· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!!! Cap.228
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!!! Cap.228     
gabbriella

Copii
ALISIA ANDREEA: 13 ani, 9 luni
ALEXANDRU ANDREI: 10 ani, 5 luni

23.11.2011 12:49     citat 

Buna fetelor
Sanatate multa Claudis, sa treceti cu bine
Cristina 79, si eu ma confrunt cu aceasta problema, intarcatul si refuzul lui Alex sa bea lapte. Pana la 1 an si 3 luni i-am dat titi si se trezea noaptea din 2 in2 ore si sugea titi, de 0 saptamana nu i-am mai dat si tot incerc cu biberonul dar degeaba . Nu vrea si pace si tipa ca din gura de sarpe. Si cu Alisia tin minte ca i-am dat pana la un an si a refuzat 2 zile laptele de vaca, atunci asa am inceput pt ca nu stiam ca nu e bun pana la 2-3 ani, dar lui Alex am incarcat cu Milumil junior de la un an.
Mai stiti si alt ti de lapte pt 1 an si 3 luni, sau alta combinatie?
Biluta, e greu cu titi noaptea, si eu mi-am luat inima in dinti sa il intarc pt ca nu dormeam nici eu noaptea si nici el, dar de cand nu ii mai dau titi doarme noaptea cu sotul, iar eu cu fetita si se trezeste de 2 ori, iar noaptea trecuta nu s-a trezit pana la 7 dimineata. Multa putere si rabdare

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

23.11.2011 3:18     citat 

buna, fetelor!
gabriella, multumesc pentru sustinere....sa stii ca am nopti cand imi pare rau ca l-am intarcat pe Sebi, eu pana la 1 an si 6 luni nu am stiut ce e aia noapte nedormita, e drept ca se trezea spre dimineata de vreo 2-3 ori si ii bagam tzatza in gura si dormeam amandoi mai departe...in schimb azi noapte a plans mai mult de o ora, de la 1 la 2 noaptea, fara sa-mi dau seama de ce, nu-l puteam linisti, l-am plimbat in brate prin toata casa.....si a mai facut asa acu vreo 3 nopti....cu o noapte inainte nu s-a trezit deloc de la 10 seara la 7.30 dar a plans pana sa adoarma, ca na, nu mai era alintul cu tzatzica
mi-e greu acum cand plange, cand e mofturos, ca nu gasesc modalitatea de a-l impaca, asa cum era inainte....si mi-e ciuda ca l-am intarcat plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .....ca ziceam ca-i dau pana dupa sarbatori...
faza era ca vroiam sa fie si un pic mai independent fata de mine, dar vad ca tot dupa fusta mea se tina, pe taica-su nici sa nu-l vada
si a inceput sa bea lapte cu canita, mai papa cu fulgi de porumb, cu biscuiti...mai las cateva zile si mai incerc si cu biberonul, inainte de culcare, ca sa-i fac un ritual inainte de somn..
azi a adormit in carut, la plimbare, si l-am adus adormit...are 3 ore de cand baga somn...cred ca se pregateste pentru la noapte, ca mami ce are de facut....faza nasoala e ca nici tati nu doarme, si el merge la servici
cu sanii e ok, nu am luat nici o pastila, m-am muls o data la 2 zile si zic eu ca e gata laptele

Claudis, sanatate multa micutului Matei!
sarut sarut
Luara, incearca sa te odihnesti mai mult -stiu ca e greu, mai ales cu copii atat de mici-si sa-l pui la cerere pe Lucas la san...rezista! ca micutul va creste si va suge mai viguros

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

23.11.2011 4:35     citat 

Cristina n-am cum sa ma odihnesc. Cine sa-mi faca mancare, sa-mi calce, sa puna la spalat rufe? Cu curatenia am rezolvat eu, dar cu restul n-am cum.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

23.11.2011 5:31     citat 

buna!

claudis,cum mai e Matei? off,40 surprins ce mult a facut trist multa sanatate

cry, multumim de intrebare sarut suntem bine,eu la munca,Cosmin cu bunicii..chiar e bine..parca mi-e si frica sa spun ca are o luna de cand n-a mai racit prostit

va pup sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

23.11.2011 7:17     citat 

----------
cristina79 a scris:
a inceput sa bea lapte cu canita, mai papa cu fulgi de porumb, cu biscuiti...mai las cateva zile si mai incerc si cu biberonul, inainte de culcare, ca sa-i fac un ritual inainte de somn..
----------

Eu nu m-as mai chinui la varsta asta sa-l invat cu biberonul. Apoi te chinui peste 6-12 luni sa il dezveti iar! Daca bea din cana e ok, tot asa i-l poti da si inainte de culcare.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 8 luni
Casian Radu: 11 ani

23.11.2011 11:09     citat 

----------
ionelita a scris:
buna!

claudis,cum mai e Matei? off,40 surprins ce mult a facut trist multa sanatate

cry, multumim de intrebare sarut suntem bine,eu la munca,Cosmin cu bunicii..chiar e bine..parca mi-e si frica sa spun ca are o luna de cand n-a mai racit prostit

va pup sarut

----------

Claudis, sanatate lui Matei ! Cum e,a mai facut febra ? Ati fost la doctor ?

Ionelita, peste nici 2 saptamani voi zice si eu la fel : "eu cu munca"... rad Sunt curioasa cand si cat voi mai apuca sa intru pe aici, ca eu la servici nu am internet .CA tot as mai prinde eu 10-15 minute de pauza, sa va citesc si sa va salut .
Vorba ta cu "frica".... nici Casian nu a mai fost bolnav de la sfarsitul lui august... ca ne-am intors din Turcia cu stomatita, apoi dupa vreo 5 zile a facut bronsita.... acum vad ca deocamdata sunt bine amandoi ....
Maine dimineata ma duc cu Bogdan sa ii ia sange , ducem si urina la analize... sa ne tineti pumnii, ca lui ii e putin frica . Dar trebuie sa ii fac o fisa medicala pt. ca vor sa ii legitimeze la clubul de fotbal si atunci trebuie si o gramada de investigatii medicale. Ieri am dat 65 de lei la ORL numai ca sa se uite cu "lanterna" in gat, nas si urechi si sa imi puna o stampila ! Asta e ! Nimic nu mai e gratuit in ziua de azi, nici macar pt. copii , care, vorba aia, nu au nici un venit ! Din pacate sanatatea a la pamant la noi . Degeaba platim lunar la asigurarile de sanatate , ca la orice doctor, consultatie mergi trebuie sa platesti ! Ca sa nu mai vorbim de spitale -Doamne fereste!_ O fi ea spitalizarea la stat gratuita, dar plicurile pe care trebuie sa le bagi in buzunare ???
Va las, ma mai uit la episodul care a aparut ieri din Gossip Girl...

Noapte buna !

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

23.11.2011 11:12     citat 

Gabriela mie mi-a recomandat pediatra Nan de la Nestle cand l-am intarcat pe Iulian pt ca e cel mai apropiat de gustul laptelui matern.
Mult succes cu intarcatul si daca te-ai hotarat nu da inapoi ca il dai mai tare peste cap.

luara mult succes cu alaptatul, eu as dormi mai mult ziua in locul tau. Nu ai pe nimeni sa stai cu cei mici cat sunt treji???Lapticul pt Lucas e f important acum, dar tu stii bine, eu doar iti dau un sfat.

claudis ce super e privelistea. CUm e Matei??

ione spor la servici, te-ai acomodat?

alina ma bucur mult ca si-a revenit Bria, poate era de la canin. La Iulian nu i-au mai spart caninii.

cristina asta e, de acum e bine ca ai facut pasul asta cand ai simtit tu, e bine si ca nu ai dat inapoi. Ma bucur ca ai scapat de laptic fara pastile. Iar Sebi va fi mereu asa dupa tine, asa-s baietii, parerea mea. Si IUlian e mai mutl dupa mine pt ca sta cu mine cel mai mult. Ei sunt mai atasati de mame.
Oricum dupa un timp ai sa vezi ca va dormi muuult mai bine. Ce laptic ii dai?

Eu sunt bine, bebita misca tot mai puternic, cand stau intinsa deja se vad pe burtica miscarile. Sanii imi cresc tot mai mult si sunt tensionati. Abia astept sa merg iar la eco. In rest mananc de toate fara probleme.
Am facut si eu ieri o friptura de miel cu pireu si cioco de asa ca aveam demult o pofta. Azi au venit sorii in IAsi si au venit si la noi si au fost f incantati de mine si l-a sunat socrul in seara asta pe sot si i-a spus ca a gresit in privinta mea si ca s-au simtit f bine la noi. Eu am fost asa mereu, dar el a pastrat distanta pt ca s-a format o parere gresita de la inceput.

CArmen ma bucur mult ca ti-a iesit cioco. Noi deja nu mai avem ca am tot impartit in stanga si in dreapta, eu si Iulian am fost cei mai incantati de ea.
Cum te simti???

Eu am zile f pline, in fiecare zi am scoala in modulu asta nr 2 de la 4 la 8 dupa amiaza, uneori si de la 2 la 8, si pana atunci stau cu Iulian si fac treburile prin casa. Noroc a sotul lucreaza pana la maxim 2:30 si poate sta cu Iulian.
VA pup, merg la dus si la film cu noi.
Iulian doarme toata noaptea in patut fara probleme, Doamne ajuta!!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

23.11.2011 11:34     citat 

Doamne..Byu ...si tu si Luara, vorbiti cu asa o detasare si calm despre o zi plina incat mi se pare si mie viata mai frumoasa si linistita
Nu stiu cum poti sa fii atat de calma si senina..
Cand stiu ca la mine seara, incepand cu ora 6 maxim 7 este haos general.
Eu una vad ca de-abia fac fata seara..
Pregateste masa de seara, noi trei astia mai mari un fel, V altul, apoi strange toate jucariile si tot ce -i in casa, baia pustilor (si ca sa ma descurc fac intr-o zi unuia si in alta zi celuilalt), spalaturile pe dinti unde e alt haos-ca fiecare vrea singur si eu mai tb sa imi bag "nasu' " , o activitate de seara (reviste , povesti sau cuburi)..si apoi finally somnul...
surprins
Unde cu V mai am inca probleme ca se fataie prin pat vreo 30 min pana adoarme. Si tb obligatoriu mangaiat pe spate sau pe cap.. surprins
Si apoi sa strang prin bucatarie dupa noi.. surprins
Acum am terminat totul si sunt franta. Ce lugu..lugu.. Cu toate ca in schimb m-as uita la un film rad
Si fug..
nb..
atat vroiam sa zic..ca la Byu pare totul atat de linistit si frumos.. zambet..cum era si la mine doar cu Matei la inceput rad nervos

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

24.11.2011 12:46     citat 

Simo poate pare frumos dintr-o parte. Dar si la noi e casa de nebuni uneori. Azi de exemplu la un moment dat pur si simplu nu mai gandea capul, eram ca un PC blocat. Sotul vorbea cu mine si eu ma uitam la el ca toanta si nu intelegeam ce vrea de la mine. Sint momente cand imi vine sa zbier. De obicei asta se intampla seara, cand Lucas e cu colici, Ana isi face de cap ca vine tata acasa si ea incearca sa-l impresioneze ca el sa se joace cu ea si tot asa. De adormit nici nu zic, cu Ana dureaza cam 1 ora. Se fataie, mai bea apa, lapte, imi mai baga degetele in gura in nas, imi spune povesti, de-mi vine mie somnul inaintea ei.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

24.11.2011 2:16     citat 

hai sa te "linistesc"eu de tot, Simo, vrei??
la mine e nebunie de dimineata pana seara!!
Deci eu de pe 15 oct tot o tin in boli, pe rand!!, dar pe rand!! cand cu nunul cand cu altull..Joi seara a avut ultima zi de antibiotic Edi..ca Luni sa inceapa cu febra David, iarasi..si am fost la spital: deci otita la o ureche(iar!) si amigdalitele mari..si acum ia Zinnat.
nici nu mai stiu ce culoare are aerul curat de-afara..sa ma tot plimb o ora de sa ma satur...am stat in casa cand cu unul cand cu altul, din cauza bolilor...ca de nu am eu nimic, dar ma simt de parca as fi si eu bolnava ochi peste cap

Dimineata cel mic e cu maraielile de rigoare....si pana pe la 12 asa o tine nervos nervos , de pe la 12 pana pe la 13, ma lasa amandoi in pace, dar nu se lasa unul pe altul in pace, asa ca am treaba sa-i impac , sa-i despart, sa-i bat cap in cap scot limba ...asa..intre 13 si 14 ma chinuiesc sa asez masa,,sa le dau sa pape...care amandoi fac figuri..ca tre sa le spun toate povestile si intr-un final ma lasa nervii si le deschid calculatorul, unde deschid gurita ca hipnotizati si, gata masa!..
de la 14 la 15 alta nebunie...cat timp strang in bucatarie(astept sa treaca jumate de ora dupa masa ca sa le pot da laptele pt somnul de pranz)..si le incalzesc laptele, ii caut sa-i pescuiesc sa il schimb pe cel mic de pampers, pe cel mare sa-l pun la pipi..sa ii schimb daca s-au murdarit...ii iau de o aripa caci se mai iese cu maraiala ca ii duc la nani..si pe cel mare il bag in pat..pe cel mic in brate..ii dau laptele si apoi il plimb prin camera pana adoarme, apoi il pun in patutz, il iau apoi pe cel mare si-l duc in camera lui sa-l culc..si cu el tre sa stau lg el culcata si adoarme greuu cam 40-60 min de ori adorm inaintea lui, ori ies din camera nervoasa si-i zic ca am treaba la bucatarie si sa ramana in pat sa faca nani si gata.
de cele mai multe ori adorm langa el, iar daca nu adorm fug repede sa strang dupa ei prin casa., apoi la bucatarie sa fac mancarea ptr cand se trezesc,,si uite ca nu trece o ora si se trezeste cel mic(ca deh...o ora am pierdut sa-l culc pe cel mare)...maraiala mare...apoi se trezeste si cel mare,,maraiala si la el..isi revin dupa ce ii hranesc(asta daca apuc sa termin mancarea, iar daca nu termin..o termin cu ei pe langa mine, si deloc calmi nervos )...si de la 19-21..parca e ceva mai multa liniste ca e sotzul liber, apoi la 21 bag iar mancare, iar strang dupa ei..
noroc ca am scapat de baie zilele astea de cand cu bolile lor..abia daca le-am facut de 2 ori pe sapt ca tot mi-au facut febra si otite zilele trecute
insa..seara..ii culc greu pe amanadoi....bine macar ca, de data asta, il culca sotzul pe cel mare si eu pe cel mic, apoi vin la bucatarie..si ma deconectez complet mancand ceva, apoi stand la calculatior sau citind o revista ceva.pana ma ia somnul..si dorm la ore din astea, caci nu stiu de ce..mai devreme nu pot dormi!

ce minunat e, nuu??? foarte fericit

mdea
noapte buna! scot limba

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

24.11.2011 9:17     citat 

Neata

Multumesc fetelor sarut ...E bine Matei acum..Doar ieri noapte a facut febra...Ieri pe zi a fost ok doar ca nu a prea mancat.....si azi mergem la doctor iar doctora ne-a chemat special ca sa vada cat ia in greutate ca nu a prea fost multumita prostit Sper sa aibe peste 10 kg ...
Am vb. si cu a mea cumnata..si al ei este racit..M-a sfatuit sa cumpar sa am in casa paracetamol supozitor in loc de novocalmin..pt. febra mare...Doctorul ei spune ca novocalminul contine algocalmin care afecteaza coloana si rinichii..Nu am stiut asta...

Luara da..am inceput sa ii dau si oscillo...

Alina daaa..le e drag copii...ce sa iti mai spun ca Matei a fost pupat pe gura de drag asa? El intidnde boticul dar un adult ar tb sa intoarca obrazul nu?! plang sau sunt foarte trist
Hhahaha ce tare e Bria..Tb. sa o filmezi rad

Byu ce bine ca si-a dat seama socrul ce fel de om esti...Eu numai am sperante la ai mei...Ieri eram cu casa vraiste...Matei bolnav...si am ramas singura cu mancarea pe foc...cu curatenia de terminat...cu Matei marait de am avut senzatia ca ei il agita...intr-o ora vor sa scoata totul de la copil...sa vada ei ce mai face sau zice nou copilul prostit ...

Mergem la doctor...vedem analizele...si sa vedem ce mai ne zice de Matei..Tineti-ne pumnii

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

24.11.2011 9:27     citat 

Mai, fetelor, dar ce-i imbaiati asa zilnic? zambet eu zilnic le spal la fundulet...poate de cateva ori pe zi, dar baie in cada/dus facem 1-2 ori pe saptamana acum, ca nu mai e vara sa fie pline de praf. Asa faceam si eu cu daria cand era mica, dar zau daca nu-i un motiv de stres in plus, si cand ai 2 nu mai e asa usor totul.
In alta ordine de idei voiam sa va spun ca e bine sa scoateti cat mai mult din rutinele care nu-s absolut necesare si sa va concentrati pe restul. Pe cat posibil. Si copiii vor fi mai relaxati, si voi.

Azi am ultimul vaccin la Diana. Abia astept sa scapam si de asta. Diana tot cu tzitzi si eu nu-s deloc de convins sa o intarc desi toata lumea e cu gura pe mine (mai putin sotul). Tot am in cap ca Diana e bine asa, ca voi regreta apoi, ca ..... multe altele.

La una din gradinitele din cartier e epidemie de varicela. Sper sa nu vina si la noi, ca nu am chef de boli acum. zambet

Sunt tare ofticata pe mine ca nu am timp destul pt Daria, ca nu sunt destul de calma cu ea mereu, ca as putea face mult mai multe cu ea. Cumva sper sa ajung la un echilibru si in legatura cu ea, ca nu ma simt deloc bine asa. Vreau sa-mi fac o regula din a-mi petrece timp doar cu ea la cateva zile: sa iesim doar noi doua, sa facem ceva ce-i place ei. E asa un copil deosebit, ca mi-i ciuda ca nu-i pot da mai mult din timpul si gandurile mele, asa cum merita.

De timp cu tati...nu mai vorbesc. Daca apucam sa vorbim noi 2 15-20 minute pe zi, e mare lucru. El cu 2 joburi...eu cu 2 copii...nu prea mai avem timp de noi.

plang sau sunt foarte trist

Va pup pe toate! sarut sarut sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

24.11.2011 10:38     citat 

Bilutza..asa si eu.. Daca inima iti spune sa o mai alaptezi, atunci mai tine-o. Si pe mine au stat cu gura...eu nu am cedat din cauza lor, au fost alte cauze..
Imi pare rau ca l-am lasat practic usor sa se intarce singur, acum as fi vrut sa mai trag de ele si sa mai "fac" lapte ca sa il mai tin. Macar pentru alintare...
Claudis..iti tin pumnii... Sa ne tii la curent
Sweety. doar atat surprins
Parca e o zi ca la mine rad
Singura diferenta e ca eu aprind si tv la desene dar V nu e tentant absolut deloc, nici de calc, nici de tableta cu jocuri...doar de mine foarte fericit
Parca imi doresc sa fie si el tintuit in fata tv-ului macar cateva min. Pe de alta parte ma bucur ca a ajuns la 1 an jumate si nu stie ce e aia tv.
Acum de ex, ca sa am timp sa ma delectez in fata tv-ului i-am deschis cutia mea cu bijuterii mai mari si neruptabile ( rad ) si e fascinat de ce a gasit acolo.. foarte fericit
Luara.. te inteleg perfect. Asa a fost si la mine la inceput si intr-adevar s-a mai linistit treaba dupa 1 an parca.. Cu toate ca a inceput alta nebunie, dar macar merg amandoi prin casa si uneori isi mai gasesc de lucru si nu mai zbiara ca apucatii..

Cred ca dc intra viitoarele mamici si citesc ce povestim noi, de cat de minunata si linistita e viata de familie...se sperie zambet
Dar fetelor..viitoare mamici, sa stiti ca se merita. Nebunia asta face totul foarte fericit rad

Tot caut o reteta de pudding facut in casa.. Cristine mi-ar fi fost de folos aici .. zambet
Mi-e dor de ea..

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

24.11.2011 10:43     citat 

buna.
e acus ora 11 si Bria nici acum nu s-a trezit, doarme de aseara de la ora 23.10, s-a trezit dimi la 7, a baut laptic si de atunci somn, oare e normal sa doarma asa mult dimineata. as trezi-o dar parca mi-e mila, asa adanc doarme. oricum nu o mai culc la amiaza.
of Swetty, dar chiar e o adevarata aventura la voi, eu cred ca as inebuni. multa sanatate lui David.
Byu, ce tari sunt dr.astia , mi-e asa ciudat, ...,ei zic ca laptele praf Nan e apropiat de laptele de mama,...., dar de unde stiu ei,...,oare l-au gustat!?
Claudis, va tinem pumnii sa fie totul bine cu Matei.
Mada, bafta la analize.
Bilutza, nici eu nu-i fac baie lui Bria decat de 2 ore /sapt.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

24.11.2011 10:56     citat 

neata,.................

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde