· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010! Cap. 230
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 230     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

20.12.2011 9:14     citat 

Hermine...m-ai terminat.
Doar cand am citit chestia aia cu vagi... surprins surprins surprins
Gata, la anu' ii zic lu' tata sa cumpere capra cand se duce la tara si dc stau cu ei toata vara la tara ..refer sa o mulg eu de 2 ori pe zi si sa imi fac iaurt si smanana si branza... foarte fericit

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

20.12.2011 9:24     citat 

Simo .. tot ce e natural sigur e de 1000 de ori mai bun. Si eu vreau o capra dar trebuie sa conving una bucata sot rad , cred ca incep cu gaini sau cu prepelite rad Sa vina primavara...... dar pana atunci ne bucuram de iarna si de craciun.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

20.12.2011 9:43     citat 

Hermine, asta cu danone e stiuta. Orice iaurt din comert care striga ca are probiotice e kkt. Am scris, ca in produsele lactate aceste bacterii traiesc maxim 7 zile, ori daca te uiti la valabilitatea acestor produse din comert pai au si 14 si 21 de zile. Deci nu sint deloc asa cum scriu ei. Eu vorbeam de probioticele care se vand in farmacii sau de produsele lactate preparate special cu aceste culturi in laborator in scop medical.

sus

Denunta
hermine

Copii

20.12.2011 10:37     citat 

Luara

Eu pana nu demult nu stiam ca bifidus provine din rect sau vagin , si poate multi altii nu stiu, si nu stiam ca aceste bacterii au fost modificate genetic ca sa supravietuiasca acidului din stomac si sa ajunga in intestin. Si am un mare semn de intrebare ce fel de bacterii si de unde sunt luate cele care sunt preparate in laborator in scop medical. Eu sunt de parere ca natura trebuie lasata sa isi faca treaba fara sa bag in copil diverse substante obtinute in laborator. Si noi am scapat la 3 luni de colici fara probiotice. Interesul marilor companii farmaceutice care fabirca astfel de produse e sa faca bani, nu sa ne informeze pe noi, populatia despre ce e sanatos. Din moment ce nu stiu de unde provin aceste bacterii si unde e mediul lor natural, iar informatiile reale sunt greu de obtinut prefer sa le evit. Cand eram copii , medicii pe langa antibiotic recomandau consumul de iaurt ...iar pe vremea aceea iaurtul era natural, usor de obtinut si ieftin. Acum insa avem probiotice pe care trebuie sa dam bani la farmacie si care si alea au termen de valabilitate mai mare de 7 zile . Oare nu e mai usor sa alegem iaurtul natural , facut in casa ? Ok nu e cazul tau sa dai iaurt la bebe , dar la copii mai mari la care sa inceput diversificarea , as merge cu iaurt facut in casa pe langa antibiotic sau asi schimba medicul pana gasesc unul ok , care nu da antibiotic la viroze , mai ales daca nu a facut analize inainte.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

21.12.2011 12:32     citat 

Eu tot nu m-as risca sa nu dau Dicoflor la baieti, cand le dau antibiotice, indiferent ce se mai scrie despre probiotice..ce sa ma mai risc si cu asta? fara ele clar nu le este bine.
Iar faza cu iaurtul...hmm....marci si marci...depinde pe ce pui mana...cu Danone mi-e f clar ca nu e ok..
Eu le dau ba Napolact, ba Zuzu...doar atat..ma uit sa nu contina lapte praf degresat, ci doar sa fie din lapte pasteurizat si atat...
Sa fac in casa...n-am stare..si nici nu imi iese bun incat sa manance ei cu placere.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

21.12.2011 1:41     citat 

Eu nu spun decat atat. Cu cativa ani in urma nu mai stiu care doctor, nu stiu daca nu fusese chiar ORL-istul, ca nu-mi mai amintesc detalii, imi prescrisese Symbioflor 2, care contine e. coli! La ceva vreme dupa ce am terminat administrarea, ORL-istul mi-a facut exsudat, ca aveam probleme cu gatul, si a fost cam socat ca in rest nu s-a gasit nimic, dar in schimb se gasise e. coli, care nu avea absolut deloc ce cauta in gat etc., si ca trebuie sa cautam cauzele blabla. Din fericire mi-am amintit de tratamentul anterior, si cand i-am spus a respirat usurat ca atunci sigur de acolo e. Ceea ce nu schimba nimic la faptul ca e. coli nu are ce cauta in gat.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

21.12.2011 4:29     citat 

Hello fetele !!!

Vroiam sa scriu ceva dar m-am razgandit...asa ca doar va salut zambet

Sa aveti o noapte linistita !!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

21.12.2011 9:12     citat 

Neata si de la noi...

Matei a facut iarasi temperatura...exact dupa ce am intrerupt administrarea antitermicelor prostit ( se pare ca pediatra se astepta la asta....)Desi diagnosticul ar fi rinofaringita..se pare ca daca febra a depasit 3-4 zile am dat-o in suprainfectie bacteriana ( iarasi nu stiu cum si-a dat seama doctora desi nu mai avea febra in momentul consultului..poate in gat sa ii fi vazut ceva) ..In concluzie nu luam degeaba antibiotic...acum sper sa fim pe cel care trebuie in ideea in care a fost dat fara analize...
Insa inteleg ca de la o infectie virala banala se poate da in bacteriana si daca nu e tratamentul bun sau administrat corect se poate ajunge la complicatii..si am morcovul pentru ca eu nu stiam ca in picaturile alea e antibiotic...iar in ziua in care mi l-a adus sotul i-am dat de 2 ori...si nu de 3 ...ca mi-a fost adus la pranz si nu am mai apucat 3 administrari...:

In fine..Matei numai are febra acum...si sper sa nici numai faca......sa scapam ca am o frica de boli mai ales in preajma sarbatorilor...

Afara a nins si e asa frumos...Sper sa se faca bine baiatul si sa ies cu el la zapada macar dupa craciun...
Sunt asa morcovita ca niciodata nu am avut mai mult decat raceli banale...si mai ales banuiala mea ca desi nepotelul se vindecase de mai bine de o saptamana tb. sa mai asteptam cu vizita...poate evitam asta..

De isoprinosin ati auzit?

sus

Denunta
claudis

Copii

21.12.2011 9:20     citat 

----------
dincamsimona a scris:
Hermine...m-ai terminat.
Doar cand am citit chestia aia cu vagi... surprins surprins surprins
Gata, la anu' ii zic lu' tata sa cumpere capra cand se duce la tara si dc stau cu ei toata vara la tara ..refer sa o mulg eu de 2 ori pe zi si sa imi fac iaurt si smanana si branza... foarte fericit
----------

eu am auzit ca sunt si creme pe baza de s*** ma ...care fac foarte bine la ten ...si asta nu inseamna ca nu or fi bune foarte fericit ..Nu stiu...nu am folosit rad

sus

Denunta
claudis

Copii

21.12.2011 9:31     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Eu tot nu m-as risca sa nu dau Dicoflor la baieti, cand le dau antibiotice, indiferent ce se mai scrie despre probiotice..ce sa ma mai risc si cu asta? fara ele clar nu le este bine.
Iar faza cu iaurtul...hmm....marci si marci...depinde pe ce pui mana...cu Danone mi-e f clar ca nu e ok..
Eu le dau ba Napolact, ba Zuzu...doar atat..ma uit sa nu contina lapte praf degresat, ci doar sa fie din lapte pasteurizat si atat...
Sa fac in casa...n-am stare..si nici nu imi iese bun incat sa manance ei cu placere.
----------

Idem..si sper ca doctorii stiu mai exact de unde provin...daca e un doctor bun si nu iti ofera reducere la nu stiu ce farmacie zambet
Si ma repet...nepotelului meu i-au facut foarte bine probioticele recomandate de doctor...asa ca nu am cum sa nu ma incred in ele...

sus

Denunta
hermine

Copii

21.12.2011 11:23     citat 

http://www.paginamedicala.ro/boli-afect...torii_571/

eu nu as da antibiotic decat atunci cand chiar este nevoie. Prefer sa ii iau sange la copil si in cateva ore sa stiu daca problema e bacteriana sau virala , inainte de a administra antibiotic. Prefer sa fac un exudat faringian sau nazal, sau examen coprologic , daca e cazul si sa astept rezultatul , decat sa administerz antibiotic si probiotic fara sens, iar in cazul administrari antibioticului sa dau antibioticul portivit .

Noi am tratat pneumonie , infectii urinare si bronsite fara antibiotic , cu homeopate. Alex de la 2 ani nu a mai pus antibiotic in gurita ...si face forme foarte usoare de infectii respiratorii , care trec dupa maxim o zi, iar colegii lui de gradinita sunt mai tot timpul bolnavi si iau antibiotic dupa antibiotic.
Acum 3 saptamani am fost internati in spital , eu si Dominic pentru analize generale , sa vedem cum stam cu rinichiul. In spital plin de copii care la fiecare 2 saptamani au primit antibiotic pentru raceli si o dadeau dint-o raceala in alta , parinti disperati care nu mai stiau ce sa faca. Pe noi ne-au gasit cu pneumonie asimtomatica , fara tuse , fara febra . La analizele de sange a iesit ca e o problema virala , asa ca nu am primit antibiotic , ci tratament cu aerosoli cu ACC . Am vorbit cu doctorita si cand a auzit ca noi mergem la homeopat a zis ca foarte bine , ca daca eu consider ca vreau sa ii dau tratament homeopat in loc de aerosoli , asa sa fac , doar ca vrea sa ne vada zilnic cum suntem. Si asa am facut , am mers zilnic la spital sa ne vada , si doctorita a fost uimita de evolutie , dupa 3 zile am repetat radiografia, ca initial a aparut si o galma pe film , galma care sa dovedit a fii un ganglion inflamat pe baza pneumoniei, conform pneumologului. La externare mi.a spus , ca asa mama nu a mai intalnit , ca ii e drag de mine si ca ne vedem o data la 6 luni pentru rinichi , si atunci cand nu o sa ne mai descurcam cu homeopatia ne asteapta la ea cu mare drag. Asta este un medic bun din punctul meu de vedere ... care e deschis la alternative , care nu sare cu antibiotic , draguta , desii foarte ocupata isi face timp in parte pentru fiecare pacient, explica la parinti situatia si raspunde la fiecare intrebare sau nelamurire.

De ieri seara D e cu febra , prima noastra febra mare ..imi pare rau ca e bolnav dar ma bucur ca face in sfarsit febra , inseamna ca sistemul lui imunitar incepe sa lucreze , ceea ce pana acum nu prea a fost cazul. I.am dat ieri seara o doza de nurofen , dupa care sa comportat de parca nu a avut nimic. Noaptea a facut in continuare febra , i.am dat remediu homeopat si comprese cu apa si otet. Dimineata am vorbit cu homeopata si mi.a confirmat ca i.am dat remediu bun , cu care a zis sa si continui pana la ora 15 cand ne poate consulta. Prin toate cele enumerate , vreau doar sa va zic ca exista alternativa, mult mai sanatoasa. Iar in Bucuresti sunt convinsa ca daca cauti gasesti un medic homeopat bun si cand zic medic homeopat ma refer la un medic care doar cu asta se ocupa , nu unul alopat care a facut un curs de homeopatie si se joaca dea homeopatia.

Doctorul nu iti ofera reducere la farmacie , dar primeste comision de la firma producatoare , daca prescrie un anume medicament trag cu ochiul

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

21.12.2011 3:54     citat 

Felicitari si de la mine!
Eu sunt intr-un oras unde nu exista asa ceva, iar cel mai apropiat oras unde as gasi asa ceva e la o ora de mers..sa zicem ca s-ar merita, dar nici in acel oras nu gasesc un medic homeopat bun trist , asa ca nu stiu ce alternative as avea. Chiar ma gandesc serios la asta, caci in ianuarie avem programata operatia de polipi pt David, iar eu am cautat o groaza de solutii pe internet si mi-a atras atentia o clinica din Bucuresti care trateaza pacientii mai ales pe baza de produse apicole , deci si plante..adica sunt destule cazuri de copii tratati eficient de polipi la aceasta clinica si au scapat de operatie, insa acesta daca considera ca il depaseste, te trimite la operatie. Si ma gandesc ca se merita sa ma duc o data la Bucuresti sa-mi zica daca se poate fara operatie.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

21.12.2011 3:59     citat 

Multa sanatate baietelului tau..am citit aseara pe facebook ca povesteai.
Pana la urma de la ce a facut febra?

Apropo de medicamente nocive...si Nurofenul si paracetamolul sunt nocive pt organismul unui copil, dar i-l dai ptr ca nu ai alternative trist , deci pana la urma fiecare medicament are rostul lui, cu mici efecte secundare..ma refer la astea, nurofen, panadol, ...probiotice chiar, desi efectele secundare nu le stiu..scrie ca nu exista, deci sper doar sa fie non-invazive..pe termen scurt, nu stiu ce sa zic.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

21.12.2011 4:00     citat 

rad
Gata, am terminat cu gradi si cu serbarea si cu harmalaia. Am trimis copchila mare la Bucuresti si ma aflu singura cu Diana. care doarme. Ce liniste eeeeee!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

21.12.2011 4:04     citat 

Claudia..am uitat cum se chema planta din care ii dadeai lui Matei pt febra..tinctura aia de la DaciaPlantextract parca..sa am in casa in caz de febra la ei..am un lapsus maaaaare si ma oftic..si cum se administreaza daca mai stii.
Multumesc in avans!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: