· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 36
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 36     
dodosasha

Copii
S
P

26.11.2011 11:00     citat 

Cayia eu stiam asta de cand era S bebelus. Ar fi trebuit sa spun dar ma gandeam sa nu cad in ridicol ca "asta se stie" jenat
Eu il sterg pe S dupa piscuna cu un servetel: un colt il strang intre degete si tamponez canalul urechii sa nu ramana apa.
Betisoare nu folosim nici noi, adultii.

Aaa si mai vroiam sa spun ca nu cred ca somonul in sine poate ingrasa asa mult ci mai ales felel in care e pregatit, sosurile si garnitura ingrasa. La abur iese atat de bun ca nu mai este nevoie de sosuri! Ma rog, asta-i parerea mea scot limba

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

26.11.2011 11:14     citat 

----------
dodosasha a scris:
Aaa si mai vroiam sa spun ca nu cred ca somonul in sine poate ingrasa asa mult ci mai ales felel in care e pregatit, sosurile si garnitura ingrasa. La abur iese atat de bun ca nu mai este nevoie de sosuri! Ma rog, asta-i parerea mea scot limba
----------

Acum ca ma tot gandeam , cred ca totusi da , somonul in sine ingrasa .. mi-amintesc documentarele alea de pe Discovery , cu ursii rad .. nu somonii ii asteapta cand se intorc sa depuna icre , de-i mananca asa bine inainte de hibernat ? confuz jenat Pff , si al meu om vrea sa cumpere somoni afumati pt sarbatori ochi peste cap .

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.11.2011 11:30     citat 

mah ... nu stiu cat ii de ok sursa, dar mai caut
http://www.ziare.com/articole/somon
"Somonul. Cel mai important detaliu pentru acest tip de peste este faptul ca grasimile pe care le contine contribuie la eliminarea depozitelor adipoase de pe abdomen, coapse si fese. Poti manca somon de doua-trei ori pe saptamana, fara niciun fel de probleme, indiferent de tipul dietei pe care o respecti. Nu exista regim de slabire care sa nu includa in meniu somonul. In 100 de grame de somon sunt 170 de calorii. Somonul de crescatorie are mai multe calorii decat cel salbatic."

aici un link mai ok
http://www.dietetik.ro/somonul/3109.html

o reteta buna
http://diversificare.ro/retete/2011/03/...9-12-luni/

ps
vad ca intr-un articol are 170 cal in altul 235 / 100 gr. mai studiez; tind sa cred sursa dietetik jenat

pps
http://calorii.oneden.com/Calorii-Somon.html

da, are calorii, dar din cand in cand, pentru restul beneficiilor ... e bine de consumat
jenat

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

26.11.2011 12:06     citat 

----------
dodosasha a scris:
Cayia eu stiam asta de cand era S bebelus. Ar fi trebuit sa spun dar ma gandeam sa nu cad in ridicol ca "asta se stie" jenat
Eu il sterg pe S dupa piscuna cu un servetel: un colt il strang intre degete si tamponez canalul urechii sa nu ramana apa.
Betisoare nu folosim nici noi, adultii.

----------

Uite ca trebuia sa spui, eu nu stiam pentru ca eu nu-i sterg cu nimic, poate doar cu prosopul in pavilionul urechii. Iar acum cand m-au pus sa-i curat urechea am intrebat ca prostit cu ce, cum? Si mi-a explicat si aratat in spital cum se fac fuioarele alea de vata. O metoda simpla, ieftina si eficienta, pentru ca am reusit asa sa scot mult puroi.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

26.11.2011 1:22     citat 

va multumesc tuturor pt gandurile bune. sarut
nu stiu cand va fi inmormanatrea probabil la sf saptamanii viitoare, deocamdata cautam modalitati de a ajunge acolo.eu nu pot merge din cauza piticei, asta e tare trist.
sa vedem daca se poate sa mearga sor'mea cealalta cu sotul ei si sotul meu.vom vedea.e tare greu.
trist

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

26.11.2011 3:08     citat 

Acuma nu-mi sariti in cap, dar noi ne stergem cu betigase. Copiii sunt amandoi fff cleiosi si arata tare neingrijiti asa cu cleiul ala. Umezesc in spirt vata aia si sterg pavilionul intern (nu apas, doar rotesc un pic), apoi pavilionul extern si musai dupa ureche cu partea cealalta a batului. La fel si la mine, iar daca nu ma sterg ca lumea am senzatia de mancarime.
O sa iau Audispray de la farmacie. Uit mereu cand ma duc.

Domnita mea a primit mamaliga ieri seara si a mancat de a rupt. Goala asa si nesarata avea un gust oribil in opinia mea, dar daca ei i-a placut, ma bucur.
Se pare ca si-a scos somnul de dimineata. De 3 zile urla cand o duceam la nani de ziceai ca o tai, asa ca n-am mai culcat-o decat la pranz.
Si cred ca o chinuie niste dinti ca se tot freaca pe la obraji.

Am comandat iaurtiera sa fac acasa, dar cred ca ii fac din lapte de migdale. Inca nu m-am decis...
Tocmai am vorbit cu o prietena care are un baietel de 6 luni si 3 saptamani si imi spunea mandra ca mananca supica, iaurt cu biscuiti, fructe pasate... si cica l-a diversificat la 6 luni. cool

Ma duc sa ma uit la un film cu berb cat dorm copiii. El e pedepsit ca a venit fff tarziu de la fotbal. scot limba

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 12 ani, 5 luni
A M: 8 ani, 6 luni

26.11.2011 4:38     citat 

Rizi, oare ar trebui sa-ti spun "la multi ani!"? Daca da, atunci asa sa fie. zambet Oricum petrecere frumoasa sa aveti! Asteptam poze! foarte fericit

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

26.11.2011 6:46     citat 

Asistenta de la Maternitate care a venit sa-i faca Antonie prima baie acasa i-a curatat urechile cu fuioare, cum zice Cayia, dar facute din comprese sterile.
Si eu o mai sterg pe Antonia cu betisoare uneori, si ei ii curge cerumul si arata tare urat.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

26.11.2011 7:22     citat 

helau fetele-

lucy sarut .. si multa putere intregii familii!

i-am cumparat lu fimea cadou de ziua ei, masinuta de aia pe care sta copilu calare si se impinge cu picioarele.. are si o chestie de protectie imprejur, sa nu cada si se pot atasa doua manere la spate- unul cu care sa o impingem noi , si unul in care sa impinga ea cand invata sa mearga... foarte draguta si cu foarte multe utilizari... am cumparat-o folosita de la cineva de pe net,. ca-s scumpe tare noi si ma cam strange la portofel in ultimul timp..d ar arata f bine si cred ca o sa ii place si ei. ori sper.
si am comandat tort pentru sambata viitoare. ca eu sint la un curs de miercuri pana vineri din zori pana in noapte si nu o sa am timp nici chef de facut tort.

apropos de somon, chiar daca e un peste gras nu ingrasa.. adica nu poti sa mananci atata de mult cat sa te ingrasi din el ,ca e f satios... dar daca servesti vreo juma de kil de paste si doua polonice de sos cu smantana, apai normal ca ingrasa
cool cool

asa cu niste legume la abur, alta treaba prostit

de curatat urechile nici eu nu le curat, ca aici asa se recomanda, sa le lasi in pace.. plus ca fimiu operat la urechi de la 1 an, mai bine sa ii las urechile in pace cat de mult posbili... si asta mica nu prea face ceara, o spal asa pe unde se vede pe exterior.. bine eu nici nu le fac baie zilnic si alte chestii..

sus

Denunta
Cayia

Copii

26.11.2011 8:18     citat 

Si ai mei au facut ceara in primul an, apoi s-a reglat.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

26.11.2011 9:05     citat 

----------
Cayia a scris:
----------

dupa ce ai inceput sa vinzi lumanari din ceara curata patriarhiei s-a reglat rad

sus

Denunta
Cayia

Copii

26.11.2011 10:23     citat 

La Vlad cam asa a fost rad

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

27.11.2011 10:16     citat 

Neata doamnele sarut .

Furni , super cadoul sarutsarut . Eu am cautat aici asa ceva , dar pe baterie , si sa incapa amandoua ... si e doar vreo 200 si ceva de Euro trist plang sau sunt foarte trist .. nu am cum sa rup atat , nicicum ochi peste cap . Si tort o sa comand si eu de la o cofetarie ce-mi place mie din Cluj , au aia niste praji extraordinare sarut .

Cu somonul m-am gandit si eu foarte fericit .. cautasem ieri documentarele de care ziceam , doar ursilor le place doar grasimea lor , de aia isi fac rezervele de grasime pe iarna si din somoni .. normal ca gatit nu e asa " periculos " ..

Noi cred ca dam o raita pe la Cluj azi , sunt oferte faine peste tot , tre sa ne intalnim si noi cu Mosu' ala ... mai vine cineva ? sarut

O zi minunata sa aveti sarut .

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

27.11.2011 10:58     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
Cayia a scris:
----------

dupa ce ai inceput sa vinzi lumanari din ceara curata patriarhiei s-a reglat rad
----------

Pfuaiiiiii! rad rad rad rad rad rad
Doamneee, de unde le scoti??? rad rad rad rad

Noi fuseram toata trupa la mall ieri, ca a fost frig rau afara. Fi-mea a fost de-o agitatie rara, daca nu s-a scalambait in scaunul ala de masa si daca n-a tras de tot ce-a gasit pe masa noastra de m-a capiat. Tedi a fost si el surescitat de ce i se intampla (desi are o zi pe saptamana cand iese cu taxo singur la pizza - deci ar trebui sa fie obisnuit), dar nuuuuuuuuuuu! Bine macar ca n-a mai baut din pahar cu lingurita cum face de obicei, dar in rest, daca nu s-a urcat si coborat de pe scaun de mii de ori si s-a varat sub masa de ma luase tremuratul de nervi.
Am venit val vartej acasa ca nu ne-am uitat la ceas si trecuse ora de culcare a Timeei care evident, a devenit brusc si mai agitata. Nici nu i-am mai facut baie acasa si am culcat-o direct. Nici mrrrr n-a mai zis pana la 8 de dimineata foarte fericit , dar bine ca l-a apucat pe frate-se pipileala la ora 5 dimineata si de atunci eu n-am mai dormit...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

27.11.2011 11:00     citat 

noi o avem pe asta. mai are sus un maner lung de impins, care vad ca nu e prezentat aici. am scos masina asta de vreo luna sa o spal, n-am mai ajuns.

Mai aveti un pic si faceti un an, fiurni... maaama! imi aduc aminte de poza cu andrea in chiuveta, parca mai ieri o postai....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: