· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010! Cap. 230
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 230     
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 10 luni

17.12.2011 3:32     citat 

buna fetele
maine avem *avioanele* spre casa..abia astept sa ajung la casuta mea.............daca nu mai intru pe forum va urez de pe acum Sarbatori Fericite si un An Nou cat mai bun, multa sanatate voua si piticilor
va pupam

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

17.12.2011 3:34     citat 

[/quote] Eu nu le-am dat niciodata la ai mei chiar daca doctorii mi-eu prescris. Multa sanatate sarut[/quote], nici eu nu i-am dat deloc antibiotic lui Bria, chiar Luni cand am fost sa o vada dr m-a intrebat ce antibiotic i-am dat ultima data, iar eu i-am zis ca nu i-am dat niciodata antibiotic, s-a mirat tare, chiar si asistenta, adevarul ca nu am avut probleme mari si am reusit de fiecare data sa ne tratam mai natural.
multa sanatate lui micut Luara. speram sa nu fie nimic grav.
Byu, asa reduceri mari sunt la Careffour, super bune preturi, trebuie sa dam si noi fuga.
of , saracul Matei, cum e acum?
ma bag un pic la nani, sa vad daca pot dormi, ca mai nou tot tarziu noapte ma culc si sunt cam franta.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

17.12.2011 6:02     citat 

----------
bilutza a scris:
Manu, dar ce s-a intamplat la cresa?
----------

Offff bilu s-au intamplat asa de multe lucruri ca mi-ar trebui 2 pagini sa scriu tot zambet dar ca sa fac asa un rezumat : tipa asta are un caine pe care noi l-am acceptat de la inceput pentru ca a zis ca il tine inchis. Dar odata s-a dus Manuel la cresa fara sa ii zica si cainele il linea pe fata pe Jacob. Ei bine, al meu nu e de acord cu animale in casa deci iti dai seama ce suparat a fost, si au inceput sa se certe un pic. Dar s-a scuzat si a zis ca a iesit cainele din camera din greseala. Cu toate ca al meu vroia sa schimbe cresa de atunci l-am convins eu ca nu pentru ca mi se parea ca sunt bine copiii cu ea. Dar de atunci a fost tot timpul o tensiune intre ea si Manuel. Pe parcurs s-au intamplat destul de multe chestii pentru care ar fi trebuit sa ii schimb de la cresa dar imi era teama ca daca ii schimb o sa fie greu pentru ei, pentru ca erau obisnuiti cu tipa asta. Insa luni i-am dus la cresa si erau bine, doar tuseau un pic, si nici nu am plecat bine ca ma suna Manuel ca tre sa ma intorc ca a sunat tipa si a facut scandal ca Nathan vomita si a contaminat pe toti copiii de gastro. M-am intors acasa si al meu era deja cu Nathan acasa (pe Jacob il lasase acolo). Se certase iar cu ea pentru ca a intrebat-o daca i-a dat ceva sa manance pentru ca era bine dimineata, iar ea s-a suparat ca de ce ii cere explicatii, ca e copilul bolnav si tot ce tre sa faca e sa il ia si sa plece din casa ei. In fine, Manuel a placat, am stat cu el pana pe la 12 ziua siera foarte bine, nu a vomitat deloc, a mancat, a dormit. Pe la 12 m-am dus sa il iau pe Jacob pentru ca aveam asa un gust amar si nu vroiam sa il las singur acolo. Si din cate mi-a zis ea ca Manuel nu a crezut-o etc mi se facuse mila de ea. Ei bine a doua zi m-am dus la munca si sefa mea mi-a zis ca luni sunase la munca si incepuse sa tipe ca disperata ca tre sa ma duc sa il iau pe Nathan ca vomita si a contaminat toti copiii (erau doar ai mei la cresa in mom acela zambet ) . Marti i-am dus la cresa si seara cand m-am dus dupa ei era o alta mamica acolo. Ei bine, numai ce am intrat pe usa si a inceput sa zbiere la mine ca Nathan a vomitat, dar nu m-a sunat ca nu mai vroia probleme, si ca au facut 5 diareea toata ziua, si ca nu au mancat nimic toata ziua, si ca sunt bolnavi de gastro si din cauza mea si a lor toti copiii de la cresa inclusiv mama care e acolo sunt bolnavi de gastro. Eu nu vedeam pe nimeni bolnav sincer dar nu am vrut sa ma cert cu ea de fata cu femeia aia, ca asa am ales eu sa fiu fata finuta cu toate ca ea e o tzatza . Si am rugat-o sa iasa afara sa vb cu ea. Si intre timp mai venise o mama si ea lasat usa deschisa asa ca toata lumea a auzit ce i-am zis. In principiu i-am zis ca nu mi-a placut faptul ca a tipat la mine, si ca ai mei copii nu ii vad bolnavi de gastro dar daca ea insista ca sunt asa bolnavi o sa stau cu ei acasa si nu o sa ii mai aduc la cresa ei. In fine, ea era asa stresata ca incepuse sa tremure si ii tremura vocea, lucru care mi se pare bizar la o femeie care are grija de copii, deci ar trebui sa fie capabila sa isi pastreze calmul. Am plecat si cand am ajuns acasa, astia mici bineinetels ca nu sunt bolnavi de gastro dar plangeau intr-una si fugeau la bucatarie. Le-am pus un castron mare de ciorba cu paine sa manance si l-au mancat pe nerasuflate plus o banana dupa aia, si o sticla de lapte la o ora dupa. Ce sa inteleg ???? Ca idioata aceea mi-a lasat copiii sa moara de foame toata ziua. Si in fine, am vrut sa ii fac planegere, ca s-au intamplat mai multe dar nimeni nu poate sa ma ajute pentru ca e o cresa particulara si din cate mi-au zis la telefon pot sa intervina decat daca am probe ca a fost violenta cu copiii. Si asta e asa un rezumat din povestea cu cresa mea zambet .

Sper ca nu v-am plictisit prea rau zambet.

bebe ma bucur pentru voi ca mergeti in Ro. Concediu placut sarut

0911 ce bine ca nu sunt singura care nu le da antibiotice. Nici noi nu am avut probleme mari pana acum, dar totusi chiar si la probleme mici dau antibiotic, si cum noi ca mame suntem ingrijorate si doar vrem sa ne vedem puiutii bine face orice. Insa antibioticul nu e deloc bun

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 10 luni

17.12.2011 6:46     citat 

manu multumim.............pupici la pitici

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

18.12.2011 12:05     citat 

Offf, Manu!
Bine ca ai rezolvat! Altadata sa-l lasi pe al tau sa fie coltos, ca pt copii merita sa fim tigri. zambet Acum, peste tot dai de nebuni...f. greu sa te feresti de ei ca-i plin pamantul. Asa ca nu-ti mai face sange rau: doar reactioneaza prompt, nu te lasa calcata in picioare si mergi mai departe.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

18.12.2011 12:37     citat 

Am pus pozici noi cu burtica si nu numai, pe facebook.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

18.12.2011 12:54     citat 

Buna dragelor.
Deci lucas e cu amigdalita, dar nu bacteriana, ci virala. Deci e adusa. Probabil tati, ca eu n-am fost iesita ultimele 2 zile. Dimineata cand am ajuns la doctor nu mai avea febra, amigdalele erau rosii, dar fara puroi. Asa ca am primit tratament fara antibiotic, Sumetrolin pentru amigdale si nurofen pentru febra. Ne-a mai dat si Otocalm, ca erau si un inceput de otita. Deci vesel. Desi mi-a dat si reteta pentru antibiotic. Ramase ca daca mai face febra vorbim cu pediatra la telefon si hotaram, trecem pe antibiotic sau nu. De la 12 ziua pana la 10 seara i-a scazut si crescut febra de 4 ori. Ultima oara avea 37,6 si in 10 minute era 39,8. Normal ca am vorbit cu pediatra si am trecit urgent la antibiotic. Pe care il cumparasem sa fie si se pare ca a prins bine. Deci trebuie sa-i dau si probiotic, sa nu-i stric flora, caci tocmai ce am scapat de colici.
Lucas e barbat adevarat. Ana la 38,5 deja imi facea isterici. Asta micu, e o bucata de aur. Pe linga ca-i era rau si respira greu de la febra, imi mai arunca si cate un zambet cat ii schimbam pampersul. Ei cum sa nu iubesti asa minune. Acum sper sa fie mai bine. Urmatoarele 48 de ore trebuie sa rezistam, doar atunci vom vedea rezultatul antibioticului.
Manu merci de sustinere. Adevarul e ca pediatra noastra nu e genul care se arunca la antibiotic. Incearca la inceput alte tratamente si doar daca nu se poate fara antibiotic, il prescrie. Cu infectia la amigdale nu e de glumit si acolo iti spune orice medic, ca e musai sa ajungi la antibiotic. E o zona foarte sensibila si nu e de gluma. Ne-a mai spus pediatra inca cu Ana, cand facuse amigdalita, ca probabil unul din noi parintii a avut astfel de probleme in copilaria. Ca sensibilitatea amigdalelor se transmite de la parinti. Eu n-am avut probleme cu amigdalele, in schimb sotul da. Pana la urma i le-au extirpat, ca se inflamau mereu. Esti o fericita ca n-ai ajuns cu ai tai la asa ceva si n-ai avut nevoie de antibiotic.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

18.12.2011 2:32     citat 

Si David e expert in amigdalite..groaznic ... trist ..ma mosteneste pe mine..mie mi-au scos amigdalele cand eram mai mica

Manu..zic si eu ca Luara..esti o fericita ca nu ai ajuns la antibiotice cu ele, dar crede-ma ca daca aveau ceva bacterian..nu ceda febra lor nicicum, ba mai dadeai in altele (otite).
Nu vreau decat sa-ti zic multa multa sanatate la pitici....sa nu ajunga sa faca cunostinta cu boli din astea mai serioase ochi peste cap . Fereasca sfantu'!
Apropo..daca citesti la cele mai multe boli ale batranetii, cum ar fi osteoperoza, de exemplu..una din cauze sunt si racelile netratate eficient in copilarie: infectii bacteriene, care au trecut uneori de la sine, dar s-au instalat incet dar sigur in alte parti.
Am citit ceva de genul intr-o carte...mi s-a parut tare interesant, dar nu ma intreba daca e pe bune sau nu scot limba ....stiinta lucreaza incontinuu, multe boli si tratamente se nasc..altele se sting de la sine.

am vorbit in dodii, nu? foarte fericit ...e si ora de vina scot limba
dar ati inteles, totusi, daaa?? socat rad

gata, paaaa scot limba

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

18.12.2011 7:51     citat 

Neata

Matei vad ca e mai bine ,adica parca respira mai bine.....a dormit mai bine...dar f. marait...cum era el inainte zi de zi ...asa ca sunt obisnuita foarte fericit ..Cred ca e si foarte plictisit..Nu tu baita...nu tu afara..Avem musafiri azi si cred ca ii va prinde bine ...
Putica si-a revenit...Cand am ajuns la doctor deja era mai bine...Il mai spal cu ser fiziologic cand il decalotez...
Cu raceala cred ca ne-am pricopsit de la verisor...El a fost racit cu 2 saptamani in urma si nu credeam ca mai e virusul pe acolo dar am primit acelasi diagnostic..
Sunt bulversata ca tratamentul este cu totul altfel...Pe langa homeopate si picaturi...noi mai avem peritol ,nurofen,panadol desi febra numai face..si ceva pentru cresterea imunitatii...
Iar nepotelul a fost tratat cu aerosoli cu adrenalina si alte nebunii...vibrocil ( despre care doctora mea zice ca este " apa de ploaie")
Doctora mea zice sa il aspir minim de 3 ori pe zi..ca " mucii sunt cati sunt" si sa nu se infecteze....iar doctorul cumnatei mele zice ca e o porcarie batistuta asta ( ceea ce am auzit si pe aici)
E aiurea ca nu poti fi la un medic si sa asculti de altul...mai ales cand e vorba de tratament medicamentos...si incerc si eu sa fac cum cred ca e mai bine...fara sa mi-l pun nici pe sot in cap...
Doctora mea e f draguta...nu da antibiotic aiurea...se bazeaza pe homeopate si cresterea imunitatii...dar se supara si ma simte ca nu imi vine sa fac totul cum spune ea si pe buna dreptate cred ca ii vine sa zica de ce nu ma duc la alt doctor daca vreau sa fac ca altul prostit
Si uite asa...Novocalmin i-am dat doar jumatate de supozitor in loc de unul intreg si doar cand am considerat eu absolut necesar...sau ca nu aveam paracetamol in casa( acuma am foarte fericit )..peritol i-am dat acum ca mi se pare mai serioasa treaba dar doar seara pt , ca mi se pare ca ii da o stare naspa daca ii dau si la pranz....plus ca data trecuta cand i-am dat peritol mi-a dormit mai bine si dupa ce nu i-am mai dat se trezea mult mai des sau nu adormea...
Batistuta bebelusului am folosit-o eu un pic si i-am tras cu gura excesul ca sa poata respira..si dupa ce am fost la doctor am folosit-o cu aspiratorul...cand am vazut ca deja i-a fost iritat nasucul ( avea un pic sange la o nara) am renuntat...
Acum sper sa nu aiba dreptate doctora si sa se suprainfecteze...
A si doctorul cumnatei a mai spus ca trebuie protectis si cand ii da picaturi de nas..asa ca am inceput sa ii dau si eu..mai cu seama ca ale noastre nu sunt " apa de ploaie" prostit

Luara sanatate multa micutului...imi pare rau sa aud ca a fost nevoie de antibiotic

Karina si eu am fost experta in amigdalita..si imi aduc aminte ca vedeam pungute de puroi pe ele...dar sa dea naiba daca am luat antibiotic...poate infectiile astea din ziua de azi or fi mai puternice...nu stiu ce sa zic....
Oricum nici eu nu as ignora sfatul medicului...stiu ca antibioticul dat pe gura e " otrava" si e mai ok bagat prin vena la spital insa asa se slabeste imunitatea si cum stim ce e prin spitale dai de altele...Deci sper sa nu avem nevoie ca nu stiu cum am sa fac... trist

Byu abia astept sa va vad
sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

18.12.2011 9:54     citat 

----------
claudis a scris:
Pe langa homeopate si picaturi...noi mai avem peritol ,nurofen,panadol desi febra numai face..si ceva pentru cresterea imunitatii...
----------

Tratamentul asta este pentru raceala? surprins Sa ma ierte Dumnezeu ... eu as fugi de doctorita aia mancand pamantul!

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

18.12.2011 5:49     citat 

Hello fetele !!!

Mda o fi cum spuneti voi si am avut noroc dar totusi nu mi se pare corect atata antibiotic. Mai trebuie lasat si corpul sa lupte impotriva a ceea ce e de luptat. Dar sa ma fereasca Dumnezeu de boli care trebuie tratate cu antibitioc. Stomacul meu mi-a fost distrus de beblus fiind ca mi-au dat antibiotic la cateva saptm de viata. Mi-e frica de antibiotic rau de tot, si totusi consider ca de cele mai multe ori se da la copii asa mici doar din lipsa de interes, cand ar putea da si alte modalitati de a trata o boala. Plus, fetele mi se pare ca prea multe medicamente dati cand sunt copiii bolnavi de raceala. Eu la ai mei le dau numai siropuri pe baza de plante, sau acum ultima data le-am dat numai Stodal si le-a trecut. Chiar daca imi fac febra nu ma ambalez sa ii umplu de medicamente. Dar in fine, nu judec pe nimeni doar zic ca mi se pare exagerat si cateodata ar trebui lasat si sistemul lor sa lupte un pic impotriva bolilor pe care le fac.

claudis multa sanatate lui Matei.

O duminica frumoasa fetele !!!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

18.12.2011 7:03     citat 

Manu, ceea ce spui tu e f ok atata timp cat este vb de viroze, confirmate prin analize de sange, insa la cele bacteriene...ce sa lupte corpul? cand exista infectie undeva, nu trece de la sine..ori se extinde, dai in altele. la un copil mic care n u are puterea sa se lupte singur cu puroiul..mi se pare nebunesc sa lasi organismul sa se joace singur, cand nu are resurse.
Eu sunt pro antibiotic atata timp cat e folosit cand trebuie si numai pe baza de analize.
eu am facut o mare prostie cu ai mei copii
revin acusi sa povestesc mai pe indelete

sus

Denunta
Christa

Copii

18.12.2011 7:47     citat 

----------
luara a scris:
Asa ca am primit tratament fara antibiotic, Sumetrolin pentru amigdale si nurofen pentru febra.
----------

Asta imi scapase ... sumetrolinul ce crezi ca e? O sulfamida din familia antibioticelor. prostit Plus ca
----------
citat:
Precautii: La prematurii sub varsta de 1 an se va administra numai in mod exceptional. Nu se dministreaza la nou-nascuti si sugari sub varsta de 6 saptamani. Tratamentul cu Sumetrolim se va administra in mod exceptional sub varsta de 3 luni (risc de hiperbilirubinemie).
----------

si Lucas abia ce a trecut de 3 luni. trist

sus

Denunta
Christa

Copii

18.12.2011 7:51     citat 

----------
Manucrissa a scris:
Mda o fi cum spuneti voi si am avut noroc dar totusi nu mi se pare corect atata antibiotic.
----------

Din fericire mai exista si o cale de mijloc intre "Eu nu le-am dat niciodata la ai mei chiar daca doctorii mi-eu prescris." si " totusi nu mi se pare corect atata antibiotic". ochi peste cap

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

18.12.2011 7:57     citat 

Eu sunt fericita!!!! Am gasit sistemele alea de sine pt perdelute la geam, l-am luat (11 lei) si abia astept sa le montez si sa pun perdelute. si vreau sa pun in toata casa. foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: