /12 la 4/5 dimineata.....ziua dormea in patut...cu timpul s-a razgandit..si a dormit noaptea in patut si ziua pe perna...si cu perna daca il lasam jos se trezea....Dupa 9 luni am hotarat sa renuntam la perna si nu a fost usor...dar el si acum ziua...doarme 2 ore..dar daca il tin in brate pe burta mea...mai doarme 2 ore...altfel nu.......cred ca ma seamana...eu daca nu il am pe sotul langa mine nu adorm..sau ma trezesc repede.....si cand eram mica aceeasi chestie cu mama....nu ma duceam la somn fara ea...plangeam daca ma trezeam singura...dormeam pe burta ei mai maricica fiind si ne chinuiam amandoua dar sa ma duc in pat neam rad .....Totul spre bine ca asa s-a aflat ca am intrat in coma prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

19.11.2011 3:46     citat 

----------
Byu a scris:
bilu te inteleg perfect. Decizia o vei lua atunci cand vei fi convinsa si sigura pe tine ca vrei sa intrerupi legatura asta, sa fie independenta micuta si sa te rupi de ea. Stiu ca e greu stiu ca e un proces f dur, tu probabil mai stii si de la cea mare. Dar eu din proprie experienta pot sa spun ca a fost crunt pt mine o saptamana dupa ce l-am intarcat pe IUlian, era si el atat de dependent de mine, incat sugea de n ori pe zi si pe noapte, ma innebunea, eu nu prea am stiut ce inseamna 3-4 ore legate dormite. Dar ma bucur ca l-am alaptat pana la 1 an si 2 luni si am simtit ca a fost momentul sa il intarc. Mi-e mi-a fost greu psihic dar si fizic pt ca am avut o gramada de lapte si a fost f dureros. La noi primele 2 nopti au fost mai grele apoi n-am mai avut treaba cu Iulian, eu mi-am revenit mai greu. LA al doilea cam tot atata vreau sa-l alaptez, dar o sa ii bag din timp biberonul ca sa il pot intarca treptat nu dintr-o data cum am facut la Iulian.
Te pup si fi tare mami!!!!

----------

Byu cat esti de puternica...eu nu as fi rezistat...in aceeasi situatie e cumnata mea acum...si taman cand se hotarase sa intarce s-a imbolnavit copilul...poate o reusi si ea pana la urma...ca e cu nervii la pamant....acum vrea sa stea toata ziua cu titi in gura banditul ....ca atunci cand era bolnavior...refuza si mancarica doar doar de ar primi titi... prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

19.11.2011 3:52     citat 

----------
luara a scris:
buna fetelor.
Simo ma bucur ca e bine. Asa sa fie si mai departe.

Christa legat de dormit. Fratele meu a fost foarte bolnav pana la 3 ani, dormea numai leganat pe perna sau in brate. Ba il tinea mama, ba tata, faceau cu randul. iti vine sa crezi sau nu, dar mama mea vreo 3 ani n-a avit nopti dormite normal si nici tata. Asta avand in vedere ca ma avea pe mine deja la scoala, iar tata era medic sef si mai facea si garzi. Or cand e vorba de copii si sanatatea lor, te multumesti si cu 2-3 ore de somn, numai sa le fie lor bine. Eu de 1 an jumate n-am dormit decat intr-o noapte 7 ore legat. In rest 3-4 ore, apoi franturi. Ziua nu pot dormi, caci atunci cand dorm ei mai am timp sa fac ceva prin casa. Asa ca e posibil, nu cred ca e cazul sa ironizam mereu ce scriu altii.
----------

Dragii vostri parinti....iar tu vad ca esti la fel de puternica precum ei si faci fata cu brio oboselii sarut Frati mai mici decat el mai sunt?Sau el a pus " capac" cum se spune foarte fericit

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

19.11.2011 3:57     citat 

----------
claudis a scris:
----------
Christa a scris:
----------
Manucrissa a scris:
iti vine sa crezi sau nu bebelusi fiind nu am dormit nici unul altfel decat leganati pe picioare, asa ca tatal meu statea toata noaptea cu noi pe picioare si ne legana, adormea si cand ne simtea ca ne foim ne legana iar.... ochi peste cap
----------

Ah da, si tatal tau era casnic si dormea ziua probabil. Sau pana voi ati crescut a trait fara somn (ca aia ce ai descris tu numai dormit nu se cheama). rad Hai cearta-te singura ca nu-s dispusa. scot limba
----------

bai eu cred chestia asta ...si am mai auzit-o ...cu leganatul..doar ca se facea cu schimbul...cateva ore unu ...cateva ore altul...si familia era numeroasa.. rad

:
----------

Doar ca mami nu avea rabdare cu noi..si era plina de nervi ca nu adormeam si venea tati de la servici si ne lua el in primire saracul..nu zice nimeni ca a fost usor pentru el...dar a facut-o...cel putin din cate imi zice mami foarte fericit ... ca am zis de chestia asta ca imi zicea ea ce norocoasa sunt ca ai mei au dormit singuri de la 6 luni. zambet

Fetele moooooor de somn plang sau sunt foarte trist m-au trezit la 6:30am si al meu a lucrat pana la 5 dim...peste juma de ora tre sa plec la scoala de soferi si tre sa il trezesc..mi-e asa mila de el dar o sa il las sa doarma dupa ce vin....eu m-am culcal aseara super devreme si tot mor de somn..nu pot sa cred ce sistem aiurea am..inebunesc ca ma trezesc in fiecare zi la 5am sau 6am...vreau 2 saptm de somn intens rad

De azi sunt iar pe anticonceptionale asa ca a cazut ideea pentru un alt bebe pentru moment foarte fericit

v-am pupat foarte fericit Week-end placut....ce le mai dati la pitici sa pape? ca sunt in pana de idei rau de tot

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

19.11.2011 4:29     citat 

da, nu e usor nici pentru mine psihic sa nu mai dau san, plang cand il vad cum doarme si da din gurita ca si cum ar suge...dar asta e, am luat decizia asta dintr-o data, ca nu mai puteam, toata ziua era cu tzitzi in gura, imi facea rani..avem acuma 2 zile
sebi vad ca e vesel, doar cand stau jos vrea la mine in brate si parca da sa-mi ridice bluza, apoi tot el spune:caca, caca-isi aduce aminte de tzitzele mele negre de la marker si eu il iau cu joaca si gata...sper ca nu a fost prea traumatizant pentru el pasul asta, dar am incercat sa raresc si eu mesele. sau sa nu-i dau san noaptea, dar nu am reusit...
nici fata nu a vrut deloc biberon pana la 1 an si 2 luni, cand am intarcat-o, desi am incercat sa alternez cumva cu alt lapte, ca la ea san nu prea mai aveam dupa 1 an
sanii mei produc inca lapte, unul e mai mare, ca din ala sugea mai mult....oare trebuie sa fac ceva, sa iau pastile de stopare a lactatiei, sau in timp se retrag ei? ca eu ma mai storc cand ii simt prea plini, si ma tem sa nu dau intr-o mastita...am baut ceai de menta...incerc sa mananc mai putin

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

19.11.2011 4:32     citat 

Multumesc mult de tot fetelor. Va imbratisez pe toate cu drag sarut

sus

Denunta
claudis

Copii

19.11.2011 4:51     citat 

si acum sa citesc pe indelete...

Mada multumesc pt. urari la adresa nepotelului sarut .Legat de olita..si eu gandesc la fel....Am incercat o data sa il pun pe olita in vara si nu a vrut sa stea....Acum sta dar nu face..Macar a prins ideea care e treaba cu ea..si zice pipi si kaka...Cand o fi el pregatit va face si la olita foarte fericit
Iti tin pumnii sa gasesti alti chiriasi repede

Carmen felicitari si sarcina usoara sarut

luara la pernuta aia ma gandeam si eu...e f subtirica...mai mult asa..sa nu zici ca nu ai perna sub cap scot limba ...pe aia il tineam eu in prima luna....... poate o dormi mai bine ..sau poate o foloseste cumva..sa o ia in brate eventual si sa isi imagineze ca sunt eu rad ...daca nu..e bine si fara perna...mai sanatos pt. coloana..Sunt curioasa ce ar zice si pediatra mea...de la ce varsta ar fi ok dormitul pe perna...

narcisa felicitari pentru masinuta...sarut

Bebe,Byu bravo lor ca fac la olita sarut sarut ..Trebuie sa fie mult mai usor ..Eu abia astept momentul...ca tb . mereu sa alerg dupa el ca sa il schimb..si face asa de des prostit

gabbriella prin ce ati trecut cu Alex..Bine ca ati scapat sarut

Manu oricum cred ca le-ai pus si tu pernute subtiri nu? Ma gandesc ca una e cand stau cu totul pe perna...alta cand au doar capul pe perna...Insa ce stiu eu..ca e ok o perna din aia care ia forma corpului...aia din reclame foarte fericit ...pe aia o folosesc eu cand ma doare coloana si ajuta

Alina homeopatele la noi au functionat...Matei mananca si acum cand ii dau caninii...dar sa fie ceva ce ii place...mai face fitze la carnita cand e de vita ca e tare...

Simona ma bucur mult pt voi..Sanatate multa barbatelului curajos sarut sarut sarut sarut

cry la fel am patit eu cu Matei...mai naspa ca el si cand era treaz tb. tinut pe perna cat a fost bebelus..altfel plangea prostit ..ca mai tarziu si pana nu de mult dupa somn plimbat in brate... rad
Acum mai doarme in brate ziua dupa ce se satura de patut..noroc ca de la 30 minute am ajuns la 2 ore ziua in patut... zambet si cand se trezeste e vesel dar asra doar daca mai doarme in brate cat vrea el dupa cele doua ore de dormit in patut
Bine ca nu am stiut de alte cazuri si am insistat cu patutul ca altfel poate ma resemnam sii il tineam si acum tot somnul de zi in brate:D
Ce curaj pe verisoara ta sa o ia de la capat..

Bravo copilasilor care s-au facut bine si multa sanatate celor inca bolnaviori sarut

Bafta fetelor care vreti sa intarcati...poate gasiti o solutie usoara..la noi a mers cu biberonul...usor usor..si l-a preferat zambet

Ati scris mult...Matei doarme deja de o ora jumatate...curand o sa vrea in brate pt .a continua somnul .. rad ..
Iar tati doarme...ca aseara am fost la disco...si diseara vreau sa jucam carti...asa ca stau eu cu Matei in brate...sa fie tati odihnit foarte fericit ..Eu ma simt bine..Mi-a priit rad ..Sa vedem maine cum ne-om descurca cu Matei treaz de la 7 scot limba

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 9 luni

19.11.2011 8:04     citat 

buna seara.
deci , Bria se pare ca a racit, de dimineata a inceput sa-i curga nasul si sa tuseasca productiv. pobabil de la dinti i-a scazut imunitatea si a prins o raceala, asta e, speram sa scapam usor.
Ralucutza, Camomila CH5 i-am dat si eu , dar i-am dat 5 granule odata, nu stiu cat a ajutat-o , nu prea am vazut mare lucru. adevarul e ca i-am dat o singura data, acum seara iar i-am dat. azi parca a mancat ceva mai bine, mersi oricum.
Claudis, tu ce i-ai dat si cum pt. dinti?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

19.11.2011 8:20     citat 

[quote="bilutzaNu e mare diferenta intre a nu dormi noaptea ca tre sa dai din picioare (cu atipelile de rigoare, ca mai furi cate 10 minute, un sfert de ora, pana se prinde cupilu' ca nu-i leganat) si a nu dormi noaptea ca vrea tzitzi din 30 in 30 minute. [/quote]
Aici te contrazic, este o mare diferenta, tocmai din cauza alaptatului (adica daca faceai comparatia cu dat biberon la 30 minute si leganat copilul pe picioare atunci iti dadeam dreptate rad), dar e mult mai complicata treaba decat sa fie descrisa in 2 cuvinte. zambet

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

19.11.2011 8:39     citat 

Claudis si lui Lucas ii place sa doarma la san sau in scoica, dar eu ma incapatanez sa-l pun in patuts. De regula, dupa 30 de minute se trezeste. Totusi, uneori mai doarme si cate 2 ore legat. Noaptea doarme numai in patuts. Eu zic ca la noi faza cu somnul in brate e strict legat de zi. Chiar nu-mi dau seama cum face el diferenta. Deci ziua in brate si noaptea in patuts. oricum ideea e sa-l tin cat mai mult in patuts, ca altfel o sa ma dea gata. Deja e trecut de 6 kg si inca n-are nici macar 3 luni.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

19.11.2011 10:59     citat 

cristina eu dupa 2 zile n-am mai rezistat si am luat pastile pt oprirea lactatiei, dostinex parca se numeau, se ia 2 pastilute, s e 15 lei pastiluta, asa am scapat intr-o saptamana de lapte. Eu am avut o gramada dupa o zi si o noapte erau bocna,silicoanele erau zero pe langa ce aveam eu. Adevarul e ca mi-a fost frica sa ma mult, dar dupa ce am luat pastilutele oricum au curs sanii singuri si m-am mult si eu pana am scapat de lapte, si ce greu am golit toate canalele. Le luam seara inainte de somn fiindca au ceva reactii adverse nasoale.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

19.11.2011 11:10     citat 

alina 0911 eu ii dadeam ch30, de la famacie mi-au zis ca daca e ch mai mic isi face efectul mai repede, daca e mai mare si-l face mai tarziu, si la Dragos am ajuns la 5-6 pastile seara inainte de somn, desi mi s-au recomandat cate 2. la el se vedea efectul, ca in serile in care uitam sa ii dau se trezea foarte repede si plangea ....spor si sanatate micutei

cristina eu ca sa scap de lapte am mancat putin, am baut f putine lichide si am mers la mama si am dormit in alta camera sa nu il mai aud cand plange pentru ca organismul sa nu mai secrete..asa mi-a zis medicul sa raman cateva zile fara copil pentru ca se produce un hormon care duce la secretia laptelui si acel hormon e produs la auzul plansetului..si daca intr-o luna nu reusesc atunci imi da pastile...bafta

christa ca tot esti prin zona scot limba pana la ce varsta era ca laptele e alimentul de baza? mersi

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

20.11.2011 12:29     citat 

----------
ralucutza15 a scris:

christa ca tot esti prin zona scot limba pana la ce varsta era ca laptele e alimentul de baza? mersi
----------

Ti-as fi raspuns eu ca stiam, dar daca tu vrei sa stii numai de la Christa nu ma bag foarte fericit

Vai fetele prin ce treceti cu intarcatul....greu, greu..sunteti foarte tari

claudis nu te gandi la perne subtiri cat degetul, dar nici groase ca pernele alea de fulgi din Ro. Intre foarte fericit Perna din aia ca le tv am si eu dar nu o folosesc ca il loc sa me relaxeze ma ia o durere de gat prostit ... mie imi plac pernele alea de fulgi, imense si asa de moi incat sa iti intre capul in ele scot limba aici nu am gasit si am zis ca atunci cand ma duc in Ro iau vreo 2 de la mamaie zambet

0911 multa sanatate micutei sarut

Noapte buna fetele !!!

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

20.11.2011 10:29     citat 

Pt stoparea lactatiei se mai da si Brocriptinul , mai nou nu se da fara reteta , doar daca ai pile pe la farmacist rad .. nasol la ala e ca se iau mai multe pastile , nu doar 2 , poate avea si ala reactii urate ( din fericire n-a fost cazul ) , dar nu e asa scump si e foarte foarte bun si eficient .. si eu aveam dupa Ema , cand nu imi mai ajungea laptele , mai mult in sanul drept si nu am reusit niciodata sa-l mulg complet , simteam si chisturi de lapte in san .. dar cu Brocriptinul s-a golit singur , frumusel , si nu am avut probleme dupa .

Manu , spune-mi mie , chiar ma intrebam si eu jenat sarut .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: