· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap. 227
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap. 227     
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 5 luni

20.11.2011 11:28     citat 

buna

Cludis ce lapte mai papa matei.Al meu tot pe fara lactoza este nu am idee ce sa fac

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

20.11.2011 1:56     citat 

eh manu esti culmea, poti sa imi raspunzi si tu normal, da stiam ca la un moment zicea Christa ceva despre asta si de aia am intrebat-o direct pe ea

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

20.11.2011 4:01     citat 

Hello fetele !!!

La mine distractia de pe lume ochi peste cap s-au trezit la 5:30am sunt morti de oboseala si nu vor sa doarma....zbiara cat ii tin gura si se bat pe jucarii...al meu s-a dus la munca si eu sunt chiauna de somn ca intotdeauna foarte fericit le-am facut o omleta si astept sa se raceasca sa le dau sa pape si incerc sa ii culc iar ca o iau razna...si m-am taiat la deget la buricul degetului cu un cutit zimtat plang sau sunt foarte trist

Sper ca macar voi sa aveti o duminica placuta zambet

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

20.11.2011 4:02     citat 

----------
giullia a scris:
buna

Cludis ce lapte mai papa matei.Al meu tot pe fara lactoza este nu am idee ce sa fac
----------

De ce fara lactoza? e intolerant?

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

20.11.2011 4:33     citat 

Nu Biocriptin, nu recomand absolut deloc. Toate mamicile care le cunosc si au luat biocriptin au ajuns la reactii adverse f urate, alea se iau 2 pe zi timp de o saptamana sau mai mult parca. Si da sunt f ieftine dar te drogheaza rau.
Eu de la dostinex n-am avut nimic, dar le-am luat si seara.

ralucutza eu n-am stiut lucrul asta ce ti-a spus medicul, dar eu n-am putut sa stau fara el. E bine totusi ca erai in aceeasi casa cu el si ca nu l-ai parasit pt o saptamana, doua cum fac alte mamici si pleaca de acasa, iar copii in momentele alea au cea mai mare nevoie de mama. Iulian chiar daca nu sugea, tot voia la mine in brate si numai la mine se calma, chiar daca sotul incerca din rasputeri sa-l linisteasca. DAr uite ca asta nu am stiut.

cristina iti urez mult succes in intarcat, bine ca nu plange Sebi dupa tatiza. Iar tu fi tare mami, e doar o alta etapa in viata puiului tau. De acum e mare!!

manu off saracutza de tine, sper ca te odihnesti si tu cu ei la pranz sa-ti mai revii din oboseala. Iulian s-a trezit la 8, am fost sa-l impartasim, apoi la 12 somn si el si noi. Dupa ce s-a trezit am gatit o ciorbita de pui, niste gogosari cu smantana si niste ciuperci/bureti prajite cu mujdei de usturoi si mamaliguta, o sa papam cu lapte si cu branza de oi.
A, asa imi plac si mei pernele cum spui tu, noi avem de la bunica de acasa. Sunt f confortabile.

claudis ce baietel frumos ai, l-am vazut pe facebook imi place f mult si cum il imbracati. Am jucat si noi remy ieri, au venit 2 cupluri niste prieteni in vizita si au stat vreo 7 ore la noi. AM mancat si tort cu crema de zahar ars si mere. Demential!

Va pup o duminica frumoasa!!! Noi papam si mergem in vizita la umnata-miu si cumnata-mea.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

20.11.2011 4:39     citat 

Eu am luat de 2 ori si nu am avut absolut nimic ... a doua oara putina greata dupa prima tableta , si atat . Totusi , eu zic ca cel mai bine e luat cu recomandarea medicului .

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 7 luni
Casian Radu: 10 ani, 10 luni

20.11.2011 5:12     citat 

Salutare
A venit iarna si la noi. De ieri e tare frig si intuneric afara, e o vreme numai buna de hibernat ! Pe care eu o urasc !
Si peste 2 saptamani ma intorc la servici . Si nu au fost de acord sa lucrez 6 ore pana face piciul 2 ani ! Parca presimteam. MAcar am fost asigurata ca nu o sa trebuiasca sa stau peste program . Bine , nici inainte nu prea stateam eu , ca am viteza la lucru ( asta nu ca sa ma laud, asa imi ziceau toare colegele
jenat ) si erau mai rare cazurile cand era fff mult de lucru si trebuia sa mai stau.

Fetelor care vor sa intarce le doresc mult succes !

Claudis, pai Casian face si la olita. Are zile in care faca caca numai la olita , zile in care face si pe el (de exemplu azi , la pranz... dar a fost greseala mea ca nu l-am pus dupa ce a mancat , pt. ca de dimineata nu a facut ) . Dar face ca il pun eu, nu ca cere el. Eu la aia ma refeream... la momentul in care o sa zica el ca vrea .

Alina, sanatate Briannei !

Ptiu, ce norocoasa am fost eu cu amandoi copiii ! Ma refer la dormit.... pe Bogdan il mai legana mama pe pernita pana adormea , cand era bebe mai micut, dar apoi il puneam in patut ... dar asta o perioada scurta de timp , vreo 2 luni... si asta doar daca nu adormea la titi, deci nu la fiecare somn. Dar in general dormea si adormea in patut. Si Casian la fel -adoarme singur in patut , diferenta fiind ca el adoarme doar cu suzeta ... si mi-am propus ca de pe la 2 ani sa il dezvat si de asta. E bine ca nu o cere "in public", ci doar la somn.
Cred ca mai voiam sa va scriu, dar ma bazaie Bogdan ca vrea prajitura... plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

20.11.2011 8:37     citat 

Buna, fetelor!
Multumesc de raspunsuri si sustinere, va pup pe toate sarut sarut sarut sarut
Deocamdata m-am muls cate putin aseara, si pana acum nu am mai simtit nevoia sa o mai fac, sanii sunt plini dar nu plesnesc, nu ma dor ...
Nici eu nu as fi putut sta departe de Sebi, el cu mine se linisteste, cred ca era o lovitura mai mare pentru el absenta mea decat intarcatul
Azi noapte s-a trezit o data, a baut putina apa, l-am plimbat un pic prin casa si a adormit dupa juma de ora si s-a trezit apoi la 7.30, vesel...azi s-a mai urcat la mine in brate si punea mana pe bluza s-o ridice in sus, dar ii distrageam atentia si uita....e a 4 zi...suntem pe drumul cel bun
pupici
sarut sarut

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 5 luni

20.11.2011 8:57     citat 

Manu nu stiu exact ce este.Problema este ca de la un timp avea vre-o 4-5 scaune pe zi normale ( nu diaree) am fost la dr si mi-a zis sa-i dau lp fara lactoza asa am facut si de cand bea laptele asta are 1 scaun pe zi rar 2.O farmacista mi-a zis ca firma de la care cumparam eu lp ar fi schimbat compozitia si asta poate fi,nicidecum intoleranta...
Stiam ca ai tai pana la un an au avut intoleranta cum ai rezolvat-o? cum ti-ai dat seama ca au intoleranta ?

Acum nu stiu cat sa mai continui cu acest lapte delactolizat intrebare intrebare

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

20.11.2011 9:30     citat 

Byu eu am facut asa...l-am trimis la mama joi la 3 dupa-masa, a mers cu ea cu trenul, am stat singura acasa joi si vineri cu sotul, sambata am mers si noi si eu am stat acolo pentru o luna timp in care nu am dormit deloc cu el. Dragos e foarte obisnuit cu mama si cu casa lor pentru ca lunar am mers cate o saptamana acolo, nu a suferit cand a plecat, era chiar foarte incantat de calatoria cu trenul, bineinteles ca eu am fost cea nebuna, am stat toata ziua in oras pana la 10 prin mall si apoi am adormit foarte greu...dar el nu avea dor asa mare de mine, bine era si mai miculut avea 1 an doar si ii dadeam sa suga doar dimineata ca in rest imi refuza sanul, dar da am avut noroc si cu el si cu ai mei.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

20.11.2011 9:42     citat 

----------
Manucrissa a scris:
----------
ralucutza15 a scris:

christa ca tot esti prin zona scot limba pana la ce varsta era ca laptele e alimentul de baza? mersi
----------

Ti-as fi raspuns eu ca stiam, dar daca tu vrei sa stii numai de la Christa nu ma bag foarte fericit
----------

Ce reactie puerila. prostit

ralucutza, in general se spune ca pana la un an, deci al tau e cam trecut. trag cu ochiul Dar Mona la un an nu manca mare lucru in afara de san, asa ca nu-i nimic batut in cuie. rad

sus

Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

20.11.2011 9:59     citat 

Eu nu am luat pastile...m-am muls in fiecare zi..pana simteam cum dispar toate chisturile si , oricum mulsul la mana nu imita musul cu gurita lor..asa ca , cu fiecare zi, scadea drastic productia, astfel incat ,dupa o sapt nu mai produceau sanii lapte( decat daca storceam eu din ei mai tare).
Cu mulsul imi faceam program....la trezire ma storceam imediat(chiar incercam sa-i golesc ca sa desfund canalele si sa nu mai simt chisturile.
Apoi mai repetam procedeul undeva in jur de ora 19, deci de 2 ori pe zi.
A fost ok.
Nu sunt nici eu de acord cu despartitul de copil in perioada asta trist , chiar daca plange sau nu.
In primul rand, pentru psihicul meu, care chiar daca eram pregatita sa fac pasul acesta, tot plangeam si sufeream ca nu il mai alaptam, in al doilea rand (sau poate asta ar fi fost in primul rand, in fine) dupa ce e invatat copilul zi-noapte lipit de mirosul tau, si dintr-o data il privezi si e lapte si de iubirea ta, prezenta ta mi se pare trist pt el, chiar daca zic eu, aparent, pare sa nu aiba nimic.

Ralucutza, sa nu crezi ca te judec in vreun fel cu ce am scris mai sus! Tocmai eu nu as face asta, care i-am lasat la mama de destule ori, nu mai zic acu de curand cand am fugit in Grecia fara copii scot limba .

Ma refer strict la sfaturile care dau medicii....niste inapoiati, dupa mine
ochi peste cap

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

20.11.2011 10:51     citat 

sweety eu nu am simtit-o ca o despartire brusca pentru ca dupa cum am zis el nu mai sugea decat dimineata ca in rest refuza sanul. de dormit nu a dormit cu mine decat la el in patut sau rareori cand era fff mic si adormeam pe canapea dupa alaptat. si nu regret deloc decizia de a-l duce la mama, as face la fel, chiar acum o luna cand a fost bolnav si m-am racit si eu l-am lasat acolo si i-a fost mult mai bine. nu cred ca m-ai judecat, dar eu am mare incredere in medicul meu, si in discernamantul meu in ceea ce priveste sfaturile pe care mi le da. si Da, la mine a dat roade despartitul de copil, am suferit doar prima noapte pentru ca nu era nici macar sotul cu mine, daca ar fi fost el era mult mai bine.

christa mersi.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

20.11.2011 11:14     citat 

hm, ce subiect aveti aici...ce bine ca nu a trebuit sa trec si prin asta, e unicul avantaj pe care am reusit sa il gasesc in povestea mea cu alaptatul.
Nu as fi putut sa fac nimic din ce am citit pe-aici, cred ca asteptam sa nu mai aiba copilul chef.

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 4 luni
Marius Adrian: 10 ani, 6 luni

20.11.2011 11:35     citat 

Simona ma bucur din suflet pt micul luptator DD sa vegheze asupra lui,sa fie sanatos sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: