· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 36
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 36     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 1 luna
cea mica: 8 ani, 5 luni

24.11.2011 1:22     citat 

----------
citat:
eu o sita care o pun in ce cratita vreau, mica sau mare
ceva in genul
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90112531/
dar nu o am de la ikea. e ffff buna si mai ales practica
----------
.
buna treaba.dar nu am ikea prin zona scot limba
eu am o oala emailata cu fundul gaurit care se pune peste cratita cu apa.ii buna da ii cam ciobita, nah..as vrea una noua.imi convine ca e mare, poti pune chestii mari sau multe.tre sa vad (dar tot nu apuc) ca noi avem aici fabrica de vase emailate si au magazin unde is de toate si mai ieftine decat in alte parti.
am vazut ca ai intrebat de mancarica, daca nu are probleme cu burtica poti incerca si conopida si altele...
chestii de sezon de ex castane? eu i-am dat Anyei, i-a placut
gutui
am cautat cartof dulce sa-i fac dar evident nu am gasit nervos ochi peste cap
mie nu-mi place sezonul asta ca nu prea am multe optiuni..proaspete.
a barbatu-meu aseara i-a dat fetei sa suga dintr-o feliuta de clementina si evident ca in secunda 2 a aspirat fata toata felia in gura ochi peste cap plang sau sunt foarte trist si el "ce sa fac?! ce sa fac?!". socat
ieri am luat praz.intentionam sa fac azi o ciorba de gaina, cu mult praz, cu ardei, dreasa bine cu smantana si marar.
da nu mai imi vine sa fac nimic.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 12 ani, 11 luni
Pufarina: 8 ani, 9 luni

24.11.2011 1:40     citat 

pardon ca fimea e mare si nu mai serveste sa ii dau eu in gura, mama ce crize face....drept care ne orientam spre chestii pe care le serveste ea cu manuta ei cea grasa rad
preferate...boabe de mazare si de orez.
noi oricum mancam extrem de simplu si de dietetic, asa ca mananca toata lumea la fel, care cu mana care cu furculita...
noi facem de multe ori wok - legume cu peste ori cu pui ori cu creveti, cu ceva alune aruncate inauntru...f bun.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.11.2011 1:55     citat 

Lucy cred ca sunt site din acelea si in mag gen metro, lidl etc. nici a mea nu e ikea ti-am spus.
Gutui i-am dat, si dovleac copt. Apropos, ii poti pune dovleac la fiert in loc de cartof dulce. Si conopida, brocoli i-am pus de mult in piure-ul de legume. Ma refeream la "mancarici" de sine statatoare nu amestec de legume gen ghiveci jenat
mda... ne reorientam si noi spre mancarea noastra. si noi mancam fara grasimi, gratar, cuptor, aburi ... dar pun putina sare (cei care gusta zic ca e nesarata). voi pregati fara sare complet si ne vom "sara" mancarea pe loc, in farfurie, cu branza, parmezan ...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

24.11.2011 2:05     citat 

----------
citat:
Lucy cred ca sunt site din acelea si in mag gen metro, lidl etc. nici a mea nu e ikea ti-am spus.
----------

nu am nici metro nici lidl aici.
rad
deci in concluzie la mine nu am vazut asa ceva .in niciun magazin. rad
(stiam sita o mai vazusem pe net intr-o ocazie)
dovleac i-am tot dat.(ca avem din gradina).i-a placut enorm.
nu stiu alte idei de mancare nu am. jenat
azi nu. scot limba
paste???
si io gatesc tare nesarat scot limba imi place sa pun verdeata in mancare (cimbru, marar, leustean telina etc-bine nu toate o data depinde de mancare)
da sincer io nu gust mancarea cand o fac.o miros.daca imi miroase bine, e buna. zambet numa sotu isi adauga sare, intotdeauna.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.11.2011 2:21     citat 

gata. m-am relaxat cu mancarea, nu stiu ce-mi veni sa intreb. ca oricum idei am destule timp sa le fac imi trebuie foarte fericit
astazi de ex, eu si Sasha am mancat supa de pui cu taitei de casa (facuti de mama ca eu altii nu suport) si paste integrale cu sos de rosii si busuioc si pultita la cuptor. Lui Patrick i-am fiert la abur conopida si dovleac placintar (la acesta m-am referit Lucy cand am spus ca inlocuieste cu succes cartoful dulce) si separat am fiert o lingura de quinoa. Si un galbenus.
Maine fac fasole verde cu curcan.

Si eu gatesc cu ierburi. Patrunjel, marar, busuioc (am in ghivece) si oregano. Vreau sa-mi pun si rozmarin.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 2 luni
Antonia: 8 ani, 8 luni

24.11.2011 3:05     citat 

Reteta de succes testata azi la pranz: dovlecel fiert cu branzica. A halit fata tot. foarte fericit
In alta ordine de idei, au venit rezultatele exudatelor...traiasca maternitatea Giulesti ca mi-a facut-o iar ochi peste cap Antonia are stafilococul auriu in nas (Paul a avut in gat). Sa vezi ce ne distram acum cu antibioticele.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 7 luni

24.11.2011 3:17     citat 

ce fel de branza ai folosit?
vreau sa-i fac fetii mamaliga.

am avut si eu staf. auriu in timpul sarcinii. am luat augmentin, ca era sensibil la el. sanatate cupiilor.

eu sunt din ce in ce mai frustrata! desi stau 95 % din timpul cat e treaza langa Timeea, numai belele i se intampla. de luni pana azi inclusiv, in fiecare zi i s-a intamplat ceva nasol. mah, si stau lipita de ea. am plans ca proasta azi, ca si -a prins o manuta la un sertar. langa mine!!!!! mor de ciuda! acu' 2 zile a cazut cu gura de coltul unei mese si si-a spart buza, avea gura de sange si era lipita de mine, dar o secunda a fost suficient sa nu ma uit la ea si poc! disperata sunt! ma simt atat de vinovata, ca niciodata nu s-a intamplat cu Tedi asa ceva, pe cand ea saracuta... offfff!

sus

Denunta
ocrisu

Copii

24.11.2011 3:23     citat 

Am folosit branza facuta din lapte UHT cu 3,5 % grasime.
Asa patesc si eu, mai mereu, cum nu ma uit la ea, cum face o boacana. Acum cateva zile statea la mine in brate pe canapea. Am lasat-o langa mine si m-am intors spre fraxo care m-a intrebat ceva. In secunda doi s-a asezat pe manerul canapelei, s-a rasturnat pe spate si a cazut pe parchet. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.11.2011 3:25     citat 

http://diversificare.ro/alimente/2011/1...itamina-d/
vom incerca ciupercile. noua, astora mari, ne plac tare mult. sper sa aiba succes si la Patrick.

edit:
deci incep un mesaj si duuuureaza pana reusesc sa-l termin pt ca sunt cu ochii in 14 dupa Patrick care nu sta o secunda intr-un loc, merge de-a busilea, se ridica, se lasa iar, se razgandeste, se intoarce... si cu mintea si un ochi la Sasha care isi face teme si ma mai intreaba si el mititelul una, alta. deci au niste exercitii in clasa 1 ... gen matrice daca va mai amintiti nervos

de fapt am vrut sa ii scriu oanei sa vb cu medicul si sa incerce daca nu-i mai usor si poate scapa cu picaturi cu antibiotic. ai zis in nas nu?

revin si pentru kiki ... pupam buzita si degetel ... esti mai bine?

eu iau cetebe cu zinc, o capsula pe zi de vreo 2 sapt si sper sa tin racelile departe.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

24.11.2011 4:56     citat 

io is inca linistita, fimea nu se deplaseaza, deci accidente mai rar... se mai arunca pe spate si da capete in parchet, saraca....

da o faza misto a facut azi noapte.. noi eram la tv ,ea in pat.. tot maraia ea, pan la urma a inceput sa planga.. m-am dus... se bagase cu picioarele pana la piept in invelitoarea de la plapuma... si se intorsese si pe burta si nu mai putea sa iasa... saraca era ca o sarma infasurata... rad

sus

Denunta
ocrisu

Copii

24.11.2011 7:21     citat 

Ce credeti...am si eu stafilococul auriu in nas, la fel ca si Antonia. surprins Acu' il trimit urgent si pe sotulache sa faca si el, macar sa stim ca ne tratam si scapam toti.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

24.11.2011 7:57     citat 

oana, trist sanatate multa tuturor sarut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.11.2011 8:08     citat 

oana, somnorici parca l-a tratat pe Matei homeopat. Sper sa nu vb prostii jenat

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

24.11.2011 8:12     citat 

oana, multa sanatate!
eu sint mare prietena a hoemopatiei da stafilococii astia parsivi nu i-as trata homeopat... la astia tre sa le dai n cap de mici... nervos

bre, da unde e happy pe ziua de azi?

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 8 ani, 7 luni

24.11.2011 8:58     citat 

Salutare, doamnele!
Oana, bine ca ati gasit parsiva de infectie!
Dodo, suna foarte bine ce gatesti tu acolo! Si eu vreau sa ii dau quinoa la mamzela, da ea e tare reticenta in privinta mancarii. O sa mai incerc si eu sa ii dau dovleac si de-astea, dar la ea gustul dulce nu prinde foarte bine decat daca e de la fructe. Cand aud de retete de-astea exotice si ziceti ca le mananca ciutanii, ma apuca disperarea ca fi-mea are o problema cateodata cand ii dau doar galbenus de ou cu piure de cartofi simplu. Cre ca il mosteneste pe taxo care e mereu refractar la mancarurile noi. hm
Cred ca lui Happy i s-a stricat iar calculatorul, ca a mai disparut in ceata o data din motivul asta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: