· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!!! Cap.229
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!!! Cap.229     
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 7 luni

13.12.2011 10:53     citat 

multumim fetelor
0911........la mosu.......cand ne-am apropiat de el mai tare si i-a dat bomboane a inceput sa urle....mama mia ce circ a facut acolo in parc.............ii e frica de el.........poate si din cauza ca avea un clopotel si tot suna si atatia copilasi fugeau si urlau in jurul lui.......nu stiu.............anu trecut cand am dus-o la mosu nu a plans deloc era curioasa de barbe lui dar anu asta................vom mai vedea cand ajungem acasa ce va face cand il va vedea din nou...............

pupici la toata lumeaç

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 4 luni

13.12.2011 11:41     citat 

pentru Biluta
O reteta de fursecuri, gasita aici pe forum....la meniuri de Craciun:

1 lingura de bicarbonat de sodiu stins in 6 linguri de lapte fierbinte
3 linguri de ulei
6 linguri de zahar
1 ou
1 praf de vanilie
coaja portocala sau lamaie optional
uleiul zaharul si oul se freaca foarte bine, se adauga faina cat cuprinde - adica sa poti cat mai usor sa intinzi foaia pe masa si sa decupezi forma biscuitilor
- se fac 4 foi

- biscuitii mei sunt cu rahat si nu cu bomboane cum era reteta initial, rahatul l-am taiat felii subtiri -dupa care cu ajutorul "formei" de la manusa de ornat frisca in forma de steluta - am facut floricele colorate din rahat - pt o parte din biscuiti am decupat in bradut tot cu aceiasi forma si am pus rahatul - arat foarte bine daca se doreste sa se aghete pe pom, iar la unii din biscuiti am pus peste aluat floricica de rahat zambet

- crema de pe margini - este ceea originala din reteta, un albus de ou se bate foarte bine pana devine o spuma consistenta se adauga 4-5 linguri de zahar pudra si catva picuri de lamie, se poate adauga si cacao in functie de decoratiunea pe care o doresti

- vreau sa spun ca m-am temut ca nu se va intepeni crema si luand biscuitele in mana ar tb sa fii tot timpul cu servetelul dupa tine ceea ce nu mi-ar fi placut - dar surpriza crema sa intarit foarte tare

- catva din biscuiti i-am lipit cu dulceata - acestia se moaie cam in 2 ore si sunt deliciosi si rezistenti in timp - am lasta si simpli nelipiti - si sotul meu adora biscuitii zambet zambet - cei simpli sunt si raman crocanti zambet confuz m

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

13.12.2011 11:41     citat 

----------
Manucrissa a scris:
Multumesc 0911, simo si rara sarut aprecize mult cuvintele voastre si incerc sa pun in aplicare dar nu imi iese mereu ... eu care mereu am fost considerata puternica de cei dragi mie simt ca am ajuns la capatul puterilor...si cred ca incep sa inteleg ce simte o persoana deprimata trist e trist dar e adevarat.

Multumesc pentru panselute simo sarut sarut sarut

Noapte buna fetele !!!

ps: s-ar putea sa va scrie cineva curand ca am ajuns la nebuni ca mult nu mai am
----------

Buna fetelor! V-am mai citit din an in pasti dar nici eu nu m-am simtit in stare sa scriu ceva. Noi din septembrie o tragem intr-una cu o raceala la Mihai si cand credem ca aproapem am scapat ne loveste una mai rau si-o luam de la capat.

Manu, atunci cand vei credea ca esti cu adevarat la fund, ca te-au rapus toate si ca nu vei mai razbi nicicand, atunci vei regasi brusc o forta si te vei scutura de toate necazurile si problemele ce crezi ca acum iti pun capac. Uneori avem nevoie sa ne lasam in picaj liber pentru a a avea un ragaz sa ne dam un reset ca apoi sa fim in stare sa ne redresam.

Simo, vad ca tu mergi cumva pe urmele mele. Ma rog diferenta e ca eu am plecat in alta localitate sa muncesc ca sa fiu alaturi de copiii mei, deci eu n-am grija a ce vom manca. Problema e sotul. Pentru el e groaznic fara noi chiar daca cand a fost vb sa plec zicea ca orice e mai bine decat sa stau degeaba (adica se bucura ca ma intorc la munca mai devreme decat sa ma vada ca o floare ca ma "relaxez" acasa) nervos . Acuma cred ca isi musca limba ca nu s-a opus sa plec. Nu ca s-ar fi bucurat sa o fac dar n-a...
Oricum sunt parti bune din toata treaba asta. Stam mai binisor financiar, noi ne intelegem mai bine, avem clipe cand sa iesim noi doi sa bem o cafea, sa discutam, suntem mai atenti, mai dragastosi unul cu altul, eu am mai mult ajutor, copiii sunt fericiti aici si au avut ocazia sa steat afara de dimineata pana seara lucru care nu s-ar fi intamplat in Buc, sunt inconjurati de bunici care ii iubesc, etc.

Mada, ma bucur ca te-ai reacomodat repede la job. sarut

Pupam toate fetele si copilasii... sarut sarut sarut

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 4 luni

13.12.2011 1:24     citat 

Imagini cu biscuitii rezultati din reteta de mai sus gasiti la Arta culinara-Meniu de Craciun-pag 8.....ma scuzati ca nu stiu sa dau link pe pagina respectiva
eu o sa-i fac de Craciun prima data, sa vedem cum vor iesi ...ma bucur ca pot sa-i fac din timp, sa nu ma aglomerez atunci in ajun cu prajituri....si am sa fac si un om de zapada din branza proaspata de vaci, reteta gasita tot acolo...

Biencut, ma bucur sa vad ca nu ne-ai uitat...multa sanatate lui Mihaita..acus face 2 ani....eu anul trecut am trecut prin multe raceli cu Sebi, si anul acesta am cautat sa-i cresc imunitatea, am zis in mai multe mesaje ca ne-a ajutat extractul de maces, nici fiica-mea aia mare nu mi-a racit, doar asa sa-i curga nasul o zi, doua, asta doar de 2 ori din septembrie-si bagam repede si cate un tub de oscillo....si ceai cu lamaie si miere

v-am pupat!
mi-e dor de fetele cucuiete care scriau aproape zilnic aici......mireaadriana, danuta.....voi ce mai faceti?
si ce mai gatiti de craciun?poate ma inspir, ca eu fac bucatele traditionale:sarmale, racituri, salata boeuf, friptura de vita, ciorba radauteana....cozonac si o prajitura

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

13.12.2011 1:44     citat 

cand ati scris de mancare de sarbatori eu am sarit peste foarte fericit
nu fac nimic
ca d-aia am mama si soacra rad
azi mi-am intepat deshtele si la propriu si la figurat..
am incercat sa ii fac costumul de om de zapada al lui Matei
A iesit groaznic dar sper sa il aranjez pe el cand vine acasa de la gradi rad
ma enerveaza ca amandoi sunt cu muci si cu tuse. a inceput si V ast-noapte..
bine ca nu i-am facut priorixul aseara..
ma bag la un episod cu mcbeall ca sa ma mai relaxez nitel foarte fericit

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

13.12.2011 1:47     citat 

biencut ne-ai lipsit!!Multa sanatate lui Mihaita, Bia nu a luat de la el??
Ma bucur ca va merge tot mai bine pe toate planurile.

cristina noi de Craciun mergem la socrii, iar Revelionul il facem acasa.
AM sa fac o ciorba de perisoare,racitura, friptura, o rulada de pui invelita in cascaval http://www.lalena.ro/513-reteta-rulada-...caval.html , salata beouf, salata de vinete, salata de paste , snitele, chiftelute, sarmale, prajitura raffaello, biscuiti de casa si alba ca zapada.
Sper sa ne incadram cu bugetul dar asta vreau sa fie meniul nostru de Revelion. Avem noroc ca o mare parte din alimente o sa le primim de la socrii si bunica mea. Restul tb sa cumparam.

La Iulian a venit deja Mos Craciun, am profitat ca tati a fost liber ieri pt ca de azi o sa munceasca non-stop pana de Ajun inclusiv.
Mos Craciun i-a adus un fas de iarna (e super, grosut si de schi, il bag in el si se poate tavali in zapada), o masinuta mare pe care sta si se plimba prin casa(e topit dupa ea stiam ca isi doreste mult), un set mare de lego cu 184 piese si o albinuta cu animalute care canta ( a vazut-o in magazin si nu s-a calmat pana nu i-am luat-o si era si ieftina tare).
Eu am primit de la Mos (pe neasteptate) o pereche de ghetute imblanite. Sunt fericita ca pantalonii mei de graviduta sunt evazati jos si nu imi placea cum veneau la cizmele lungi.

claudia abia astept pozele de la sedinta foto.
Merg sa ma intind si eu putin ca Iulian doarme, Dupa amiaza am ore la faculta si apoi vreau sa fac o lasagna, dar cu paste.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

13.12.2011 1:51     citat 

Hai ca mai zic si eu ceva de menu de Revelion cred ca de Craciun nu am timp
Probabil ca o sa ma bag sa fac niste bilute ceva: din alea portocalii (claudis te astept la mine foarte fericit ), din alea maro cu visine si rafaello..
Si atat.
Cred..
Sau poate le las pt ziua lui Matei din 10 jan..sa nu muncesc de 2 ori rad

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

13.12.2011 2:44     citat 

alina 0911 azi ma tund, fac poza si pun pe fb

fetele de capitala....vineri dimineata ajung in bucuresti, aveti idee unde m-as putea duce sa imi face niste unghii tehnice asa mai ieftin ca la noi in provincie....mersi...sau poate stiti voi pe cineva care face...is libera de pe la 9 dimineata pana pe la vreo 4-5 dupa-masa cred...si daca va gasesc pe careva pe undeva m-as bucura sa ne intalnim. pupici

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

13.12.2011 2:46     citat 

Byu, cum e prajitura Alba ca zapada ?
vai meniu de sarbatori...cred ca traditionalele mancaruri or sa fie si la noi, mama s-a angajat sa faca racituri, salata boef si sarmale, restul impartime mesele, ajunul se mananca la noi, ca acolo vine Mosu, apoi restul meselor la ai mei, ca vine si sora-mea acasa...deci nu ma stresez prea tare...
prajituri nu stiu ce sa comand ( ca de facut, in veci nu mai fac ca nu-mi ies deloc ), si sigur soacra o sa faca cozonaci trag cu ochiul)iami
de revelion, deja nu ma mai agit, cu Sofia care doarme maxim la 9...o sa strigam Ura si La multi ani in soapta trag cu ochiul) deci cel mai probabil la 12.15 anul viitor voi dormi tun trag cu ochiul) rad

sus

Denunta
Rara_avis

Copii
C: 14 ani, 11 luni
S: 11 ani, 3 luni

13.12.2011 2:57     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Dupa amiaza, cafea?? Clar nu faci nani la noapte scot limba
----------

pff, chiar nu dormit azi noapte... dar nu de la cafea, ci de la ganduri. ca si eu, manu, am mii de ganduri si tot asa ca tine zic.. pe urma imi revin gandindu-ma la ce e frumos in viata mea. sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

13.12.2011 3:13     citat 

Cristina... sarut Merci de urare. Si eu am incercat sa-l mai imunizez cu una alta dar mi s-a parut ca nu a avut efect si ca atare nici eu nu am fost in stare sa ma tin de asta daca nu aveam stimulent. Dar cred ca voi reincerca...
De Craciun nici eu nu gatesc. La fel...o am pe soacra! foarte fericit Mergem la ea...
Cat despre Mihaita...S-a facut mare...si bataus... rad nervos rad

Byu si voi mi-ati lipsit. sarut Bia si ea vad ca a inceput sa tuseasca si sa o zgaraie in gat asa ca le-am facut programare pt maine la medic caci azi am fost cu ea la una aici si ne-a zis ca sa nu mai stam. Avea inca 5 copii la rand si 2 ore la dispozitie sa-i vada. Cred ca i s-a parut ca s-ar speti prea tare daca ar mai vedea si alti in plus. nervos
Felicitari pentru bebelina din burtica. Sper intr-o seara cand mai dorm la mama sa am timp sa ma uit in urma la pozele pe care le-ati mai pus ca de la job nu pot sa le vad... trist Macar mi le arata pe cele de la avatar unde vad ca te-ai facut blonda si ca sunteti o familie f frumoasa si unita. sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

13.12.2011 3:24     citat 

Pai Biencut...mai bine ai pune si tu poze cu voi. Chiar nu mai stim cum aratati foarte fericit
Mai tii minte? ANul trecut pe vremea asta ne-am intalnit prima oara foarte fericit

Eu..tocmai am terminat o crinolina pt fi-miu. Pt costumul lui.
Nu imi vine sa cred de ce am fost in stare. Sa vad si cum i-o veni surprins

Aaa Ralucutza..eu de joi pana duminica 10-22:00 sunt in Mall Berceni la un targ. Daca ai drum pe acolo, ne putem vedea la stan dul meu foarte fericit

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

13.12.2011 3:33     citat 

Auch...mancare de sarbatori...zic pas foarte fericit
II dau mamei bani si face ea o masa ce de toate, plus, cateva mofturi de-ale mele mai cu motz scot limba

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

13.12.2011 10:39     citat 

venita de la tuns...am pus poza pe fb...nu a vrut tipa sa imi taie mai scurt bretonul ca cica mi sa increteste si mi se ridica prea tare...de-abia am convins-o sa il taie si asa...data viitoare merg la alta ca asta nu mi-a placut.
simo...deci poate iti fac o vizita...si am vazut la tine pe fb si o reclama cu o tipa care face unghii si poate daca mai apuc ii fac si ei o vizita...doar sa fie aproape sau accesibil cu ceva mijloc de transport in comun ca eu sunt varza in ceea ce priveste bucurestiul nu stiu nimic de el

de craciun noi mergem la ai mei, o sa o ajut pe mama la mancare si prajituri in special...de revelion cred ca acasa , fac eu ceva salata si ceva peste si cam atat poate un desert tre sa ma gandesc ce.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

13.12.2011 11:25     citat 

Cristina, multumesc mult de reteta. Am intrat unde ai spus tu si am vazut si foto. Cred ca fac si eu zilele astea, dar fara crema aia de pe margini.

Biencut, ma bucur ca ne mai scrii. Ma bucur si ca, per total, sunteti bine.

Azi am fost cu al meu la dermatolog ca are un chist si i-l scoate, si am intrebat si de cosurile mele. I-am zis ca afc tratament de 2 luni cu Skinoren si Zinnerit si ca, daac 1 zi nu-l mai afc, incep iar sa "infloreasca" cosurile. Mi-a dat o crema pe reteta, dar nu o pot folosi cat alaptez. Si apoi m-a intrebat cat are bebe, si cand i-am zis 1 an si 3 luni...am realizat cat e de mare Diana. Si ca eu de atata timp...nu stiu decat pampers si tzitzi...si voi face o schimbare. Gata! Nu mai pot! cool

Wish me luck!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: