· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (309)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (309)     
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 2 luni

15.12.2011 11:41     citat 

Buna fetelor

Doamne Yubi, imi pare nespus de rau, Dumnezeu sa va ajute sa va faceti bine, sa treceti cu bine peste asta sarut

Urschuletz super tare iepurasul si eu sunt in pana de idei de cadou, chiar nu stiu ce i-ar placea, nu pare interesat de nimic in mod special si trtebuie sa cumpar si pt bunici ochi peste cap
Masuta de aceea cu cuburi este pe bestkids.ro la reducere cica, 134 lei.

Deitza frumoase cadouri trag cu ochiul

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

16.12.2011 1:11     citat 

Buna,

Yubi,saracutii de voi trist Va doresc multa sanatate si sa treceti repede peste toate iar ala micu sa nu ia nimic. sarut

Urschu, sarut
Am fost la dr ...e sarcina,e unde trebuie,e de 6 saptamani aproape...dar mai jos e un punctulet..a zis ca e un chegulet de sange.Poate fi de la sarcina pierduta sau de la stranuturile avute in receala recenta,ca stranutam si de 6 ori consecutiv.
Pana luna viitoare trebuie sa stau cuminte si sub tratament.Am asa:
-arefan 200 de 2x/zi
-no spa 2/zi
-vit E 2/zi
-elevit 1/zi
-acifol 1/zi
-magneziu 1/zi

In continuare alaptez si as vrea sa imi spuna cine cunoaste daca e ok tratament+alaptare.
No spa parca nu e bun...de arefan nu stiu...astept sfaturi.
Sper sa fie bine...

Frumoase jucarii

foarte fericit Noi am comandat tobogannnn,il asteptam cu nerabdare zambet Si alte chichite va primi..trusa de dr,chitara,pian,papusa,mai vedem. prostit

Ma culc ca nu mai pot,multa sanatate tuturor!!!! sarut

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani
am nascut deja!

16.12.2011 10:10     citat 

vai yubi imi pare tare rau ca sunteti bolnviori, stiu ca e greu dar trebuie sa fii tare si sa nu te dai batuta, daca albert suge lasa-l sa suga pana se satura, adu-ti aminte ca si alexya o alapta pe dia la 30 de min pt ca asa cerea si uite ca s-a descurcat si a fost bine si fara completare
ai incredere ca o sa fie bine, important e sa nu scada in greutate, daca ia e bine oricat

lore sa ai sarcina usoara si sa dea Dumnezeu sa fie bine de data asta sa nu aveti probleme, de med nu stiu, alexya cred ca poate sa te ajute, doar sa intre sa vada mesajul, pupici sarut,
sa ne arati poze cu toboganul si sa ne spui cat a costat

rome, roxy pupici si voua sa fiti bine sarut

urschu ce mos bogat a avut meli, sa se bucure de cadouri sarut

rome masuta respectiva am vazut-o si eu pe ceva site si era tot la 134 de lei dar nu avea nici o reducere

azi la carrefur la noi cica e reducere de 70% la jucarii, o sa merg sa vad ce gasesc, nu stiu sigur daca mai iau ceva ca am luat deja, daca vreti ceva anume, uitati-va pe site, si iau eu si va trimit.
nu stiu cu posta in cat timp ajunge dar prin curierat ajunge repede, daca vreti ceva iau cu cea mai mare placere, am niste banuti pusi deoparte si ma descurc

azi l-am dus pe raul la cresa prima zi luna asta ca vine mosu la cresa cu cadouri, abea astept sa vad cd-ul, ca o sa-i filmeze si o sa ne dea sapt viitoare
i-am facut si poze, de craciun, cand o sa am timp o sa le scanez sa va arat.

in rest m-am tuns, m-am vopsit, m-am pregatit ca maine mergem la timisoara la chef, la firma sotului, sunt curioasa cum o sa fie ca nu am fost niciodata, pe unde a mai lucrat era doar cu angajatii nu si cu familia

va

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

16.12.2011 1:54     citat 

Abia astept poze ,Anca sarut Distractie placuta lui Raul si voua deasemenea sarut

o sa pun poze cand il primesc ...nu pot pune link ca e reclama...dar asta e denumirea Tobogan KS 150 cm alunecare de la Smoby

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 5 luni
David : 8 ani, 9 luni

17.12.2011 3:36     citat 

Loredana felicitari pentru sarcina! Sarcina usoara si bebe sanatos! sarut
Yubi sanatate multa! sarut
Despre noi: David merge singurel! E topit dupa Teea. Teea il iubeste si ea dar tot il mai impinge sau ii mai scapa cate una si zice ca ea e mai mare. trist El rade la ea chiar si cand ea il impinge, rar cand tipa si el suparat.
Va pun cateva poze cu noi:

Si pentru Urschu sarut ca n-ai apucat sa vezi, mai pun odata:

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 10 ani, 1 luna

17.12.2011 1:16     citat 

Am lipsit o vreme.

Yubi, sanatate multa sarut Imi pare tare rau. Daca as sti sa te sfatuiesc as face-o trist Sa ne tii la curent sarut

Alexxya, la bebe 2 ma bazez pe tine pt ajutor. sarut CE minunat ar fi fost sa am atunci pe cineva care stia despre alaptare. trist Eu ma ingrijorez de pe acum ca nu voi mai putea sta in concediu deloc daca vom avea vreodata al doilea copil, dar in schimb am un serviciu f flexibil, pot merge cate ore vreau aproximativ si nu trebuie sa ajung chiar la prima ora. Oare voi reusi sa alaptez asa?

Urschu, super cadourile sarut Iepurasul acela il are nepotica mea si mie nu mi se pare extraordinar. Depinde de cat de interesat e copilul pana la urma.

Lidia
, ma bucur ca sunteti bine! sarut

Tamy,
minunate pozele! Felicitari pt frumuseti! sarut Ma intreb uneori daca nu mi-ar fi fost mai usor sa fac si eu copiii unul dupa altul?

Loredana, felicitari pt sarcina. Nu stiam ca nam mai intrat de multisor pe forum. Sa fie la termen si un bebe sanatos tun! sarut

Eduard a avut varsat de vant (varicela) sapt trecuta si am sarit serbarea plang sau sunt foarte trist Asta e...macar a fost o forma destul de usoara, febra a facut doar o data si n-a avut bube pe fata. Eu am mers doar jumatate de zi la serviciu, intru cat soacra mea nu putea sta decat pana la 13 cu el acasa...asa ca am fost intr-o aleergatura continua. Asta ca scuza ca n-am mai citit ce ati facut. jenat

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

18.12.2011 12:08     citat 

Nu am timp. Abea am venit din Bucuresti si sunt foarte obosita si e posibil sa fac greseli. Sunt obosita si trista, foarte trista.
Lore, arefam nu vad sa provoace vreo problema. In schimb, no spa, nu e tocmai indicat. Daca trebuie neaparat sa-l iei, observ-o cu atentie pe Rebe, ca nu e de joaca. Adevarul e ca nu s-au putut testa medicamentele astea pe oameni...iti dai seama...dar efecte adverse au fost. Medicamentele actioneaza diferit la oameni si copii diferiti. Da, trec in lapte intr-o anumita masura... cat de mult afecteaza, difera de la copil la copil. Laptele mamei contine si niste enzime, ceva care protejeaza, chiar daca medicamentul trece, dar... da, pot sa fie reactii adverse.

Dupa ce am citit o gramada de articole ca nu se stie cum trece subst activa din Advatan... incurajata si de dermatolog care imi spunea ca nu are ce sa provoace pt ca o folosesc doar pe degete, pe o suprafata prea mica pt a ajunge in lapte, cand n-am mai rezistat, sapt trecuta am folosit-o, o singura seara! Am observat-o pe Dia...nimic. In seara urmatoare iar am folosit Advatan... iar nimic la Dia. Eu, insa, nu mai cunosteam durerea. Am simtit pt cateva ore ca sunt ca noua. Dupa a doua administrare, mai mult de 48 de ore, in a treia dimineata, Dia era plina de bube si pe burta si pe spate. Am renuntat la Advatan...dermatita a revenit si mai puternic si se intinde pe brate. Dianei ii trec bubitele. Nu i-au provocat cine stie ce disconfort...adica doar cand o imbrac simt ca o mananca...altfel nu. De pe spate i-au disparut aproape in totalitate in 24 de ore...pe burta mai are, dar sunt pe sfarsite.Oricum... sunt distrusa la gandul ca trebuie sa o intarc. Nu mai am alternativa. Inainte sa folosesc Advatanul am facut o infectie sub piele care nu ma lasa sa indoi degetele...ma tot gandeam la ce mi-a spus dermatoloaga... daca nu tratez o sa dea in septicemie pt ca e o forma f severa ce am eu. Acum, dupa 2 aplicari de advatan e mult mai bine chiar daca mai intinsa dar se va agrava in curand. Ce sa fac? Nu pare nimeni sa aiba raspunsul. Dermatoloaga mea imi spunea ca daca tin neaparat sa alaptez sa mai incerc si alta crema slaba. Sa astept sa-i treaca bubitele si sa-mi dea altceva...sa incercam cu altceva. Dar ce mai pot? Mai pot dupa ce am vazut ca i-am facut Dianei? Imi vine sa o iau razna. Cand ma gandesc cate mame sunt in lumea asta care doresc ele sa intarce copilul la un an, la doi...si n-au probleme...e dorinta lor. Eu, care mi-am dorit atat de mult sa continui... D vine acasa seara si se apuca de vase si de ordine pt ca eu nu-mi pot folosi mainile nici macar sa pun haine la locul lor. El vrea si vrea sa continui alaptarea dar il vad obosit si stresat. Il cunosc si stiu cand ii e de ajuns. Nu vrea sa ma impovareze pe mine cu alte griji dar nu mai poate nici el mult. Pe de alta [parte... cum sa o intarc eu pe Diana? Mi se pare de domeniul sf-ului. Sa-mi ceara tzitzi si sa o aman, sa ii spun ca inca nu... e ceva... aproape imposibil.
N-am citit din urma. Revin mai tarziu sau in alta zi. Noapte buna!

sus

Denunta
alexxya

Copii

18.12.2011 12:43     citat 

Yubi, sunt convinsa ca veti fii bine. Mario e un copil puternic si se va face bine. E greu acum si iti doresc putere multa! Cu atat mai mult laptele tau il va ajuta pe Albert datorita factorilor imunologici continuti. Inteleg ca nu vrea sa ia biberon. Ai incercat cu canita speciala pt bebe? Cu seringa? Nu mai imi vin in minte acum. Iti pusesem niste intrebari in noiembrie...cati pampersi uda pe zi? cate scaune are?
Si ca a adus Anca vorba... Diana, pana a inceput sa mearga de-a busilea, a stat cate 18 ore la san si nu accepta sa doarma altfel. Sunt multe alte mame care afirma ca bebelusii stau lipiti de ele si par sa manance intr-una. E o nevoie a bebelusului de a te simti aproape. El nu intelege nevoia ta de a pleca la Mario. Cred ca-ti e atat de greu acum! O sa creasca ei si o sa ai doi flacai mari si puternici care or sa-ti fie aproape sa te ajute la randul lor.

Urschu, stiu iepurele ala. L-am vazut anul trecut si mi-a placut asa de mult! Daca i l-as face cadou Dianei insa... ar face un atac de panica sa vada urecheatul pe urmele ei. Daca ii place Melaniei e super! Ce o sa va mai distrati!

Smiri, in majoritatea cazurilor, mamele reusesc sa alapteze mult timp chiar si cand se intorc la serviciu, cand lucreaza 6 ore, sau 8 ore... daca spui ca poti sa te intorci oricand si ca nu ai un program fix cu atat mai mult vei reusi. O sa fiu aici, daca nu la telefon, chiar daca, probabil voi renunta si la grupul de sprijin.
Ma tot gandesc ca daca o intarc, nu o mai pot duce la intalniri unde copiii sunt alaptati...ar fii sadic din partea mea. Are peste doi ani si tine minte...nu e ca un copil care nu realizeaza ce se intampla cu ceilalti. Ca sa nu spun ca nu o sa mai fiu eu apta pt asa ceva. Uneori si acum ma simt obosita si depasita de situatie. Si... am crezut ca cei din jur cred in mine. Azi am realizat ca nu-i chiar asa. Continui sa traiesc in globul meu de sticla unde oamenii sunt cu totul altfel decat in viata reala. Depun eforturi pt a fii in preajma lor si realizez ca nu fac decat sa deranjez. Ma doare si asta...printre altele. Cand o sa ma trezesc la realitate?

sus

Denunta
alexxya

Copii

18.12.2011 12:53     citat 

Noapte buna tuturor. Daca nu mai apar pana la Craciun (sapt viitoare e f aglomerata pt noi) atunci va spun de acum Craciun fericit si multe cadouri tuturor.
De intrat o sa mai intru sa citesc sper. Noapte buna!

ps Ma bucur ca am atatia prieteni pe FB.

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 3 luni

18.12.2011 4:51     citat 

BUna fetele!

Am fost plecati la munte cu firma sotului. Pe Meli am lasat-o la bunici si bine am facut ca ceilalti au venit cu copiii raciti destul de rau. Dar nu parea sa-i deranjeze. Ba mai mult mamele stateau cu ei peste 12 noaptea desi picii erau extenuati de oboseala si nu aveau mai mult de 2 ani trist

Loredana, ma bucur ca pana acum totul este ok. Nu ma pricep la medicamente. Tinem pumnii sa fie bine pana la capat sarut

Anca, sper ca ati petrecut bine sarut

Tamy, ce mari sunt amandoi. Sa-ti traiasca mandretile sarut sarut sarut Cum te descurci cu 2?

Smiri, ati scapat de o grija u varicela. Multa sanatate sarut Eu si sotul nu ama vut nii o boala a copilariei...daca Melania va face vai de noi

Alexya, stiu ca sfatul pe care ti l-as da suna egosit. Dar in momentul asta suferinta ta fizica este mult prea mare si poate avea consecinte mult mai grave( din ceea ce pov tu) decat faptul ca Dia nu va mai fi alaptata. De sanatatea ta si de confortul tau depinde mai mult.. Ai spus mereu cat este de meticuloasa si ca te intelege atunci cand i se explica ceva. Stiu ca este un sub pe care crezi ca s-ar putea sa nu-l inteleaga dar sunt convinsa ca totul se va rezolva cu bine pt ea. In sufletul tau va fi alceva pt ca ti-ai dorit sa alaptezi cat mai mult. sarut
Sa nu te superi dar asta gandesc.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

18.12.2011 6:12     citat 

Loredana sarcina usoara in continuare si multa sanatate!

Smiri imi pare rau ca ati ratat serbarea, dar e bine ca a trecut usor varicela.

Tamy ai doi copilasi minunati. sarut

Irina sunt sigura ca de astfel de situatii vei mai avea parte si mai mult ca sigur sunt foarte multi parinti care procedeaza la fel si sunt la fel de sigura ca tu ai fi fost cea "exegerata" daca ai fi procedat altfel de era si Meli cu voi trist

Anca cum a fost la party?

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 10 ani, 6 luni

18.12.2011 9:30     citat 

salut fetele ...ne mai stiti foarte fericit

nu am mai intrat d mult ...sunt ft ocupata

De noi noutati ar fi
mergem la gradinita , spunem poezi vorbim multe ,suntem cuminti
si o singura problema avem , care sper sa o rezolv trist denis mananca ft bine dar ia putin in kg la ultimele analize nu avea carente de fier si nici de calciu ...nu stiu ce are ...acum e putin racit sper sa se faca mai bine pana marti ca avem prima serbare ...

vam pupat

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 5 luni
David : 8 ani, 9 luni

19.12.2011 12:59     citat 

Multumim de aprecieri! sarut
Ma descurc din ce in ce mai usor cu ei, au mai crescut amandoi. Per total e solicitant dar foarte frumos. Atata bucurie am in suflet cand se joaca amandoi, e extraordinar!
Alexxya si eu am dat de curand cu Advantan pe o mana, de la cot la umar. Am zis la dr dermato ca alaptez si a zis ca e ok sa dau. Am dat 15 zile si David n-a avut absolut nimic. Ma gandesc daca nu cumva s-a suprapus cu vreo alergie (alimentara)? la Diana? Zic si eu, sa intrebi dr daca poti incerca iar? Sau daca nu, sa te orientezi spre ceva produse naturiste?
Bianca, dar in inaltime a mai crescut Denis? Teea are 12,5 kg. La 1 an avea 10 kg deci a luat 2,5 kg intr-un an jumate! Nu mi-am facut probleme ca e putin pentru ca e foarte activa, ma gandesc ca consuma f multa energie. Eu am alta problema, imi pare cam scunda: are cam 88-89 cm si e cam cea mai mica dintre toti copiii de varsta ei, cu care ne intalnim. E adevarat ca si eu sunt mica de statura dar speram sa semene cu sotul, care e destul de inalt. ochi peste cap

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 10 ani, 6 luni

19.12.2011 1:36     citat 

denis are 1 metru e cel mai mare dintre copii de varsta lui si 13kg si ceva avea in vara si energie are fara numar ,,el nu merge sare sau fuge si cand mananca nu sta locului ...

Lore - felicitari sarcina usoara

teea - esti super ai o rochita ft frumoasa sarut ,si manutele mai ''grasane'' ca a le lui denis

sus

Denunta
crisugelu

Copii
Stefan Alexandru: 10 ani, 1 luna
Dragos Mihai: 8 ani, 2 luni
am nascut deja!

19.12.2011 3:03     citat 

Buna fetelor,

Nu cred ca va mai amintiti de mine...am incetat sa mai comunic cu voi acum un an si jumatate dintr-o lipsa acuta de timp..am continuat totusi sa va urmaresc dar nu am mai reusit sa scriu...voiam sa va urez Sarbatori Fericite si sa va spun pt. cele care totusi numele va mai spune ceva ca am mai nascut un baietel...are 4 luni..asa ca acum sunt o mamica cu 2 nazdravani...sunt f. fericita desi e f. greu pt. ca nu am deloc ajutor de la bunici si in plus m-am intors si la serviciu asa ca ma descurc extrem de greu plang sau sunt foarte trist Va pup si ma bucur ca inca mai tineti legatura...zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: