· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Refuza spalatul pe dinti !!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Refuza spalatul pe dinti !!!!     
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 5 luni

07.12.2011 1:50   Refuza spalatul pe dinti !!!!  citat 

Fetita mea nu mai deschide gura cand e timpul sa o spal pe dinti. Folosesc pentru ea pasta de la Green People si periuta colgate 2-6 ani.O spal cu atentie,usor fara sa o ranesc si totusi refuza. Mai trebuie sa ii erupa 4 masele,o fi din cauza lor?
Ce sa fac,sa insist???Sa o las nespalata???Mi-e frica de carii plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Onush

07.12.2011 8:19     citat 

Sincer, nu prea ai de ales.
Daca o vei spala cu forta vei reusi doar sa o faci sa urasca spalatul pe dinti iar asta pe termen lung e mai rau decat cateva zile fara pasta de dinti la 2 ani si jumatate.

Sfatul meu este sa gasesti metoda de a-i face placere procedeul .... o pasta de dinti cu un anumit gust, sau cu un personaj de desene animate pe ambalaj, o periuta asortata ... si mai nebunesc ... ai putea sa ii incredintezi ei periuta de dinti...

Cat despre carii, periajul este foarte important dar din pacate nu este singurul factor.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 5 luni
cea mica: 9 ani, 9 luni

07.12.2011 8:40     citat 

da se poate sa aiba o perioada nasoala daca trebuie sa ii erupa maselute, poate o deranjeaza spalatul pe dinti.
si eu sunt fixata cu frica de carii la copii..pe vremea cand inca nu o spalam pe cea mare pe dinti aveam grija ca dupa masa de seara (biberonul cu lapte pe vremea aceea, nu stiu cum e la voi) sa clateasca gurita cu putina apa, sau macar sa bea putina apa inainte de culcare (avea apa intotdeauna de baut, nu ceaiuri sau altele.)ajuta si asta cat de cat.(ea nu se hranea pe timpul noptii).

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 2 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

07.12.2011 10:58     citat 

----------
Onush a scris:
si mai nebunesc ... ai putea sa ii incredintezi ei periuta de dinti...
----------

de ce e nebunesc?
eu intotdeauna l-am lasat intai pe el sa se joace si sa se perie singur, apoi am terminat eu operatiunea. mi se pare mai ok asa. i s-a parut distractiv sa ne zgaim in oglinda impreuna in timp ce ne spalam pe dinti,sa facem baloane din pasta...
acum cu atat mai mult vrea sa se spele, pt ca mergem si cu fetita la baie si o spalam si pe ea.

la noi s-a mai intamplat sa treaca o seara fara spalat pe dinti (pt ca e ori obosit ori e f tarziu pt ora lui obsnuita de culcare). n-am facut o tragedie din asta, mai ales ca el se spala cam de 2 ori pe zi, in general. uneori mai cere si dupa masa de pranz cand e acasa. zambet

sus

Denunta
anamaria01

07.12.2011 1:01     citat 

Si eu o las intotdeauna pe ea intai sa se spele, pentru ca demult vrea sa faca totul singura. Dupa ce roade ea periuta, stie ca vine mama si o spala...Ai putea incerca si tu asa, poate daca are un timp periuta in gura si apoi tu o freci cu atentie n-o sa mai refuze, cbhiar daca o deranjeaza gingiile.

sus

Denunta
BMel

07.12.2011 1:57     citat 

Loredana fii ataenta sa-i lasi periuta inainte in apa fierbinte sa se inmoaie , poate de asta nu vrea ca o jeneaza, mai ales daca gingiuta e sensibila ca mai erup dintisorii. Poti sa-i schimbi periuta, daca fol Green people stiu siteul de unde-l iei au niste periute extrem de dragute, si da, da-i periuta ei, ori inainte ori dupa ce o speli tu, eventual arata-i si tu cum te speli, pana la urma responsabilitatea ei va fi sa se spele pe dintisori.
Te poti intoarce inapoi in timp si sa-i iei si periuta pt degetul tau, stii tu, aia de bebelusi, si asta e o metoda, ideea e sa nu-i cedezi. Nu trebuie neaparat sa te crispezi nici pe pasta, e bine sa o perii si fara si sa va clatiti chiar daca inghite apa, la fel de bine e. Ideea sa se curete dintisorii.
Bafta multa!

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 5 luni

07.12.2011 3:28     citat 

eu am avut noroc la capitolul asta, caci aveam de undeva , nu mai stiu de unde, un cd (dinasta de la revistele de prin oras) cu joculete si explicatii pe intelesul lor, si acolo vedea ca daca nu se spala pe dinti i se vor face dintii negrii...si incet incet a inceput sa ceara singura periuta seara sa ne spalam/.

si la noi se mai intampla sa nu ne spalam seara , cu promisiuneaca a doua zi, sunt primii pe lista.

am gasit ceva si pe site-ul ala cu filmulete, dar nu stiu daca am voie sa pun. cred ca voi incerca sa -ti trimit pe pm. (ti-am trimis mail pe yahoo )

poate va ajuta.

poate nu-i place gustul pastei de dinti

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

07.12.2011 3:39     citat 

----------
KiKilinis a scris:
----------
Onush a scris:
si mai nebunesc ... ai putea sa ii incredintezi ei periuta de dinti...
----------

de ce e nebunesc?
eu intotdeauna l-am lasat intai pe el sa se joace si sa se perie singur, apoi am terminat eu operatiunea. mi se pare mai ok asa. zambet
----------

si noi tot asa procedam.. ba inca avem si doua periute.. intai se spala el cu a lui, apoi vin eu cu a mea...
si mai avem si o poveste cu un baiat care nu se spala pe dinti si veneau niste chestii la el in gura. si eu ma fac ca ii vad pe aia si ii prind...
la 2 ani e cam normal sa protesteze apropos de orice zambet

sus

Denunta
Loredana023

Copii

07.12.2011 4:46     citat 

Offf,inainte se mai spala singura dupa care terminam eu...acum nu mai vrea deloc.
I-am zis ca m-am suparat pe ea ca nu vrea sa se spele si nu mai vrea nici macar periuta asa simpla sa umble cu ea in gura prin casa. trist greseala mare am facut.
O spalam doar seara acum deloc....e pasionata dee periutele noastre...o sa ii iau parodontax ca e micuta si ft moale si o sa iau si una degetar..
O sa aplic sfaturile voastre!

sus

Denunta
BMel

07.12.2011 6:10     citat 

Nu ai facut nicio greseala, precum a mai spus o mamica este si varsta "NU"-urilor, nu o pune asa la suflet, eventual poti sa o ademenesti "mama stie un joc nou, dupa ce ne spalam pe dintisori iti arata" sau "jucaria preferata s-a ascuns, e trista ca nu te-ai spalat pe dintisori, hai sa ne spalam sa nu mai fie trista jucarioara si sa revina la noi". Alta varianta "uite Mama ce sunet scoate cand se spala pe dintisori -si bagi o gargara- ia sa vedem tu stii sa faci ca si mama?"
Numai nu te pierde cu fiera, asta-i important.
Pup

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

07.12.2011 7:57     citat 

a, da asta cu gargara cu zgomot ori clatit cu zgomot si scuipat apa cu jet a fost de mare succes si la fimiu... te mai alegi cu oglinda murdara da nu e baiu asa mare foarte fericit
la doi ani oricum nu prea o sa ii reuseasca da daca incearca poate se mai antreneaza si la spalat...
acu nu mai stiu pe la ce varsta da a fost o perioada cand ii placea sa faca si catelul (de plus) tot ce facea el... mancat, spalat pe dinti etc....
si nu te necaji prea tare, la 2 ani e jobul lor sa zica Nu si sa se impotriveasca.... daca s-a prins ca tu tii mult la chestia asta cu spalatul s-ar putea sa se opuna mai mult.. mai degraba ia-o relaxat... trag cu ochiul

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 8 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

07.12.2011 8:45     citat 

Loredana, poti incerca si clepsidra speciala pt spalat pe dinti. Se aplica pe oglinda sau pe faianta. Eu am luat de la DM.

sus

Denunta
Loredana023

Copii

13.12.2011 1:34     citat 

Am reusit!!!

Pana in seara asta am reusit sa o spal dar ademenind-o cu altele.....ii dadeam parfumul lui taica-sau,crema etc...

In seara asta i-am zis ca are gunoaie pe dinti si sa ma lase sa i leiau cu periuta sa le aruncam la gunoi rad foarte fericit a mers !!!!M-a lasat sa ii periez fiecare dinte in parte!

Va pup! sarut sarut

sus

Denunta
BMel

13.12.2011 11:19     citat 

Bravo! ne bucuram!

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 5 luni

13.12.2011 11:31     citat 

trag cu ochiul super, ati facut un pas important. am vazut si eu la daria, ca daca ii zic ca are mizerie in gura, sau unde nu vrea sa se spele, imediat face legatura cu gunoiul si alte chestii nasoale si nu s emia opune.

sa o tineti tot asa!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: